Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Am visat ca ...

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
129 replies to this topic

#127
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017
Odata am avut un vis, unii au zis ca a fost premonitoriu, dar nu stiu exact daca da sau nu.
A fost inainte de invazia rusilor in Crimeea si a fost postat (probabil mai este inca!) pe un forum.
Iar pe forumuri apare data.Nu spun aici ce forum, nu mai sunt activa acolo, nu mai am cont, dar sunt pe aici membri cu conturi acolo.

Deci: Eram in masina 102 si urma un viraj  dreapta la 90 de grade, in fata un zid.
Soferul pleaca de la volan si incepe sa se certe cu pasagerii.
Stateam in spate, masina inainta cu viteza catre zid, nu aveam ce sa fac...Am strigat, cineva a urcat la volan, a oprit, a deschis usile.
Am coborat toti pasagerii si ne-am imprastiat. Am luat-o pe jos inapoi fata de cum mergeam, sa ma intorc acasa.
Era noapte, mergeam, eram un mic grup, cu alti cetateni necunoscuti.
Deodata se aprind farurile unei masini in spate. Ala cu masina (102) venea dupa noi.
Am luat-o la fuga pe o straduta ingusta si am scapat de derbedeu. Dar, deodata ne trezim inconjurati de soldati (rusi?)
Cu armele spre noi, ne-au luat prizonieri. Ne-au luat buletinele si ne-a dat in schimb un bon, un fel de bancnota, acela tinea loc de carte de identitate. Ne-au dat niste haine subtiri albe. Eu eram singura, restul erau baieti. Si ne-au inghesuit la un demisol cu paturi suprapuse. Baietii s-au culcat, eu am ramas privind in gol pe geam, printre gratii.
Demisol fiind, vedeam afara exact la nivelul asfaltului. Deodata incepe o ploaie intensa cu grindina mare.
M-am gandit, facandu-mi curaj ca bine ca suntem la adapost de urgia asta...
Si a continuat sa ploua foarte tare, pana cand a inceput sa se faca o fisura in perete, fisura pe care a izbucnit un suvoi mare de apa.
M-am speriat, am zic ca atat ne-a fost, inchisi si apa venea...
Am strigat la baieti sa faca ceva, sa se trezeasca!!
Unul a intrat prin suvoiul de apa, altul dupa el, si tot asa...Am intrat si eu, m-am zbatut prin apa si am iesit in strada cumva...
Scapasem!! Si am ajuns acasa, m-am schimbat de hainele ude, si am gasit acel bon, sau ban.
M-am uitat la el in lumina becului si avea chipul meu imprimat.
Cumva era si normal, din moment ce tinea loc de buletin.

Nu mai tin minte exact anul dar exista acea postare, inainte de invazia rusilor in Crimeea.

Edited by rixthina, 26 January 2024 - 12:44.


#128
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017
Am visat că eram la tara si aveam un piersic frumos la poarta plin cu fructe mari și gustoase.
Erau bune dar inca nu erau moi, trebuia muscat zdravăn din ele. SI mancam cu poftă dar apare deodata medicul stomatolog si ma ceartă ca  o sa stric dintii apoi tot el se va chinui să îi repare. Eu, ca sa mai dreg busuiocul, il invit in curte și îi prezint niste blani de lemn cam de 20 cm latime cu 2,5 grosime la vreo 4 metri. Stiu astea ca bunicul e cu tamplaria si are podul plin cu lemne.
Aveau o fata ca din material de stofă albastruie blanile astea si i-am zis că îi fac multi....  pantaloni din ele.
Asta e multumit, ia o blană si pleacă cu ea. Eu raman cu a doua blana si ma uit cu atentie, avea defecte, gauri ici și colo.
Vine stomatologul dar nu o mai ia, ar fi ieșit... pantalonii gauriti...

Si ramasesera samburi de piersică si am largit găurile si am pus in fiecare gaura, in pamant cate un sambure.
Urma să rasara plantele, pomii ar fi crescut prin acele goluri, treptat ar fi urmat sa ridic acea scandura pe măsura ce pomii s-ar fi inaltat, ar fi fost consolidata si ar fi servit drept tutore, sa nu ii rupa vantul.

Exact asa am facut, acum am piersici mari iar blana de lemn e plina cu ghivece de flori toată vara, mai ales flori de piatra dar si alte ghivece suspendate.

#129
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Dormeam intr-o dimineata iepureste si cand am deschis ochii aveam melodia asta in cap. N-am mai ascultat-o de ani buni si dintr-o data .... "some people, benn driving to faast!"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rr9YuzszOK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bursul, 13 February 2024 - 12:19.


#130
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,525
  • Înscris: 29.10.2017
Am visat ca am ajuns langa un versant impunator, foarte frumos, cu pietricele nenumarate incastrate in el, deosebite, cu detalii ce te facea sa le vezi mai de aproape, dar era imposibil sa te apropii prea mult pentru ca mereu se desprineau astfel de pietricele din versant si era ca o ploaie continua. Asa ca am tot mers paralel cu versantul pana cand panta acestuia s-a mai domolit, astfel incat am putut sa urc si sa tot urc, sa vad de unde veneau atatea si atatea pietre.
Si am ajuns la un nivel in care am putut vedea ursi albi enormi, asemeni ursilor polari.
Tare m-am speriat, stiam cumva ca nu trebuie sa fug, dar am luat-o la fuga in jos pe panta...
Si intelegeam ca, oricat de tare as fi fugit, un salt al unui urs echivala cu multi pasi de ai mei.
Dar probabil ca nu m-au vazut sau nu erau flamanzi, ca nu veneau, dar pentru mai multa siguranta am continuat sa fug.
Si am ajuns pe strazile unui oras, oamenii mergeau linistiti chiar si in directia opusa fata de goana mea, dar eu continuam sa alerg.
Apoi in fata mea venea agale un urs, mergea linistit printre oameni si am inteles ca nu erau asa agresivi cum credeam eu...M-am oprit si m-am trezit nedumerita de ce se intampla...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate