Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Refuz viza US

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2017 - 18:59, said:

Sa incerce din nou. Uneori depinde peste cine dai.
In nici un caz nu poate sa spuna ca te ajuta cu copilul, ca aa e munca, sa spuna ca vrea sa-si vada nepoata si de botez si gata. Si bineinteles, cum s-a spus mai sus, trebuie sa arate ca are la ce se intoarce, sot, casa, serviciu etc
Ma rog, eu nu am nici o experienta din asta recenta.

PS: nu subaprecia posibilitatea ca cineva sa fi dat un telefon binevoitor... dupa o anumita virsta nu e chiar asa rar cum ai fi tentata sa crezi.
Nu e nici un telefon. E numai experienta angajatului consular.

Si pe mine m-au intrebat la un interviu ce am cautat eu la Washington ?(eu avand viza cu destinatia Chicago) , ce am facut la sediul FBI si la Casa Alba. Pe moment am avut impresia ca am fost urmarit si aproape ca m-am panicat,  dar era doar vorba despre obiective turistice pe care le acceseaza orice vizitator si vroiau sa vada daca am ceva de ascuns.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ce mai buna minciuna e adevarul.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTsunnnami, on 15 decembrie 2017 - 19:04, said:


Daca apare o minciuna, e "la revedere"
Adica "adio forever".

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 18:58, said:

La interviu trebuia sa-i convinga ca are la ce sa se intoarca si ca nu vrea sa munceasca ilegal in america.
Efectiv i-au pus o intrebare pe care ea a interpretat-o intr-un fel iar ei altfel.

O chestie de antrenament, cand am stat la coada am "vazut" vreo 10-15 interviuri din care cam jumatate respinse. Dupa cateva urmarite deja se vedea cine ia si cine nu, si nici macar nu suntem de meserie.

Nope, e vorba de raspuns.
Daca la intrebarea "cat stai?" a raspuns "cat o fi nevoie", e gata picata.
Raspunsul trebuie sa fie:
"La data de xx-xx-xxxx trebuie sa fiu inapoi pentru ca......!"
Raspunsurile evazive sunt in defavoarea celui intervievat. Pe buna dreptate.

Si la mine cand am fost la interviu pentru viza la Bucuresti am vazut vreo 5 care au picat din cauza raspunsului si asta la ghiseu.

Nu mai spun ca, am primit de la asistentii romani, la alegerea datei interviului ca e o situatie dificila si ca ei nu cred ca o sa iau viza, :lol:
"bine bine, tu fa programarea acolo ca stiu eu mai departe!"

#23
getmorefun

getmorefun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.10.2017
In God she didn't trust.

#24
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Motivul declarat al vizitei a fost cel real!
S-a spus totul exact asa cum si este!
Raspunsuri din partea mamei mele nu au fost pt ca nu au existat intrebari (asa cum in mod normal ar fi trebuit sa fie) si nu s-a verificat dosarul (la fel, cum in mod normal s-a verificat la ceilalti 20 de participanti dinaintea mamei mele).
Oricare ar fi fost suspiciunea lor, putea fii refuzata la fel ca toti ceilalti, insa pe baza acelei informatii date... pt ei nu a mai existat cale de intoarcere.
Nu au existat intrebari adresate mamei mele!
A fost informata de situatia ei si ca le pare rau!
La intentia mamei mele de a incerca sa clarifice situatia si de a arata dosarul, ei au avut un singur raspuns: “nu este nevoie, doamna.Ne pare rau!
Tin sa precizez ca nu a fost nepoliticoasa si nu a insistat pe explicatii, ba chiar nici nu a apucat sa rosteasca prea multe cuvinte. Pt ei a fost un caz foarte clar.
Din pacate, am inteles ca astfel de cazuri raman in baza lor de date pt mult timp si chiar sunt mari sanse sa nu poata obtine niciodata viza. Cred ca ne ramane doar increderea in D-zeu!

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEloisa18, on 16 decembrie 2017 - 03:46, said:

Motivul declarat al vizitei a fost cel real!
S-a spus totul exact asa cum si este!
Raspunsuri din partea mamei mele nu au fost pt ca nu au existat intrebari (asa cum in mod normal ar fi trebuit sa fie) si nu s-a verificat dosarul (la fel, cum in mod normal s-a verificat la ceilalti 20 de participanti dinaintea mamei mele).
Oricare ar fi fost suspiciunea lor, putea fii refuzata la fel ca toti ceilalti, insa pe baza acelei informatii date... pt ei nu a mai existat cale de intoarcere.
Nu au existat intrebari adresate mamei mele!
A fost informata de situatia ei si ca le pare rau!
La intentia mamei mele de a incerca sa clarifice situatia si de a arata dosarul, ei au avut un singur raspuns: “nu este nevoie, doamna.Ne pare rau!
Tin sa precizez ca nu a fost nepoliticoasa si nu a insistat pe explicatii, ba chiar nici nu a apucat sa rosteasca prea multe cuvinte. Pt ei a fost un caz foarte clar.
Din pacate, am inteles ca astfel de cazuri raman in baza lor de date pt mult timp si chiar sunt mari sanse sa nu poata obtine niciodata viza. Cred ca ne ramane doar increderea in D-zeu!

Poti scrie aici ca ce lucreaza mama ta si ce calificare are?
Ce documente a prezentat la dosar?

In cazul unei noi aplicatii poate scrie ca a fost refuzata in baza unei minciuni sau a unei confuzii.
Tu ai vreo legatura cu vreun azil de batrani? Tu ai lucrat asa ceva vreodata in State?

#26
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Este bucatar calificat cu experienta de peste 14 ani! La dosar a avut absolut tot ce era necesar, chiar si dovada locului de munca, pana si dovada ca este in proces de pensionare (la sfarsitul lunii decembrie ii vine decizia de pensionare).
Insa, dupa cum spuneam, nu au verificat nicio informatie din dosar.
Eu am venit in Sua cu viza de logodna.Am obtinut-o fara nicio problema apoi cand am obtinut permisul de munca m-am si angajat legal. Nu am nicio legatura cu vreun azil de batrani insa sotul meu spune ca genul asta de afaceri sunt detinute in numar foarte mare de romani in SUA si ei angajeaza des fara acte romani (poate chiar a fost o strategie a lor).
Multumesc mult pt pareri! Sunt folositoare!

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostEloisa18, on 15 decembrie 2017 - 18:44, said:

Probabil asta este “politica” lor de a descuraja....

chiar asta le e politica declarată. E afișată pe pereți la ambasadă și în punctele de trecere a frontierei.
Toți funcționarii privesc solicitanții de viză ca pe posibili imigranți ilegali și în consecință sunt înclinați și încurajați să refuze acordarea vizei.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEloisa18, on 16 decembrie 2017 - 07:39, said:

Este bucatar calificat cu experienta de peste 14 ani! La dosar a avut absolut tot ce era necesar, chiar si dovada locului de munca, pana si dovada ca este in proces de pensionare (la sfarsitul lunii decembrie ii vine decizia de pensionare).
Insa, dupa cum spuneam, nu au verificat nicio informatie din dosar.
Eu am venit in Sua cu viza de logodna.Am obtinut-o fara nicio problema apoi cand am obtinut permisul de munca m-am si angajat legal. Nu am nicio legatura cu vreun azil de batrani insa sotul meu spune ca genul asta de afaceri sunt detinute in numar foarte mare de romani in SUA si ei angajeaza des fara acte romani (poate chiar a fost o strategie a lor).
Multumesc mult pt pareri! Sunt folositoare!


Dosarul l-au verificat.
Deci asta. Risc mare de a munci ilegal.
Bucatar cu experienta mare, in prag de pensionare.
Daca mai locuiesti si intr-un oras mare, ai toate motivele respingerii acolo.
Esti in zona de umbra.
Tu, nu ai cum sa dovedesti ca ea nu va lucra ilegal, ei nu au cum sa dovedeasca.
Asa, pentru siguranta, au gasit motivul pe care ti i l-au comunicat.

La asta se adauga si ce ati scris voi in invitatie.
Eu insa nu stiu ce invitatie e aia si cui ati adresat-o.
De pe ce site ai luat invitatia?

#29
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostEloisa18, on 15 decembrie 2017 - 16:25, said:

Nu stim efectiv de unde a fost scoasa aceasta informatie, atat de “exacta”. Va rog, cateva sfaturi!!
La americani spaga este in dolari , la noi este in lei.

Edited by navistar_eagle, 16 December 2017 - 19:58.


#30
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Cum anume se putea verifica dosarul daca nici nu l-au cerut? La ghiseu i s-a cerut prima data pasaportul, l-au scanat si asta a fost!! Le-a aparut automat acea informatie! Au chemat-o separat si i-au comunicat!

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Chemarea a ramas de pe vremea lu' impuscatu.
E doar o scrisoare de garantie finaciara, ca in caz de probleme (mediacale, legale, etc) cel care chiama se obliga sa plateasca acele chetuieli care altfel ar trebui suportate de statul american.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEloisa18, on 16 decembrie 2017 - 20:15, said:

Cum anume se putea verifica dosarul daca nici nu l-au cerut? La ghiseu i s-a cerut prima data pasaportul, l-au scanat si asta a fost!! Le-a aparut automat acea informatie! Au chemat-o separat si i-au comunicat!

A completat un formular?
Ala este "dosarul"

View Postarg, on 16 decembrie 2017 - 21:34, said:

Chemarea a ramas de pe vremea lu' impuscatu.
E doar o scrisoare de garantie finaciara, ca in caz de probleme (mediacale, legale, etc) cel care chiama se obliga sa plateasca acele chetuieli care altfel ar trebui suportate de statul american.


Aha, asa mai merge. Eu nu stiam de nici o chemare

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postarg, on 16 decembrie 2017 - 21:34, said:

Chemarea a ramas de pe vremea lu' impuscatu.
E doar o scrisoare de garantie finaciara, ca in caz de probleme (mediacale, legale, etc) cel care chiama se obliga sa plateasca acele chetuieli care altfel ar trebui suportate de statul american.
Aiureli.
Cine merge pe cont propriu, (deci nu la rude) si va sta la hotel, de unde ar trebui sa prezinte scrisoare de chemare?
Iar pt cazuri medicale, iti faci asigurare privata de calatorie, gasesti la 100-150 RON pentru o luna.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Prezinti un extras bancar si demostrezi ca ai banii necesari.
Iar asigurarea medicala ajuta, dar cred ca ai gresit sumele.

Edited by arg, 17 December 2017 - 12:48.


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostEloisa18, on 16 decembrie 2017 - 03:46, said:

Motivul declarat al vizitei a fost cel real!
S-a spus totul exact asa cum si este!
Raspunsuri din partea mamei mele nu au fost pt ca nu au existat intrebari (asa cum in mod normal ar fi trebuit sa fie) si nu s-a verificat dosarul (la fel, cum in mod normal s-a verificat la ceilalti 20 de participanti dinaintea mamei mele).
Oricare ar fi fost suspiciunea lor, putea fii refuzata la fel ca toti ceilalti, insa pe baza acelei informatii date... pt ei nu a mai existat cale de intoarcere.
Nu au existat intrebari adresate mamei mele!
A fost informata de situatia ei si ca le pare rau!
La intentia mamei mele de a incerca sa clarifice situatia si de a arata dosarul, ei au avut un singur raspuns: “nu este nevoie, doamna.Ne pare rau!
Tin sa precizez ca nu a fost nepoliticoasa si nu a insistat pe explicatii, ba chiar nici nu a apucat sa rosteasca prea multe cuvinte. Pt ei a fost un caz foarte clar.
Din pacate, am inteles ca astfel de cazuri raman in baza lor de date pt mult timp si chiar sunt mari sanse sa nu poata obtine niciodata viza. Cred ca ne ramane doar increderea in D-zeu!
Aiurea, nu te mai lua dupa unii sfatuitori care nici unde e ambasada respectiva nu stiu! mama dv. sa mai incerce, cazuri de refuz la 2-3-4 incercari succesive nu prea au existat, deci sint totusi sanse sa obtina viza.

View PostEloisa18, on 16 decembrie 2017 - 20:15, said:

Cum anume se putea verifica dosarul daca nici nu l-au cerut? La ghiseu i s-a cerut prima data pasaportul, l-au scanat si asta a fost!! Le-a aparut automat acea informatie! Au chemat-o separat si i-au comunicat!
tu ai ''aplicat'' pentru viza de sua?? daca da, cite persoane admise sau respinse ai vazut ca au fost chemate separat in alta incapere pentru comunicarea rezultatului? este extrem de ciudat si neuzual ce ne povesteste doamna sau poate mama dinsei nu a descris exact cele intimplate!!

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
"Chemarea" probabil este AOS (affidavit of support) care insa cred ca mai multe baiuri i-a facut... La modul "Doamna nu isi permite sa calatoreasca in US, deci nu are un venit decent in Romania, posibil sa emigreze". AOS substituie veniturile din RO, care daca ar fi declarate ar trebui sa acopere toata perioada de sedere (declarata).

Chestia trebuia putin planuita in avans, adica trimisi banii in contul ei cu 6-8 luni inainte, sau, trimisi prin 3rd party si platit ceva impozit de chirie, facuta o manevra de genul.

Pentru ca Ambasada te cauta si-n hemoroizi, adica pe la ANAF, ITM, etc. Si cam orice venit din cont trebuie sa aiba o acoperire legala, nu ca ti-a trimis copilul...

Acum e cam tarziu pentru asta.

AOS merg pe vizele de logodna, intregirea familiei (chemat copilul minor)... in rest mai mult fac probleme.

View Posttytysor, on 18 decembrie 2017 - 01:36, said:

cazuri de refuz la 2-3-4 incercari succesive nu prea au existat,

Eu stiu un caz.
Omul (barbat singur, necasatorit, cu ferma in Ro) cu toti copii si toate surorile in US. Cel mic se casatoreste acolo si este evident invitat la nunta. Refuz de 3 ori si i-au spus sa nu mai incerce.

Conteaza backgroundul familiei in US...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate