Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#487
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
'' Acum au IBAN românesc de la LibraBank , se pare că toate fintech-urile au luat ibanuri de la LibraBank , au copiat stilul Monese.Dar nu intră banii instant ,durează maxim 5 minute daca trimiți de pe LibraBank ca la Monese , am testat cu 1 leu. ''

completare :

transfer din TW RON
spre destinatar in
LIBRA BANK
costa 5 ron indiferent de suma trimisa
plus
durata transfer  1 zi, spun ei, la momentul transferului .

#488
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
salut, sunt nou utilizator de TW si am o problema(necunoastere cred).
Cum se poate vedea numarul cardului in aplicatie fara sa ma uit fizic la card?
as vrea sa folosesc cardul pentru plati online dar fara sa pot vedea nr cardului/detalii in aplicatie (ca in Rev.. de ex) imi este inutila aplicatia.

multumesc.

#489
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Aplicația nu afișează numărul cardului, sorry.
Dar poți salva cardul în browser și așa nu mai trebuie să completezi de fiecare dată cămpurile pentru plată online.

#490
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Si la Bunq era inainte asa dar acum se pot vedea toate informatiile despre card... sper ca in curand sa faca si TransferWise acelasi lucru
Eu, in cazul TransferWise, am notat detaliile lipsa (adica doar ce nu apare vizibil in app) intr-o aplicatie de notite la care accesul se face cu parola... mai exact am scris doar 3 grupe de cifre si fara spatiu intre ele + pin-ul & cvv-ul (alte 7 cifre fara spatiu)

Edited by rz, 02 July 2020 - 11:30.


#491
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
am inteles, nu ma coafeaza.
raman pe rev, este mai intuitiva aplicatia si are cam tot ce imi trebuie.

#492
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,679
  • Înscris: 13.03.2005
Mai poti incerca sa adaugi cardul in Gpay, daca ai, si la o plata online alegi cardul respectiv.

#493
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Îmi dă eroare la top-up , scrie sa incerc peste 24 de ore.Nu merge cu nici un card sa fac top-up că îmi dă eroare.

#494
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Nu mai merge sa fac topup de pe nici un card ,merge doar prin transfer bancar de la LibraBank către IBAN.Sa nu mai spun că azi mă delogase automat din cont și a trebuit să mă loghez din nou.

Edited by andupustiu, 03 July 2020 - 19:48.


#495
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Attached File  Screenshot_2020-07-07-19-48-01-447_com.transferwise.android.jpg   61.24K   59 downloads

Așa îmi arată , merge doar sa incarc contul prin IBAN.

#496
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Trimite-le un mail?

#497
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ciudata treaba la TransferWise... am zis sa fac o retragere la un ATM de la noi fara sa schimb inainte din EURO in LEI.
Da, am vrut sa vad exact cat EURO se trage (cu tot cu taxa de conversie) iar pentru asta am golit complet contul de LEI
Chestia e ca am uitat sa golesc si o ramasita uitata in RUBLE asa ca... mi-au luat ei si din contul de RUBLE desi era vorba doar despre 9 Bani romanesti!.
Nu am inteles procedura... in contul de EURO era de vreo 5 ori suma retrasa.

Attached Files


Edited by rz, 10 July 2020 - 22:10.


#498
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

View Postrz, on 10 iulie 2020 - 22:07, said:

Ciudata treaba la TransferWise... am zis sa fac o retragere la un ATM de la noi fara sa schimb inainte din EURO in LEI.
Da, am vrut sa vad exact cat EURO se trage (cu tot cu taxa de conversie) iar pentru asta am golit complet contul de LEI
Chestia e ca am uitat sa golesc si o ramasita uitata in RUBLE asa ca... mi-au luat ei si din contul de RUBLE desi era vorba doar despre 9 Bani romanesti!.
Nu am inteles procedura... in contul de EURO era de vreo 5 ori suma retrasa.

TransferWise foloseste tot timpul cea mai ieftin ruta dintre valute. A fost mai ieftina conversia din RUB in RON decat EUR in RON.

A folosit cineva contul in RON pentru a plati taxe la stat (in conturile de la trezorerie)? Ma gandesc ca nu sunt probleme.

Edited by Skoopman, 08 August 2020 - 04:22.


#499
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postedydotmail, on 07 iulie 2020 - 18:53, said:

Trimite-le un mail?

Le-am trimis mail dar a spus că verifică de ce nu pot face top-up și tot verifica de aproape 2 luni că nu mi-a mai trimis alt mesaj.Cred că s-a blocat atunci când trebuia să pun parola 3D secure de la card și de asta, s-a blocat aplicația și de atunci nu mă mai lasă să fac top-up prin card.

Edited by andupustiu, 26 August 2020 - 00:39.


#500
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Cea mai proasta companie , am încărcat contul cu 50 lei prin card și mi-a dat eroare dar banii mi-au fost luați de pe card și sunt în așteptare.Dupa ce îmi recuperez contul renunț sa îl mai incarc.Vad că multe persoane au probleme cu transferurile de bani și reîncărcarea conturilor.

Attached File  Screenshot_2020-10-04-20-31-18-721_com.transferwise.android.jpg   132.08K   39 downloads

Aici scrie că îmi rambursează banii înapoi pe card.

Și așa îmi arată acum Attached File  IMG_20201004_203227.jpg   121.67K   38 downloads

Edited by andupustiu, 04 October 2020 - 19:33.


#501
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 05.12.2016
Pa

#502
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Mi-a fost returnată suma înapoi pe cardul de pe care am făcut top-up.

#503
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Modificari pt retrageri de la ATM din 2021. In mare nu se mai pot face retrageri mai multe de doua care sa fie gratuite. Chiar daca nu ai depasit limita de 200 GBP, vei fi taxat daca retragi de mai mult 2 ori.


Ne schimbăm taxele pentru retrageri de la bancomat
Arnaud De Moyer
Arnaud De Moyer
29.10.20
Lectură de 2 minute
Din 1 ianuarie 2021, schimbăm taxa pe care o plătești pentru a retrage numerar de la bancomate.

Pe baza modului în care clienții TransferWise au retras bani în ultimele 12 luni, această modificare ar trebui să facă retragerile mai ieftine pentru 80% dintre clienții noștri.

Ce se schimbă
Înainte

Retrageri gratuite de până la £200 în total (200 EUR sau echivalent) pe lună
2% dacă ai retras mai mult de £200 pe lună
Din 1 ianuarie 2021

2 retrageri gratuite de până la £200 în total (200 EUR sau echivalent) pe lună
1.75% pe fiecare retragere dacă scoți mai mult de £200 pe lună
0,50 GBP (0,50 EUR sau echivalent) pe fiecare retragere, dacă scoți bani de mai mult de 2 ori pe lună
Să vedem câteva exemple.

Faci 2 retrageri de £100 fiecare: aceasta se încadrează în limita de £200 / lună și primești 2 retrageri gratuite pe lună, deci nu vor exista taxe.

Faci o singură retragere de £300: aceasta depășește limita de £200 cu £100, deci se aplică o taxă de 1,75%. Plătești £1.75.

Faci 3 retrageri de £50 fiecare: primele două retrageri vor fi gratuite, dar, pentru a treia retragere, care depășește limita, vei fi taxat cu 50p.

Faci 3 retrageri de £100 fiecare: primele două vor fi gratuite, în timp ce a treia depășește ambele limite. Aceasta înseamnă că plătești £2.25 în total pentru a treia tranzacție (1,75% din £100 și taxa fixă de 50p).


#504
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Nu o sa mai fie rentabil sa folosești contul Transferwise cu asemenea comisioane , exista alternative.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate