Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Re-intorcerea in tara

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Sunt totusi un tip cu o stare materiala destul de buna, si dupa 20 de ani de UK cred ca-mi vine putin greu sa ma re-intorc dar simt ca asta vreu si UK nu cred ca mai poate sa-mi mai ofere ceva, in afara de rutina.
Dorinta ta e impotriva firescului. Da' stii vorba aia: "pe banii mei ma plimb si cu dricul". Asa si tu.

#38
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vai de mine ce mizerie propagandistica! De unde ai scos tu ca majoritatea sunt multumiti? Uite-te si tu pe niste statistici si vei vedea ca majoritatea romanilor se asteapta ca anul 2018 sa fie mai rau si cam toate chestiile din sondajul ala arata nemultumirea populatiei. Tu esti asa, mai rosu in obraji sau cum e treaba? Eu lucrez intr-o comuna mica si locuiesc intr-un orasel de provincie. Lucrurile sunt din ce in ce mai rele, populatia imbatraneste, sunt foarte putini copii, adultii cu capacitate de munca pleaca pe capete la lucru in strainatate, deci lucrurile merg din ce in ce mai rau, asta vad eu zilnic.

Dar continui ce spuneam despre bani si traitul in Romania. Daca ai bani te doare la basca. E aglomeratie la ANAF? Nici o problema, ai contract cu firma de contabilitate care se ocupa de toate hartoagele. Ai probleme de sanatate si e naspa in spitalul de stat? Nici o problema - te duci la clinica privata, unde lucrurile sunt exact ca in afara, in tarile civilizate. Aici e mai mult de discutat pentru ca sunt operatii care costa foarte mult la privat sau nu se fac deloc la privat. Dar chiar si-asa vii cu banul la spitalul de stat si stai in rezerva frumos si civilizat cat de cat.

E naspa sistemul de educatie de stat? Nici o problema - in Bucuresti cel putin ai pe alese gradinite, scoli si licee private. Te duci la Liceul Francez si cu 70-100.000 E pe an esti aranjat.

Ce probleme mai sunt cu serviciile? Ma rog, orice ar fi in administratie se rezolva mai rapid cu un ban, o relatie.

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
familie,copii?

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttehnics, on 23 ianuarie 2018 - 13:10, said:

Asa am avut si eu de gand...chiar incepusem demersurile de repatriere. Dupa un an jumate mi-am dat seama ca a fost cea mai proasta decizie a mea (a noastra ) si acum incepem iar procesul de "repatriere" in Norvegia. Spre norocul meu inca nu am vandut casa din Norvegia, deci am unde sa ma intorc.
Deci, parerea mea e sa stai naibii in UK daca ai ceva ani acolo....
Poate ti-ai scris povestea si am ratat-o. E lunga lista cu lucrurile care te-au facut sa renunti? Sunt chiar curios.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vii bei o berică ceva un concediu și te duci înapoi.
Cu toate posesiunile lumești cu care ai venit (dacă ai noroc și nu s-a furat nimic).

Stai potol. România nu mai e ce-a fost. E ca fata aia care îți plăcea în liceu dar când o revezi după 20 de ani are 135 de kile și 6 copii.

#42
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Sunt totusi un tip cu o stare materiala destul de buna, si dupa 20 de ani de UK cred ca-mi vine putin greu sa ma re-intorc dar simt ca asta vreu si UK nu cred ca mai poate sa-mi mai ofere ceva, in afara de rutina. totusi am o retinere nu-mi vine sa ma intorc in tara doar sa-mi cheltui bani si sa ma bat cu mori de vant. Evident ca am cateva propritati in Buc. si nu o sa platesc chirie.
Lasand la o parte situatia financiara, incearca sa te documentezi un pic legat si de alte aspecte din Romania:
- sistemul sanitar (goggle "bebelus mort in spital", "epidemie de..")
- sistemul de invatamant (aici daca ai copii)
- asteptarile legate de progres in urmatorii ani (vezi ca la toamna se fac 7 ani de cand au inceput lucrarile la metroul din drumul taberei, si nu o sa fie gata nici atunci)
- Trafic. Daca nu ai metrou, va trebui sa petreci peste o ora in masina in fiecare zi,pentru mers la munca la 6-7 km distanta in oras
- Infrastructura in tara: 625 km in 9.5 ore(75 km/h)pana la Nadlac, fata de o medie  104 km/h de la Nadlac oriunde inspre Vest. De trenuri nu mai vorbesc.

Iti recomand un concediu, dar nu la vara, asa... prin aprilie mai, dupa paste, de vreo 3-4 saptamani, sau acum
Eventual incearca sa schimbi niste contracte, sa rezolvi o mostenire, sau roaga un amic care are de rezolvat asa ceva sa te ia cu tine.
Te oferi sa il iei pe amic de la munca si sa il duci dimineata, Ii faci piata. Nu in bucuresti. piata din Titu. Iei un personal sau o rata pana acolo.

#43
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
depinde ce vrei sa faci in tara...

ps: daca vine iar ciuma portocalie/securistii complet la putere(statul mafiot basist 100%) mai bine nu te intorci. :)

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBylly00, on 23 ianuarie 2018 - 14:14, said:

Vai de mine ce mizerie propagandistica! De unde ai scos tu ca majoritatea sunt multumiti? Uite-te si tu pe niste statistici si vei vedea ca majoritatea romanilor se asteapta ca anul 2018 sa fie mai rau si cam toate chestiile din sondajul ala arata nemultumirea populatiei. Tu esti asa, mai rosu in obraji sau cum e treaba? Eu lucrez intr-o comuna mica si locuiesc intr-un orasel de provincie. Lucrurile sunt din ce in ce mai rele, populatia imbatraneste, sunt foarte putini copii, adultii cu capacitate de munca pleaca pe capete la lucru in strainatate, deci lucrurile merg din ce in ce mai rau, asta vad eu zilnic.

Dar continui ce spuneam despre bani si traitul in Romania. Daca ai bani te doare la basca.

Cati bani crezi ca a facut un roman plecat in Anglia...? 10.000 de lire daca a pus deoparte e boier.. Banii astia, in Romania ii footzi in 2-3 ani dupa care pola.. bani... Multi isi inchipuie ca pot deschide afaceri in Romania desi piata e plina de firme si uite ce probleme sunt... Declaratia 600...  Adica.. poti s-o boieresti cativa ani dupa care tot la munca si la umilinta de jos te intorci.

Iti dai seama ca, majoritatea celor care doresc sa se intoarca au niste bani pusi deoparte, dar sume mici... sa nu-ti inchipui ca a facut cinev bani gramada muncind in Anglia.
Eu cam stiu cum stau romanii de pe acolo, care fac munca de jos - vai de curul lor...

@initiator, intoarce-te frate, numai ca va trebui sa-ti convingi neamul sa te accepte asa cum esti... La romani, cei intorsi in tara nu sunt primiti cu bratele deschise nici de propriile rude...

Edited by rosix, 23 January 2018 - 14:40.


#45
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r5QAlOgA_DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mihaiduban, 23 January 2018 - 14:45.


#46
peter_d

peter_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2016
Fartior voi ma faceti sa ma imbolnavesc de depresie, uni asa descrieti Romania de parca af fi o favela din Brazilia, e chiar asa de rau !??? Sa nu credeti ca daca ai bani asta iti poate cumpara ani din viata sau ani pierduti departe de familie sau bunici morti, care nu ai mai avut timp sa stai la taifas si iti pare rau de moarte ca nu-i mai ai si te-au crescut pana ai mers la scoala. Cei care nu ati plcat din tara nu ati experimentat viata la nivelul asta. Omul cand e tanar este foarte prost oricat de scolit ar fi da ani din viata ptr. cariera ptr tai bun si cand ajungi acolo unde ti-ai dorit sau cezi ca ai ajuns, te uiti inapoi si te intrebi daca sa meritat in entuziasmul tinereti vrei sa ,, conquer the world,, si pe cand te destepti iti dai seama cat ai pierdut si nu mai pot sa recuperzi niciodata.

Anyway mai sunt si oameni pozitivi aici, care s-au descurcat si se descura inRomania ???????????

#47
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Fartior voi ma faceti sa ma imbolnavesc de depresie, uni asa descrieti Romania de parca af fi o favela din Brazilia, e chiar asa de rau !???
Nu e man, insa daca unii sunt depresivi atunci le vad pe toate rau

Quote

Anyway mai sunt si oameni pozitivi aici, care s-au descurcat si se descura inRomania ???????????
Dap , si sa  stii ca Romania nu este cu nimic mai prejos sau mai presus decat alte tari.

#48
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Stai unde esti ca stai bine. Toti pe care ii cunosc au plecat sa gaseasca un trai mai bun si oameni mai civilizati; Si eu daca as avea ocazia as pleca si nu m-as mai intoarce.

#49
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 14:45, said:



Anyway mai sunt si oameni pozitivi aici, care s-au descurcat si se descura inRomania ???????????
Sunt, stai linistit. Se poate trai bine si aici, propaganda e mare...

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostSeteh, on 23 ianuarie 2018 - 14:52, said:

Sunt, stai linistit. Se poate trai bine si aici, propaganda e mare...
Da da.
Și marmota uite-așa învelea ciocolata în staniol.

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBursul, on 23 ianuarie 2018 - 14:18, said:

Poate ti-ai scris povestea si am ratat-o. E lunga lista cu lucrurile care te-au facut sa renunti? Sunt chiar curios.
Nu mi-am scris niciodata povestea....nu cred ca-i nevoie sa intru in detalii. Singurul lucru care l-as putea spune ca asta a fost mai degraba ideea sotiei...am lasat-o sa cunoasca realitatea romaneasca desi nu ma credea, asa ca acum a hotarat sa se intoarca inapoi. Pe langa ea am cunoscut si eu realitatea romaneasca in desele concedii care le-am avut.
Oricum ar fi, fiecare ar fi bine sa puna bine in cumpana decizii de genul asta ca sa nu se trezeasca ca la final a pierdut mai mult decat a castigat.

L.E. In Romania m-as intoarce abia atunci cand nu va trebui sa imi construiesc gard in jurul casei.

Edited by tehnics, 23 January 2018 - 15:04.


#52
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca si prin Tenerife... Asta daca nu vrei sa te lovesti zilnic de melteni, de la cei din trafic pana la cei cu care o sa relationezi....si din pacate, sunt din ce in ce mai multi, fata de de oamenii cu bun simt..

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 14:45, said:

si pe cand te destepti iti dai seama cat ai pierdut si nu mai pot sa recuperzi niciodata.
Pai nici daca te intorci acum nu-i mai recuperezi.

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 14:45, said:

nu ati experimentat viata la nivelul asta
Adaptare e cuvantul cheie. Orice orătanie de pe fata pamantului e alungata de acasa in lume dupa ce a crescut sa-si gaseasca un rost in viata (asta nu inseamna ca rupi si relatia).

Edited by neagu_laurentiu, 23 January 2018 - 15:06.


#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpeter_d, on 23 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Omul cand e tanar este foarte prost oricat de scolit ar fi da ani din viata ptr. cariera ptr tai bun si cand ajungi acolo unde ti-ai dorit sau cezi ca ai ajuns, te uiti inapoi si te intrebi daca sa meritat in entuziasmul tinereti vrei sa ,, conquer the world,, si pe cand te destepti iti dai seama cat ai pierdut si nu mai pot sa recuperzi niciodata.

Nu a meritat.  Ca muncitor la sapa, niciodata nu ajungi sa castigi suficient de mult incat sa merite sacrificiul... Eu inteleg foarte bine ce spui de asta ti-am recomandat sa-ti pregatesti neamurile, psihologic si sa te intorci fara sa te uiti in urma.  Pana la urma nu e nicio rusine sa te intorci in locul de bastina... sa te apuci sa traiesti cinstit, doar romanii au bashini in creier.. au prejudecatile lor ca.. vezi doamne... ala care nu mai putea de bine in Anglia, acum a revenit acasa... ca murea de foame pe acolo... Nu-i baga in seama, vezi-ti de drumul tau...  Asta e. Sunt situatii mult mai dramatice si n-a murit lumea din ele.  Am cunoscut in America persoane care nu s-au dus nici la inmormantarea parintilor ca erau iesiti din viza...si nu puteau sa mai intre inapoi in State. Ala e momentul in care te intrebi daca merita sau nu chinul si umilinta pe lumea asta....

LE:  Tine minte, ce iti spune fratele tau pe SP... Cea mai mare opozitie si dispret o s-o intampini de la propriile rude si neamuri, nu de la restul lumii care, pana la urma conteaza mai putin. Daca o rezolvi cu neamurile, o sa vezi ca o sa-ti fie mai usor.  La romani, lumea nu se uita bine la un "strainez" care se reintoarce acasa, sa dea cu sapa.

Edited by rosix, 23 January 2018 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate