Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Refuz viza US

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 19 decembrie 2017 - 12:06, said:

Ai fost, sau de unde stii?
Vezi ca dreptul de sedere cu viza turistica e de 6 luni, iar o sarcina in luna a III-a nu e prea vizibila.

Parca e intrebare pe formular...

Chiar si fara, faptul ca ti se naste copilul in SUA nu-ti da tie nici un drept.

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007
Pe I-94? Eu nu tin minte sa fie...

La partea a doua, asa e, nu contest.

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
in europa oriunde nasti un copil, el capata automat cetatenia statului respsctiv (cu cateva exceptii).
in us nu e valabila chestia asta, si te pun sa semnezi ca esti de acord, altfel inapoi in avion: "ura si la gara, inapoi la tara"

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 13:40, said:

in europa oriunde nasti un copil, el capata automat cetatenia statului respsctiv (cu cateva exceptii).
in us nu e valabila chestia asta, si te pun sa semnezi ca esti de acord, altfel inapoi in avion: "ura si la gara, inapoi la tara"

Ba eu stiu ca este.
Chiar am un indian acum coleg cu mine care naste.
Copilul o sa fie cetatean american, el, nu.

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ma rog colega,
da, dar ea lucreaza leagal, are viza etc.. nu a sarit gardul.
de crezi oare ca e limita aia cu 6 luni?

Edited by arg, 19 December 2017 - 13:48.


#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 13:40, said:

in europa oriunde nasti un copil, el capata automat cetatenia statului respsctiv (cu cateva exceptii).
in us nu e valabila chestia asta,
Numa' lucruri gresite scrii, eu zic sa te opresti.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ai completat vreo data formularele de viza B1, B2 ?

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 13:47, said:

ma rog colega,
da, dar ea lucreaza leagal, are viza etc.. nu a sarit gardul.
de crezi oare ca e limita aia cu 6 luni?

Da, vorbim numai de legali, nu?

#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
legal la b1, b2 te intreaba de sarcina.
daca ai green card si ramani "gravid" asta e, copilul ia cetatenia americana, dar se bucura de a la majorat.

Edited by arg, 19 December 2017 - 14:59.


#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 14:58, said:

legal la b1, b2 te intreaba de sarcina.
daca ai green card si ramani "gravid" asta e, copilul ia cetatenia americana, dar se bucura de a la majorat.

Si la celelalte vize de e la fel, nu numai la green card.
Green card e ca si cum ai avea cetatenia

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016

View PostLex404, on 19 decembrie 2017 - 10:23, said:


Sunt multi care fac asta Posted Image


Sint,, dar aia cu bani din Hong Kong.

View Postarg, on 19 decembrie 2017 - 13:40, said:

in europa oriunde nasti un copil, el capata automat cetatenia statului respsctiv (cu cateva exceptii).
in us nu e valabila chestia asta, si te pun sa semnezi ca esti de acord, altfel inapoi in avion: "ura si la gara, inapoi la tara"

Asta e ca-n bancul de la radio Erevan, ai dreptate in mare doar ca e fix pe dos :)

#66
Wiky

Wiky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2022
Dacă  sunt militar ce trebuie  sa bifez la întrebarea (Sunteți antrenat sau specializat în arme de foc?)si ce șanse am sa obțin viza daca am o proprietate  cont în valuta și lei și un job stabil în Mapn?(precizez ca merg la soră mea adoptata în SUA care e cetățean american  de 30 de ani.

#67
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Vizualizare mesajWiky, pe 10 februarie 2022 - 21:25, a scris:

Dacă  sunt militar ce trebuie  sa bifez la întrebarea (Sunteți antrenat sau specializat în arme de foc?)si ce șanse am sa obțin viza daca am o proprietate  cont în valuta și lei și un job stabil în Mapn?(precizez ca merg la soră mea adoptata în SUA care e cetățean american  de 30 de ani.
Aplici pentru viza de turist, nu dai mai multe detali decat ești întrebat în formular (nu le zici de sora și ce ai prin US, mergi turist, vrei sa vezi statuia), le zici ca ești antrenat în arme de foc ca ala e adevarul și obții viza fără probleme. Nu înțeleg de ce lumea isi face atâtea probleme cu viza asta de US.

Edited by Catean, 10 February 2022 - 23:42.


#68
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
declara  tot  , ca ai sanse sa nu primesti viza  sau mai rau sa fi intors dupa  intrarea in usa  , acolo mai ai un interviu de intrare  doar cand mergi prima data . Daca  esti cadru Mapn  primesti sigur viza dar declara tot sincer  !  in America   este un mare respect pentru Soldati si cadre armate  , multi au luat viza fara probleme fiind cadre ale armatei  , dar nu omite sau minti   ca  ti o iei  aiurea  .  crede ma

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca am mai zis asta dar repet: din Dublin sunt zboruri relativ ieftine spre US (AerLingus) si poti ajunge pana in Dublin cu Ryanair.

De ce Dublin? pentru ca faci acolo immigration pentru intratul in US si daca e sa nu te admita, macar nu pierzi 15-20 ore in avion (pana acolo si inapoi), poate recuperezi si ceva bani pe bilet si faci si vreun city break prin Irlanda sau schimbi pentru Canada.

Din experienta personala cu viza de turist pentru mine, parinti, sotie si parintii ei e ca cel mai mult ii intereseaza la interviul ala pentru viza ca te intorci inapoi (si poti demonstra asta cu, contractul de casa/chirie, contractul de munca, etc).

Edited by MembruAnonim, 27 February 2022 - 00:05.


#70
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
Viza o iei si dupa cheremul ofiterului. Poti sa nu declari tu tot cum ti se spune pe aici, dar cind ai ajuns acolo aia cam stiu tot despre tine.
Cind am fost la interviu, aveau tot felul de note facute pe foile transmise. Si culmea e ca eu am luat viza, eram singur, angajat la o firma cu ceva datorii, fara proprietati si in cont o suma derizorie de citeva mii de euro (adunam banuti pt masina :) ).
Pe de alta parte, cineva mai bine situat dpdv financiar ca si mine, a raspuns gresit cind a fost intrebat de ce nu profeseaza in dom absolvit si cred ca asta i-a adus refuzul. Bine, in anii 90 toti faceau Drept sau ASE, ca mai apoi sa fie colonel la McD. Eu as fi fost atunci de 1000 ori mai mult un potential emigrant fata de respectivul dar ...m-am intors :)
Acum intentionez sa imi refac viza, ca sa mai dau o tura, dar vad ca nu se poate. Desi am auzit ca ar mai fi programati la interviu. Ma uit eu pe o pagina clonata sau ce naiba se petrece?

#71
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.07.2005
Am aplicat eu pt B1 in Iunie și an primit prima programare in Decembrie 23. Prin August mi-au trimis reprogramare pentru azi. Am stat exact 1 minut la interviu, ce meserie am, ce companii vizitez, in ce state și cat stau. Approved. Have a good day , good bye. La ambasada din Paris.

#72
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006

View PostTonic Water, on 16 decembrie 2022 - 18:00, said:

Am aplicat eu pt B1 in Iunie și an primit prima programare in Decembrie 23. Prin August mi-au trimis reprogramare pentru azi. Am stat exact 1 minut la interviu, ce meserie am, ce companii vizitez, in ce state și cat stau. Approved. Have a good day , good bye. La ambasada din Paris.
Ceva de genul am luat visa de us dar la ambasada din Londra, pasaport romanesc. Numai ca programarea a rost mult mai rapida.

Edited by cuculea, 16 December 2022 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate