Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Experiente cu sisteme smart home

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
3914 replies to this topic

#2143
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Ca idee imi pare rau ca am tazmotizat 2 shelly. O sa incerc sa le pun inapoi firmware de shelly. Shelly are facilitatea de a migra switch-ul pe reteaua cea mai favorabila. Se poate seta un prag in dB la care sa caute un AP cu semnal mai bun. Asta ajuta mult intrucat altfel nu poti forta vreun client sa se mute pe un AP anume.

#2144
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Dar nu puteai pune același nume la retea asa incat deviceurile sa se conn automat in "acceasi retea" doar ca in spate e alt "router"?

#2145
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005

 iladi, on 30 decembrie 2021 - 10:37, said:

Ca idee imi pare rau ca am tazmotizat 2 shelly. O sa incerc sa le pun inapoi firmware de shelly. Shelly are facilitatea de a migra switch-ul pe reteaua cea mai favorabila. Se poate seta un prag in dB la care sa caute un AP cu semnal mai bun. Asta ajuta mult intrucat altfel nu poti forta vreun client sa se mute pe un AP anume.

Vezi in doc tasmota:
SO56 1 - Wi-Fi network scan to select strongest signal on restart (network has to be visible)
SO57 1 - Wi-Fi network re-scan every 44 minutes with alternate to +10dB stronger signal if detected (only visible networks)
AP 0 / 1 / 2 -switch to other Wi-Fi Access Point...
...
https://tasmota.gith...Commands/#wi-fi

Edited by lu_k-309, 30 December 2021 - 11:00.


#2146
dreher

dreher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 31.08.2007
Salut.  Acum ceva timp ,am intrebat pe forum cum sa fac din H.A  un gen de notificare pentru evenimente critice (incendiu, inundatie, efractie) pentru telefon. Aveam deja Telegram-ul configurat , dar aveam nevoie de o notificare mai "sonora". Azi am descoperit ca app-ul pe care il folosesc de o gramada de timp, permite genul acesta de notificari. Acesta link-ul https://companion.ho...-notifications/ de care discutam. Sper ca poate ajuta pe cineva.

#2147
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 lu_k-309, on 30 decembrie 2021 - 10:58, said:

Vezi in doc tasmota:


Tocmai gasisem si eu, dar doar o parte din comenzi. Mersi pentru adaugire.

 manghels, on 30 decembrie 2021 - 10:51, said:

Dar nu puteai pune același nume la retea asa incat deviceurile sa se conn automat in "acceasi retea" doar ca in spate e alt "router"?


Pai exact de asta am vrut sa scap: de ASUA24, ASUS50, ASUS24_EXT, ASUS_GATE :)

Acum am un singur SSID si nu ma mai cufuresc cand irigatia din curte o bag pe bancul de lucru si se trezeste ca nu mai are acces la ASUS24_EXT ci doar la ASUS24.

#2148
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 lu_k-309, on 30 decembrie 2021 - 10:58, said:



Mersi inca odata. Mare imbunatatire.

Am rezolvat si Sonoff-ul.

Acum mai ramane sa vad cum rezolv cu Broadlinkurile. Caci cu controllerul cred ca nu am mari sanse in viitorul apropiat. Si am cam terminat.

#2149
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 iladi, on 30 decembrie 2021 - 11:46, said:

Pai exact de asta am vrut sa scap: de ASUA24, ASUS50, ASUS24_EXT, ASUS_GATE :)

Acum am un singur SSID si nu ma mai cufuresc cand irigatia din curte o bag pe bancul de lucru si se trezeste ca nu mai are acces la ASUS24_EXT ci doar la ASUS24.

Aaaa...eu am SSID pentru home use..si unu pt deviceurile smart..TPLink Deco le-am setat cu acelasi old ssid 4g pt smart devices..si un ssid pt 5g..pt telefoane..TVs.

 dreher, on 30 decembrie 2021 - 11:32, said:

Salut.  Acum ceva timp ,am intrebat pe forum cum sa fac din H.A  un gen de notificare pentru evenimente critice (incendiu, inundatie, efractie) pentru telefon. Aveam deja Telegram-ul configurat , dar aveam nevoie de o notificare mai "sonora". Azi am descoperit ca app-ul pe care il folosesc de o gramada de timp, permite genul acesta de notificari. Acesta link-ul https://companion.ho...-notifications/ de care discutam. Sper ca poate ajuta pe cineva.

Mi-am pus si eu notificări pe tel pt alarma  dar altele mai generale in media playerele de pe google home mini, tablete si pe televizoare..daca e nevoie.

Edited by manghels, 30 December 2021 - 16:39.


#2150
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Mi-au ajuns jucariile de la Shelly printre care si Shelly 2.5. Le-am testat pe unele insa pe 2.5 nu-mi arata currentul in HA. Are idee cineva de ce? Aparuse pe la inceput ceva pe la 50A daca nu ma insel..apoi a devenit unavailable. Nici pe Shelly 1PM vad ca nu apare curentul.

Vreo idee..cineva?

Attached Files


Edited by manghels, 06 January 2022 - 17:22.


#2151
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
La 3EM am amperaj, la 1PM nu am amperaj

#2152
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
De curiozitate, ce ati face cu amperajul? W in timp real si kWh pt. consumul de durata mi se par mai mult decat suficienti...dar daca aveti un use case, sunt curios :D

#2153
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Eu nu fac nimic, dar poate sunt care ar vrea sa vada lucrul asta pentru dimensionat/redimensionat sigurante, ma gandesc.

#2154
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Era o curiozitate..ca nu stiu daca-i de la device..sau din HA..pt ca mergea la inceput cand am cablat prima data device-ul..apoi a disparut: unavailable. Cat priveste amperajul..cine stie ce idei ne mai vin..de combinatii intre consum instant si amperaj..voltaj..Posted Image

PS: am rezolvat pana la urma cu monitorizarea instanta/zilnica/saptamanala/lunara a consumurilor pe hidroforul ala. Bushisem ceva prin configurarea sensorilor..bineinteles.
Attached File  Consumuri Energie Hidrofor.jpg   69.41K   20 downloads

Edited by manghels, 07 January 2022 - 11:16.


#2155
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
PS2: am cablat alt Shelly 2.1 caruia nu i-am facut upgrade de firmware si ala inca arata si amperajul..Deci fw-ul crapa ceva in integrarea Shelly din HA. Nici voltajul nu pare sa-l arate corect pe ambele canale..fara fw upgradat.

Attached File  Shelly 2.1 II- current.jpg   115.85K   21 downloads

#2156
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Buna, tuturor! Cateva intrebari,daca se vor gasi persoane binevoitoare:
1)Pentru automatizari de lumini (deja existente, non-smart) care relee ar fi cele mai bune: Sonoff Mini R2 si familia sau echivalentele lor din familia Shelly? Pretul pare a fi in favoarea Sonoff, dar este impostanta si calitatea, durabilitatea, usurinta integrarii in HA, etc.
2) ce solutie sa adopt pt automatizarea unor intrerupatoare cap-de-scara (iluminat hol intrare in casa unul din ele si capat hol al doilea?
3) a integrat cineva GW Zigbee de la Lidl in HA sau produsele lor (becuri, prize, senzori) in HA? Sau in alt sistem smart-home?
4) a testat cineva plafonierele smart zigbee de la Lidl, a propos de calitatea luminii, usurinta instalarii, integrarea in HA, etc?
5) este HA cel mai bun sistem Smart Home? Ati recomanda altceva (Hubitat, HomeKit, etc)?

Multumesc.

Edited by gigicoltz, 13 January 2022 - 17:45.


#2157
Alecsandru87

Alecsandru87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2017

 gigicoltz, on 13 ianuarie 2022 - 17:43, said:

Buna, tuturor! Cateva intrebari,daca se vor gasi persoane binevoitoare:
1)Pentru automatizari de lumini (deja existente, non-smart) care relee ar fi cele mai bune: Sonoff Mini R2 si familia sau echivalentele lor din familia Shelly? Pretul pare a fi in favoarea Sonoff, dar este impostanta si calitatea, durabilitatea, usurinta integrarii in HA, etc.
2) ce solutie sa adopt pt automatizarea unor intrerupatoare cap-de-scara (iluminat hol intrare in casa unul din ele si capat hol al doilea?
3) a integrat cineva GW Zigbee de la Lidl in HA sau produsele lor (becuri, prize, senzori) in HA? Sau in alt sistem smart-home?
4) a testat cineva plafonierele smart zigbee de la Lidl, a propos de calitatea luminii, usurinta instalarii, integrarea in HA, etc?
5) este HA cel mai bun sistem Smart Home? Ati recomanda altceva (Hubitat, HomeKit, etc)?

Multumesc.
Salut
Parerea mea:
1) Shelly
2) Shelly 25
3) Nu
4) Nu
5) E cel mai complex sistem de home automation. Are comunitatea cea mai mare dintre toate sistemele

PS: Ca distractie am inceput sa uploadez video-uri pe tiktok cu tot ce am automatizat: https://vm.tiktok.com/ZMLJRc6km/

#2158
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 gigicoltz, on 13 ianuarie 2022 - 17:43, said:


1) Eu de la Sonoff folosesc Mini, POW, TH16, butoane si termometre zigbee, senzor de miscare.
3) Am eu cateva de la Lidl integrate in HA prin Tuya: becuri, prize, contacte magnetice la usi, senzori de miscare.

La Shelly, integrarea e mai simpla in HA, totul local, fara cloud..etc.

Edited by manghels, 13 January 2022 - 18:13.


#2159
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 manghels, on 13 ianuarie 2022 - 18:12, said:


3) Am eu cateva de la Lidl integrate in HA prin Tuya: becuri, prize, contacte magnetice la usi, senzori de miscare.

Puteti detalia pasii/procedura? Mentionez ca sunt....a-tehnic. :-) Multumesc.

 Alecsandru87, on 13 ianuarie 2022 - 18:05, said:

Salut
Parerea mea:
1) Shelly
2) Shelly 25
3) Nu
4) Nu
5) E cel mai complex sistem de home automation. Are comunitatea cea mai mare dintre toate sistemele

PS: Ca distractie am inceput sa uploadez video-uri pe tiktok cu tot ce am automatizat: https://vm.tiktok.com/ZMLJRc6km/
Multumesc mult.

#2160
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 gigicoltz, on 13 ianuarie 2022 - 21:19, said:

Puteti detalia pasii/procedura? Mentionez ca sunt....a-tehnic. :-) Multumesc.
Probabil ca le ai deja adaugate in aplicatia Tuya nu? Dupa asta, pentru HA vei gasi pe net pasii sa faci integrarea cu Tuya Local sau V2. Un exemplu e asta. Cred ca vei gasi tot felul de idei.
Eu mi-am adus in Tuya (folosinf gateway-ul lor) mai multe brand-uri de device-uri..care merg mai bine sau mai putin bine (in sensul ca in HA le poti vedea toate proprietatile sau nu): Tellur, Lidl, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate