Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Accident rutier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#1
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017
Buna seara,

Am avut astazi parte de un accident rutier in zona Horezu. Mergand in drum spre Tg Jiu in fata mea un automobil wv golf 4 a depasit o masina pe avarii ce stationa pe strada, in urma acestuia am venit si eu (m-am asigurat corespunzator) si am inceput sa depasesc automobilul pe avarii cand un domn cu numere de VL mi-a iesit in fata virand brusc stanga pentru a intra intr-o parcare. Carosabilul fiind umed am pus frana insa accidentul a fost inevitabil. Cu piciorul pe frana am reusit sa incetinesc si sa lovesc masina care mi-a taiat fata in aripa spate stanga. In urma accidentului am sunat la politie care m-au gasit pe mine vinovat de accident deoarece eu l-am lovit pe el in partea din stanga spate. Agentul de politie mi-a spus ca este vina mea si ca daca era sa-l lovesc la jumatate sau chiar in fata masinii vina era a domnului care a virat brusc stanga fara sa se asigure si fara ca eu sa-l fii vazut. In urma accidentului m-am ales cu masina avariata, 2 luni de permis luat si cu o amenda de 870 de lei. Am postat pe acest grup pentru a cere mai multe pareri deoarece vreau sa stiu daca sa ma duc in instanta si sa fac contestatie.

Va multumesc anticipat pentru ajutor. Voi raspunde la eventuale intrebari pentru a lamuri evenimentul.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai gresit, platesti !

View Postbadman1993, on 30 noiembrie 2017 - 21:15, said:

in fata mea un automobil wv golf 4 a depasit o masina pe avarii ce stationa pe strada, in urma acestuia am venit si eu (m-am asigurat corespunzator) si am inceput sa depasesc automobilul pe avarii

Foarte abiguua expimarea:" cand un domn cu numere de VL mi-a iesit in fata virand brusc stanga pentru a intra intr-o parcare."
De unde a aparut extraterestrul asta ?

Edited by pasilla, 30 November 2017 - 21:29.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
doar moral te intreb, respectivul semnaliza? cand a inceput semnalizarea?

daca cel din fata a depasit si tu erai imediat dupa el, inseamna ca voi ati depasit 2 masini, nu 1, iar daca ala facea stanga si voi deja depaseati, daca tu ai vazut doar 1, acela inseamna ca deja era oprit sau incetinit cumva ca sa poata face virajul. deci e un timp totusi care trece.

nu prea bat explicatiile tale cu situatia descrisa.

Edited by Dany_Darke, 30 November 2017 - 21:29.


#4
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2017 - 21:24, said:

Ai gresit, platesti !


Foarte abiguua expimarea:" cand un domn cu numere de VL mi-a iesit in fata virand brusc stanga pentru a intra intr-o parcare."
De unde a aparut extraterestrul asta ?

Domnul implicat in accident era in fata masinii pe avarii. Eu cand m-am asigurat pentru a incepe depasirea nu l-am vazut ci doar masina pe avarii. Cand am inceput depasirea el a virat stanga pentru a intra in parcarea unui magazin.

View PostDany_Darke, on 30 noiembrie 2017 - 21:28, said:

doar moral te intreb, respectivul semnaliza? cand a inceput semnalizarea?

daca cel din fata a depasit si tu erai imediat dupa el, inseamna ca voi ati depasit 2 masini, nu 1, iar daca ala facea stanga si voi deja depaseati, daca tu ai vazut doar 1, acela inseamna ca deja era oprit sau incetinit cumva ca sa poata face virajul. deci e un timp totusi care trece.

nu prea bat explicatiile tale cu situatia descrisa.

Respectivul nu era vizibil deoarece era in fata masinii pe avarii. Eu nu m-am bagat in depasire in urma golfului 4, am asteptat si m am asigurat insa nu l-am vazut semnalizand sau ceva. In momentul in care eram pe sensul opus el a virat la stanga iar eu n-am avut cand sa ma mai opres si cu picioarul pe frana l-am lovit in aripa spate cand acesta era in mijlocul drumului.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Amândoi sunteţi vinovaţi că nu v-aţi asigurat la schimbarea direcţiei de mers. Tu aveai pe cineva în faţă şi nu puteai vedea corect, celălalt că a virat fără să se asigure în oglindă, dar poate că a crezut că doar cel din faţa ta depăşeşte şi pe tine nu te-a putut vedea.

Edited by mihaicozac, 30 November 2017 - 21:39.


#6
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postmihaicozac, on 30 noiembrie 2017 - 21:39, said:

Amândoi sunteţi vinovaţi că nu v-aţi asigurat la schimbarea direcţiei de mers. Tu aveai pe cineva în faţă şi nu puteai vedea corect, celălalt că a virat fără să se asigure în oglindă, dar poate că a crezut că doar cel din faţa ta depăşeşte şi pe tine nu te-a putut vedea.

Ok poate culpa este comuna insa nu inteleg de ce politia a dat vina pe mine spunand si citez "Este vina ta pentru ca l-ai lovit in aripa spate stanga". Politisti de acolo nu au luat in considerare faptul ca eu am franat si m-am dus sanie catre masina din fata mea si ca am tras de volan pentru a nu-l lovi in dreptul usii soferului.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Adică ăla apare din dreapta ta şi tu tragi instinctiv de volan tot spre dreapta?

#8
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postmihaicozac, on 30 noiembrie 2017 - 21:52, said:

Adică ăla apare din dreapta ta şi tu tragi instinctiv de volan tot spre dreapta?
El can mi-a iesit in fata am pus frana si ma duceam sanie spre usa soferului. Am tras drapta pentru a nu lovi soferul. Asa cum am spus si mai sus eu cand m-am asigurat n-am vazut decat masina pe avarii si atat.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Data viitoare nu mai vira aiurea că poți face mai mult rău. Bine, cere și ceva ani buni sau km in spatele volanului să știi cât și când sa tragi de volan.

Doua luni trec repede.

#10
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View PostSuper Chief, on 30 noiembrie 2017 - 22:03, said:

Data viitoare nu mai vira aiurea că poți face mai mult rău. Bine, cere și ceva ani buni sau km in spatele volanului să știi cât și când sa tragi de volan.

Doua luni trec repede.
Tocmai ca daca nu viram deloc poate acum nu eram eu vinovatul si imi rapara si mie masina. Insa nu sunt de acord cu ce au spus cei de la sectia Horezu. Domnul cu BMW pe care l-am lovit nu s-a asigura crezand ca dupa ce a fost de pasit de o masina nu va mai veni nimeni. Din pacate eram eu deja angajat in depasire.

#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
din ce povestesti si io-s de parere ca ambii sunteti vinonvati ca nu v-ati asigurat cum trebuie.
deci nu ai de ce sa mai faci contestatie, decat daca vrei sa-i faci mai mult rau ceiluilalt

#12
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postalx42, on 30 noiembrie 2017 - 22:17, said:

din ce povestesti si io-s de parere ca ambii sunteti vinonvati ca nu v-ati asigurat cum trebuie.
deci nu ai de ce sa mai faci contestatie, decat daca vrei sa-i faci mai mult rau ceiluilalt
Pai si daca nu fac contestatie raman eu sa imi repar masina si platesc si amenda. Nu mi se pare corect asa.

#13
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
1.  zici ca nu l-ai vazut deoarece era in fata masinii pe care o depaseai tu
2. daca tu nu l-ai vazut ...el te-a vazut? de ce sa fie el vinovat daca avea voie sa vireze stanga?
3. nu poti sa spui ca-l depaseai pe el daca tu nu l-ai vazut...

4. esti vinovat

#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Vinovat nu esti, dar nici nu ai ce face. Ca ala o sa zica ca de fapt era in mers si tu te-ai bagat aiurea in depasire.
De-asta camera in parbriz e sfanta. De 200 de lei stai linistit ca nu esti la mana oricarui prost, cu cascheta sau fara.

#15
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postdadosh, on 30 noiembrie 2017 - 22:31, said:

1.  zici ca nu l-ai vazut deoarece era in fata masinii pe care o depaseai tu
2. daca tu nu l-ai vazut ...el te-a vazut? de ce sa fie el vinovat daca avea voie sa vireze stanga?
3. nu poti sa spui ca-l depaseai pe el daca tu nu l-ai vazut...

4. esti vinovat

View Postdadosh, on 30 noiembrie 2017 - 22:31, said:

1.  zici ca nu l-ai vazut deoarece era in fata masinii pe care o depaseai tu
2. daca tu nu l-ai vazut ...el te-a vazut? de ce sa fie el vinovat daca avea voie sa vireze stanga?
3. nu poti sa spui ca-l depaseai pe el daca tu nu l-ai vazut...

4. esti vinovat
Am inteles deci eu sunt vinovat ca el nu se vedea si tot eu sunt vinovat ca el nu s-a asigurat. Ms de parerea

#16
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ce viteza aveati?
in mod normal incetinesti atunci cand vrei sa depasesti o masina stationata cu avarii, mai ales daca nu esti in camp unde sa ai vizibilitate

#17
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postalx42, on 30 noiembrie 2017 - 22:44, said:

ce viteza aveati?
in mod normal incetinesti atunci cand vrei sa depasesti o masina stationata cu avarii, mai ales daca nu esti in camp unde sa ai vizibilitate
vreo 60-70 de km/h. In momentul impactului nu a sarit airbagul insa masina este destul de avariata.

#18
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postbadman1993, on 30 noiembrie 2017 - 22:39, said:

Am inteles deci eu sunt vinovat ca el nu se vedea si tot eu sunt vinovat ca el nu s-a asigurat. Ms de parerea
esti vinovat ca nu te-ai asigurat ca poti vedea bine ce-i in fata ta.
politaii judeca robotic. daca l-ai lovit in spate ei considera ca ala era deja angajat in viraj. daca il loveai in fata aia ziceau ca tu erai angajat in depasire si ala nu s-a asigurat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate