Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Re-intorcerea in tara

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#253
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postedi10000, on 17 februarie 2018 - 14:29, said:

iar sa pui 100-300 de euro pe luna deoparte nu este o mare afacere.

Tu vezi ce balarii scrii acolo.80% din populatie are 300€ salar si tu spui ca e usor sa economisesti?Daca esti sofer si cari serviete de pesedei te cred.

#254
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 14 februarie 2018 - 14:28, said:

Da, la privat, in jur de 500 euro.

eu am platiit impozite si taxe in finlanda. asta a fost conditia contractului. am fost inregsitrat peste tot. am avut tot felul de carduri oficiale. la plecare m-am deregistrat de peste tot.
de ce sa fiu furat de 500 euro cand de fapt le-am platit prin impozite si taxe ?

#255
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 17:13, said:


eu am platiit impozite si taxe in finlanda. asta a fost conditia contractului. am fost inregsitrat peste tot. am avut tot felul de carduri oficiale. la plecare m-am deregistrat de peste tot.
de ce sa fiu furat de 500 euro cand de fapt le-am platit prin impozite si taxe ?

Eu am asigurare la motocicleta.
Pe durata iernii mi-o anulez.
VIne cineva si imi fura motocicleta din garaj.
Ce zici? E normal sa cer banii de la asigurare? Pentru ca atata timp cat am platit-o nu mi s-a intamplat nimic!

#256
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 17:09, said:

absolut, furturile VW sunt total izolate....

Bineinteles ca-s izolate. Ai auzit tu de furturi de 10% sau mai mari?
Si cine le fura? Cumva esticii?

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 17:09, said:

deci la helsinki nu au vrut sa-mi faca colonoscopie dar la londra, toronto si in germania mi-au facut. daca iti aduci aminte am mai spus-o de cateva ori. in alte tari, la varsta mea devine obligatorie (am si eu acolo ceva mai mult decat 55).

Fiecare tara isi proiecteaza sistmul medical pe baze statistice.
Si un african e turmentat de faptul ca in Finlanda nu e obligatoriu vaccinul de malarie.

#257
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 17 februarie 2018 - 17:47, said:

Bineinteles ca-s izolate. Ai auzit tu de furturi de 10% sau mai mari?
Si cine le fura? Cumva esticii?

Fiecare tara isi proiecteaza sistmul medical pe baze statistice.
Si un african e turmentat de faptul ca in Finlanda nu e obligatoriu vaccinul de malarie.

este vorba de ce a furat firma VW prin reclama mincinoasa si programe smekere, doar esti in domeniu...si esti si prin State, deci esti la curent.

cancerul de colon este acelasi peste tot. deci Karhu face trimitere dar in helsinki nu se face. adica sistemul nu este unitar nici chiar in interiorul tarii ci se bazeaza pe chestii total subiective.
faptul ca plateam impozite si taxe la ei, eram inscris in sistemul social, eram rezident oficial in tara si varsta la care in celelalte tari acest control devine aproape obligatoriu imi dadea dreptul. eu stiu ce a fost, stiind unde lucram medicul de circa cam avea idee de cat castigam, stia de pasaportul meu si in dragostea lui totala de om (din romanika) nu a vrut sa cheltuie bani pe un romanash.
dar totusi afirm ca helsinki este cel mai bun loc de crescut copii.

View PostTsunnnami, on 17 februarie 2018 - 17:28, said:

Eu am asigurare la motocicleta.
Pe durata iernii mi-o anulez.
VIne cineva si imi fura motocicleta din garaj.
Ce zici? E normal sa cer banii de la asigurare? Pentru ca atata timp cat am platit-o nu mi s-a intamplat nimic!

furtunosule eu am vrut colonoscopie pe durata sederii mele acolo, NU dupa ce am plecat. nu stiu ce ai inteles dar cred ca deja esti in management si citesti in diagonala.

View PostSkyspy, on 17 februarie 2018 - 17:09, said:

Tu vezi ce balarii scrii acolo.80% din populatie are 300€ salar si tu spui ca e usor sa economisesti?Daca esti sofer si cari serviete de pesedei te cred.

total gresit, a carat serviete de PDlisti.

Edited by avenirv, 17 February 2018 - 18:12.


#258
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 18:12, said:

este vorba de ce a furat firma VW prin reclama mincinoasa si programe smekere, doar esti in domeniu...si esti si prin State, deci esti la curent.

caz izolat.

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 18:12, said:

cancerul de colon este acelasi peste tot. deci Karhu face trimitere dar in helsinki nu se face. adica sistemul nu este unitar nici chiar in interiorul tarii ci se bazeaza pe chestii total subiective.
faptul ca plateam impozite si taxe la ei, eram inscris in sistemul social, eram rezident oficial in tara si varsta la care in celelalte tari acest control devine aproape obligatoriu imi dadea dreptul. eu stiu ce a fost, stiind unde lucram medicul de circa cam avea idee de cat castigam, stia de pasaportul meu si in dragostea lui totala de om (din romanika) nu a vrut sa cheltuie bani pe un romanash.
dar totusi afirm ca helsinki este cel mai bun loc de crescut copii.

Poate oi fi dat peste cine nu trebe..., nu ma pronunt.

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 18:12, said:

furtunosule eu am vrut colonoscopie pe durata sederii mele acolo, NU dupa ce am plecat. nu stiu ce ai inteles dar cred ca deja esti in management si citesti in diagonala.

Am inteles ca ai vrut sa te folosesti de card dupa ce ti l-ai inchis.
:lol:
M-ai spart cu cititul. Parca esti seful meu (care nu e asa de indulgent ca tine), :lol:
Lasa prostiile, zi, bem o bere la vara?

Ma duc sa-mi fac o fasole si sa "pun" de bors.

Am inteles de la o pasarica-ca aveti un nou magazin ABC deschis acum o saptamana.
Fericitilor.

#259
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSkyspy, on 17 februarie 2018 - 17:09, said:



Tu vezi ce balarii scrii acolo.80% din populatie are 300€ salar si tu spui ca e usor sa economisesti?Daca esti sofer si cari serviete de pesedei te cred.
Nu car serviete, desi mi-ar placea 😎. Si nici nu fac politica 😖. Dar nu stiu cum se face ca vad in Bucuresti masini mai scumpe comparativ cu Roma, Paris sau Viena. Inghit in sec, dar ma bucur ca altii isi permit. Si cand vad ca in Pipera angajeaza tineret ce abia au terminat facultatea cu salarii de 3.000 lei net ma bucura si mai mult. Acum sunt plecat din tara pentru cateva zile cu job-ul si discutam cu un coleg de aici legat de salarii si nivelul de trai. Tipul castiga peste medie si dupa 25 de munca nu are casa lui, masina lui sau concedii mai scumpe decat Spania sau Grecia. Si trage tare, recunosc ca este mult peste mine dpdv profesional. Eu sunt cu 10 ani mai tanar si pot spune ca ma apropii de tinta asta...

Edited by edi10000, 17 February 2018 - 21:20.


#260
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 17 februarie 2018 - 18:12, said:

eu stiu ce a fost, stiind unde lucram medicul de circa cam avea idee de cat castigam, stia de pasaportul meu si in dragostea lui totala de om (din romanika) nu a vrut sa cheltuie bani pe un romanash.
Pai nu erai cu pasaportul canadian?

View Postedi10000, on 17 februarie 2018 - 21:14, said:

Tipul castiga peste medie si dupa 25 de munca nu are casa lui, masina lui
Ala cine stie ce face cu banii, dar e absolut ilogic ca, extrapoland, sa crezi ca toate locuintele si masinile din Italia sunt ale unor persoane ce castiga muuuult peste salariul mediu. Nu de alta, dar sunt zeci de milioane de locuinte si masini acolo...

#261
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 17 februarie 2018 - 23:06, said:

Pai nu erai cu pasaportul canadian?

N-are cum.
In Europa esti cu pasaportul romanesc, e mult mai simplu

#262
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 17 februarie 2018 - 18:27, said:


caz izolat.

Poate oi fi dat peste cine nu trebe..., nu ma pronunt.

Am inteles ca ai vrut sa te folosesti de card dupa ce ti l-ai inchis.
Posted Image
M-ai spart cu cititul. Parca esti seful meu (care nu e asa de indulgent ca tine), Posted Image
Lasa prostiile, zi, bem o bere la vara?

Ma duc sa-mi fac o fasole si sa "pun" de bors.

Am inteles de la o pasarica-ca aveti un nou magazin ABC deschis acum o saptamana.
Fericitilor.

stai ca de abia venii din tara sursa a H1B si inca nu am ajuns in locurile unde sunt mai stabil. dar dupa fasole sunt mort !

vezi, un caz izolat face cat toate furturile sistematice din alte tari. si oricum se vorbeste ca nu este chiar izolat, gura lumii barfeste ca mai sunt multe smekerii prin ograda firmei (disclosure: eu am VW).

oricum romanashii sunt niste tarani, nu fura elegant si discret. tu ai auzit de cel ce a fost PM pana prin '94 la nord de State. stii cum si ce a fost. dar o fii un caz izolat.

#263
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Acum...și tu avenirv...spui că românii sunt niște țărani care nu știu să fure...nu mai merge...cine mai practică așa ceva acum efectiv nu fură pentru ei...și nu mai merge...


#264
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMario011, on 18 februarie 2018 - 11:54, said:

Acum...și tu avenirv...spui că românii sunt niște țărani care nu știu să fure...nu mai merge...cine mai practică așa ceva acum efectiv nu fură pentru ei...și nu mai merge...

fals, sau in epoca asta "fake news".
eu am spus cu totul altceva. da citatul intreg te rog...

#265
sunshine_walker

sunshine_walker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2018
<edit>

Edited by sunshine_walker, 05 June 2018 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate