Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Re-intorcerea in tara

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#91
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 aaaa4567, on 23 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Poti trai astfel (dar nu spui ce meserie ai, ce preferi etc):
- cautandu-ti un apartament sau o casa intr-o zona mai retrasa, verde, dar totusi cu acces usor la locul de munca (pentru ca altfel va fi un calvar)
- cauta un loc de munca intr-un domeniu bine platit in Romania. De principiu, ia un calcul un salariu de 1.000 EUR de om, daca nu esti pretentios sau ai alte obligatii (boli, credite, familie mare etc). Din banii astia mai ai de platit ceva confort, diverse sume prin sistemul sanitar, educatie etc
- afaceri nu prea recomand sa fiu sincer: pana si gestionarea unui PFA poate fi problematica.
- de principiu ar trebui sa ai cat mai putin de-a face cu institutiile statului, cu anumite categorii de oameni, cu drumurile

Misto sfaturi dai... Unde ai stat ascuns pana acum?  Pai nu navaleau romanii nostri inapoi in tara daca era asa de simplu?
In rest recomand si eu: sa n-ai nimic trecut pe numele tau si sa ai de-a face cat mai putin cu statul.... lucru pe care nu poti sa-l faci daca iti tragi butic.

Edited by rosix, 23 January 2018 - 17:00.


#92
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 rosix, on 23 ianuarie 2018 - 16:59, said:

Misto sfaturi dai... Unde ai stat ascuns pana acum?  Pai nu navaleau romanii nostri inapoi in tara daca era asa de simplu?
In rest recomand si eu: sa n-ai nimic trecut pe numele tau si sa ai de-a face cat mai putin cu statul.... lucru pe care nu poti sa-l faci daca iti tragi butic.
Daca ai un venit din afara, poti scuti destul de multe... In tara poti da doar consultanta etc. Dar trebuie si noroc sa gasesti asa ceva... In orice caz, job cu deplasare prin  oras zilnica = big no no Posted Image

Edited by aaaa4567, 23 January 2018 - 17:04.


#93
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016

 navistar_eagle, on 23 ianuarie 2018 - 16:56, said:

cu 400 de dolari pe luna , el si-a luat masina in Romania ? Si-a lasat logica ingropata in zapada  in Canada, cand a venit inapoi in Romania.(de fapt nu plecase nicaieri ci doar prin tarile imaginatiei sale)
Stiu oameni cu salariu asta sau considerabil mai mic care isi cumparau masini!

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ne intrebi pe noi de parca atunci cand ai plecat in UK i-ai intrebat pe englezoi. Posted Image  Normal ca e bine in tara, vino urgent, avem nevoie de bani.

#95
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Nu mai sta acolo coae, vin-o in tara sa mori de foame alaturi de noi! te asteptam cu drag!

#96
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 23 ianuarie 2018 - 17:06, said:

Ne intrebi pe noi de parca atunci cand ai plecat in UK i-ai intrebat pe englezoi. Posted Image  Normal ca e bine in tara, vino urgent, avem nevoie de bani.

Ei .. vezi tu.. atitudinea asta romaneasca nu e una demna... Adica, muritorii de foame din tara, se uita lung, cu dispret la muritorii de foame din afara care vor sa se intoarca acasa.
Multi, nu se intorc, saracii, numai de scarba fata de atitudinea asta... de romani frustrati.

#97
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,540
  • Înscris: 05.06.2009

 navistar_eagle, on 23 ianuarie 2018 - 16:56, said:

cu 400 de dolari pe luna , el si-a luat masina in Romania ? Si-a lasat logica ingropata in zapada  in Canada, cand a venit inapoi in Romania.(de fapt nu plecase nicaieri ci doar prin tarile imaginatiei sale)

textul respectiv e doar un pamflet.

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 23 ianuarie 2018 - 17:14, said:


Ei .. vezi tu.. atitudinea asta romaneasca nu e una demna... Adica, muritorii de foame din tara, se uita lung, cu dispret la muritorii de foame din afara care vor sa se intoarca acasa.
Multi, nu se intorc, saracii, numai de scarba fata de atitudinea asta... de romani frustrati.

Zi-mi cum vrei. Accept si recunosc ca am fost prost ca nu am plecat pana acum....sunt eu mai statornic, mai legat de locul unde m-am nascut...dar doar atat ma tine in tara.

#99
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
vad ca omul a mai deschis un topic prin 2016. Voia sa se intoarca si sa isi deschida agentie imobiliara, dar se pare ca a renuntat.

Asta cu intorsul in tara nu e ca aia cu plecatul:

"Mai mult de jumătate (57%) dintre românii emigrați ar vrea să se ĂŽntoarcă cândva ĂŽn țară, cei mai mulţi fiind cei stabiliţi ĂŽn Italia (68%) și Marea Britanie (63%), iar cei mai puţini ĂŽn Germania și Statele Unite (43%)."
Ar vrea... dar de intors se intorc prea putini. Statistic se intorc, insa doar cei ajunsi la 60 de ani, si dau in fiecare an prin spania sa dea cu subsemnatul sa isi ia pensia de acolo.

Legat de plecat, statistica zice asa: "Aproape 80% dintre tinerii romani vor sa lucreze in strainatate, in special din cauza salariilor prea mici din tara, arata un studiu recent."
Aici insa multora le iese. Avem undeva la 2.8 mil tineri intre 25-35 de ani. (in anii 90 se nasteau 250.000/an)

Se pleaca cam 200.000 pe an.din care 35% tineriintre 25-35 de ani (pleaca si sub 25, pleaca si peste 35, cam in aceleasi proportii)
Practic din aia 250.000 care se nasteau in anii 90, 70.000 pleaca. (30%)

Edited by andreibb, 23 January 2018 - 17:46.


#100
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,072
  • Înscris: 20.10.2015

 peter_d, on 23 ianuarie 2018 - 15:43, said:

Domnilor nu cred ca ma simt confortabil sa-mi pun Cv-ul aici. Dar pana la urma pot sa dau ceva detalii, sunt inginer ,, Highway Engeenier,, am lucrat si mai lucrez intr-un departament din cadrul ministerului transporturior in Londra ,, TFL,, acum sunt la Highway Authority, senior coordinator de cariera si de bani nu ma plang, doar ca am ajuns unde am putut sa ajung, mai departe de aici nu mai este decat sa astept sa ies la pensie. Tinand cont de asta, eu inca mai cred si ma simt ca sunt  un barba relativ tanar car cred ca pot sa ma intorc si sa mai iau ,, taurul de coarne,, scuzati limbajul neacademic si sa pun bazele unei afaceri in Romania, ca daca mai stau vreo 5 ani nu mai merita sa ma mai intorc. As avea posibilitatea sa gasesc un job la Min. Transporturilor in Romania dar la ce compromisuri trebuie sa faci acolo nu cred ca-mi doresc asta si nu ma vad lucrand acolo. As vrea sa incep afacerea mea sa fiu independent si sa traiesc in tara mea.

"Nu vii tu bah aicea sa ne inveti pe noi! Du-te la tine acolo... de unde ai venit"

Acu's in sedinta dar o sa-ti dau un privat cu ceva idei
Good luck mate

#101
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 corinadaniela, on 23 ianuarie 2018 - 17:15, said:


textul respectiv e doar un pamflet.
pai da,dar si pamfletele astea trebuie facute sa aiba o logica si nu zapada .

#102
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Poţi veni în România.
Cu lirele o să trăieşti perioadă dublă decât in UK.
Plus că aici mai poţi face şi ceva matrapazlâcuri mai uşor.

#103
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 peter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??

P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,
Fata de ce posteaza colegii de forum, iti recomand sa citesti cel putin cateva luni, publicatiile online,  financiar.ro si capital.ro+stirile postate pe situl digi24, etc, presa online, ca sa iti faci o opinie cat de cat realista despre societatea romaneasca.
Ce nu trebuie sa ignori este ca de mentalitatea a marii majoritati a romanilor care sunt neseriosi, ipocriti, superficiali, inclusiv la locul de munca si predispusi la o birocratie excesiva, nu scapi.Politicienii sunt emanatia poporului.Politicienii din fiecare tara, in general, au profilul moral al poporului din care provin.Dispare Dragnea din prim planul vietii politice insa locul sau este luat de alta persoana cu acelasi profil moral ca el.Politicienii se schimba insa imoralitatea care domina societatea romaneasca, se perpetueaza.

 Tsunnnami, on 23 ianuarie 2018 - 18:46, said:

Acu's in sedinta dar o sa-ti dau un privat cu ceva idei
Good luck mate
Poate ca ar fi bine sa postezi si pe acest topic, la vedere, acele idei care pot fi utile si altora, aflati in situatia celui care a deschis acest topic.

 cipri2bau, on 23 ianuarie 2018 - 21:12, said:

Plus că aici mai poţi face şi ceva matrapazlâcuri mai uşor.
Adevarat graiesti.

Edited by max_01, 23 January 2018 - 22:02.


#104
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

 ldpe, on 23 ianuarie 2018 - 12:52, said:

"mie dor de Romania mea (a noastra)"
Ai du-te nu mai spone ...
Brusc , asa , s-a instalat dorul asta ca hemoroidul .
Amu suntem buni , saraci, prosti dar ca painea de acasa nu e nici unde .
da nu de tine ii e dor, ce ai luat-o asa personal

#105
peter_d

peter_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2016
Cu riscul de a ma face nesuferit, dar am impresia ca o mare parte dintre voi duceti discutia prea mult intro zona filozofica si mult prea generala si se intra prea usor intro polemica sterila, fara substanta, as vrea sa aud lucruri care au fost putin experimentate de uni dintre voi (traite) pragmatice decat fiozofia strutului, ,, nu merge bai nimic, totul e varza etcccccccccccc. etc,, lehamite si pesimism.

Ce sa inteleg ca in Romania au mai ramas, alcolisti, ratati si politiceni!???

#106
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 max_01, on 23 ianuarie 2018 - 22:08, said:

Fata de ce posteaza colegii de forum, iti recomand sa citesti cel putin cateva luni, publicatiile online,  financiar.ro si capital.ro+stirile postate pe situl digi24, etc, presa online, ca sa iti faci o opinie cat de cat realista despre societatea romaneasca.

Nu, nu, nu... nu recomand! Aceste asa-zise surse de informatii sunt la fel de corupte ca si politicienii pe care ii critica... Asa ca mai bine vine cineva din afara sa vada cu ochii lui despre ce e vorba, confruntandu-se cu realitatea practica, nu TV, nu presa, nu Facebook, nu povesti... Pentru ca fiecare are o alta doza de toleranta la situatia din Romania.

#107
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 peter_d, on 23 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Cu riscul de a ma face nesuferit, dar am impresia ca o mare parte dintre voi duceti discutia prea mult intro zona filozofica si mult prea generala si se intra prea usor intro polemica sterila, fara substanta, as vrea sa aud lucruri care au fost putin experimentate de uni dintre voi (traite) pragmatice decat fiozofia strutului, ,, nu merge bai nimic, totul e varza etcccccccccccc. etc,, lehamite si pesimism.

Ce sa inteleg ca in Romania au mai ramas, alcolisti, ratati si politiceni!???

Lumea ti-a atras in mod corect atentia ca tre sa vii tu sa vezi cu ochii tai daca ti-ar placea sa revii in Romania, nu sa asculti de tot felul de sfaturi. Pentru ca ceea ce te enerveaza pe tine, pentru mine poate fi tolerabil, sau invers... Dupa ce ai stat zeci de ani in afara, crede-ma, nu prea mai ai toleranta la multe...

#108
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,336
  • Înscris: 24.06.2006

 gumball3000, on 23 ianuarie 2018 - 13:20, said:

trotuarelor spalate din UK.
de ploaie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate