Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Tensiunea din societate

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 r_murphy, on 22 iunie 2018 - 14:35, said:

mai, ar fi bine cum spui tu, dar sa fiu iertat, cum s-au comportat cu bacalbasa, mi-au adus aminte de "garzile rosii" ale lui mao .. vedeti in "ultimul imparat chinez"
Cum s-au comportat?
Au raspuns la violenta cu violenta, cum era si normal. Doar nu stai sa te calce in picioare. Bacalbasa a fost primul care a inceput sa agreseze, si in mod evident ca cei agresati l-au impins ca sa stopeze un atac mai virulent al lui Bacalbasa... au fost chiar domni, ca puteau sa ii traga o directa sa il imobilizeze direct.
Iar incepeti cu aceeasi prostie ca si data trecuta cu batranul agresat, care in realitate era agresorul care a avut ghinionul ca victima sa riposteze si sa se apere dupa ce batranul i-a carat niste pumni si distrus telefonul?

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 14:41.


#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

 r_murphy, on 22 iunie 2018 - 14:20, said:

eu cred ca daca cei care acum striga "iesiti din casa daca va pasa" , ar fi iesit din casa daca le pasa de locurile de munca ale parintilor lor, atunci cind erau desfiintate pe motiv de "un morman de fiare vechi, energofag si poluant", n-ar mai fi existat o diaspora asa de numeroasa, ciuma rosie ar fi fost mai roze, iar tensiunile din societate ar fi fost doar mici curenti ..
și pătinții și-au luat salariile compensatorii,și-au lăsat fabricile și-au ușchit-o pe la țară de unde i-a adus cândva  cineva la fabrică în oraș

#21
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Salut, geostorm si ceilalti colegi!

Da, este adevarat ce vezi. Lumea imi pare mai agresiva, mai rea, de la mici neintelegeri obisnuite, unii reactioneaza foarte agresiv.

Asta vad si pe forum. Fiind membru din 2007 ( am ramas fara adresa de mail a primului cont ), observ ca lumea te ia mai mult la misto si te cearta la modul "cum de nu stii, esti un analfabet care face umbra pamantului degeaba". Paaai ma scuzati, unii colegi, nu de asta era forum? Ca sa intrebi? ( asta cand nu doar iti dai cu parerea, ci cand chiar ai nevoie de ajutor ).

Pe vremuri parca si trolleala era mai placuta, lumea radea cu tine, nu de tine.

Si daca vine unul sa spuna ca Dragnea trebuie tras in teapa, iar altul care spune ca trebuie impuscat, iar tu le spui ca mai oameni, ce propuneti voi este ilegal, si faptul ca o spuneti este ilegal, apoi se iau de tine ca esti PSD-ist si/sau te acuza ca esti hot/infractor.

Ieri discutam politica impreuna cu un vecin, ii spunean ca nu sunt de acord ca protestatarii sa blocheze circulatia masinilor prin Piata Victoriei pentru oamenii care nu au treaba cu politica. Nu i-a placut parerea mea si nu mai vorbeste cu mine.

Imi pare ca romanii au devenit mai rai decat rromii, iar unii dintre oamenii care se considera corecti se comporta mai rau decat infractorii, care isi vad de treaba lor si se risca doar cand au posibilitatea sa castige ceva, nu se apuca sa jigneasca, sa ameninte si sa loveasca oameni sau lucrurile altora.

Edited by Alex90USA, 22 June 2018 - 14:51.


#22
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 laffin, on 22 iunie 2018 - 14:25, said:

inseamna ca n-ai trait in anii 90 sau ai memoria scurta.

Aveai 'feisbuci' si atunci?

Apareau si atunci tot felul de mincinosi la tv dar acum efectiv ai impresia ca iti scot ochii din toate partile.

#23
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Bun si ca sa scapam de stres radem mustata sobolanului rosu si va arata ca un soarece parlit

http://www.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/06/dragnea-2-1.jpghttp://www.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/06/dragnea-2-1.jpg

http://www.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/06/dragnea-2-1.jpg

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Imi place cum pe ecusonul lui Dragnea scrie DE LEGAT...

#25
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 EllaBeauty, on 22 iunie 2018 - 14:56, said:

Bun si ca sa scapam de stres radem mustata sobolanului rosu si va arata ca un soarece parlit


Parca fara mustata, nu mai are moaca aia de bisnitzar, valutist, sau conductor de tren... Posted Image

Edited by sylvius, 22 June 2018 - 15:05.


#26
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 geostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Care credeti ca e cauza?
Se va ajunge la revolutii, razboaie, revolte sociale?  
Este de la vreme, Tensiunea/ile.

Habar n-am unde se va ajunge si pentru ca imi lipsesc "Globul de Cristal" si cunostintele necesare utilizarii corecte a acestuia.

 Alex90USA, on 22 iunie 2018 - 14:46, said:

Imi pare ca romanii au devenit mai rai decat rromii, iar unii dintre oamenii care se considera corecti se comporta mai rau decat infractorii, care isi vad de treaba lor si se risca doar cand au posibilitatea sa castige ceva, nu se apuca sa jigneasca, sa ameninte si sa loveasca oameni sau lucrurile altora.
Asta-i fraza de pus in rama. Posted Image

Regula fixa eterna: In viata primesti, adesea in plus chiar, exact ceea ce oferi. Sursa (care confirma daca mai era cazul)

Attached Files



#27
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

 geostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:


Care credeti ca e cauza ?


Frustrarile unora ca Soros, "filantropi" care baga bani cu nemiluita in partide politice dar si mii de ONG-uri  in toata lumea care au unicul scop de a spala creiere raspandind  fake-uri pe net. E o lupta disproportionata intre cei care transmit mesaje in media oficiala, controlata de reguli stricte si cei de pe net care pot transmite orice informatii false fara sa raspunda pentru nimic. Problema e ca a cenzura netul e o prostie dar si a lasa mai departe sa se propage mizeria e tot o prostie. Propabil o legislatie care sa oblige la transparenta privind finantarea oengeurilor si afisarea identitatii persoanelor din spatele stirilor false de pe net ar ajuta putin. Sunt sigur ca daca aici pe SP ne-am loga cu nume, prenume si CNP altfel ar fi discursul multora dintre useri. Posted Image

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 motanul13, on 22 iunie 2018 - 14:37, said:

E pecerist hardcore !Posted Image
stau oricum ca nici eu nu sunt mai breaz .. eu sunt comunist cu cotizatia platita la zi la b.o.b .. :D

#29
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 geostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Care credeti ca e cauza ?
Coruptia.

#30
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 G.I.C.U., on 22 iunie 2018 - 15:28, said:

Frustrarile unora ca Soros, "filantropi" care baga bani cu nemiluita in partide politice dar si mii de ONG-uri  in toata lumea care au unicul scop de a spala creiere raspandind  fake-uri pe net. E o lupta disproportionata intre cei care transmit mesaje in media oficiala, controlata de reguli stricte si cei de pe net care pot transmite orice informatii false fara sa raspunda pentru nimic. Problema e ca a cenzura netul e o prostie dar si a lasa mai departe sa se propage mizeria e tot o prostie. Propabil o legislatie care sa oblige la transparenta privind finantarea oengeurilor si afisarea identitatii persoanelor din spatele stirilor false de pe net ar ajuta putin. Sunt sigur ca daca aici pe SP ne-am loga cu nume, prenume si CNP altfel ar fi discursul multora dintre useri. Posted Image
Numai ONG-urile lanseaza stiri false sau este apanajul expres al serviciilor secrete, vrei transparenta si acolo? Posted Image Posted Image  sau  Posted Image

apanaj -  Ceea ce este propriu cuiva. (parte, privilegiu.)

Edited by poadol, 22 June 2018 - 15:53.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 geostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Care credeti ca e cauza ?
Cand familia mea plateste taxe si impozite de cateva mii de euro pe luna si nu primim NIMIC inapoi de banii astia normal ca e tensiune. Unde se duc banii ? Cine ii fura ?

 geostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

..
Care credeti ca e cauza ?..
PSD-ul. Fura banii din taxe si impozite.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2018 - 15:55.


#32
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@poadol: interesanta povestirea.

Iata in clipul de mai jos cum sunt oamenii corecti care sustin ceva: unul cu provocari, altul cu jigniri repetate, iar apoi primul cu violenta. In clip veti vedea ca este vorba de doi oameni care sustin idei si persoane diferite. Nici unul nu a avut nimic de castigat urmarind si provocand pe celalalt, jignind sau lovind, cu un rucsac, respectiv cu o rozeta metalica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K2OrLHftcyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si altii care incearca sa rezolve o situatie problematica. Sunt folosite cuvinte urate, dar nu impotriva celuilalt, ci mai mult ca o promisiune in cazul in care situatia nu se va rezolva, situatie in care unul din ei nu si-a respectat promisiunea fata de celalalt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F3JICtTdXZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ii inteleg pe unii oameni care le spun altora ce sa voteze. Poate un om are nevoie de o tara fara politicieni corupti, in care sa se realizeze multe investitii. Asa ca voteaza pe cine considera el ca ii reprezinta interesele.

Poate ca altii isi doresc o pensie mai mare sau un ajutor de somaj mai mare. Asa ca voteaza pe cei care le promit ceea ce cauta ei. Fiecare este liber sa voteze ce vrea.

Unii se cred mai inteligenti cand ii jignesc pe altii, spunandu-le "sobolani, orci, porci, gunoaie". Nu mi se pare dovada de inteligenta.

Cateodata cand ma intorc de la Mall Promenada, gasesc Piata Victoriei ocupata si trebuie sa ocolesc. Ma gandesc daca nu cumva ar fi bine sa existe un sigur partid care sa conduca tara si sa dea niste legi care sa ii mai detensioneze pe oamenii astia tensionati. Dar incerc sa vad partea buna, e piata ocupata, ocolesc, e bine ca mai vad si eu Bucurestiul si descopar fast-food-uri noi.

#33
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 MembruAnonim, on 22 iunie 2018 - 15:55, said:

PSD-ul. Fura banii din taxe si impozite.

se pare ca lumea a uitat "aici sunt banii dumneavoastra" , nenorocita placheta pesedista, HUOOOOOO!

#34
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 G.I.C.U., on 22 iunie 2018 - 15:28, said:

Sunt sigur ca daca aici pe SP ne-am loga cu nume, prenume si CNP altfel ar fi discursul multora dintre useri. Posted Image
La voi.Noi nu avem stapani.Daca se schimba conducerea voi trebuie sa pupati in continuare noua mana care va hraneste,fara sa se afle ca i-ati injurat in trecut.

#35
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Renasterea europeana, a fost o epoca in sine, excelenta ! ...
sa fi fost oare din cauza celor 5 milioane de morti de ciuma, sau ptr ca tocmai s-a inventat
banu' de hartie ? ... Posted Image
astazi, planeta este suprapopulata de umanoizi care paraziteaza oameni ! ... ar trebui o "curatenie" !

Edited by realduc, 22 June 2018 - 16:28.


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca ai uitat un 2 in fata lui 5,adica ~ 25 de milioane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate