Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Accident rutier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#19
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postalx42, on 30 noiembrie 2017 - 22:48, said:

esti vinovat ca nu te-ai asigurat ca poti vedea bine ce-i in fata ta.
politaii judeca robotic. daca l-ai lovit in spate ei considera ca ala era deja angajat in viraj. daca il loveai in fata aia ziceau ca tu erai angajat in depasire si ala nu s-a asigurat
Tocmai asta spun. Ei m-au gasit pe mine vinovat fara sa intrebe daca am incercat sa evit accidentul. Nu mi se pare o judecata corecta. Daca eu nu puneam frana il loveam in fata sau la jumatate si atunci nu mai eram eu vinovatul.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Contestatie.
Insa e timp si stress.
Sanse sunt.
Ala nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.
Cauti art si pe asta mergi.
Nu conteaza locul impactului. Dinamica e complexa.
Succes.

#21
badman1993

badman1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.11.2017

View Postdorin_2k, on 30 noiembrie 2017 - 22:55, said:

Contestatie.
Insa e timp si stress.
Sanse sunt.
Ala nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.
Cauti art si pe asta mergi.
Nu conteaza locul impactului. Dinamica e complexa.
Succes.
La contestatie ma gandesc si eu desi nu stiu cum trebuie procedat. Voi vorbi cu un avocat maine sa am si o parere din partea unei persoane care stie legea cum trebuie si nu orecum cei din horezu care au stat sa caute in carte. Ms de raspuns

#22
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu contesta aiurea ca n`ai sanse. Ala e de ajuns sa zica ca avea semnal pus si s`a angajat in viraj dupa care ai iesit si tu in depasire si l`ai lovit in spate. Ceea ce sunt sigur ca o sa si zica.
N`ai inregistrare, nu poti dovedi absolut nimic, i se da dreptate din comoditate, etc.
Data viitoare incetineste cand te angajezi in depasiri de genul asta, in care nu vezi ce`i dupa obstacol, ca uite cum dai de prosti si se pot intampla accidente grave.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
exprimare proasta sau ce spune asta
masina in fata pe avarii,banuiesc ca era pe marginea drumului
unde era masina pe care a lovit-o
ar reiesi ca era ascuna total dupa asta pe avarii,greu de crezut,daca ar fi asa ala nu a acordat prioritate la plecarea de pe loc
nu a fost atent si simte nevoia sa ne spuna cat de mult s-a asigurat
poate inteleg eu aiurea

#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbadman1993, on 30 noiembrie 2017 - 21:15, said:

Buna seara,

Am avut astazi parte de un accident rutier in zona Horezu. Mergand in drum spre Tg Jiu in fata mea un automobil wv golf 4 a depasit o masina pe avarii ce stationa pe strada, in urma acestuia am venit si eu (m-am asigurat corespunzator) si am inceput sa depasesc automobilul pe avarii cand un domn cu numere de VL mi-a iesit in fata virand brusc stanga pentru a intra intr-o parcare. Carosabilul fiind umed am pus frana insa accidentul a fost inevitabil. Cu piciorul pe frana am reusit sa incetinesc si sa lovesc masina care mi-a taiat fata in aripa spate stanga. In urma accidentului am sunat la politie care m-au gasit pe mine vinovat de accident deoarece eu l-am lovit pe el in partea din stanga spate. Agentul de politie mi-a spus ca este vina mea si ca daca era sa-l lovesc la jumatate sau chiar in fata masinii vina era a domnului care a virat brusc stanga fara sa se asigure si fara ca eu sa-l fii vazut. In urma accidentului m-am ales cu masina avariata, 2 luni de permis luat si cu o amenda de 870 de lei. Am postat pe acest grup pentru a cere mai multe pareri deoarece vreau sa stiu daca sa ma duc in instanta si sa fac contestatie.

Va multumesc anticipat pentru ajutor. Voi raspunde la eventuale intrebari pentru a lamuri evenimentul.
Nu mai pierde vremea, mergi in instanta, ia-ti un avocat bun si ai sanse mari sa castigi. Dar daca erai in localitate sper sa nu declari ca aveai 60-70 km/h. Sa mentionezi aveai obturata vizibilitatea datorita masinii care era pe avarii ca ulterior ai tras dreapta de volan pentru a proteja soferul imprudent, care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Sper ca nu era linie continua in zona si intrerupta doar in dreptul magazinului...chiar daca e asa culpa e comuna.

#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrid, on 30 noiembrie 2017 - 23:30, said:

Nu contesta aiurea ca n`ai sanse. Ala e de ajuns sa zica ca avea semnal pus si s`a angajat in viraj dupa care ai iesit si tu in depasire si l`ai lovit in spate. Ceea ce sunt sigur ca o sa si zica.

Pai de ce contesta aiurea ?Semnalizarea iti confera prioritate, sau cum si te angajezi in viraj fara sa te asiguri ca il poti efectua in deplina siguranta?
Ai un drum cu 2 benzi pe sens, te afli in depasire pe linia de tramvai si cel de pe banda 2 vireaza stanga si il lovesti...cine e de vina ?

#26
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aci nu vorbim de cum e corect/moral etc, vb de cum interpreteaza politia in lipsa de probe si doar pe baza delaratiilor soferilor + locul loviturii.

#27
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Nu esti vinovat deloc, colegu.
Iti sugerez sa iti cauti avocat.
Este abuz al organului.

#28
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Din ce explici e vina celui care a virat stanga ( politistul a judecat sa zicem `normal` in lipsa altor probe/martori).
Pentru a castiga ai nevoie de martori  si/sau probe video-foto si/sau expertiza pentru stabilirea dinamicii accidentului  si/sau altele. In lipsa acestora , sansele iti sunt diminuate.

O sansa (defapt noroc chior) este sa gasesti pe youtube/facebook/etc vreo filmare cu accidentul tau .....sau prin zona vreo camera de supraveghere , sa functioneze , sa stocheze filmarea mai multe zile si proprietarul sa fie de acord sa-ti inmaneze inregistrarea. Insa ,de obicei, unii dintre cetateni ca sa nu se complice spun ca nu functioneaza...chiar si politistilor.

P.S. Data viitoare investeste 400 lei intr-o camera auto sau foloseste un smartphone + soft dash cam/black box.

Edited by polizei, 01 December 2017 - 02:07.


#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Cauza generatoare a  accidentului este faptul ca cel lovit de tine  nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Aproape intotdeauna cel lovit din lateral spate este scos vinovat pentru ca nu s-a asigurat la efectuarea manevrei. Dar poate fi data si culpa comuna pentru ca nici tu nu te-ai asigurat. E foarte greu de dovedit cine a inceput primul manevra.
Eu as contesta decizia politistului.
http://www.politisti...arata-vinovata/

Edited by dan1980_25, 01 December 2017 - 02:01.


#30
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrid, on 01 decembrie 2017 - 00:54, said:

Aci nu vorbim de cum e corect/moral etc, vb de cum interpreteaza politia in lipsa de probe si doar pe baza delaratiilor soferilor + locul loviturii.
Vorbim de cum e corect, de ce obligatii avem atunci cand executam un viraj, lucru stipulat clar in legislatie . Despre ce lipsa de probe vorbim, nu se vede clar unde sunt lovite masinile, la fel si declaratiile, sunt clare, unul a virat stanga in timp ce alt sofer era angajat in depasire . ..ce nu e clar .

#31
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Omu spune clar cã nu l a vãzut deloc pe cel ce a fãcut stînga,deci nu avea de unde sti dacã acela semnaliza ori nu .masina opritã pe avarii era camion mare si cel ce a fãcut stînga era la un metru în fata camionului cînd a început sã vireze stînga ?,cã altfel nu înteleg cum nu l a vãzut deloc.ca sã nu mai zic de aia 70km pe orã.cît despre faptul cã ai pus frînã si te ai dus tîrîș dar ai tras tu dreapta si l ai lovit în partea din spate..asta îti imaginezi tu poate...o singurã tamponare am avut decînd am permis,tot pe carosabil ud,tot frîna si scîrtîit de roti si masina se ducea tîrîs..am tras dreapta mai sã rup volanul..a dracu tot înainte s a dus.asa cã fii mai atent .

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestia cu " masina mergea sanie si am tras dreapta ca sa nu-l lovesc in usa" e povestea cu cocosu´ rosu´.
Cand masina merge sanie, volanul e pe post de covrig. Poti sa-l invarti cat vrei, n-are legatura cu directia in care se duce masina. Aia merge din inertie, unde vrea ea.
Ai avut tu timp sa analizezi unde sa-l lovesti pe ala, dar n-ai apucat sa slabesti frana ca sa-ti recapeti aderenta.
Asta inseamna sa ai reflexe formate: ina semenea situatii NU apesi frana la blana, tocmai pentru ca sa nu te duci sanie, mai ales pe drum umed.
Iar chestia cu "m-am asigurat corespunzator" e tot poveste, daca te "asigurai corespunzator" nu se intampla nimic, eventuala reuseai sa eviti in ultimul moment accidentul.
Pur si simplu, a depasit ala, te-ai uitat prin stanga aluia de intrase pe banda de mers, in lungul soselei, n-ai vazut nimic si te-ai bagat. Nici prin minte nu ti-a trecut sa te asiguri ca din fata masinii stationate ar putea sa mai apara una, care culmea, mai si vrea sa vireze. Si inca la stanga.
Asa incat ce-ai primit, ai primit pe drept. Ca poti face contestatie, ca un avocat bun, pe bani buni poate ca va schimba ceva in pedeapsa, asta e alta poveste.

Edited by myshyk, 01 December 2017 - 07:49.


#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
În afară de cazul în care maşina era din alt secol, cele mai recente au ABS în dotarea standard, ca urmare la frânare puternică pe drum ud maşina nu se duce chiar sanie dar nici nu se opreşte aşa de repede, de unde senzaţia că nu răspunde la frână şi merge mai departe, însă în acest caz controlul direcţiei rămâne cât de cât corect. Asta dacă anvelopele nu erau ca în palmă.

#34
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006

View Postmyshyk, on 01 decembrie 2017 - 07:40, said:

Pur si simplu, a depasit ala, te-ai uitat prin stanga aluia de intrase pe banda de mers, in lungul soselei, n-ai vazut nimic si te-ai bagat. Nici prin minte nu ti-a trecut sa te asiguri ca din fata masinii stationate ar putea sa mai apara una, care culmea, mai si vrea sa vireze. Si inca la stanga.
Asa incat ce-ai primit, ai primit pe drept. Ca poti face contestatie, ca un avocat bun, pe bani buni poate ca va schimba ceva in pedeapsa, asta e alta poveste.
Eu imi amintesc ca ala care pleaca de pe loc trebuie sa se asigure si sa dea prioritate.
Problema e ca fara filmare se poate sustine si alta varianta, ca respectivul facea deja virajul cand initiatorul a intrat in depasire.
De aici "regula" idioata folosita de politist.
Daca avea camera, acum isi repara masina pe asigurarea celuilalt.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ceva nu se potriveşte în toată povestea. Dacă erau 2 maşini în depăşirea celei staţionate cu avariile, ce a iniţiatorului în spate, cum de ăla care a vrut să vireze stânga şi nu s-a asigurat nu a intrat cu botul în prima maşină? că am înţeles că era deja ieşit bine spre mijlocul străzii. Mă îndoiesc că a văzut o maşină trecând şi nu s-a mai asigurat şi a ţâşnit aşa pur şi simplu de pe loc.
Eu mă gândesc că nu a fost de fapt nicio "primă maşină" în faţă.

Edited by mihaicozac, 01 December 2017 - 11:21.


#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu m a gandesc ca se uita in parcarea magazinului la vre o gagica...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate