Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Demisie fara preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Ce mentalitate aveti unii pe aici. Preavizul este o chestie prevazuta in lege. Asa cum tu, ca angajat, ai pretentia sa iti fie respectate drepturile, sa nu poti fi dat afara oricum si oricand, sa ti se dea preaviz ca sa iti poti cauta altceva atunci cand "te da afara" legal din diverse motive etc, la fel are si angajatorul niste drepturi iar tu niste obligatii. Daca nu respecti preavizul ti se desface contractul pentru absente nemotivate de la serviciu. Daca tu crezi ca asta nu te va afecta in viitor... In plus, daca contractul este pe perioada determinata si tu pleci inainte, ia si citeste ce ai de platit. Nu cred ca aia au fost atat de.imbecili sa nu specifice nimic. Macar niste traininguri si cursuri ceva tot o sa trebuiasca sa platesti.
Alt punct: daca contractorul ala american afla ca politica firmei este sa mai stoarca niste bani de la clienti atunci cand nu sunt multumiti, s-ar putea chiar sa ii premieze.
Alt punct: sunt mii si mii de firme si companii care nu se comporta moral si/sau la limita legalitatii cu clientii. Daca si ai tai fac legal ceea ce fac n-ai ce sa le faci, oricat ai sta in cap. Mai mult, las-o mai usor cu santajul ca e penal si nu cred ca ai vrea ca in loc de plecat in strainatate sa stai prin control judiciar in tara din cauza unei plangeri si a unui flagrant de santaj.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator,

Din pacate ti-au raspuns tot felul de gugustiuci.  Binenteles ca exista consecinte ale nerespectarii preavizului. Da o cautare pe net. Angajatorul poate face cercetare disciplinara si desface unilateral contractul de munca pentru indisciplina - lipsa de la serviciu. Noul angajator din RO iti va solicita decizia de incetare si acolo va scrie ca ai plecat cu surle si trambite.

Aproape orice sclav (muncitor la stapan) isi duce crucea pana la capat (preavizul de 20 zile lucratoare).

#21
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
orice angajat la demisie are la dispozitie zile de concediu de odihna care sa compenseze preavizul. ma gandesc daca e boiler room nu ti-ai consumat concediul pe anul asta

#22
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 rosix, on 21 august 2017 - 07:25, said:

@initiator,

Din pacate ti-au raspuns tot felul de gugustiuci.  Binenteles ca exista consecinte ale nerespectarii preavizului. Da o cautare pe net. Angajatorul poate face cercetare disciplinara si desface unilateral contractul de munca pentru indisciplina - lipsa de la serviciu. Noul angajator din RO iti va solicita decizia de incetare si acolo va scrie ca ai plecat cu surle si trambite.

Aproape orice sclav (muncitor la stapan) isi duce crucea pana la capat (preavizul de 20 zile lucratoare).

Contractul de munca nu se mai poate desface dupa ce ti-ai dat demisia. Angajatorul poate solicita doar eventuale prejudicii.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Flat, on 21 august 2017 - 07:44, said:

orice angajat la demisie are la dispozitie zile de concediu de odihna care sa compenseze preavizul.  
Greșit. Nu se poate compensa preavizul cu zilele de concediu neefectuate.  

 titi_greucean, on 21 august 2017 - 10:37, said:

Contractul de munca nu se mai poate desface dupa ce ti-ai dat demisia.  
Nu știu la ce te-ai gândit când ai scris asta dar uite și tu ce aiurea ți-a ieșit.  

Inițiator, dacă angajatorul nu îți acceptă demisia și îți cere să stai (mă rog, să lucrezi) în preaviz și tu nu te duci e posibil să îți desfacă cim din cauza absențelor nemotivate. Asta te va afecta doar în cazul în care ți se va cere recomandare de la ei la o viitoare angajare.

Bănuiesc că n-ai de gând la modul serios să faci cadourile de care ziceai în prima postare.

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si daca le face cadourile nu e nimic in neregula.
Atata timp cat compania ii ofera dreptul sa faca acele cadouri ca metoda de "imbunare" a clientilor nesatisfacuti e perfect ok sa foloseasca acea metoda atunci cand considera el necesar.

Edited by samebo, 21 August 2017 - 11:10.


#25
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 althea, on 21 august 2017 - 10:57, said:

Greșit. Nu se poate compensa preavizul cu zilele de concediu neefectuate.  

poti sa explici te rog de ce?

presupunem ca imi dau demisia pe 27 noiembrie 2017, cu preaviz 20 de zile (lucratoare) ce se incheie la 31 decembrie.
presupunem ca am 20 de zile de concediu neefectuate

ce este ilegal in a lua cele 20 de zile de concediu de odihna in cele 20 de zile lucratoare ramase intre 28 noiembrie si 31 decembrie?

eu stiu ca exista aceasta posibilitate, sau varianta mai ciudata in care vin la munca in zilele de preaviz, urmand ca angajatorul sa imi compenseze in bani valoarea zilelor respective de CO neefectuat. in general angajatorii prefera sa nu se complice asa si sa iasa zero pe zero cu zilele si banii, doar in cazurile extreme de genul om de neinlocuit, vital. etc. prefera sa plateasca compensatia zilelor de C.O.

#26
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 althea, on 21 august 2017 - 10:57, said:


Greșit. Nu se poate compensa preavizul cu zilele de concediu neefectuate.  


Nu știu la ce te-ai gândit când ai scris asta dar uite și tu ce aiurea ți-a ieșit.  

Inițiator, dacă angajatorul nu ĂŽți acceptă demisia și ĂŽți cere să stai (mă rog, să lucrezi) ĂŽn preaviz și tu nu te duci e posibil să ĂŽți desfacă cim din cauza absențelor nemotivate. Asta te va afecta doar ĂŽn cazul ĂŽn care ți se va cere recomandare de la ei la o viitoare angajare.

Bănuiesc că n-ai de gând la modul serios să faci cadourile de care ziceai ĂŽn prima postare.

In momentul cand iti dai demisia, intocmesti o cerere on care scrii: "subsemnatul xyz , solicit incetarea CIM incepand cu data de (ultima zi de lucru) cu respectarea preavvizului legal. Apoi angajatorul emite "Decizia de incetare".  Cum sa iti mai desfaca contractul , cand exista deja o decizie de incetare ?

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Flat, on 21 august 2017 - 11:27, said:


presupunem ca imi dau demisia pe 27 noiembrie 2017, cu preaviz 20 de zile (lucratoare) ce se incheie la 31 decembrie.
presupunem ca am 20 de zile de concediu neefectuate

ce este ilegal in a lua cele 20 de zile de concediu de odihna in cele 20 de zile lucratoare ramase intre 28 noiembrie si 31 decembrie?
Ori ești la muncă, ori ești în concediu. Nu se poate și una și alta, concediul înseamnă zile libere plătite.
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

titi_greucean, dacă te interesează să înțelegi mai multe citește ce scrie la acest link:
https://legestart.ro...i-si-diferente/

#28
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Mi am dat demisia de 3 ori. Stiu foarte bine aceste diferente. In ambele cazuri , angajatorul emite acel document : "Decizia de incetare".
De exemplu, astazi 21 august imi dau demisia. Voi scrie:
"Subsemnatul Titi Greucean, angajat al . .... solicit incetarea CIM prin demisie art 79 b , incepand cu data ( adaug la data de azi 20 de zile lucr).
cu resp preavizului legal. "
Angajatorul va emite "Decizia de incetare a CIM"
"Eu,  vasilica geamantan, director general al societatii xxxx, decid incetarea CIM a angajatului Titi G , ca urmare a demisiei acestuia incepand cu data de sa zicem 10 sept".

Cum mai poti desface inca odata CIM, cand deja exista o decizie de incetare ?


#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Art. 81
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.

Asta inseamna inclusiv dreptul la concediu de odihna din art. 144

deci in preaviz, ca si in orice alta perioada, poti fi la munca sau in concediu. ideea e ca esti inca angajat si ai inclusiv dreptul la zile de concediu. preavizul curge indiferent daca esti sau nu in concediu. doar la medical se suspenda
plus

Art. 146
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru că nu voi ați deschis topicul eu mă opresc aici cu argumentarea. Dacă userul mai are nelămuriri o să scrie.

Era grozav să citiți ce scrie în link-ul pe care l-am pus, e scris astfel încât înțelege oricine vrea să se concentreze puțin.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005
la "patron" e posibil orice...

#32
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mie imi miroase a callcenter de pe langa Semanatoarea. gresesc?

daca-i vorba de ala, baga-i in ma-sa direct. tratamentul jegos aplicat
angajatilor nu atrage dupa sine decat un comportament (de cele mai
multe ori) si mai jegos al acestora.

daca o luam acum etic si legal, da...sunt multe chestii si proceduri, ar
fi frumos sa faci asa si nu invers...ala bala portocala... nu stau acu' sa
intru in ele, e inutil. practic, cine vrea sa plece nu poate fi fortat sa stea.
simple as that! am mai spus-o si o s-o mai spun, nu prea au ce sa-ti
faca dpdv legal si nici n-o sa-si bata capul cu asta. stiu si ei prea bine
ca daca vrea cineva sa plece, nu-l pot opri in nici un fel. aaa, ca totusi
incearca si se si rahatesc pe ei uneori cu treaba asta...e alta poveste.

#33
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 Klaudio, on 21 august 2017 - 07:17, said:

Eu nu zic ca nu aveti si voi dreptate, dar la angajare ai semnat un contract, cu drepturi si obligatii pentru ambele parti! Vezi ce scrie in acel contract referitor la demisie, daca trebuie sau nu preaviz si cate zile, si daca nu apare asa ceva , pa si la revedere!
Mai subtire cu exprimarea @Kevlar111 si retine ca in viata trebuie sa respecti si anumite reguli, daca ti le-ai asumat la un moment dat.

Daca am spus ca angajatorii sunt niste jigodii de oameni si tu te-ai simtit asta e problema ta, mie mi se rupe, adevarul deranjeaza/supara, asta e.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 titi_greucean, on 21 august 2017 - 10:37, said:

Contractul de munca nu se mai poate desface dupa ce ti-ai dat demisia. Angajatorul poate solicita doar eventuale prejudicii.

Te inseli. Nerespectarea preavizului prevazut in contractul de munca si in legislatia muncii este echivalenta cu absenta de la serviciu.
Altfel toata lumea si-ar baga picioarele in secunda doi, dupa demisie, oricum nu mai au niciun interes sa stea in firma.

#35
hister

hister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 12.08.2017
bagi demisia la zi in temeiul articolului din codul muncii unde zice ca poti demisiona la zi daca firma nu iti da banii cuveniti.
poate au ceva salarii ce nu ti le-au dat.

#36
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

 The_Cult, on 21 august 2017 - 07:19, said:

Mai mult, las-o mai usor cu santajul ca e penal si nu cred ca ai vrea ca in loc de plecat in strainatate sa stai prin control judiciar in tara din cauza unei plangeri si a unui flagrant de santaj.
Nu e santaj, e joc de la egal la egal cand unu cu jumate de picior in groapa incepe si ameninta.
Cand vine o vizita de la boierii din SUA nu mai are voie nimeni sa respire sa nu cumva sa abureasca tavanu si tot managementu se jura pe tot ce au mai sfant ca nu domneee cum sa ne batem joc de clienti, sunt multe cu care poti sa ii ranesti pe astia.

 rosix, on 21 august 2017 - 07:25, said:

@initiator,

Din pacate ti-au raspuns tot felul de gugustiuci.  Binenteles ca exista consecinte ale nerespectarii preavizului. Da o cautare pe net. Angajatorul poate face cercetare disciplinara si desface unilateral contractul de munca pentru indisciplina - lipsa de la serviciu. Noul angajator din RO iti va solicita decizia de incetare si acolo va scrie ca ai plecat cu surle si trambite.

Aproape orice sclav (muncitor la stapan) isi duce crucea pana la capat (preavizul de 20 zile lucratoare).
Nu intelegeti. Am semnat deja cu noul angajator pe un an, cand am sa plec de la el peste un an, EL o sa fie "ultimul angajator" cu care nu am sa termin ca si cu scarbele astea.
Eu intreb daca pe termen lung ma afecteaza cu ceva orice fel de sanctiune se gasesc ei sa-mi puna la primul loc de munca? Tot aud legende de la toti drogatii(ca aici te angajeaza fara sa ceara cazier) ca domneee iti mazgalesc astia cartea de munca si e nasol.
Nu ma intereseaza cum o sa decurga treaba intern in compania aia, ci ce consecinte vor fi pe termen lung, repet, astia deja nu or sa mai fie "ultimul angajator"

 Flat, on 21 august 2017 - 07:44, said:

orice angajat la demisie are la dispozitie zile de concediu de odihna care sa compenseze preavizul. ma gandesc daca e boiler room nu ti-ai consumat concediul pe anul asta
Sunt consumate deja.


 dygey, on 21 august 2017 - 13:38, said:

mie imi miroase a callcenter de pe langa Semanatoarea. gresesc?

daca-i vorba de ala, baga-i in ma-sa direct. tratamentul jegos aplicat
angajatilor nu atrage dupa sine decat un comportament (de cele mai
multe ori) si mai jegos al acestora.

daca o luam acum etic si legal, da...sunt multe chestii si proceduri, ar
fi frumos sa faci asa si nu invers...ala bala portocala... nu stau acu' sa
intru in ele, e inutil. practic, cine vrea sa plece nu poate fi fortat sa stea.
simple as that! am mai spus-o si o s-o mai spun, nu prea au ce sa-ti
faca dpdv legal si nici n-o sa-si bata capul cu asta. stiu si ei prea bine
ca daca vrea cineva sa plece, nu-l pot opri in nici un fel. aaa, ca totusi
incearca si se si rahatesc pe ei uneori cu treaba asta...e alta poveste.
Am avut tangente si cu aia de la petrache homosexualu, stiu ce vorbesti... gunoaie umane. Tot managementul e acelasi de 7 ani iar restu angajatilor au vechimea medie de 6-7 luni pentru ca exact cum s-a mai zis, nu ii mai face nimeni pe astia manageri in alta parte.
Ce departament ai servit acolo?

 rosix, on 21 august 2017 - 15:33, said:

Te inseli. Nerespectarea preavizului prevazut in contractul de munca si in legislatia muncii este echivalenta cu absenta de la serviciu.
Altfel toata lumea si-ar baga picioarele in secunda doi, dupa demisie, oricum nu mai au niciun interes sa stea in firma.
Bun, e o consecinta pentru asta INAFARA locului ala de munca? Ca imi desfac contractu, ca imi ia juma de salariu, ca pune poza cu mine la darts in sala de jocuri asta nu ma intereseaza, e ceva ce ma afecteaza apoi, un an mai tarziu, dupa ce deja am muncit la alt angajator?


Demisia fara preaviz cum se formuleaza apropo?

Edited by progressiveM, 21 August 2017 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate