Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Adio Yahoo Messenger! Bun venit Yahoo Squirrel!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Cum se intelege din titlu, Yahoo Messenger va fi inchis pe 17 July! In locul lui a aparut  Yahoo Squirrel  (mesagerie de grup)  care este in faza beta incepand din luna MAI .
Cei de la Oath nu a spus motivul inchiderii, "criticii" presupun ca Yahoo Messenger ar fi fost victima  (Facebook) Messenger, a WhatsApp-lui etc.

Mai multe aflati de pe blogul Yahoo
(*text in limba engleza)

Edited by stlk, 08 June 2018 - 21:46.


#2
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
dar yahoo messenger nu a murit acu' vre-o 4 ani?

#3
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Yahoo in general e mort de ani buni.    Bine, e inca conectat la aparate fiindca mai castiga din ceva clickbait.
Ca-i Messenger, ca-i Squirrel, e tot aia, tot miroase putred.

Cine mai foloseste Yahoo Mail apoi de cand cu scandalul lui Hillary ?  

Multi, inclusiv eu, ne-am transferat pe Gmail.

Edited by prorepublica, 08 June 2018 - 21:40.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dupa parerea mea Yahoo messenger a host dat la o parte de Skype.

Mai avea si algoritmul ala ca nici securistii nu-l puteau decripta.

#5
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018

 Paz, on 08 iunie 2018 - 21:40, said:

Dupa parerea mea Yahoo messenger a host dat la o parte de Skype.

Mai avea si algoritmul ala ca nici securistii nu-l puteau decripta.
Nu pot securistii, dar poate un hacker rus cu un laptop luat la second-hand sa-ti vada emailurile. Sau vreun Guccifer.

Sa fim seriosi, nicio platforma de socializare nu e sigura.
Si se pare ca urmeaza si Facebook-ul sa moara cat de curand tocmai din cauza vulnerabilitatii.

Edited by prorepublica, 08 June 2018 - 21:44.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Cei care vreti sa va descarcati datele (arhivele) din Yahoo Messenger  intrati pe https://messenger.yahoo.com/getmydata
Posted Image * va logati iar dupa aceea o sa va dea metode de verificare a contului


Quote

Ajutați-ne să vă menținem contul în siguranță.

Vrem să ne asigurăm că dvs. sunteți cel care utilizează acest cont. Alegeți o metodă de mai jos pentru a confirma faptul că acesta este contul dvs




 dem3ntor, on 08 iunie 2018 - 21:38, said:

dar yahoo messenger nu a murit acu' vre-o 4 ani?
Versiunea veche da, insa au facuta o versiune moderna Yahoo Messenger platforma (pe site) si Yahoo Messenger pentru smartphone. Le-au imbunatatit si acum inchide acest serviciu! Cum am spus mai sus, nu s-a bucurat de prea multa popularitate (multi nici nu stiu ca Yahoo Messenger este inca viu).

 prorepublica, on 08 iunie 2018 - 21:40, said:

...
Cine mai foloseste Yahoo Mail apoi de cand cu scandalul lui Hillary ?  
Multi, inclusiv eu, ne-am transferat pe Gmail.
...
Vorbim despre inchiderea  Yahoo Messenger, nu despre Yahoo Mail! Daca vrei sa vorbesti despre Yahoo Mail  poti scrie pe  subiectul dedicat!

Edited by stlk, 08 June 2018 - 22:07.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 prorepublica, on 08 iunie 2018 - 21:42, said:

Nu pot securistii, dar poate un hacker rus cu un laptop luat la second-hand sa-ti vada emailurile. Sau vreun Guccifer.

Sa fim seriosi, nicio platforma de socializare nu e sigura.
Si se pare ca urmeaza si Facebook-ul sa moara cat de curand tocmai din cauza vulnerabilitatii.
Am vazut eu stirea la telejurnal, cand guvernul german i-a somat ca daca nu colaboreaza, ii interzic pe teritoriul Germaniei.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 stlk, on 08 iunie 2018 - 21:29, said:

Cum se intelege din titlu, Yahoo Messenger va fi inchis pe 17 July! In locul lui a aparut  Yahoo Squirrel  (mesagerie de grup)  care este in faza beta incepand din luna MAI .
Cei de la Oath nu a spus motivul inchiderii, "criticii" presupun ca Yahoo Messenger ar fi fost victima  (Facebook) Messenger, a WhatsApp-lui etc.

Mai multe aflati de pe blogul Yahoo
(*text in limba engleza)
personal n-am mai folosit vreun serviciu de la Yahoo de vreo 15 ani. Mai am niște adrese de mail pe care le folosesc să strângă spam pe care le verific cam de două ori pe an.
Nu știu pe nimeni care să mai folosească mesagerul de la Yahoo...

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Era o chestie mişto până prin 2009. După aia au început tot felul de probleme   :(

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 DaculScoril0, on 08 iunie 2018 - 22:03, said:

personal n-am mai folosit vreun serviciu de la Yahoo de vreo 15 ani. Mai am niște adrese de mail pe care le folosesc să strângă spam pe care le verific cam de două ori pe an.
Nu știu pe nimeni care să mai folosească mesagerul de la Yahoo...
Eu nu am facut subiectul ca sa spuneti unii din voi ca nu mai folositi serviciile Yahoo! Sunt persoane care inca folosesc Yahoo Messenger pe telefon! In urma cu cateva luni eu am folosit o aplicatie  neoficiala Yahoo Messenger pe PC, de asemenea inca folosesc serviciul de Mail Yahoo (client principal).
Deci nu cred ca subiectul asta e facut pentru voi ci pentru cei care inca mai folosesc serviciile Yahoo. Pentru Gmail, WhatsApp etc scrieti pe subiectele dedicate!

 djl, on 08 iunie 2018 - 22:08, said:

Era o chestie mişto până prin 2009. După aia au început tot felul de probleme   Posted Image
Eu cred ca asta e cauza pentru care acum este inchis, trebuia sa pastreze stilul caracteristic, forma de atunci, optiunile de atunci etc. de asemenea clientul initial pentru PC, in felul asta ramanea unicat si popular printre clientii de messenger de azi! Am avut un soc cand am vazut ca in noul client (pentru PC) al lor nu puteam pune  atasamente!
Mie mi-a placut si aplicatia Yahoo Messenger pentru telefon (java/aplicatie j2me), am folosit-o pana in ultima secunda!
Pentru Squirrel vad ca nici nu exista varianta pentru PC! nu stiu ce lucru maret o sa faca cu el!

Edited by stlk, 08 June 2018 - 22:36.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
foloseam ym zilnic,pana sa faca acel update,nu mai gaseai nimic
si-au dus singuri la groapa

#12
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Yahoo messenger a murit demult; ironic, comunicam mai mult  online in epoca yahoo messenger decat in epoca facebook si tweeter!

Edited by Fuserisk, 08 June 2018 - 22:43.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Da, şi asta mi se pare ironic. Cu cât digitalul se extinde mai mult, cu atât devenim mai puţin comunicativi. Tot ce e bun trebuie să dispară. Se unesc, formează monopoluri, până când într-o zi va face bum totul.

Prima problemă a fost că deşi teoretic puteai să ai 1.000 de oameni băgaţi în listă, prin 2009-2010 dacă îţi făceai ID nou nu mergea să adaugi mai mult de 50-55 oameni. Nu ştiu de ce.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
stai, adica n-au reusit in 10 ani sa faca nimic cu el si acum ne promit ca veverita asta va ridica o data coada si ne va face pe toti sa ne inchidem whatsapp-ul, skype-ul, facebook-ul?

ma, eu cred ca are ceva rabie asta, ca prea spumega a turbare

#15
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Sincer , nu comentati nimic ...ca fu luat de chinezi ? Vad ca sunt buni platnici , te cuplezi print-un server din elvetia si ajungi in anglia ..sa cetesti e-mailul ! Era prin Irlanda mai "demultisor"
(free tax ?) ...

P.S.- Nu am facebuci !! Daca apare tidicristi ..inseamna ca tot eu sunt ! In hora asta "0" si "1" ..am penetrat adresa fostei sotii (am divortat pe 8 martie!) ...ea fiind in israel (tot dial-up au si acum jidani !) ...Am fost domn , am platit actele si bagajul ei din casa la cuti , coborat , predat ..a vrut un pipi , am raspuns "Benzinaria are WC-u !"!

Edited by tidicristi, 08 June 2018 - 23:13.


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,554
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc YM ca mi-ai dat sansa sa fwt toate acele fete pe care le-am agatat prin intermediul tau, mai ales showurile alea erotice la webcam!
Iti voi fi vesnic recunoscator si imi voi aminti mereu de tine!

Edited by laffin, 08 June 2018 - 23:17.


#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 25.12.2016
Denumirea celui nou e cel putin ciudata. Poate e un produs care se adreseaza in special celor foarte tineri... altfel nu vad de ce l-ar denumi astfel.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 gumball3000, on 08 iunie 2018 - 22:56, said:

stai, adica n-au reusit in 10 ani sa faca nimic cu el si acum ne promit ca veverita asta va ridica o data coada si ne va face pe toti sa ne inchidem whatsapp-ul, skype-ul, facebook-ul?
ma, eu cred ca are ceva rabie asta, ca prea spumega a turbare
De asta nu are are ursul coada (si veverita ditamai coada). Acum am ajuns doar aici (foto), le-am cerut invitatie sa le incerc noua aplicatie...si astept...astept ... (cel putin nu le-am dat numarul de telefon,am ocolit faza asta).

Ce bine zice cineva Posted Image

Quote


And the name of the android package is "mischief", likely an internal project name. Great trust signal! Posted Image

Și numele pachetului Android este "bucluc", probabil un nume de proiect intern. Mare semnal de încredere! Posted Image
Version: 1.0.0 (16961)
arm + arm64
Package: com.yahoo.mobile.client.android.mischief

Sursa

Edited by stlk, 08 June 2018 - 23:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate