Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Re-intorcerea in tara

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#19
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??
E bine, poti sa te intorci.

#20
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Daca ne intrebi pe noi daca sa te reintorci ori ba, inseamna ca inca nu esti decis ca vrei sa revii in tara. Noi romanii suntem vesnic nemultumiti, nu ne-a placut nici inainte de comunism, nici in comunism, nu ne place nici in prezent si nu ne va placea nici in viitor, fiindca privim lumea si viata doar prin prisma materialismului. Evident ca in tarile occidentale castigul si viata de zi cu zi sunt mai bune, dar esti strain intre straini. Tu singur trebuie sa decizi, fiindca este viata ta si depinde de tine cum vrei sa o traiesti. Pe forum noi ne exprimam parerea si nemultumirile si asteptam sa ne rezolve altii problemele, noi sa fim doar comentatori.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 23 ianuarie 2018 - 13:12, said:

cel mai important este portofelul tau, daca este gros atunci te doare undeva de situatia din Romania pentru ca atunci o sa o duci bine
Poate sa fie portofelul cat de gros, ca environment-ul tot nu il poti schimba, si e binisor diferit fata de cel in care ai trait si cu care te-ai obisnuit dincolo...

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

Intoarce-te, frate, nu are rost sa faci foamea prin tari straine... problema este ca o sa ai un soc.. Romania reala (aia care se vede cand iesi din marile orase) sta pe loc la nivelul din 2002, nu s-a mai intamplat absolut nimic pozitiv.  Dar.. daca o sa depasesti acest soc.. si o sa gasesti niste explicatii plauzibile pentru anturaj (cei de acasa)... o sa te re-adaptezi.

Reamintim:  multi fac foamea pe afara ca le e rusine de rude si consateni, sa se reintoarca si sa se apuce de crescut niste gaini.   Mentalitate romaneasca, la americani nu-i asa.. Acolo, cand vezi un prieten ca a ajuns in strada... il bati pe umar.. asta-i viata... dar la romani, exista o mandrie sateasca a locului de origine.

Edited by rosix, 23 January 2018 - 13:38.


#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postgumball3000, on 23 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Vino ca-i numa' lapte si miere! N-ai sa duci dorul trotuarelor spalate din UK.
Trotuare spalate, cum adica?

#24
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postrosix, on 23 ianuarie 2018 - 13:37, said:

Reamintim:  multi fac foamea pe afara ca le e rusine de rude si consateni,
Pai de ce nu ies in strada acolo unde sunt si sa strige joc guvernul si jos ciuma rosie ca nu le ofera conditiile pe care le vor ?

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKarhu, on 23 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Poate sa fie portofelul cat de gros, ca environment-ul tot nu il poti schimba, si e binisor diferit fata de cel in care ai trait si cu care te-ai obisnuit dincolo...

da dar una este sa stai printre ai tai si sa iti auzi limba si sa te simti ca acasa si alta este printre straini. Acum depinde eu sunt de peste 15 ani in Austria si pot spune ca m-am integrat 100%, dar cand mai trec prin Romania este alt feeling.

Si banul iti schimba vederea mai ales in Romania cand te trezesti fara griji si dureri de cap ca nu ai cu ce sa iti platesti lumina. Iar atunci cand ai bani in general iti rezolva altii problemele.

#26
peter_d

peter_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2016
Sunt totusi un tip cu o stare materiala destul de buna, si dupa 20 de ani de UK cred ca-mi vine putin greu sa ma re-intorc dar simt ca asta vreu si UK nu cred ca mai poate sa-mi mai ofere ceva, in afara de rutina. totusi am o retinere nu-mi vine sa ma intorc in tara doar sa-mi cheltui bani si sa ma bat cu mori de vant. Evident ca am cateva propritati in Buc. si nu o sa platesc chirie.

#27
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,
Crezi ca numai 'politicul' este asa cum este?

Mai ai o problema imensa a ta personala, pe care ai precizat-o deja "foarte multi ani de UK", care nu mai tine de Romania si romani, trebuie sa te reobisnuiesti cu un alt "sistem" decat cel in care ai trait si cu care probabil ca esti obisnuit. Posted Image

Valabil pentru intreaga Romanie, inclusiv in 2018, te vei lovi de ele si lipsa lor de profesionalism la reintoarcere evident:

Quote

CCI - Camera de Comert si Industrie Brașov este, mai degrabă, o mică afacere pentru unii, care au un interes meschin: să își ia salarii bine garnistite. Și cam atât. O mai pun de o nuntă cu dar (trebuie pătit meniul) în holul Aro Palace, la topul firmelor (cele agreate și care dau darul). Cum să te lauzi pe propriul site că cel mai mare eveniment economic de la Brașov este o amărâtă de petrecere la Aro, pompos denumită premiile de excelență în afaceri? Ăsta este evenimentul economic al  anului??? Păi suntem de râsu-plânsu, oameni buni! Și atunci ne mai mirăm de ce Brașov este doar o piață de consum? Ce investiții notabile s-au făcut în ultimii zece ani la Brașov? Mall-uri, hyper și supermarket-uri?? Jenant…
Avem o tristețe de Cameră de Comerț și Industrie la Brașov


Edited by poadol, 23 January 2018 - 14:02.


#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,
Romania ta, de care ti-e dor, nu mai exista!  Nu Dragnea este problema, el este doar produsul aceste Romanii, pe care n-ai cunoscut-o si ar fi cel mai bine sa nici n-o cunosti. Nu  mi se pare normal ca dupa ce ai invatat ce inseamna o tara civilizata, sa iti doresti sa te muti intr-o zona locuita de aborigeni, mandri de obarsia lor de veacuri, pe care n-o cunosc, dar o citeaza dupa cum dicteaza interesele nemernicilor care o "conduc".

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcorinadaniela, on 23 ianuarie 2018 - 13:02, said:

ar trebui sa precizezi in ce zona/oras doresti sa te stabilesti, precum si in ce domeniu ai vrea sa lucrezi sau la ce te pricepi.
De unde ai dedus tu ca respectivul doreste sa lucreze la re-intoarcere?N-a suflat un cuvintel despre acest aspect.


Apropo de re-intoarcere:

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea,

La a cata esti?

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Sunt totusi un tip cu o stare materiala destul de buna, si dupa 20 de ani de UK cred ca-mi vine putin greu sa ma re-intorc dar simt ca asta vreu si UK nu cred ca mai poate sa-mi mai ofere ceva, in afara de rutina. totusi am o retinere nu-mi vine sa ma intorc in tara doar sa-mi cheltui bani si sa ma bat cu mori de vant. Evident ca am cateva propritati in Buc. si nu o sa platesc chirie.

Intoarce-te, dar sa stii ca in Romania lucrurile au ramas anchilozate in trecut... Mai bine vii in tara o luna, inainte, sa-ti faci o idee:  mergi la o policlinica, la ANAF, la Directia Permise auto sau Pasapoarte, la Posta... asta ca sa poti sa faci o comparatie.. Nu de alta, dar sa nu crezi ulterior, dupa ce te intorci, ca isi bate cineva joc intentionat de tine.  Si eu am niste veri plecati in Italia si, desi nici acolo nu o duc roz (munceste un singur membru al familiei din doi) cand vin in tara, saracii, ii apuca oftatul.. si se citeste pe fata lor dezamagirea crunta, ca nu ne apropiem nici pe departe de Europa civilizata.

Asa ca... fa niste exercitii de re-acomodare cu Romania, nu e usor...

Eu am fost numai doua luni plecat la New York si cand m-am intors in Romania si am aterizat pe Otopeni... parca am aterizat la tzara langa lanul cu porumb... Nu mai vorbesc de restul..

Edited by rosix, 23 January 2018 - 14:04.


#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca ai banet, in Romania o duci regeste. Daca lucrezi intr-un domeniu ok sau poti sa creezi aici o afacere care sa mearga bine iar esti rege. Daca vrei sa te intorci in Bucuresti, sa stii ca este la nivelul oricarui alt oras european mare din multe puncte de vedere. Ai tot ce vrei, daca ai bani. Agrement,restaurante, locuri de aruncat banii, cam tot ce iti trece prin cap. Carcoteste lumea, dar in general e ok. E aglomerat ca naiba asta e clar. Cu conducerea actuala, daca esti un pic "descurcaret" faci sa mearga afacerile cumva. Mai putin prin Buc, vad ca si-au facut direct propriile firme prin care sa fure nestingheriti, s-a fumat asta cu firmele capusa si cu licitatiile tintite.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Nu putem noi, cei din țară să știm cum se simte fiecare din cei plecați. După niște (mulți) ani petrecuți acolo, e normal că se schimbă foarte mult perspectiva.
Până la urmă important este să te simți bine, să fii fericit acolo unde stai. Deși sunt 95 % importanți, banii nu sunt totul.

#33
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Posttehnics, on 23 ianuarie 2018 - 13:10, said:

Asa am avut si eu de gand...chiar incepusem demersurile de repatriere. Dupa un an jumate mi-am dat seama ca a fost cea mai proasta decizie a mea (a noastra ) si acum incepem iar procesul de "repatriere" in Norvegia. Spre norocul meu inca nu am vandut casa din Norvegia, deci am unde sa ma intorc.
Deci, parerea mea e sa stai naibii in UK daca ai ceva ani acolo....
Posted Image

#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcodesmm, on 23 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Daca ne intrebi pe noi daca sa te reintorci ori ba, inseamna ca inca nu esti decis ca vrei sa revii in tara. Noi romanii suntem vesnic nemultumiti, nu ne-a placut nici inainte de comunism, nici in comunism, nu ne place nici in prezent si nu ne va placea nici in viitor, fiindca privim lumea si viata doar prin prisma materialismului. Evident ca in tarile occidentale castigul si viata de zi cu zi sunt mai bune, dar esti strain intre straini. Tu singur trebuie sa decizi, fiindca este viata ta si depinde de tine cum vrei sa o traiesti. Pe forum noi ne exprimam parerea si nemultumirile si asteptam sa ne rezolve altii problemele, noi sa fim doar comentatori.
Fals.

Priveste la semnatura si scrie ce vezi? Posted Image

#35
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postcodesmm, on 23 ianuarie 2018 - 13:31, said:

Noi romanii suntem vesnic nemultumiti,
Unii , doar unii, insa majortitatea suntem multumiti.

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Sunt totusi un tip cu o stare materiala destul de buna, si dupa 20 de ani de UK cred ca-mi vine putin greu sa ma re-intorc dar simt ca asta vreu si UK nu cred ca mai poate sa-mi mai ofere ceva, in afara de rutina. totusi am o retinere nu-mi vine sa ma intorc in tara doar sa-mi cheltui bani si sa ma bat cu mori de vant. Evident ca am cateva propritati in Buc. si nu o sa platesc chirie.
Vino puţin pe aici şi vezi care e treaba. Cei care comentează pe aici judecă prin prisma simpatiilor/antipatiilor şi ale intereselor personale.

E ca şi cum ai vrea să te însori dar îi întrebi pe alţii dacă tipa este ok. La urma urmei nu ei vor avea plăcerea sau nefericirea să trăiască zilnic cu ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate