Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#757
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 26.01.2019

View Postdanigoleman, on 06 februarie 2023 - 13:46, said:

Pana la urma este safe sa tii bani in cont Wise?

Pe termen scurt: da (cu exceptia cazului in care esti extrem de ghinionist).
Pe termen lung: considera-i pierduti caci nu sunt asigurati de nimeni.

#758
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View Postwertyck, on 02 februarie 2023 - 11:24, said:

Da.
De fapt nu merge doar card virtual in Romania. Poti doar card fizic vad in aplicatia lor

View PostMihaiwwwA, on 12 decembrie 2022 - 13:36, said:


2. Nu este comision de administrare card/cont. Poti opta pentru card virtual gratuit
Nu merge ptr rezidenta in Romania doar card virtual. Se poate doar card fizic

Edited by danigoleman, 08 February 2023 - 09:16.


#759
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019
Eu am urmatoarea curiozitate: ANAF oare are protocol de colaborare cu Wise? Daca primesti bani in contul Wise wi ii cheltui de pe cardul Wise, ANAF are cum sa-i vada?

#760
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dacă vrea, poate.
Asa cum poate să afle informații și din băncile din alte state, pe baza colaborării cu instituțiile similare din țările UE și nu numai...


#761
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

 desikblack, on 20 februarie 2023 - 23:25, said:

Eu am urmatoarea curiozitate: ANAF oare are protocol de colaborare cu Wise? Daca primesti bani in contul Wise wi ii cheltui de pe cardul Wise, ANAF are cum sa-i vada?
Altul care invarte miliarde si nu stie cum sa ii ascunda , si s a ratacit pe Softpedia.

#762
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019

 cuculea, on 24 februarie 2023 - 23:55, said:

Altul care invarte miliarde si nu stie cum sa ii ascunda , si s a ratacit pe Softpedia.

Daca invarteam miliarde probabil intrebam un avocat. Cand ai cum sa-ti optimizezi impozitele, e pacat sa nu o faci. Daca ANAF citeste aceste randuri si ia masuri ca acestea sa nu fie posibile, foarte bine. Dar cat sunt posibile trebuie utilizate.

#763
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Probabil e o eroare de la ei , in loc sa blocheze coroanele au blocat leii romanesti , au incurcat ceva pe acolo.

Edited by andupustiu, 12 March 2023 - 23:34.


#764
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Au renuntat la transferuri instant ca vad ca nu se mai trimit banii instant ? Si nici la primire.

#765
Tatuatu

Tatuatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.07.2013
salutare,nu reusesc sa deschid cont business pe wise,scrie sa stau in asteptare pentru ca sunt ocupati,vreau sa deschid cont pe firma atasat cardul bt tot de firma,imi trebuie pentru plati la distribuitori in china,voi cum ati procedat?

#766
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Au scos SEPA instant , platile SEPA nu se mai trimit instant catre Revolut sau alte banci care au SEPA instant , se trimit in regim standard si nici platile in RON catre ibanuri de RON catre bancile instant nu se mai trimit instant.

Edited by andupustiu, 21 March 2023 - 02:47.


#767
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
mesaj primit de la Wise pe email

'' From Monday the 22nd of May 2023, we're updating the cash and cash equivalent withdrawal fees for the Wise card if you order a new card after moving countries.
Withdrawal fees differ depending on the country your account is registered in, so we need to make sure that we’re charging correct fees when you spend money from your Wise account.
If you have ever changed your registered address after moving to another country and ordered a new physical or digital card, we’ll automatically update the cash and cash equivalents withdrawal fees for all your cards to reflect the fee structure that applies to your new country of residence on the 22nd of May 2023. This will also apply in the future should you ever change your registered address to another country and subsequently order a new card.
Please see Terms of Use for your region or visit Wise Fees and Pricing for the most up to date information.

Thanks,
The Wise Team  ''

#768
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 Tatuatu, on 17 martie 2023 - 19:08, said:

salutare,nu reusesc sa deschid cont business pe wise,scrie sa stau in asteptare pentru ca sunt ocupati,vreau sa deschid cont pe firma atasat cardul bt tot de firma,imi trebuie pentru plati la distribuitori in china,voi cum ati procedat?

In aceeasi situatie si eu, sunt pe joined list (ceva in genul). Cont personal am deschis, cursul de schimb este beton, dar bussines........Cred ca sunt ff ocupati.

#769
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005
Ia in calcul si cursul de schimb valutar de la CEC: https://www.cec.ro/curs-valutar-pj
Prinzi uneori chiar si curs BNR la cumparare valuta,chiar si pe conturile de persoana juridica.

#770
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Cont personal mi-am facut (business sunt in verificari inca), cursul care mi-l da platforma Wise (dupa ce adaug fee-ul lor) este aproximativ acelasi cu cel de la Akcenta, la toate valutele care le-am verificat (euro, usd, pln). Deocamdata nu-mi pare mare scofala.

 ioana1973, on 23 martie 2023 - 05:22, said:

cursul de schimb este beton

Erata: nu-i chiar cel mai reusit beton :)

#771
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Cursul euro/ron acum:
Revolut 4.931 lei
Wise 4,949
Platforma Akcenta 4,9518, la sume peste 10000 euro se suna la ei, mai scad aprox 0,007 lei, iese aprox 4,945.
As spune ca revolut-ul este cel mai bun.

#772
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.cec.ro/curs-valutar depinde cu cine compari și dacă schimbi peste limita  lunară de 5000 lei mai plătești 0.5% comision la Revolut.


La CEC am cumpărat 37000 € în doua tranșe în aceeași zi la curs foarte aproape de BNR. La Revolut oricum m-ar fi costat mult mai mult.

Cursul CEC se schimbă de minim 4 ori pe zi și dacă urmărești cu atenție cursul poți să prinzi chiar sub BNR

Edited by wertyck, 23 March 2023 - 15:07.


#773
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Da, cursul la CEC este bun: 4,9325. Comisioane intretinere lunare, de transfer mari? Conturi separate ron, euro,usd.....?

La CEC se poate negocia, sa mai scazi ceva din 4,9325?

#774
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,681
  • Înscris: 13.03.2005
Cu cardul Multicurrency ai contul la CEC gratuit, nu platesti lunar nimic abonament,  nu ai limite de schimb valutar, adica e 100.000 lei/tranzactie de schimb valutar, dar poti face mai multe una dupa alta.
Si cardul Multicurrency alimentat cu lei are curs BNR la plata cu cardul in celelalte 9 valute, si retragere gratuita la orice ATM.

Ai conturi IBAN separate pentru valute, asociate cardului MC.

Nu ai comision de incasare la lei.
Daca faci transfer bancar din CEC in lei sau euro ai comision fix de 2.8 lei  sau 4.8 lei pentru sume mai  mari de 500 lei

Edited by wertyck, 23 March 2023 - 15:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate