Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Refuz viza US

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
E mai simplu cu ETSA. Aplici online si-ti vine raspunsul pe mail intr-o zi parca.

#74
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Aplici, dar nu ca cetatean roman Posted Image

#75
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
ESTA pe langa ca nu e valabila pentru RO, are si alte limitari:
Cetatenii HU nascuti in afara HU (aka naturalizati, din Transilvania, etc) NU mai pot folosi ESTA.
ESTA nu poate fi folosita daca ai vizitat anumite state
ESTA are o valabilitate de 3 luni in US, MX, CA: AKA, nu poti merge o saptamana in US si dupa 3 luni prin Mexic, desi in Mexic daca intri direct primesti 6 luni. Daca nu pleci din MX/ CA inainte de alea 3 luni e considerat overstay si bye bye ESTA for life.

Romania nu o sa prinda ESTA prea curant. Rata de refuz la 17%. Saptamana asta ma uitam pe gofundme la niste chestii si ce gasesc, familii de romani "azilanti politic". Plus ca e plin de analfabeti care nu inteleg scopul vizei B, inclusiv topicul asta a fost deschis pe emigrari in loc de turism...

#76
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Parca era 9-10%, cand o urcat la 17%?

#77
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostLex404, on 18 decembrie 2022 - 15:29, said:

Romania nu o sa prinda ESTA prea curant. Rata de refuz la 17%. Saptamana asta ma uitam pe gofundme la niste chestii si ce gasesc, familii de romani "azilanti politic". Plus ca e plin de analfabeti care nu inteleg scopul vizei B, inclusiv topicul asta a fost deschis pe emigrari in loc de turism...
Rata de refuz a fost de aprox. 9% în 2019, 10% în 2020 și a sărit la 17% în 2021. Ținând cont de pandemie și de restul de restricții de călătorie - inclusiv pentru segmentul de oameni de afaceri sau de așa-zise "delegații de la servici", eu cred că grosul "refuzaților" sunt din categoria celor care vizitează ambasada la câteva luni și mai trag câte un bilet la loterie.

Creșterea nivelului de trai și prezența unor oportunități de emigrare mult mai ușoară în UE ar fi trebuit să reducă semnificativ procentul "turiștilor" care se duc ca să muncească la negru și să rămână eventual ilegal pe acolo, însă mă gândesc că nu mai e vorba de acești "turiști" în ce privește îngroșarea ratei de refuz, ci de familiile celor care au comis-o în ultimii 20-30 de ani. Probabil că doar după ce toți cei implicați vor ieși la pensie, procentul de care discutăm aici se va reduce semnificativ.

#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt foarte multi care stau peste B2 sau J1.

Eu unul cunosc cel putin 15 oameni, printre care si neamuri mai indepartate. Si zilele astea citizem de o gramada de familii de romani care au cerut azil ca sunt persecutati politic in Romania... wtf. Bine, asta s-a intamplat si in Canada cand au ridicat vizele, s-au dus satrele imediat la canadieni.

O alta chestie e corectitudinea completarii DS160. Ca daca gresesti ceva, te refuza. Si cum jumatate de tara nu poate intelege un text scris, tare mi-e ca si asta o fi un motiv.


LE:
Romania are overstay rate de 1.4% in FY 2020 la B1/B2, tarile din VWP au in general sub 1%.
1.07 FY 2019
1.08 FY 2018
1.84 FY 2017

La F/J/M (sudenti) e peste 4%

Croatia, care va fi inclusa in VWP, are overstay sub 1%, atat pentru B cat si FJM

Edited by Lex404, 18 December 2022 - 17:05.


#79
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLex404, on 18 decembrie 2022 - 15:29, said:

ESTA are o valabilitate de 3 luni in US, MX, CA: AKA, nu poti merge o saptamana in US si dupa 3 luni prin Mexic, desi in Mexic daca intri direct primesti 6 luni. Daca nu pleci din MX/ CA inainte de alea 3 luni e considerat overstay si bye bye ESTA for life.

Presupun că valabilitatea de 3 luni e doar pentru cetățenii maghiari. Nu de alta, dar eu am primit pentru 2 ani.

#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
#metoo

#81
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postmufa, on 18 decembrie 2022 - 17:39, said:

Presupun că valabilitatea de 3 luni e doar pentru cetățenii maghiari. Nu de alta, dar eu am primit pentru 2 ani.

2 ani valabilitate pentru toata lumea, 3 luni maxim de stat in US/ MX/ CA (daca prima intrare e US).
B2 nu pune nicio conditie cu statele de pe langa, si poate da dreptul la sedere in US pana la 6 luni, cu posibilitatea de extindere.

Edited by Lex404, 18 December 2022 - 18:03.


#82
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDanCld, on 18 decembrie 2022 - 16:40, said:

10% în 2020 și a sărit la 17% în 2021

Prin 2020 nu erau chiar inchise ambasadele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate