Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Drepturile proprietarului asupra locuintei, daca e data in chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postrosix, on 14 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Normal ca vrea sa vanda... ce intrebari pui si tu... Daca ar putea l-ar vinde cu tot cu chiriasi in el, cum se vand in America, blocurile cu totul... Numai ca la aia e o lege foarte clara prin care proprietarul, odata ce a inchiriat nu poate afecta in niciun fel folosinta apartamentului pe termen lung. Deci, daca chiriasul e multumit si plateste, are dreptul sa stea netulburat acolo, chiar si 20-30 de ani, indiferent de cine e proprietarul imobilului.

Numai la noi, inchiriaza toti ciubucarii... si scot chiriasii in strada iarna, daca gasesc client sa vanda.
Lasa omul sa vorbeasca ca mai are inca un subiect despre chirie
https://forum.softpe.../#entry19607249

Conteaza cate persoane sunt acolo, poate el este deranjat ca o sa aiba un wc langa camera lui.
Am locuit intr-un apartament cu 3 camere si stiu aranjarea lui, asa ca ma gandeam daca nu este singurul care sta acolo in chirie, poate viitorul WC este langa camera lui...

Ai citit si partea de "o camera inchisa", deci este dubios ce a inchiriat el.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Nu e neaparat dubios. Sunt studenti multi care procedeaza in felul asta, inchiriaza separat cate o camera.
Eu stau cu chirie de 17 ani.
Ce-i drept nu am inchiriat niciodata o camera. Cand eram mai tanarstateam in garsoniera, acum cu familie stau in apartament. Si nu as fi acceptat sa inchiriez jumate de apartament sau combinatii din astea.
Dar chiar daca inchiriezi o camera, bucataria, baia, holul presupun ca e cu titlul de spatiu comun. Banuiesc.
Si in cazul asta, chiar si acolo ai un cuvant de spus. Imprena cu ceilalti care folosesc spatiul comun.

#21
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostPorcq, on 14 ianuarie 2018 - 19:07, said:

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: locuiesc cu chirie intr-un apartament de 3 camere (4 camere insa una este tinuta incuiata). Momentan exista o singura baie, situatie perfect acceptabila pentru toate cele 3 persoane care stam cu chirie.

Proprietarul si-a pus in minte ca ar vrea sa faca inca o toaleta de serviciu. Se pare ca in trecut a existat una, insa a fost desfiintata pentru a crea niste dulapuri. Acum s-ar face operațiunea inversă -- s-ar desființa dulapurile.

Problema este ca ... noi nu vrem asa ceva. Nu avem nevoie de inca o toaleta. Nu vrem sa se faca mizerie prin casa cu ocazia lucrarilor. Și chiar ne folosesc dulapurile respective.

Bunul-simț îmi spune că legal, dacă stau cu chirie atunci spațiul respectiv are a rămâne fix cum era la momentul închirierii contractului. Orice modificare ar trebui făcută cu acordul comun al meu și al proprietarului, nu unilateral fiindcă așa îl apucă pe om. Greșesc?

Aveți următoarele opțiuni:

1) Îi spuneți că nu sunteți de acord cu lucrarea, iar proprietarul va trebui să aștepte expirarea contractului.
2) Negociați cu proprietarul să vă scadă chiria pe perioada lucrărilor. Dacă are motive solide să refacă toaleta de serviciu urgent, măcar profitați de asta.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015
Eu sa fiu proprietar, te anunt ca in 3 luni incepe lucrul
Tu poti negocia ca-ti va scadea confortul si ca peperioada lucrarilor vrei sa-ti diminueze chiria cu 20%
Sau daca nu-ti convine te poti muta

#23
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@maccip De 17 ani? Si n-ai incercat sa iti cumperi o casa? Stii vorba aia cu cortul ca.....

Edited by costinuti, 14 January 2018 - 21:55.


#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Eu sa fiu proprietar, te anunt ca in 3 luni incepe lucrul
daca nu este clauza in contract, asa ceva nu estevposibil intr-o lume normala

#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,446
  • Înscris: 20.02.2008

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 21:40, said:

Eu sa fiu proprietar, te anunt ca in 3 luni incepe lucrul
Tu poti negocia ca-ti va scadea confortul si ca peperioada lucrarilor vrei sa-ti diminueze chiria cu 20%
Sau daca nu-ti convine te poti muta
Si cum intri in apartament?

#26
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014

View PostArgent, on 14 ianuarie 2018 - 20:16, said:

Citesc genul asta de subiecte si ma gandesc de ce nu se trec toate datele.
1 - Cat mai ai din contract?
2 - Ai inchiriat o camera sau tot apartamentul?
3 - De unde pana unde discutia despre modificat apartamentul? Vrea sa vanda?
4 - Si-a asumat toate costurile de curatenie si constructii?
5 - I-ati spus ca nu vreti sa faca modificarea asta?

Cam atat.
Legal poate sa va intrebe, legal voi puteti sa refuzati si el sa astepte sa se termine contractul de inchiriere.
Scuze ca nu raspund tuturor, insa vad pe-aici N pareri contrare de ma iau cu mainile de cap :)

1. Pana prin vara. A fost incheiat vara trecuta, pentru un an. Voi scana contractul cu prima ocazie, ca sa devina mai clar.

2. Am inchiriat tot apartamentul. Suntem 3 persoane pe contract (eu si inca doua cunostinte). Folosim 3 din 4 camere, a patra este incuiata. Pe contract asa si apare, ca se folosesc 3 camere.

3. Sincer, nu stiu daca vrea, n-a zis asa ceva. Pur si simplu ne-am trezit ca in timpul unei vizite incepe sa masoare prin casa, si apoi a explicat de ce.

4. Sa zicem ca si-a asumat, dar nu ma incanta promisiunile. A dovedit ca nu este cel mai de incredere om. Spre exemplu, s-a stricat un echipament electrocasnic din casa .. intr-adevar, l-a inlocuit, insa aparatul vechi sta in continuare in balcon, ocupand spatiu.

5. Am spus. Atunci pe loc a zis ca "bine, bine, mai vedem", apoi subiectul a tot reaparut. De asta si vreau sa stiu clar care imi sunt drepturile, pentru ca eu totusi am inchiriat un apartament de o anumita forma. Chiar nu ma incanta sa imi micsoreze un hol pentru a face o chestie complet inutila.

Cat despre cei care imi sugerati sa caut alta chirie: sfatul asta este o gluma proasta, iarna, intr-un oras universitar. Orice alt apartament as gasi ar fi prin comparatie un gunoi.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :)

#27
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostPorcq, on 14 ianuarie 2018 - 23:18, said:

Pur si simplu ne-am trezit ca in timpul unei vizite incepe sa masoare prin casa, si apoi a explicat de ce.

Explică-mi, te rog, chestia asta. De ce primiți vizite de la proprietar?

#28
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Asa ne-am inteles, e cu voia noastra: omul merge si plateste in locul nostru la asociatia de proprietari (presedinta asociatiei incaseaza doar o singura data pe luna, iar adesea suntem la serviciu la ora aia). Insa pentru a putea plati asociatia, vine sa citeasca contoarele de apa, ocazie cu care mai schimbam si cate o vorba. Chiar nu ma deranjeaza aranjamentul.

In schimb, ma deranjeaza planurile lui.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postioppo, on 14 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Si cum intri in apartament?

Notice de eliberare a apartamentului in 2-3 luni, cum e la lege + motice de marire a chiriei

#30
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostA10Warthog, on 14 ianuarie 2018 - 23:57, said:


Explică-mi, te rog, chestia asta. De ce primiți vizite de la proprietar?
Nu e chiar asa, cum adica sa nu pot intra in casa mea cand vreau eu cu anunt dinainte ca si proprietar? Pai in secunda doi au zburat din casa aia......
Iar asa gandesc toti, sa fi sigur de asta.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 06:11, said:

Nu e chiar asa, cum adica sa nu pot intra in casa mea cand vreau eu cu anunt dinainte ca si proprietar? Pai in secunda doi au zburat din casa aia......
Iar asa gandesc toti, sa fi sigur de asta.

Casa inchiriata NU MAI E A TA. E INCHIRIATA,
Ai primit chiria aia e ca si casa lui, are drepturi

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 14 ianuarie 2018 - 20:44, said:

Ai citit si partea de "o camera inchisa", deci este dubios ce a inchiriat el.

Nu e dubios. Am intalnit o situatie cu un apartament cu 2 camere, care era in litigiu intre soti, iar sotul a inchiriat partea lui de casa, adica dormitorul, iar camera principala era, tot asa, incuiata cu cheia de catre sotie. Si stiu ca a gasit chirias pentru camera aia desi era neclar ce se va intampla cu apartamentul.

View PostPorcq, on 15 ianuarie 2018 - 02:00, said:

Asa ne-am inteles, e cu voia noastra: omul merge si plateste in locul nostru la asociatia de proprietari (presedinta asociatiei incaseaza doar o singura data pe luna, iar adesea suntem la serviciu la ora aia). Insa pentru a putea plati asociatia, vine sa citeasca contoarele de apa, ocazie cu care mai schimbam si cate o vorba. Chiar nu ma deranjeaza aranjamentul.
In schimb, ma deranjeaza planurile lui.

Trebuie sa-i explici politicos ca nu sunteti de acord cu amenajarea, ca folositi acel spatiu drept dulap de haine (or anything else) si ca s-o lase moarta pana se incheie contractul, urmand ca atunci sa va comunice cu o luna inainte ce vrea sa faca, daca mai prelungeste sau vrea sa vanda. Explica-i ca apartamentul nu e o cusca cu iepuri pe care poti s-o iei cu tine si s-o vinzi cand vrei.

In America, cand inchiriezi un apartament, il inchiriezi gol (fostul chirias are obligatia sa evacueze tot de acolo, cand pleaca) si poti sa cumperi mobila si toate cele, intrucat legea te protejeaza sa stai acolo cat vrei tu, pe termen lung....nu vine nimeni sa re-construiasca un wc ca sa poata vinde.  Cred ca ar trebui introdusa si la noi o lege de protectie a chiriasului.

Edited by rosix, 15 January 2018 - 07:44.


#33
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 06:33, said:

Casa inchiriata NU MAI E A TA. E INCHIRIATA,
Ai primit chiria aia e ca si casa lui, are drepturi
Poftim???? mai zi o data asta te rog???? Cum adica nu mai e a mea? la inchiriere se transfera dreptul de F O L O S I N T A nu si de proprietate!!!
Deja mentionasem cu anunt anterior inaintea vizitei. Eu inteleg ca nu locuiesti mereu in RO dar totusi nu da te rog informatii eronate daca vrei sa ajuti pe cineva.
Dar cine a zis ca nu are drepturi???? Ba chiar asta este o obligatie!!!!!!!!


Noul Cod Civil:
Art. 1804
Locatarul este obligat să permită examinarea bunului de către locator la intervale de timp rezonabile în raport cu natura şi destinaţia bunului, precum şi de către cei care doresc să îl cumpere sau care, la încetarea contractului, doresc să îl ia în locaţiune, fără însă ca prin aceasta să i se cauzeze o stânjenire nejustificată a folosinţei bunului.


@rosix da corect in America; ref la vanzare mai reciteste odata articolul postat din Codul Civil si vezi ce zice Posted Image
Si repet ref la situatia cu WC in cazul asta nu ai ce sa ii faci atata timp cat aduce la starea schitei/planului casei confom cu cel de la cadastru.

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 07:56.


#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asa, si ti se pare ca “cand vreau eu” == “œla intervale de timp rezonabile” ?

La contract de inchiriere pe un an, intervalul rezonabil l-as considera > 3 luni. Doar ca sa vina sa se uite ca nu m-am pisat pe peretii lui, apoi sa se care. In nici un caz lucrari si schimbari cadastrale.

Edited by don_dannielo, 15 January 2018 - 07:56.


#35
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Adica o data pe luna nu ti se pare rezonabil????
Dar cand chiriasul a vazut prima oara apartamentul si a vazut ca acolo era de fapt spatiul pt WC atunci de ce nu a comentat, ca asta se vede lejer?

Si iar ma repet in acest caz NU ARE CE SA FACA, decat sa plece in alta parte chiriasul (daca vrea) ori sa renegocieze chiria daca lucrarile dureaza mai mult 10 zile.

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 08:03.


#36
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 07:50, said:


Si repet ref la situatia cu WC in cazul asta nu ai ce sa ii faci atata timp cat aduce la starea schitei/planului casei confom cu cel de la cadastru.

apa de ploaie,
trebuia sa se gandeasca ca nu e conf. schitei cand a modificat baia,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate