Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Drepturile proprietarului asupra locuintei, daca e data in chirie

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 08:02, said:

Si iar ma repet in acest caz NU ARE CE SA FACA, decat sa plece in alta parte chiriasul (daca vrea) ori sa renegocieze chiria daca lucrarile dureaza mai mult 10 zile.

Tu te mai repeta si cu CAPS ca te faci de ras de tot.
Daca vrea sa plece, pleaca cu preaviz peste 3 luni. In alea 3 luni nici macar 10 zile de lucrari nejustificate nu trebuie sa fie (scrie in paragraful pe care l-ai dat din lege).
Daca nu vrea, sta pana la vara.

Edited by don_dannielo, 15 January 2018 - 08:12.


#38
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Pardon, daca nu stii legea mai bine te abtii ca te faci de ras, no offense.

Art. 1803
(2) Dacă totuşi reparaţiile durează mai mult de 10 zile, preţul locaţiunii va fi scăzut proporţional cu timpul şi cu partea bunului de care locatarul a fost lipsit.

Apropo, vad ca o tii cu cele 3luni. Spune te rog unde scrie asta concret?

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 08:25.


#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 08:14, said:

Apropo, vad ca o tii cu cele 3luni. Spune te rog unde scrie asta concret?

2 luni, multumit? Art 1825.

Cat despre mizeria cu care ai vrut sa dovedesti ca tu stii legea, articolul se numeste asa:

Quote

Art. 1803 Noul cod civil Lipsa de folosinþã în caz de reparaþii urgente

Facerea unei bai inutile ca sa poata fi vandut apartamentul nu este nici macar reparatie, d-apoi urgenta.

Edited by don_dannielo, 15 January 2018 - 08:27.


#40
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Ba e tot reparatie oricum ai da-o, mai ales ca poate fi legata si de partile comune ale blocului.
Initial proprietarul cand a desfiintat WC trebuia sa isi ia autorizatie de modificare a spatiului. Cel mai sigur ca nu a facut asta si si-a asumat amenda.
Acum cel mai probabil vrea sa isi actualizeze actele de la cadastru si nu poate, evident.

PS eu m-am oprit aici, am plecat la munca.
PPS mi-a placut ca nu ai pus si articolul cu acele 15zile!!!!

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 08:34.


#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalthea, on 14 ianuarie 2018 - 20:04, said:

Nu greșești, ar trebui să stați de vorbă.
Art. 1789
Asigurarea folosinţei
Locatorul este obligat să întreprindă tot ceea ce este necesar pentru a asigura în mod constant locatarului folosinţa liniştită şi utilă a bunului, fiind dator să se abţină de la orice fapt care ar împiedica, diminua sau stânjeni o asemenea folosinţă.
Crezi ca "n-au stat de vorba"?  Sunt convins ca au facut-o inainte ca initiatorul, in lipsa de argumente sa posteze pe net pentru a le gasi.Doar ca proprietarul, ca vrea, ca e obligat, probabil ca tine neaparat sa readuca apartamentul le forma initiala din varii motive.  Si e dreptul lui. Chiar daca pentru asta, va trebui sa-si schimbe chiriasii.

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postmyshyk, on 15 ianuarie 2018 - 08:57, said:

Chiar daca pentru asta, va trebui sa-si schimbe chiriasii.

Nu poate, decat la vara.

Edited by don_dannielo, 15 January 2018 - 09:10.


#43
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Corect, e casa lui dar daca l-a inchiriat nu are dreptul sa il deranjeze pe chirias. Si chiriasul are drepturi. Nu iti convine? Atunci nu mai inchiriezi.
In Occident legile sunt foarte clare si peste tot spun ca proprietarul o data ce a inchiriat nu are dreptul nici sa mai intre in casa. Inspectia se face exclusiv la sfarsitul contractului. In unele tari proprietarul nu are dreptul sa il dea afara pe chirias daca aceste nu doreste sa plece si vrea sa prelungeasca contractul.
In Romania legile sunt cam vraiste dar chiar si asa chiriasul chiar si fara contract are drepturi destul de multe si poate sa faca probleme. Stiu cazuri cand si fara acte le-a fost foarte greu proprietarilor sa ii scoata afara. Daca vine si iti scoate lucrurile la usa tu ii poti face plangere penala pentru furt. Spui ca ti-a luat 2.000 de euro si un laptop si a cam bagat-o pe maneca.

Sfatul meu e sa plecati in alta parte si sa nu va mai bateti capul cu el, oricum e clar ca se pregateste sa vanda. Data viitoare sa faceti contract in care sa specificatii bine conditiile.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 07:50, said:

Poftim???? mai zi o data asta te rog???? Cum adica nu mai e a mea? la inchiriere se transfera dreptul de F O L O S I N T A nu si de proprietate!!!
Deja mentionasem cu anunt anterior inaintea vizitei. Eu inteleg ca nu locuiesti mereu in RO dar totusi nu da te rog informatii eronate daca vrei sa ajuti pe cineva.
Dar cine a zis ca nu are drepturi???? Ba chiar asta este o obligatie!!!!!!!!


Noul Cod Civil:
Art. 1804
Locatarul este obligat să permită examinarea bunului de către locator

Proprietarul cere, apoi impreuna cu chiriasul STABILESC DE COMUN ACORD cum se va face asta.
Nu-ti da nimeni dreptul sa intri peste chirias cand ti se scoala tie.

View Postcostinuti, on 15 ianuarie 2018 - 08:14, said:

Art. 1803
(2) Dacă totuşi reparaţiile durează mai mult de 10 zile, ......

Despre ce "reparatii" vorbim?
De imbunatatiri? De modernizari?

Discuti cu chiriasul si va intelegeti.
Nu ai dreptul sa intrii peste el daca nu ai acordul lui.

E ca si cum mergi si inchiriezi masina, o platesti si a doua zi vine firma care ti-a inchiriat-o si ti-o ia sa o duca la schimbare de jante

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostFriskey, on 15 ianuarie 2018 - 10:22, said:

Stiu cazuri cand si fara acte le-a fost foarte greu proprietarilor sa ii scoata afara. Daca vine si iti scoate lucrurile la usa tu ii poti face plangere penala pentru furt. Spui ca ti-a luat 2.000 de euro si un laptop si a cam bagat-o pe maneca.

Poti sa inventezi ce vrei, problema e ca trebuie sa mai si probezi. Ce zici o sa ai probleme daca ma duc la politie si fac plingere ca ti-am lasat in casa un laptop si 2000 euro pe care recunosc nici nu sint sigur daca i-ai vazut vreodata dar eu zic ca i-am lasat la tine si cumva au disparut si zic ca tu i-ai furat? Aiurea, o sa rida politistii de o sa crape, asta daca nu cumva o sa-si aduca aminte ca pentru ca sa aibe ceva activitate pot sa faca dosar penal celor care fac denunturi sau declaratii de-astea.

#46
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai nu prea mai ai nimic de probat din moment ce el ti-a scos lucrurile din casa si a schimbat si yala (sigur o va face), ca doar n-au iesit lucrurile singure.
Metode sunt, chemi politia, o sa iasa cu scandal, el zice zice ca te-a dat afara ca nu te mai suporta, dati ceva declaratii si apoi ii trantesti plangerea ca lipseste aia si aia.

Pe mine nu m-ar deranja absolut deloc daca mi-ai lasa in casa 2.000 de euro si un laptop.
Inteleg ce zici dar e cu totul alta treaba si au fost cazuri mai ales cu bani dati imprumut fara acte la notariat. In cazul de mai sus am explicat ca treaba e clara: lucrurile chiriasului n-au iesit singure la usa si nici yala nu s-a schimbat singura. Plus ca vor mai fi si o gramada de vecini care vor recunoaste ca te-au vazut stand acolo ceva vreme.

Ma rog, astea sunt chestii care nu il intereseaza pe initiator.

Edited by Friskey, 15 January 2018 - 14:38.


#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cum adica nu-l intereseaza pe initiator? Tu i-ai dat un sfat (lasind la o parte in sine bazat pe denunt/declaratie mincinoasa, adica penal) care nu ar merge decit in vis. Nu, nu in felul asta te poti apara.

#48
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postf300, on 15 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Poti sa inventezi ce vrei, problema e ca trebuie sa mai si probezi. Ce zici o sa ai probleme daca ma duc la politie si fac plingere ca ti-am lasat in casa un laptop si 2000 euro pe care recunosc nici nu sint sigur daca i-ai vazut vreodata dar eu zic ca i-am lasat la tine si cumva au disparut si zic ca tu i-ai furat? Aiurea, o sa rida politistii de o sa crape, asta daca nu cumva o sa-si aduca aminte ca pentru ca sa aibe ceva activitate pot sa faca dosar penal celor care fac denunturi sau declaratii de-astea.

Ai inceput sa te enervezi si faci greseli.


Motivul pentru care te enervezi este ca are dreptate. Daca proprietarul calca in picioare legile, poate sa o faca si chiriasul. Si atunci devine o intrecere, care fapta e mai usor de dovedit.




Altfel, mi se pare gretos sa aperi punctul de vedere al proprietarului. Fara sa te pui putin o secunda in situatia chiriasului. Dar cu tupeu nesimtit, ca merge.



E ca si cum ai inchiria o masina o saptamana. A doua zi te suna sa te intrebe pe unde esti, ca trebuie sa faca revizia la motor.
Si unii trambiteaza ca e absolut normal.


Gretos, sper sa dati peste chiriasii pe care ii meritati.

Edited by r629935, 15 January 2018 - 19:39.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postr629935, on 15 ianuarie 2018 - 19:38, said:

Altfel, mi se pare gretos sa aperi punctul de vedere al proprietarului.

Da, stiu pe softpedia logica si adevarul nu au importanta, daca esti din tabara cu mine esti ok indiferent ce prostii spui. Ei, eu nu sint asa.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 15 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Poti sa inventezi ce vrei, problema e ca trebuie sa mai si probezi. Ce zici o sa ai probleme daca ma duc la politie si fac plingere ca ti-am lasat in casa un laptop si 2000 euro pe care recunosc nici nu sint sigur daca i-ai vazut vreodata dar eu zic ca i-am lasat la tine si cumva au disparut si zic ca tu i-ai furat? Aiurea, o sa rida politistii de o sa crape,

Corect, asta nu e de competenta politiei.
Pentru asta mergi in curte, e de natura civila.
Politia nu sunt recuperatori, ei prind doar infractorii

#51
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postf300, on 15 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Da, stiu pe softpedia logica si adevarul nu au importanta, daca esti din tabara cu mine esti ok indiferent ce prostii spui. Ei, eu nu sint asa.
Ai dreptate.

Eu care n-am stat in viata mea in chirie nu sunt obiectiv.


Punctul tau de vedere e corect.

Apropo, sa-mi dai si mie adresa blocului ceausist in care ai proprietatea.
Pentru ca stii la un moment dat acel bloc a apartinut statului.
Iar tot ce era al statului apartinea cetatenilor.

Prin urmare, trebuie sa mai verificam daca il mentii in bune conditii.
Da, stiu ai act de proprietate.
Si ce? Si chiriasii au act de inchiriere.

Aceste blocuri au fost facute cu sangele poporului,

Sa tii minte!!!!

Si daca nu respecti decizia poporului, atunci poporul are dreptul sa iti scoata lucrurile in strada, caci a fost facut de el.


Si ce daca te vei duce la politie. Iti va rade in nas, chiaburule!!



Auzi la el, drept de proprietate, drept de inchiriere.


Spoiler

Edited by r629935, 15 January 2018 - 21:48.


#52
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postdon_dannielo, on 15 ianuarie 2018 - 09:10, said:

Nu poate, decat la vara.
Daca ii da preaviz de incetare a contractului sa vezi ce rapid zboara in 60 zile.
Poate in vise la vara, daca se isca vreun conflict intre chirias si proprietar. Si clar daca va iesi cu scandal chiriasul nu va mai sta in acel imobil.

View PostFriskey, on 15 ianuarie 2018 - 10:22, said:

Corect, e casa lui dar daca l-a inchiriat nu are dreptul sa il deranjeze pe chirias. Si chiriasul are drepturi. Nu iti convine? Atunci nu mai inchiriezi.
In Occident legile sunt foarte clare si peste tot spun ca proprietarul o data ce a inchiriat nu are dreptul nici sa mai intre in casa. Inspectia se face exclusiv la sfarsitul contractului. In unele tari proprietarul nu are dreptul sa il dea afara pe chirias daca aceste nu doreste sa plece si vrea sa prelungeasca contractul.
In Romania legile sunt cam vraiste dar chiar si asa chiriasul chiar si fara contract are drepturi destul de multe si poate sa faca probleme. Stiu cazuri cand si fara acte le-a fost foarte greu proprietarilor sa ii scoata afara. Daca vine si iti scoate lucrurile la usa tu ii poti face plangere penala pentru furt. Spui ca ti-a luat 2.000 de euro si un laptop si a cam bagat-o pe maneca.
Stai sa ne intelegem, concret care drepturi ale chiriasului sunt incalcate ca tot ati repetat intruna insa concret nu ati zis nimic. Eu tot astept sa aflu ce drepturi s-au incalcat.
Ref la intratul in casa odata anuntat anterior din timp si in limite rezonabile (ex o data pe luna) e perfect legal si asta nu e un drept al chiriasului ci o obligatie (asta cred ca e a treia oara si ultima data cand ma repet)

Lasa tu occidentul ca deocamdata suntem in Romania si nu in occident; daca ajungem la exemple de genul asta discutia va fi la nesfarsit.
Daca nu vrei sa fie inspectie odata pe luna sa zicem ci odata la un an "da matalica" garantie la echivalentul la un an de zile de chirie si am terminat balciul nu-i asa?  Aaaa pai stai ca nici asa nu iti convine.

Ref la ilegalitati de genul asta cu laptop-uri si alte asemenea sa faci tu si sa vezi apoi cum dai cu subsemnatul pt marturie mincinoasa pe la parchet/judecatorie/tribunal in functie de competente.

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Proprietarul cere, apoi impreuna cu chiriasul STABILESC DE COMUN ACORD cum se va face asta.
Corect.

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Nu-ti da nimeni dreptul sa intri peste chirias cand ti se scoala tie.
Copy/Paste IDEM: Ref la intratul in casa odata anuntat anterior din timp si in limite rezonabile (ex o data pe luna) e perfect legal si asta nu e un drept al chiriasului ci o obligatie (asta cred ca e a treia oara si ultima data cand ma repet)

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Despre ce "reparatii" vorbim?
De imbunatatiri? De modernizari?

Discuti cu chiriasul si va intelegeti.
Nu ai dreptul sa intrii peste el daca nu ai acordul lui.

Daca iti refuleaza pe coloana comuna la WC desfiintat, ce faci nu repari ca doar nu e o reparatie???? sa vezi cum vin toti vecinii peste tine, eventual te trezesti si cu asiguratori pe cap pt despagubiri.
Defapt aici toata discutia pleaca de la niste dulapuri la care initiatoarea tine cu "dintii" de ele, deci ce sa discutam mai mult
PS macar ai idee in termeni fiscali ce inseamna o modernizare? asa doar de fun!!!!!!

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 13:32, said:

E ca si cum mergi si inchiriezi masina, o platesti si a doua zi vine firma care ti-a inchiriat-o si ti-o ia sa o duca la schimbare de jante
Nu e chiar asa, cand ai inchiriat masina aceasta mergea nu e ca si cum nu avea roti si sa fi fost pe butuci. Aaaaa daca ti s-a stricat masina pe drum e altceva si o duci in service pe reparatii. Pe cand in imobil ei locuiesc de ceva timp si orice imobil are nevoie de reparatii dar deja divagam.

View PostFriskey, on 15 ianuarie 2018 - 14:37, said:

Pai nu prea mai ai nimic de probat din moment ce el ti-a scos lucrurile din casa si a schimbat si yala (sigur o va face), ca doar n-au iesit lucrurile singure.
Metode sunt, chemi politia, o sa iasa cu scandal, el zice zice ca te-a dat afara ca nu te mai suporta, dati ceva declaratii si apoi ii trantesti plangerea ca lipseste aia si aia.

Pe mine nu m-ar deranja absolut deloc daca mi-ai lasa in casa 2.000 de euro si un laptop.
Inteleg ce zici dar e cu totul alta treaba si au fost cazuri mai ales cu bani dati imprumut fara acte la notariat. In cazul de mai sus am explicat ca treaba e clara: lucrurile chiriasului n-au iesit singure la usa si nici yala nu s-a schimbat singura. Plus ca vor mai fi si o gramada de vecini care vor recunoaste ca te-au vazut stand acolo ceva vreme.
Sa procedezi tu asa cu schimbatul yalei si cu aruncatul hainelor la usa. Metoda cea mai buna si sigura este cu ordin de EVACURE prin executor judecatoresc (daca se ajunge la lucruri urate) si atunci nu mai ai efectiv ce sa faci decat sa pleci iar daca nu vrei iti mai iei si ceva amenzi!!!

View Postr629935, on 15 ianuarie 2018 - 19:38, said:

Motivul pentru care te enervezi este ca are dreptate. Daca proprietarul calca in picioare legile, poate sa o faca si chiriasul. Si atunci devine o intrecere, care fapta e mai usor de dovedit.
Care legi, din nou zi concret????

View Postr629935, on 15 ianuarie 2018 - 19:38, said:

Altfel, mi se pare gretos sa aperi punctul de vedere al proprietarului. Fara sa te pui putin o secunda in situatia chiriasului. Dar cu tupeu nesimtit, ca merge.

E ca si cum ai inchiria o masina o saptamana. A doua zi te suna sa te intrebe pe unde esti, ca trebuie sa faca revizia la motor.
Si unii trambiteaza ca e absolut normal.
Iar exemplu cu masina!!!! vezi mai sus argumentul.

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 22:10.


#53
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Thread-ul a degenerat rău de tot, pentru că unii au impresia că orice neînțelegere se rezolvă în instanță.

Soluție pentru OP:
Discută cu proprietarul, spune-i că nu ești de acord cu șantierul în perioada cât ai apartamentul închiriat. În caz că insistă  să reconstruiască baia de serviciu, aveți 60 de zile să eliberați apartamentul sau puteți să negociați o scădere a chiriei.

#54
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostA10Warthog, on 15 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Thread-ul a degenerat rău de tot, pentru că unii au impresia că orice neînțelegere se rezolvă în instanță.

Soluție pentru OP:
Discută cu proprietarul, spune-i că nu ești de acord cu șantierul în perioada cât ai apartamentul închiriat. În caz că insistă  să reconstruiască baia de serviciu, aveți 60 de zile să eliberați apartamentul sau puteți să negociați o scădere a chiriei.
Perfect de acord cu cele zise :)

Edited by costinuti, 15 January 2018 - 22:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate