Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

baba novac residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
520 replies to this topic

#199
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postae_aex, on 05 decembrie 2018 - 13:20, said:

Pentru cei cu promisiuni in faza 1 ce se aude? Se preda ceva anul acesta sau mai dureaza pana vor incepe predarea?

Ultima oara ne-au transmis ca vor incepe semnarea contractelor in februarie - martie

#200
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postblexandru, on 05 decembrie 2018 - 13:40, said:

Ultima oara ne-au transmis ca vor incepe semnarea contractelor in februarie - martie
Ai in lama sau in turnul din prima faza? Ai reusit sa intri in bloc/parcare? Cum ti se par ca arata? Cand ti se spusese initial ca vei semna?

Edited by barbat, 05 December 2018 - 16:21.


#201
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Eu am antecontract pt turnul din faza 1.
Data tinta de semnare, notata in antecontract, este, la toata lumea, cred, 15 Decembrie 2018. De asemenea, este acolo precizata o perioada "de gratie" de 6 luni prin care dezvoltatorul se acopera si poate intârzia.
Toti promitentii cumparatori din faza 1 au fost notificati, telefonic si in scris, ca gor exista intarzieri fata de data intiala, semnarile amanandu-se pentru Februarie 2019.
Blocurile sunt ridicate si finisate. Viitorii proprietari isi pot vizita apartamentele. Din ce ni s-a spus, intarzierile sunt legate de formalitatile de receptie a lucrarii.

De altfel, cineva anticipa mai sus ca vor fi intarzieri din exact acest motiv. cititi post-ul de mai sus al lui @prohilrezidential

Intarzierea asta va afecta cel mai probabil doar termenele de semnare pt cei din faza 1


#202
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postbarbat, on 05 decembrie 2018 - 16:19, said:

Ai in lama sau in turnul din prima faza? Ai reusit sa intri in bloc/parcare? Cum ti se par ca arata? Cand ti se spusese initial ca vei semna?
In lama, n-am apucat sa vad interiorul blocului finisat si parcarea, finisajele exterioare ale blocului nu sunt cele mai ok si dupa ce a fost notificat dezvoltatorul am primit un raspuns scris ca vor fi remediate in cel mai scurt timp, iar referitor la termenul initial acesta era 15 decembrie

#203
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postblexandru, on 06 decembrie 2018 - 08:29, said:

In lama, n-am apucat sa vad interiorul blocului finisat si parcarea, finisajele exterioare ale blocului nu sunt cele mai ok si dupa ce a fost notificat dezvoltatorul am primit un raspuns scris ca vor fi remediate in cel mai scurt timp, iar referitor la termenul initial acesta era 15 decembrie

Ce probleme sunt la finisajele exterioare?

Edited by mihaigerard, 06 December 2018 - 08:58.


#204
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postmihaigerard, on 06 decembrie 2018 - 08:54, said:

Ce probleme sunt la finisajele exterioare?

probleme legate de aspectul vizual al finisajelor, de ex atunci cand bate soarele pe fatada laterala a blocului lama se vede in valuri tencuiala, gen blocurile vechi reabilitate.

#205
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Fațada nu e tocmai perfect executată. Daca te uiți atent se vad imperfecțiuni acolo unde trebuia sa fie perfect plat, mai ales daca soarele bate dintr-un anumit unghi, pe fața dinspre str eufrosina.

Dezvoltatorul a admis ca nu e tocmai perfect, a dat vina pe un subcontractor si a comunicat ca o va repara, dar mie sincer nu mi se pare ceva reparabil. Tot ceea ce sper e ca macar cei din fazele 2 si 3 sa nu aiba problema asta. De asemenea, dezvoltatorul a comunicat ca a schimbat subcontractorul pe partea de fațade la aceste faze.



#206
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Eu am in faza a 3-a si am ca data de semnare 15 august. Sunt curios daca se vor putea tine de aceasta data. Cred ca se face cadastru pe fiecare etapa in parte si asta face ca lucrurile sa mearga mai rapid la receptia cu Statul, cu intocmirea cartilor funciare cat si cu mutatul oamenilor. Acum sa vedem cand se vor apuca iar de turnat beton. Azi dimineata se lucra la punerea caramizii la turn, folie pusa sa acopere spatiile deschise. Nu au timpi morti. Pana acum sunt multumit de organizarea santierului.

Aveti idee in ce perioada a anului a fost turnat beton la etapa 1?

Edited by barbat, 06 December 2018 - 10:13.


#207
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Salut, urmăresc de foarte multă vreme acest complex, pentru că stăteam foarte aproape de el până acum 8 luni.

N-am apucat să vizionez , dar voiam să știu de la cei care au făcut-o ce impresie le-au făcut interioarele ca spațiu și finisare și dacă se pot viziona toate tipurile de apartamente sau doar unul. Balcoanele mi se par extrem de strâmte, aproape că nu ai loc să întinzi un uscător de rufe, iar lipsa spațiilor de depozitare la majoritatea apartamentelor de 2 camere mi se pare inconvenient maxim. De asemenea, nu știu exact cum se pot fixa corpuri suspendate pe pereții despărțitori la bucătăriile închise. Ambii sunt rigips sau cel pentru mobila de bucătărie este din beton?

Mersi!

#208
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
Eu am fost acum 2-3 saptamani la vizionare in turn si se muncea cu drag si spor. Eu sunt tot pentru faza 3, dar am vrut sa vad cum merge si la faza 1 treaba. Nu parea sa mai fie foarte mult de lucrat dar mai sunt lucruri marunte de pus la punct. Balcoanele mi se par foarte ok. Unde stau acum are latime 1m si imi este suficient sa pun si un uscator de rufe si mai ramane si putin loc de trecut pe langa el. De peretii de rigips se pot atarna fara probleme dulapuri de bucatarie. Am prieteni care au in alt ansamblu apartament cu pereti de rigips si nu au avut nicio problema, ba chiar au zis ca e foarte ok si din punct de vedere fonic. La partea de fatada intr-adevar mai au de facut retusuri pentru ca se vede pe alocuri tencuiala umflata sau cojita, iar la interiorul unui apartament am vazut la baza unui perete umezeala formata.

#209
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Am atasat o poza cu balconul unui apartament din turn.
Nu sunt extrem de mari (ca cele de la new town) dar sunt foarte ok ca dimensiune.

In legatura cu peretii de la bucatarie, daca te uiti pe planurile de pe site, ai sa vezi ca majoritatea apartamentelor (daca nu toate) au la bucatarie un perete de caramida/beton pe partea unde se monteaza corpuri suspendate de obicei.
(si chiar daca nu ar fost asa, asa cum spunea cineva mai sus, se pot monta corpuri suspendate pe rigips, nu e nimic special)

Attached Files


Edited by gmanu, 06 December 2018 - 11:23.


#210
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Mersi de răspunsuri!
Văzusem pe schiță pereți plini pe câte o latură a bucătăriilor, dar cum nu sunt arhitect, nu eram sigur.

#211
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Aveti idee in ce perioada a anului a fost turnat beton la etapa 1?

View Postgmanu, on 06 decembrie 2018 - 11:23, said:

Am atasat o poza cu balconul unui apartament din turn.
Nu sunt extrem de mari (ca cele de la new town) dar sunt foarte ok ca dimensiune.
Este balconul unui apartament de 4 camere, cel de la sufragerie?

#212
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018
Constructia a inceput in iulie 2017, primele 2 blocuri au fost gata la nivel de structura in ian 2018 parca

Edited by blexandru, 06 December 2018 - 12:01.


#213
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbarbat, on 06 decembrie 2018 - 11:56, said:

Aveti idee in ce perioada a anului a fost turnat beton la etapa 1?


Daca nu ma insel sunt poze cu stadiul constructiei chiar pe grupul de facebook al ansamblului.

#214
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View Postbarbat, on 06 decembrie 2018 - 11:56, said:




Este balconul unui apartament de 4 camere, cel de la sufragerie?
da

#215
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Abia astept sa vad si eu unu de 4 camere Posted Image.

Edited by barbat, 06 December 2018 - 12:44.


#216
ae_aex

ae_aex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2006
La partea cu turnarea betonului, anul trecut din cate tin eu minte pe vremea asta erau cu mult peste 0 grade fata de anul acesta. Daca nu mai ajung temperaturile la -5 grade cu siguranta o sa mai bage cate un perete, cate o placa ceva. Legat de suspendarea corpurilor, chiar daca sunt ei de beton/caramida, oricum tot rigips este la suprafata si cred ca trebuie sa bagi niste suruburi ceva cam mari ca sa ajungi la beton/caramida. Oricum, in teorie ar trebui sa existe in manualul tehnic, sau cum se numeste el, mai multe informatii despre pereti cabluri si alte lucruri existente prin pereti. Oare intre caramida/beton si rigips mai pun un strat de vata minerala sau ramane spatiu intre ele(nu ma refer la peretii de rigips unde exista vata)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate