Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Re-intorcerea in tara

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#55
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Cred ca ar trebui sa urmaresti preturile din Romania. Cat mai e un litru de ulei si de lapte prin UK?

#56
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 15.05.2008
ttebuia sa spui,profesie,familie,copii,ce muncesti acolo,ce vrei sa faci aici
doar ca vrei sa revii nu ajunge pt o parere cat de cat
de cat timp nu ai fost in ro

#57
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
argument "contra" :
mama are pensie de 7 milioane, si factura de gaz de 8 ! ...
eu sunt cetatean spaniol, fratele meu mijlociu lucreaza in Austria,
iar fratele mic este in UK ! ... fara "banii nostri"  mama,  moare congelata
in Romania capitalista !

#58
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postrosix, on 23 ianuarie 2018 - 14:33, said:

Cati bani crezi ca a facut un roman plecat in Anglia...? 10.000 de lire daca a pus deoparte e boier.. Banii astia, in Romania ii footzi in 2-3 ani dupa care pola.. bani... Multi isi inchipuie ca pot deschide afaceri in Romania desi piata e plina de firme si uite ce probleme sunt... Declaratia 600...  Adica.. poti s-o boieresti cativa ani dupa care tot la munca si la umilinta de jos te intorci.

Iti dai seama ca, majoritatea celor care doresc sa se intoarca au niste bani pusi deoparte, dar sume mici... sa nu-ti inchipui ca a facut cinev bani gramada muncind in Anglia.
Eu cam stiu cum stau romanii de pe acolo, care fac munca de jos - vai de curul lor...

@initiator, intoarce-te frate, numai ca va trebui sa-ti convingi neamul sa te accepte asa cum esti... La romani, cei intorsi in tara nu sunt primiti cu bratele deschise nici de propriile rude...

Un programator cred ca strange lejer cateva sute de mii de euro in 20 de ani, daca isi propune asta. Cineva care lucreaza pe minimul pe economie sau la negru si sta intr-un apartament de 2 camere cu alti 5 oameni... not so much. Deci sunt cateva lucruri pe care le poti face cu banii aia. Dar nu ai dat deloc detalii despre tine. Cu ce te ocupi, cum e cu familia, la ce te astepti cand te intorci, de ce vrei sa te intorci?

#59
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBylly00, on 23 ianuarie 2018 - 15:17, said:

Un programator cred ca strange lejer cateva sute de mii de euro in 20 de ani, daca isi propune asta. Cineva care lucreaza pe minimul pe economie sau la negru si sta intr-un apartament de 2 camere cu alti 5 oameni... not so much.

Nu e vorba de programatori, aici, e vorba de muncitori pe plantatie care se intorc in tara cu buzunarele goale, satui de foamea pe care o fac pe afara si de umilinta la care sunt supusi.

#60
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din cate vad eu, initiatorul nu a spus "in ce ape se scalda", hai sa vedem despre ce e vorba mai bine. Vezi ce am scris si eu mai sus, pentru cineva care munceste pe bani foarte putini nu prea merita sa faca foamea pe acolo, dar nu cred ca initiatorul a facut foamea 20 de ani in UK.

#61
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 15:16, said:

argument "contra" :
mama are pensie de 7 milioane, si factura de gaz de 8 ! ...
factura pe care o corporatie straina europeana i-o calculeaza mamei tale

#62
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
Vino frate în ţara ta, cu bune şi cu rele, pune osul s-o îndreptăm . muncește cinstit, votează, ieși în stradă dacă nu îți convine ceva... nu mai umbla creanga

#63
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Romania este tara copilariei mele, a bunicilor si stramosilor mei ! ...
o iubesc, dar ... am o singura viata ! ...
consider (spre surprinderea unora) ca nu merita irosita in aceasta tara !
atat de "pribeag" am fost prin lume in ultimii 30 de ani, incat vorbesc si scriu 4 limbi,
iar fiica-mea a renuntat la cetatenia romana ! ...
"multumesc frumos" politicienilor romani ptr asta ! ... :)

Edited by realduc, 23 January 2018 - 15:41.


#64
peter_d

peter_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2016
Domnilor nu cred ca ma simt confortabil sa-mi pun Cv-ul aici. Dar pana la urma pot sa dau ceva detalii, sunt inginer ,, Highway Engeenier,, am lucrat si mai lucrez intr-un departament din cadrul ministerului transporturior in Londra ,, TFL,, acum sunt la Highway Authority, senior coordinator de cariera si de bani nu ma plang, doar ca am ajuns unde am putut sa ajung, mai departe de aici nu mai este decat sa astept sa ies la pensie. Tinand cont de asta, eu inca mai cred si ma simt ca sunt  un barba relativ tanar car cred ca pot sa ma intorc si sa mai iau ,, taurul de coarne,, scuzati limbajul neacademic si sa pun bazele unei afaceri in Romania, ca daca mai stau vreo 5 ani nu mai merita sa ma mai intorc. As avea posibilitatea sa gasesc un job la Min. Transporturilor in Romania dar la ce compromisuri trebuie sa faci acolo nu cred ca-mi doresc asta si nu ma vad lucrand acolo. As vrea sa incep afacerea mea sa fiu independent si sa traiesc in tara mea.

#65
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 02.09.2016
@peter_d: Dpmdv, in Romania toata problema este de atitudine, si aici personal am cele mai mari probleme in vizitele mele in tara.
Uite un punct de vedere. Tot ce s-a intamplat dupa #colectiv, a fost o problema de atitudine.
Atunci un dentist (ministrul sanatatii) si o sluga au iesit la TV sa zica intregii lumi ca NU avem nevoie de ajutor. Pentru asta au murit multi semeni de ai nostri.

Inclusiv Dragnea este o problema de atitudine. La alegerile prezindetiale prezenta la vot a fost de 62,04% iar la cele paralamentare  de 39,49%.

#66
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,

Asa ca sa ve deazamagesc/enervez : Dragbea este trecator. Lipsa de canalizare, latrina de scnadura in fundu curtii NU!

#67
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View Postgumball3000, on 23 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Vino ca-i numa' lapte si miere! N-ai sa duci dorul trotuarelor spalate din UK.
Ia uite ce spun baietii astia....a zis cineva ca nu-i bine in Ro?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hQ4Y_I4Myqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RasAlGhul, 23 January 2018 - 15:51.


#68
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cantareste bine, e o decizie dificila, e posibil sa iti para rau. Totusi nu e asa negru cum zic multi aici. Si eu am lucrat afara si totusi sunt in Ro acum. Si nu ma vait.
Pe de alta parte multi care se vaita pe aici dau vina pe oricine ca nu au reusit ei.  Dupa cum vezi inclusiv pe Dragnea... Acum daca pe ei i-a impiedicat Dragnea sa lucreze undeva unde sa fie platit cu 2000 de euro de exemplu, ce sa zic? Probabil i-a oprit cand travesau strada sa se duca la interviu.

#69
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
omule, eu te inteleg, dupa atatia ani de pribegie, nu te simti nici englez, nici roman. si ai vrea sa fii ingropat acolo unde te-ai nascut. dar din Romania in 20 de ani au plecat peste 3 milioane de romani, nu au plecat de bine ce le era. si continua sa plece cam 85 de mii pe an!! ne-am bucura sa iti incepi o afacere la noi, sa ne mai zici cum merge peste 5 ani. dar realist vorbind nu merita sa-ti consumi timpul cu asa ceva, mai ales in Romania. numai bine!

#70
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 15.05.2008
este f important daca ai copii
nu a cerut nimeni cv-ul
sa ne formam o opinie si emite una trebuie sa stim unele lucruri
daca sunt copii la mijloc atunci ai o mare belea sa vii cu ei napoi
vor fi tratati ca niste straini
sa ramana acolo tot un rahat ai facut
sa te apuci de o afacare,mai usor, nu cu atayta entuziasm
schimba conducatorii legislatia mai des decat guvernele

#71
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostSeteh, on 23 ianuarie 2018 - 15:51, said:

Cantareste bine, e o decizie dificila, e posibil sa iti para rau. Totusi nu e asa negru cum zic multi aici. Si eu am lucrat afara si totusi sunt in Ro acum. Si nu ma vait.
Pe de alta parte multi care se vaita pe aici dau vina pe oricine ca nu au reusit ei.  Dupa cum vezi inclusiv pe Dragnea... Acum daca pe ei i-a impiedicat Dragnea sa lucreze undeva unde sa fie platit cu 2000 de euro de exemplu, ce sa zic? Probabil i-a oprit cand travesau strada sa se duca la interviu.
daca ai salar de 2000 EUR in Ro, este ca si cum ai fi asistat social intr-o "tara normala" !
nu vreau sa mopolizez discutia cu argumente ! ...

Edited by realduc, 23 January 2018 - 16:06.


#72
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,
Daca merge treaba in UK, ramai acolo:)) Daca te gandesti la o afacere aici, este foarte greu, birocratie mare, taxe mari, s-ar putea sa iti strici ecomomiile facute acolo si sa regreti apoi,Oricum, decizia e a ta, dar cantarest-o bine...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate