Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Drepturile proprietarului asupra locuintei, daca e data in chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Nu e chiar asa, cand ai inchiriat masina aceasta mergea nu e ca si cum nu avea roti si sa fi fost pe butuci. Aaaaa daca ti s-a stricat masina pe drum e altceva si o duci in service pe reparatii. Pe cand in imobil ei locuiesc de ceva timp si orice imobil are nevoie de reparatii dar deja divagam.
Nu e chiar asa. Orice imobil are nevoie de reparatii.
Se stie ca masinile n-au nevoie de reparatii.

Nu exista nicio o asemanare intre
-o reparatie urgenta: spart coloana de wc - motor defect.
-o reparatie preventiva: varuit - revizie motor. Si cu voia dumneavoastra, reconstruit baie de serviciu.



 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Care legi, din nou zi concret????
Concret nu iti raspundeam tie.

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Iar exemplu cu masina!!!! vezi mai sus argumentul.
Nu am vazut exemplul lui Tsunami.
Oricum ai argumentat minunat.
"Concret,"
Ai perpelit-o, ai invartit-o cat sa nu se inteleaga ceva clar.

#56
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Daca ii da preaviz de incetare a contractului sa vezi ce rapid zboara in 60 zile.
Cum zboara? Poti expune procedura exacta:
Cum ii dai preaviz?
Cum il dai afara, el fiind sub contract?

#57
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 ioppo, on 15 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Cum zboara? Poti expune procedura exacta:
Cum ii dai preaviz?
Cum il dai afara, el fiind sub contract?
Studieaza Codul Civil si Codul de Procedura Civila daca vrei sa afli asta!!!!

#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Omule, nu mai fi irascibil. Tu, studiind acele coduri (pe care presupui ca altii nu le-au citit), ti-ai dat seama cam cat ar dura sa dai niste chiriasi afara in acest mod? Si ce sanse ai, el fiind sub contract?

#59
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Nu sunt irascibil chiar deloc, insa nu am dispozitia necesara la ora asta, acum sa scriu proceduri.....

Anyway: mentin si eu ideea ca cea ma buna colaborare intre parti e sa existe comunicare, intelegere si incredere de ambele parti.

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 23:04.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:03, said:

Daca iti refuleaza pe coloana comuna la WC desfiintat, ce faci nu repari ca doar nu e o reparatie????

Nu discuti de urgente aici.
Acolo nu mai are importanta daca esti chirias sau proprietar

#61
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:59, said:

Anyway: mentin si eu ideea ca cea ma buna colaborare intre parti e sa existe comunicare, intelegere si incredere de ambele parti.

Normal, mai ales cand una dintre parti a facut ceva ilegal (schimbari cadastrale), sau chiar ambele parti (inchiriat la negru). Oare contractul ala a ajuns si la anaf?

Comunicare, cand acte nu exista.

Edited by don_dannielo, 16 January 2018 - 05:11.


#62
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 r629935, on 15 ianuarie 2018 - 21:44, said:

Apropo, sa-mi dai si mie adresa blocului ceausist in care ai proprietatea.
Pentru ca stii la un moment dat acel bloc a apartinut statului.
Iar tot ce era al statului apartinea cetatenilor.

Prin urmare, trebuie sa mai verificam daca il mentii in bune conditii.

Alo, a deraiat trenul si devine submarin!!! Sintem pe "Professional Zone > JURIDIC > Drept civil" !!!! Mi-e o sila infinita de taberele astea, daca spun ca e o idee proasta sa incerci sa te aperi pe o problema civila printr-un denunt mincinos (si ridicol) acum imediat e pentru ca sint proprietar care a mostenit citeva blocuri comuniste si care scoate bani de pe urma bietilor chiriasi mai putin norocosi. Nu, nu inchiriez. Nu, nu am proprietate in vreun bloc ceausist, cu atit mai putin sa inchiriez. Dar e total nerelevant. Sa te apuci sa denunti pe cineva ca ti-a furat ce nu aveai si nici macar (chiar mintind 100%) nu poti sustine ca stiau de existenta bunurilor respective e pe linga ilegal si imoral o idee foarte proasta.

#63
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 f300, on 16 ianuarie 2018 - 08:52, said:

Alo, a deraiat trenul si devine submarin!!! Sintem pe "Professional Zone > JURIDIC > Drept civil" !!!! Mi-e o sila infinita de taberele astea, daca spun ca e o idee proasta sa incerci sa te aperi pe o problema civila printr-un denunt mincinos (si ridicol) acum imediat e pentru ca sint proprietar care a mostenit citeva blocuri comuniste si care scoate bani de pe urma bietilor chiriasi mai putin norocosi. Nu, nu inchiriez. Nu, nu am proprietate in vreun bloc ceausist, cu atit mai putin sa inchiriez. Dar e total nerelevant. Sa te apuci sa denunti pe cineva ca ti-a furat ce nu aveai si nici macar (chiar mintind 100%) nu poti sustine ca stiau de existenta bunurilor respective e pe linga ilegal si imoral o idee foarte proasta.


Da. Da.
Uite profesionalismul tau.

 f300, on 15 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Poti sa inventezi ce vrei, problema e ca trebuie sa mai si probezi. Ce zici o sa ai probleme daca ma duc la politie si fac plingere ca ti-am lasat in casa un laptop si 2000 euro pe care recunosc nici nu sint sigur daca i-ai vazut vreodata dar eu zic ca i-am lasat la tine si cumva au disparut si zic ca tu i-ai furat? Aiurea, o sa rida politistii de o sa crape, asta daca nu cumva o sa-si aduca aminte ca pentru ca sa aibe ceva activitate pot sa faca dosar penal celor care fac denunturi sau declaratii de-astea.


Ti-am explicat civilizat punctul meu de vedere.
Ai ales sa ignori. Sa scoti o propozitie din context. Si sa ma jignesti.

[

 f300, on 15 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Da, stiu pe softpedia logica si adevarul nu au importanta, daca esti din tabara cu mine esti ok indiferent ce prostii spui. Ei, eu nu sint asa.

Frumoasa argumentatie.


Cand am mers pe acelasi silogism, dar la nivelul urmator. Vai vai, nu suntem profesionisti.




------------------------------------------------------------------

Inca ceva.
Am fost la randul meu amenintat cu declaratie mincinoasa de furt. Eram acoperit cu hartii si proceduri.
I-am recomandat sa o faca linistit.
N-am mai auzit de el.


Daca te stii cu musca pe caciula in schimb, nu mai stai atat de linistit.
Probabil te apuci sa ii explici celuilalt cum or sa rada politistii de el.

Edited by r629935, 16 January 2018 - 09:36.


#64
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 costinuti, on 15 ianuarie 2018 - 22:51, said:

Studieaza Codul Civil si Codul de Procedura Civila daca vrei sa afli asta!!!!
de ce trebuie studiate codurile cand ai un contract incheiat legal

contractul decurge si se termina in termenii prevazuti in documentul semnat de chirias si proprietar, restul sunt discutii

nu cred ca chiriasul poate fi dat afara, daca nu incalca contractul, pana la finalizarea lui

Edited by dan210, 16 January 2018 - 23:11.


#65
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 dan210, on 16 ianuarie 2018 - 23:10, said:

de ce trebuie studiate codurile cand ai un contract incheiat legal

Pentru că acel contract este subordonat legii în vigoare.

#66
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 A10Warthog, on 16 ianuarie 2018 - 23:21, said:


Pentru că acel contract este subordonat legii în vigoare.
si legea in vigoare spune ca poti da chiriasul afara inainte de terminarea contractului daca nu este prevazuta clauza pentru asa ceva?

#67
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu, în calitate de chiriaș/proprietar, am semnat un contract/bătut palma pentru închirierea unui imobil aflat într-o anumită stare.
Dacă nu am convenit altfel (în scris sau verbal) la data închirierii, orice modificare structurală ulterioară în timpul derulării contractului (care nu e de natură urgentă) se va face doar prin acceptul ambelor părți. Altfel, modificările se vor efectua la finalul înțelegerii.

#68
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014

 A10Warthog, on 15 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Thread-ul a degenerat rău de tot, pentru că unii au impresia că orice neînțelegere se rezolvă în instanță.

Soluție pentru OP:
Discută cu proprietarul, spune-i că nu ești de acord cu șantierul în perioada cât ai apartamentul închiriat. În caz că insistă  să reconstruiască baia de serviciu, aveți 60 de zile să eliberați apartamentul sau puteți să negociați o scădere a chiriei.

Din pacate, vazand cat de divergente sunt parerile pe-aici, e clar ca e o problema cu rezolvare foarte departe de "cut and dry", neexistand cazuri foarte cunoscute pe aceasta speta, care sa transeze chestiunea.

Ceea ce ma reduce fix la pozitia pe care o intuiam inainte sa pun intrebarea .. rezolvam ca romanii prin negociere, adica la mica intelegere.

Din punctul meu de vedere, subiectul este inchis. Multumesc tuturor pentru pareri, a fost o discutie instructiva :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate