Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#739
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.04.2015
Încerc sa deschid cont nou la Wise, ca rezident intr-o tara diferita de Romania și îmi cere o plata de $30 pentru validarea identității. A deschis cineva un cont recent? Este la fel și pentru rezident roman?

#740
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa alimentezi contul cu un card personal, pentru validarea identitatii. Banii aia raman in posesia ta.

#741
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.04.2015

 pasilla, on 13 decembrie 2022 - 20:10, said:

Trebuie sa alimentezi contul cu un card personal, pentru validarea identitatii. Banii aia raman in posesia ta.
Mulțumesc pentru clarificări pasilla, dar întrebarea mea era pentru un rezident roman care a deschis recent un cont wise. Am un cont wise deschis în urma cu cativa ani si nu imi amintesc sa fi plătit cei $30.

#742
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce a fost, a fost......

Edited by pasilla, 13 December 2022 - 20:48.


#743
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
E posibil sa ceara alimentarea contului si la reinnoirea cardului.

Edited by tigerheart, 13 December 2022 - 21:05.


#744
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005

 palr1234, on 13 decembrie 2022 - 20:02, said:

Încerc sa deschid cont nou la Wise, ca rezident intr-o tara diferita de Romania și îmi cere o plata de $30 pentru validarea identității. A deschis cineva un cont recent? Este la fel și pentru rezident roman?

 palr1234, on 13 decembrie 2022 - 20:42, said:

Mulțumesc pentru clarificări pasilla, dar întrebarea mea era pentru un rezident roman care a deschis recent un cont wise. Am un cont wise deschis în urma cu cativa ani si nu imi amintesc sa fi plătit cei $30.

Incalci termenii si conditiile daca iti faci al doilea cont Wise.

Detaliile sunt prezentate pe siteul lor oficial: https://wise.com/ro/...te-un-cont-wise

#745
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.04.2015
Cat dureaza un transfer de la Libra la IBAN-ul wise pentru ron?

Ceva comisioane surpriza?

#746
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Ar trebui sa fie instant, ca sunt ambele conturi de Libra Bank - RO..BREL.......

Si fara comision

#747
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
cat dureaza un transfer de Eur din BCR Romania cont euro in Wise cont Eur prin SEPA ?

#748
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Cateva ore / 1 zi bancara, din cauza ca BCR nu are implementat SEPA instant.

#749
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Azi m-am trezit cu cativa centi cashback de la Wise... cred ca mi-a scapat stirea sau nu am fost atent la mail-uri pana acum.

Cum funcționează cashbackul pentru sold?
Wise îți păstrează banii în siguranță prin depunerea acestora în unele dintre cele mai mari bănci din lume și prin investirea lor în obligațiuni guvernamentale.
Pentru soldurile eligibile păstrate în conturile Wise în noiembrie 2022, Wise a plătit o rată a cashbackului, calculată anual, de:
0.65% pentru orice EUR
1.25% pentru orice GBP
1.50% pentru orice USD

Cine este eligibil pentru cashback?
Wise oferă în prezent cashback pentru sold unui număr mic de clienți, pentru o perioadă de probă

Quote

Wise Europe operates within the tax jurisdiction of Belgium, where cashback is liable for 30% withholding tax. We deduct this tax before cashback is paid into your account and pay the Belgian tax authorities.

https://wise.com/ro/...kul-pentru-sold

Edited by tigerheart, 20 January 2023 - 20:54.


#750
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Sa vad daca am inteles bine :
pot sa imi fac doar card virtual ( dar trebuie depus 100 lei ptr activarea contului)?
Dar mai departe acest card virtual poate fi folosit ptr plati cu telefonul prin google pay?

Edited by danigoleman, 02 February 2023 - 11:06.


#751
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Da.

#752
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pana la urma este safe sa tii bani in cont Wise? Nu stiu cum e cu fintech-urile , poti sa ai surprize sa te trezesti fara banii din cont? In caz ca dau faliment ai vreo protectie?
Bine, asa am si pe revolut acolo niste sume in diverse valute, doar ca am nevoie de alta valuta cu care revolut nu lucreaza si de astia de la wise nu prea stiu multe.
Dar par a fi mai extinsi astia la nivel global.

#753
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Despre ce valuta vorbim si de ce ordin de marime, adica sa ai nevoie de Wise si sa nu te poti descurca cu bancile romanesti sau cu Revolut?

#754
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am mai deschis un topic pe aici, e vorba de won. Nu e cine stie ce suma, pana in 1500 euro echivalent

#755
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Cred ca ti-am raspuns si acolo, pentru 2 saptamani nu are rost ca iti complici existenta cu cont separat in won. Folosesti un card bancar Revolut sau unul Visa/Mastercard si "comisionul platit" la conversia valutara a cardului, din cauza marjei Revolut sau Visa/Mastercard  e de sub 10 euro la 1500 euro cheltuiti in WON. si nici unde nu o sa prinzi marja 0 peste curs BNR/ECB. Si in 2 saptamani nu te poti astepta la fluctuatii asa de mari pentru WON, si care sa fie in dezavantajul tau .

Edited by wertyck, 06 February 2023 - 14:42.


#756
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdanigoleman, on 06 februarie 2023 - 13:46, said:

Pana la urma este safe sa tii bani in cont Wise?
Da. Nimeni nu da faliment peste 5 minute. Singurele probleme, daca le putem numi asa, ar putea fi eventualele verificari - sa iti ceara sa iti confirmi identitatea sau sursa banilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate