Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Refuz viza US

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Buna ziua! Ma numesc Mihaela si as dori sa aflu cateva pareri si sfaturi in legatura cu experienta recenta a mamei mele pentru obtinerea vizei de turist.
Sunt stabilita in Sua de aproximativ 4 ani. Curand eu si sotul meu am facut o invitatie mamei mele pentru a participa la botezul primului nostru copil, care va avea loc in februarie.
Ajunsa la ambasada, mama mea pregatita, a fost chemata la un ghiseu, unde i s-a scanat pasaportul apoi a fost chemata intr-o camera separat.
I s-a spus foarte clar cum ca ei au primit o informatie ca ea intentioneaza sa lucreze in Sua la un azil de batrani! (de ce tocmai un azil de batrani?...nu stiu).
NU au verificat dosarul si a fost tratata cu o atitudine de oarecare dispret si banuiala.... o experienta destul de urata, din ce pot descrie din cuvintele mamei, plus ca este extrem de descurajata pentru o noua incercare :(
Intrebarea mea este: se poate comite o astfel de EROARE printre asemenea profesionisti???
Situatia ei a fost total diferita de a altor persoane din sala, carora li s-au verificat dosarele si au primit o viza sau un refuz...fara explicarea motivului refuzului!
Mama inca lucreaza, are serviciul stabil de 14 ani si este bine in Ro.
La anul va iesi la pensie si intentioneaza sa mai lucreze cu norma redusa la acelasi loc de munca. Nici nu s-a pus in discutie vreodata sa lucreze in Sua.
Tatal meu, in vara acestui an a obtinut viza fara probleme. Ne-a vizitat pt 2 luni apoi s-a intors acasa.
Nu stim efectiv de unde a fost scoasa aceasta informatie, atat de “exacta”. Va rog, cateva sfaturi!!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La unii le da viza la altii nu si din ce am observat , femeilor in general nu prea le da viza ( ma refer la parinti ) ; stiu mai multe cazuri in care tatal a primit viza si mama , nu .

Edited by Baxon, 15 December 2017 - 16:34.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Ce fel de "invitatie" ati facut?
Stia ca asa ceva nu mai exista de mult?

Ati primit refuzul prin posta?
Acolo trebuie sa scrie si motivul

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pare predispusa de a fi acolo sa fie bona pentru copilul tau.....

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Treaba cu NU au verificat dosarul pur si simplu nu tine.
Cel mai intalnit refuz pentru viza este este lipsa de atentie atunci cand se completeaza solicitarea.
Cea mai mica greseala - la revedere viza.
Desigur, nu iti vor spune niciodata ce ai gresit iar daca revii cu o noua solicitare, ei bine, din start ai sanse mai scazute de success.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
@Eloisa18
1. cineva v-a facut un "bine" si a dat cu papagalul
2. au considerat ca vine sa aiba grija de copil si ocupa un loc de munca din superba economie americana
3. au intrebat-o ceva si a raspuns altceva
4. v-ati scapat la vorbe nepotrivite (email, relete, telefon, etc)
...

si acum intrebarile
- aveti legatura cu vreun azil de batrani sau persoane ce detin/lucreaza intr-un azil de batrani?
- mama ta lucreaza in domeniul medical sau ceva compatibil cu azilele de batrani ?
- pe ce tip viza a aplicat ?
- care a fost motivul declarat al vizitei ?

Edited by arg, 15 December 2017 - 16:43.


#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai de cand cu Trump la carma....

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
nu are legatura, a zis ceva gresit,

#9
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 15.07.2017

View Postarg, on 15 decembrie 2017 - 16:40, said:

3. au intrebat-o ceva si a raspuns altceva
La întrebarea: „Cât veți sta la fiica dvs.?”, mătușa mea (72 de ani) a răspuns: „Cât o vrea Dumnezeu!”
Și i-au refuzat viza.

Edited by Rubin1977, 15 December 2017 - 17:29.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006
Se vede ca nu stia ca Dumnezeul american este banul.

#11
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Ma gandesc la toate variantele...
1. Mama lucreaza ca bucatar profesionist
2. O am pe mama soacra ce locuieste cu noi, stabilita de 16 ani in Sua.
3.Invitatia a fost facuta la fel ca si a tatalui meu insa dosarul ei nu a fost verificat. De-a lungul anilor, sotul a tot facut invitatii la matusi...bunici... care desi nu sunt foarte relevante pt ei...au fost citite iar vizele s-au luat. Uneori ajuta.
4. Am prietene aici care au nascut si si-au chemat mamele pe perioade de 3-4 luni... si au luat vizele
5. Parintii mei n-au avut niciodata neintelegeri sau certuri cu diverse persoane... nici macar nu avem pe cine banui. Total inexplicabil! :(
Oricare ar fi fost motivul refuzului... chiar si acela al banuielii ca ma va ajuta pe mine, ea n-a fost verificata la fel ca ceilalti participanti dinaintea ei.
Scanat pasaport, verificat dosar, pus 2-3 intrebari si anuntarea deciziei! ( ei nici nu spun motivul refuzului).
La mama a fost: scanat pasaport, luata deoparte si spun motivul refuzului!
Chiar si aplicatia daca ar fi fost gresita, dosarul s-ar fi verificat.
Desi, cel mai plauzibil ar fi ca “cineva” sa ne faca un bine.... parca nu indraznim sa credem asa ceva!
Oricum, va multumesc tuturor pr pareri.


Ma gandesc la toate variantele...
1. Mama lucreaza ca bucatar profesionist
2. O am pe mama soacra ce locuieste cu noi, stabilita de 16 ani in Sua.
3.Invitatia a fost facuta la fel ca si a tatalui meu insa dosarul ei nu a fost verificat. De-a lungul anilor, sotul a tot facut invitatii la matusi...bunici... care desi nu sunt foarte relevante pt ei...au fost citite iar vizele s-au luat. Uneori ajuta.
4. Am prietene aici care au nascut si si-au chemat mamele pe perioade de 3-4 luni... si au luat vizele
5. Parintii mei n-au avut niciodata neintelegeri sau certuri cu diverse persoane... nici macar nu avem pe cine banui. Total inexplicabil! :(
Oricare ar fi fost motivul refuzului... chiar si acela al banuielii ca ma va ajuta pe mine, ea n-a fost verificata la fel ca ceilalti participanti dinaintea ei.
Scanat pasaport, verificat dosar, pus 2-3 intrebari si anuntarea deciziei! ( ei nici nu spun motivul refuzului).
La mama a fost: scanat pasaport, luata deoparte si spus motivul refuzului!
Chiar si aplicatia daca ar fi fost gresita, dosarul s-ar fi verificat.
Desi, cel mai plauzibil ar fi ca “cineva” sa ne faca un bine.... parca nu indraznim sa credem asa ceva!
Oricum, va multumesc tuturor pr pareri.


#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 01.05.2006

View PostEloisa18, on 15 decembrie 2017 - 16:25, said:

Intrebarea mea este: se poate comite o astfel de EROARE printre asemenea profesionisti???

Sigur traiesti in SUA?
Cand am vazut intrebarea asta am verificat daca nu sunt pe aria Fun!

Cat despre vize, acestea nu sunt nu au fost si nici nu vor fi vreodata un mecanism logic si obiectiv bazat pe reguli clare si precise.
Daca ar fi avut reguli stricte ar fi fost un proces automatizat.
Vizele folosesc pentru a LIMITA si a DESCURAJA migratia.
Iar refuzul vizei, pentru motive intemeiate sau inventate este cea mai buna metoda.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pun intrebari la care trebuie sa stii ce sa raspunzi. Putea de ex. sa o intrebe cum e vremea. Probabil ca mama ta nu a raspuns convingator.
Oamenii aia de la Ambasada au experienta si "ochiul" format.

#14
Eloisa18

Eloisa18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2017
Probabil asta este “politica” lor de a descuraja.... Categoric n-am avut experiente multe cu ei si nici cerc de oameni care sa se loveasca de astfel de situatii!
N-am stiut ca mai nou, refuzul se primeste prin posta... probabil asta este o noua regula introdusa...  
Ma gandesc si altfel: la ce sa tot aplici “strategii” de descurajare cand oricum tot ei fac regulile si nu le cere nimeni socoteala lor? Sa te apuci sa inventezi motive ... teatru si chiar mai multa pierdere de timp pt ei.
Probabil... tot ce este posibil!
Multumesc!

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Secretul a stat in interviu. Raspunsul si body language la intrebarile lor.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
La interviu trebuia sa-i convinga ca are la ce sa se intoarca si ca nu vrea sa munceasca ilegal in america.
Efectiv i-au pus o intrebare pe care ea a interpretat-o intr-un fel iar ei altfel.

O chestie de antrenament, cand am stat la coada am "vazut" vreo 10-15 interviuri din care cam jumatate respinse. Dupa cateva urmarite deja se vedea cine ia si cine nu, si nici macar nu suntem de meserie.

Edited by arg, 15 December 2017 - 19:03.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,766
  • Înscris: 21.06.2016
Sa incerce din nou. Uneori depinde peste cine dai.
In nici un caz nu poate sa spuna ca te ajuta cu copilul, ca aa e munca, sa spuna ca vrea sa-si vada nepoata si de botez si gata. Si bineinteles, cum s-a spus mai sus, trebuie sa arate ca are la ce se intoarce, sot, casa, serviciu etc
Ma rog, eu nu am nici o experienta din asta recenta.

PS: nu subaprecia posibilitatea ca cineva sa fi dat un telefon binevoitor... dupa o anumita virsta nu e chiar asa rar cum ai fi tentata sa crezi.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 December 2017 - 19:01.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 15 decembrie 2017 - 18:59, said:

Sa incerce din nou. Uneori depinde peste cine dai.
In nici un caz nu poate sa spuna ca te ajuta cu copilul, ca aa e munca, sa spuna ca vrea sa-si vada nepoata si de botez si gata. Si bineinteles, cum s-a spus mai sus, trebuie sa arate ca are la ce se intoarce, sot, casa, serviciu etc
Ma rog, eu nu am nici o experienta din asta recenta.

PS: nu subaprecia posibilitatea ca cineva sa fi dat un telefon binevoitor... dupa o anumita virsta nu e chiar asa rar cum ai fi tentata sa crezi.

Acum o sa fie mai dificil.
O sa completeze in formular ca a fost respinsa si vor confrunta raspunsurile de la urmatorul interviu cu cele din primul interviu.
Daca apare o minciuna, e "la revedere"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate