Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#775
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Bonus iti garanteaza depunerile la FNI, :). Glumesc, ms de info.

#776
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.04.2015
Trebuie sa fac pentru prima data un transfer din Libra la Wise. Este IBAN-ul pe care il vad logat în Wise numai al meu sa aparține mai multor clienți și trebuie cumva sa imi identific contul Wise cand creea transferul în Libra? Multumesc.

Edited by palr1234, 14 July 2023 - 22:50.


#777
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E IBAN-ul tau.

#778
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.04.2015

View Postpasilla, on 14 iulie 2023 - 22:54, said:

E IBAN-ul tau.
Se poate face in weekend sau numai in zile lucrătoare?

#779
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
La orice ora, orice zi, că e instant transferul în lei Libra-Wise, către contul RO BREL....

Edited by wertyck, 15 July 2023 - 05:46.


#780
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.04.2015
Incerc sa transfer $5000 in US din Libra RON. Costul total, care contine transfer fee și diferenta fata cursul spot, este 0.85%. Am senzația ca s-a cam dublat în ultimul an. Exista alternativa mai decenta?

#781
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Verifică în Libra Bank Dacă nu e mai avantajos cursul de schimb usd/lei, decat e acel comision de 0.85%+comision bănci intermediare.


#782
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti daca Wise cere ca si Revolut sursa veniturilor? Daca blocheaza cardul la incasari sau expedieri, va rog frumos sa-mi dati ceva info in legatura cu aceste lucruri. Multumesc.

#783
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Toate băncile și fintech-urile fac acest lucru la anumite momente sau periodic, pentru că e o cerință pentru a respecta și a-și păstra licența bancară (verificările KYC si AML)

#784
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
Da. Mie mi-a blocat o sumă de 800 lei de la curier, și mi-a cerut sursa acestor fonduri. Le-am explicat că sunt de la firma de curierat că am vândut un produs și au cerut contractul cu firma. După o lună de emailuri in care le explicam că nu există vreun contract, i-am convins să anuleze tranzacția și să lase banii să se întoarcă la curierat ca să pot să le dau iban din altă bancă.

View PostNewRom, on 25 iulie 2023 - 17:17, said:

Buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti daca Wise cere ca si Revolut sursa veniturilor? Daca blocheaza cardul la incasari sau expedieri, va rog frumos sa-mi dati ceva info in legatura cu aceste lucruri. Multumesc.


#785
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
Imi poate explica si mie cineva 'Există comisioane la adăugarea de bani în portofele electronice sau a altor conturi care ar putea fi convertibile în numerar?' Ca informatiile de la ei de pe site nu is concludente ca am inteles ca cica iti ia comision la transferuri in alte tari?
https://wise.com/ro/...bile-in-numerar

Adica eu daca vreau sa imi bag bani in portofelu electronic Wise o sa imi ia comision 2%?

#786
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Acel 2% e când alimentezi cu cardul wise alte conturi din categoria descrisă (cazino etc). Și nu se aplică văd la euro, dolari și lei dacă ai card visa. Pentru România se emite card visa. Alimentarea contului wise se face simplu și gratuit prin transfer bancar. Dacă alimentezi contul wise prin top-up de pe un alt card e comision 0,5%.

#787
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Din descrierea aceea poți înțelege că  se aplică si la orice top-up/Portează-ti banii in alte conturi.

Edited by wertyck, 09 August 2023 - 19:13.


#788
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
Cum adica 'Dacă alimentezi contul wise prin top-up de pe un alt card e comision 0,5%.'?

Adica daca bag bani din cardu de exemplu Cec Bank in contu wise, wise imi ia 0,5% comision? Nu e ca la celelante banci virtuale in care nu iti ia comisioane ca bagi bani in cont?

#789
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 05.12.2016
Da, îți ia 0,5% prin topup. Gratis e doar transfer bancar

#790
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View Postpateu_98, on 09 august 2023 - 19:16, said:

Cum adica 'Dacă alimentezi contul wise prin top-up de pe un alt card e comision 0,5%.'?

Adica daca bag bani din cardu de exemplu Cec Bank in contu wise, wise imi ia 0,5% comision? Nu e ca la celelante banci virtuale in care nu iti ia comisioane ca bagi bani in cont?

Dacă folosești la top-up cardurile CEC, mai ai de plătit separat la CEC 7 lei sau 12 lei(la peste 500 lei) comision  cuasicash.


Și la celelalte bănci virtuale au început să pună comision la alimentarea de pe alt card. De exemplu la Monese e 0.3%.

#791
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
Da la Revolut exista comisioane din astea?

#792
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Da, daca detecteaza carduri de credit sau carduri din afara uniunii europene, din cate am citit pe reddit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate