Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Pareri pro multiculturalism si minoritati

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
354 replies to this topic

#19
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
OFF:

Quote

adevarul este ca viata este trist fara bucataria orientului mijlociu.
bucataria orientului mijlociu este una dintre cele mai mari bucurii ale vietii pe acest pamant.

Quote

Eu o duc bine mersi fara aceasta binefacere.

Aceste cuvinte ne doare.

ON:

Quote

as vrea sa avem si cei care sunt sustinatori de asa ceva (multiculturalism, corectitudine , minoritati, leftisti etc) un topic in care sa postam stiri, discursuri, invataminte , personalitati etc etc ale acestor curente si ce au zis ele mai exact despre fenomenele astea.

Pai ati avut interdictii a posta in topicele(topicurile?-Puferiule nu imi este clar forma corecta) unde lumea e de cealalta parte a baricadei?

#20
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postargonaut, on 20 aprilie 2018 - 12:29, said:

Polluxe, cat atarni in viu, ca vaz ca esti gurmand tare ?! Posted Image

nu atarn foarte mult (raportat la inaltimea mea).
tocmai asta este calitatea bucatariei orientului mijlociu, este delicioasa fara sa fie grea.
poti sa mananci la bunatatile lor vegetariene, sau lacto-vegetariene fara sa simti nevoia sa mananci si carne. sau daca mananci ceva cu carne, nu simti nevoia sa faci exces de carne, din cauza faptului ca partea vegetala este foarte aromata si gustoasa.
(in bucataria europeana carnea da gustul... daca mananci ceva pur vegetal nu are gust. tocmai de-aia facem exces de carne in bucataria europeana.)

edit: nu este intamplator ca incidenta cancerelor gastro-intestinale este mult mai mica in orientul mijlociu decat in "lumea civilizata". aia stiu sa manance sanatos si corect.

Edited by Pollux, 20 April 2018 - 12:38.


#21
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012
Există culturi compatibile și culturi incompatibile. Nu poți să-l integrezi pe cel ce nu se vrea integrat și poate concepe coexistența doar prin asimilarea ta. Cam asta ar fi rezerva mea la multiculturalitate. În ce privește corectitudinea politică ține de politețe fiind o formă mai rațională a acesteia.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postnotrust, on 20 aprilie 2018 - 12:01, said:

Nu exita corectitudine politica.
Mizeria promovata calca in picioare drepturile majoritatii.
Deci hai sa nu mai aberam.

"Eu sunt homsexual fac parada GAY".
Eu sunt pro familie si fac parada de sustinere familiei, scot mame FEMEI + tati BARBATI + COPII si facem desene in parc si defilari pe strada.

"A pai nu asa, ca eu gay sunt deranjat imi incalci dreptul al gaurit popul", (desi nu vad legatura)...
Pai si tu ba gayule imi incalci dreptul la libera gandire cand defilezi ostentativ in curu gol prin centru.
Deci unde o politicaly corectnessul ?
Sau e bun doar cand ne convine unora ?

Mai e un subiect asemanator:
https://forum.softpe...t/page__st__270
Pai stai asa , ca oricine are drepturi daca e sa fim corecti. Si ma refeream la minoritati nationale nu neaparat la alea sexuale.
Bun si atunci daca e sa fim corecti ce facem? SI aia vor sa nu vada homosexuali sau pro imigrantisme si ailalti vor drepturi. Pai atunci solutia dupa mine e federalismul politic. Adica fiecare isi face propriul stat si si propriile reguli pe care le respecta sfinteste. Pe teritoriul tau fie in tara respectiva/orasul/cartierul ai dreptul sa faci ce vrei si nu te intreaba nimeni nimic. Asa mi s-ar parea corect. Si destramam organizarea actuala cu statele actuale.

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
si ca tot suntem in zona multiculturalismului, iata ce a produs multiculturalismul european:

Arifa este o formatie din Olanda formata din:
Franz von Chossy (Germany) piano
Michalis Cholevas (Greece) tarhu
Alex Simu (Romania) clarinet & live laptop
Sjahin During (Turkey/Nederlands) percussion set

si Voices from the East este un grup format din:
Meng Xiaoxu -- erhu & vocals (China)
Niusha Barimani -- kamanche & vocals (Iran)
Vanya Valkova -- gadulka & vocals (Bulgaria)

Cand au cantat impreuna a rezultat piesa de mai jos. Este de un rafinament extraordinar!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Krg92iI5Gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Pollux, 20 April 2018 - 12:52.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In rest ca exagerari, pai atunci dreptul la exagerare in vorbire ar trebui sa le aiba numai aia si cele mai sensibili/sensibile carora le e permis sa exagereze pentru a se elibera de stres. Asta daca societatea nu le ofera o alternativa de  a se elibera de stres.

Edited by karax, 20 April 2018 - 12:48.


#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 12:45, said:

Pai stai asa , ca oricine are drepturi daca e sa fim corecti. Si ma refeream la minoritati nationale nu neaparat la alea sexuale.
Bun si atunci daca e sa fim corecti ce facem? SI aia vor sa nu vada homosexuali sau pro imigrantisme si ailalti vor drepturi. Pai atunci solutia dupa mine e federalismul politic. Adica fiecare isi face propriul stat si si propriile reguli pe care le respecta sfinteste. Pe teritoriul tau fie in tara respectiva/orasul/cartierul ai dreptul sa faci ce vrei si nu te intreaba nimeni nimic. Asa mi s-ar parea corect. Si destramam organizarea actuala cu statele actuale.
si mie imi pare corecta organizarea sociala a comunei primitive ! ...
femeile, mancarea si copii "la comun" ! ...dar mai ales lipsa pronumelui posesiv din vocabular !
asadar, oftam (degeaba) amandoi ! ... Posted Image

Edited by realduc, 20 April 2018 - 12:52.


#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
cred ca multiculturalismul este inevitabil datorita tehnologiei. nu te mai poti izola la tine in debara in era lu' internet si a lu' rayanair.

trebuie sa invatam sa traim unii cu altii...
cred ca esticii pot invata de la occidentali sa fie mai disciplinati si mai atenti unii cu altii, iar occidentalii pot invata de la estici sa isi mai scoata morcovul ala tehnologic din cur.

#27
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View PostPollux, on 20 aprilie 2018 - 12:46, said:

si ca tot suntem in zona multiculturalismului, iata ce a produs multiculturalismul european:

Arifa este o formatie din Olanda formata din:
Franz von Chossy (Germany) piano
Michalis Cholevas (Greece) tarhu
Alex Simu (Romania) clarinet & live laptop
Sjahin During (Turkey/Nederlands) percussion set

si Secret Poetry este un grup format din:
Meng Xiaoxu -- erhu & vocals (China)
Niusha Barimani -- kamanche & vocals (Iran)
Vanya Valkova -- gadulka & vocals (Bulgaria)

Cand au cantat impreuna a rezultat piesa de mai jos. Este de un rafinament extraordinar!

E extraordinar cum limbajul muzicii il intelege oricine, indiferent de etnie, culoarea pielii, gen. Inca odata se demonstreaza ca impartelile si compartimentarile sunt de multe ori rodul mintii si preconceptiilor noastre.

Si ceva bun de la concetatenii nostri din HarCov:
[ https://i.ytimg.com/vi/gvbrS_6RDeY/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hnnnngggg...

#28
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 12:45, said:


Pai stai asa , ca oricine are drepturi daca e sa fim corecti. Si ma refeream la minoritati nationale nu neaparat la alea sexuale.
Bun si atunci daca e sa fim corecti ce facem? SI aia vor sa nu vada homosexuali sau pro imigrantisme si ailalti vor drepturi. Pai atunci solutia dupa mine e federalismul politic. Adica fiecare isi face propriul stat si si propriile reguli pe care le respecta sfinteste. Pe teritoriul tau fie in tara respectiva/orasul/cartierul ai dreptul sa faci ce vrei si nu te intreaba nimeni nimic. Asa mi s-ar parea corect. Si destramam organizarea actuala cu statele actuale.
Sunt antietatist și simpatizant al ideii de atomizare statală la limita sustenabilității dar și într-o lume cu 10 000 de state în loc de 200+- tot nu va putea majoritatea să facă chiar tot ce vrea pe teritoriul ei. Da vor putea diferi politicile publice și e chiar mare lucru, dar câtă vreme există o structură suprastală că ONU care apără individul de gloată, tot nu vei putea persecuta minoritățile Ex: În orașul-stat Ghencea să decizi exterminarea sau deportarea dinamoviștilor.

#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 12:45, said:

Pai stai asa , ca oricine are drepturi daca e sa fim corecti. Si ma refeream la minoritati nationale nu neaparat la alea sexuale.
Bun si atunci daca e sa fim corecti ce facem? SI aia vor sa nu vada homosexuali sau pro imigrantisme si ailalti vor drepturi. Pai atunci solutia dupa mine e federalismul politic. Adica fiecare isi face propriul stat si si propriile reguli pe care le respecta sfinteste. Pe teritoriul tau fie in tara respectiva/orasul/cartierul ai dreptul sa faci ce vrei si nu te intreaba nimeni nimic. Asa mi s-ar parea corect. Si destramam organizarea actuala cu statele actuale.
Ai vrut sa zici ceva, dar te-ai incurcat in idei.
Ori unii au drepturi mai multe, ori altii le incalca pe ale altora, cam asta e paleoliticaly incorectenssul tau.
Deci o utopie....

#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCris007, on 20 aprilie 2018 - 12:55, said:

Si ceva bun de la concetatenii nostri din HarCov:
[ https://i.ytimg.com/vi/gvbrS_6RDeY/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hnnnngggg...

adevarul este ca festivalul de jazz de la garana fara gulas ar fi mai pustiu. :D

#31
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Melting pot american
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HNnM2iRwHLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostCris007, on 20 aprilie 2018 - 12:55, said:

E extraordinar cum limbajul muzicii il intelege oricine, indiferent de etnie, culoarea pielii, gen. Inca odata se demonstreaza ca impartelile si compartimentarile sunt de multe ori rodul mintii si preconceptiilor noastre.

dar nu numai.
ce-ar fi literatura universala contemporana fara Orhan Pamuc (Turcia), sau Haruki Murakami (Japonia)?

sau bio-tehnologia fara chinezii care sunt pionieri in tehnologia CRISP/R...

#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002

View PostPollux, on 20 aprilie 2018 - 12:20, said:

adevarul este ca viata este trist fara bucataria orientului mijlociu.
bucataria orientului mijlociu este una dintre cele mai mari bucurii ale vietii pe acest pamant.
Bucataria transilvaneana, amestec intre bucataria central-europeana (ungureasca, austriaca, germana) si cea sud-est europeana, si prin extensie si cea orientala, e mai buna ;)

View PostPollux, on 20 aprilie 2018 - 12:58, said:

adevarul este ca festivalul de jazz de la garana fara gulas ar fi mai pustiu. :D
Corect, ma gandesc deja la jumatea lui iulie...

Edited by Wotan, 20 April 2018 - 13:05.


#34
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012

View PostPollux, on 20 aprilie 2018 - 12:59, said:


dar nu numai.
ce-ar fi literatura universala contemporana fara Orhan Pamuc (Turcia), sau Haruki Murakami (Japonia)?

In lumea musulmana sunt multi scriitori  valorosi, dar in speciali aia  din   statele islamiste sunt cautati in tarile lor pentru decapitare.

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostWotan, on 20 aprilie 2018 - 13:03, said:

Bucataria transilvaneana, amestec intre bucataria central-europeana (ungureasca, austriaca, germana) si cea sud-est europeana, si prin extensie si cea orientala, e mai buna Posted Image

de-aia este bun multiculturalismul... da combinatii magnifice! :yes:

View Postiulian_k, on 20 aprilie 2018 - 13:04, said:

In lumea musulmana sunt multi scriitori  valorosi, dar in speciali aia  din   statele islamiste sunt cautati in tarile lor pentru decapitare.

o sa invete si ei sa accepte multiculturalismul mai devreme sau mai tarziu... nu pot sta izolati in vagaunile lor pentru totdeauna.
si chiar daca ei aleg sa stea izolati in vagaunile lor, nu vad niciun motiv pentru care am face si noi la fel.

#36
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,775
  • Înscris: 07.01.2012

View PostWotan, on 20 aprilie 2018 - 13:03, said:

Bucataria transilvaneana, amestec intre bucataria central-europeana (ungureasca, austriaca, germana) si cea sud-est europeana, si prin extensie si cea orientala, e mai buna Posted Image
Wotan aici tin sa te contrazic. Imi plac astea  de influenta austriaca tocmai  datorita austeritatii lor, ca  servesc functiei de baza a mancarii aceea de a te hrani. Bucataria maghiara mie nu-mi place. Cea secuiasca pentru ca e prea grasa, cea de pe granita din Crisana  pentru ca foloseste combinatii de gusturi cu care nu sunt obisnuit(dulce-sarat, dulce-acru-sarat). Despre bucataria  romaneasca traditionala din Transilvania cu slana ceapa,multe grasimi, sarmale uriase, carnati grasi,  tot felul de produse din organe interne de porc, ce sa mai spun.In schimb apreciez mult bucataria si bogatia de condimente utilizate de cei din Sud. In momentele mele de maxim federalism si furie pe cei din Sud, calitatea bucatariei tot le-o recunosc.

Edited by iulian_k, 20 April 2018 - 13:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate