Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tensiunea din societate

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Poate gresesc insa atat in Romania cat si in celelalte tari e o tensiune imensa in societate.
Mai toti  pe strada, la munca, acasa sunt nervosi, frustrati, gata sa dea pumni in stanga si-n dreapta.
Parca niciodalta nu a fost atata tensiune in societate, lume atat de agresiva, o agresivitate latenta ce va exploda la un moment dat.
Care credeti ca e cauza ?
Se va ajunge la revolutii, razboaie, revolte sociale ?
Citisem undeva ca multi prevad o perioada de anarhie, iar bogatii lumii si-au facut deja buncare in zone izolate

Edited by geostorm, 22 June 2018 - 14:02.


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eu cred ca de data asta, e bun topicul lui Galeo.

Da, exista mari tensiuni in societate. Cel putin in cea romaneasca - in celelalte, nu ma pronunt.

Se poate observa si o tensiune mai mare pe forumul acesta, de discutii  - asta cred ca se simte si se observa cu usurinta.
Apeluri la violenta ca ultima solutie, radicalizari, amenintari, jigniri, provocari, acuzatii diverse, conflicte latente intre categorii sociale, ura, extremism, etc.

Si da, probabil ca intr-o buna zi, se va intampla ceva nasol. E posibil, chiar probabil, as zice.
Conditiile sunt create.

Cred ca ar fi de discutat, pe tema.

Edited by sylvius, 22 June 2018 - 14:14.


#3
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postgeostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Poate gresesc insa atat in Romania cat si in celelalte tari e o tensiune imensa in societate.
Mai toti  pe strada, la munca, acasa sunt nervosi, frustrati, gata sa dea pumni in stanga si-n dreapta.
Parca niciodalta nu a fost atata tensiune in societate, lume atat de agresiva, o agresivitate latenta ce va exploda la un moment dat.
Care credeti ca e cauza ?
Se va ajunge la revolutii, razboaie, revolte sociale ?
Citisem undeva ca multi prevad o perioada de anarhie, iar bogatii lumii si-au facut deja buncare in zone izolate
Inechitatea sociala si inechitatea justitiei.
Scurt.
Cine fura are tot ce vrea, cine munceste n-are nici apa sa bea.

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 14:15.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Normal că e tensiune, oamenii cinstitţi sunt nemulţumiţi că a crescut numărul hoţilor, iar hoţii sunt nervoşi că sunt tot mai puţini cei de la care pot fura...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgeostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Poate gresesc insa atat in Romania cat si in celelalte tari e o tensiune imensa in societate.

Se va ajunge la revolutii, razboaie, revolte sociale ?


Poate ar fi timpul si cazul sa mai schimbi celelalte tari,ca sa vezi ca nu peste tot exista aceea tensiune.
Aici ma refer la tari care nu fac parte din buboiul purulent numit UE.

#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
asta clar e in concediu

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postgeostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Poate gresesc insa atat in Romania cat si in celelalte tari e o tensiune imensa in societate.

este o pilda pe care am citit-o pe un site ortodox, care in 2 vorbe zice cam asa:
albina daca se uita de jur imprejur vede numai flori bine mirositoare.
musca daca se uita de jur imprejur vede numai mizerii imputite.

prin urmare, n-ai decat sa fii ca albina sau ca musca. este o decizie a ta paersonala.

nu cred ca este o tensiune in toata societatea.
sunt parti mai tensionate si altele mai detensionate.
alegeti-o pe-aia care te satisface.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeostorm, on 22 iunie 2018 - 14:00, said:

Poate gresesc insa atat in Romania cat si in celelalte tari e o tensiune imensa in societate.
Mai toti  pe strada, la munca, acasa sunt nervosi, frustrati, gata sa dea pumni in stanga si-n dreapta.
Parca niciodalta nu a fost atata tensiune in societate, lume atat de agresiva, o agresivitate latenta ce va exploda la un moment dat.

Toate acestea se intampla pentru ca, spre deosebire de altadata, a crescut stresul, aglomeratia, zgomotul si agitatia pentru lucruri marunte (ex: dus/adus ala micu de la Gradi).
Totodata timpul liber in liniste, aer curat si natura s-a redus dramatic sau costa cat nu face...
Te trezesti la un moment dat, la oras ca, desi castigi niste bani, toate au ajuns sa te oboseasca si nu te mai refaci.. ca ai tzarani in stanga si in dreapta...care iti asigura constant doza de zgomot, aglomeratie si stres.

Edited by rosix, 22 June 2018 - 14:19.


#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsylvius, on 22 iunie 2018 - 14:11, said:


Da, exista mari tensiuni in societate. ...
Stai linistit , pleaca lumea in concediu si se "detensioneaza" .
Mai rau o sa fie la vreo doua-trei saptamani dupa concediu , cand vor constata ca au terminat banii iar ziua de leafa va fi departe !Posted Image

#10
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
este tensiune.
Numai ganditi-va ca asta iarna cateva milioane de angajati stateau cu morcovul pentru ca nu stiau ce se intampla cu salariul lor.
O buna parte stau si acum, pentru ca netul le este intregit prin bonusuri, care nu stii daca le iei si luna viitoare.

Euro a crescut/ inflatia e mare/ roborul creste constant.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
eu cred ca daca cei care acum striga "iesiti din casa daca va pasa" , ar fi iesit din casa daca le pasa de locurile de munca ale parintilor lor, atunci cind erau desfiintate pe motiv de "un morman de fiare vechi, energofag si poluant", n-ar mai fi existat o diaspora asa de numeroasa, ciuma rosie ar fi fost mai roze, iar tensiunile din societate ar fi fost doar mici curenti ..

#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postsylvius, on 22 iunie 2018 - 14:11, said:

Eu cred ca de data asta, e bun topicul lui Galeo.

Da, exista mari tensiuni in societate. Cel putin in cea romaneasca - in celelalte, nu ma pronunt.

Se poate observa si o tensiune mai mare pe forumul acesta, de discutii  - asta cred ca se simte si se observa cu usurinta.
Apeluri la violenta ca ultima solutie, radicalizari, amenintari, jigniri, provocari, acuzatii diverse, conflicte latente intre categorii sociale, ura, extremism, etc.

Si da, probabil ca intr-o buna zi, se va intampla ceva nasol. E posibil, chiar probabil, as zice.
Conditiile sunt create.

Cred ca ar fi de discutat, pe tema.

Big like pentru mesaj
Porblema e ca formatorii de opinie (si aia de-o parte si de alta) pun gaz pe foc.
Daca formatorii de opinie din SUA, Germania, Franta, Uk ar fi facut acelasi lucru, ar fi iesit razboi civil de mult timp

Ia uite aici provocare impotriva jandarmilor la proteste:

https://www.facebook...67899923309267/

Edited by geostorm, 22 June 2018 - 14:24.


#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
inseamna ca n-ai trait in anii 90 sau ai memoria scurta.

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postr_murphy, on 22 iunie 2018 - 14:20, said:

eu cred ca daca cei care acum striga "iesiti din casa daca va pasa" , ar fi iesit din casa daca le pasa de locurile de munca ale parintilor lor, atunci cind erau desfiintate pe motiv de "un morman de fiare vechi, energofag si poluant", n-ar mai fi existat o diaspora asa de numeroasa, ciuma rosie ar fi fost mai roze, iar tensiunile din societate ar fi fost doar mici curenti ..
Da, ca la 10 ani stiai macroeconomie ca un premiant Nobel pentru economie.
Eu te invit acum sa intrebi orice un elev de 10 ani si o sa constati ca habar n-are inca pe ce planeta traieste.
La naiba, eu intalnesc elevi de liceu, care dau de permis si saracii nu stiu ca Diesel e motorina si ca Diesel-ul e mai ieftin ca Benzina la pompa... si tu ai pretentii ca aia de 10 ani sa faca proteste plecand de la nemultumiri macroeconomice?

#15
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaffin, on 22 iunie 2018 - 14:25, said:

inseamna ca n-ai trait in anii 90 sau ai memoria scurta.
Atunci era inca scutecist , nu utecist ca acum !Posted Image

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Oamenii au valorile rasturnate: ii intereseaza banii si traiul la oras, in loc sa-i intereseze linistea, natura si aerul curat.
Nu-si dau seama ca ce iau pe mere, dau pe pere si in final ies in pierdere....

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmotanul13, on 22 iunie 2018 - 14:30, said:

Atunci era inca scutecist , nu utecist ca acum !Posted Image

mai, ar fi bine cum spui tu, dar sa fiu iertat, cum s-au comportat cu bacalbasa, mi-au adus aminte de "garzile rosii" ale lui mao .. vedeti in "ultimul imparat chinez"

#18
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postr_murphy, on 22 iunie 2018 - 14:35, said:

mai, ar fi bine cum spui tu, dar sa fiu iertat, cum s-au comportat cu bacalbasa, mi-au adus aminte de "garzile rosii" ale lui mao .. vedeti in "ultimul imparat chinez"
Stai flexat , Galeo nu e #rezist !
E pecerist hardcore !Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate