Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Demisie fara preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Lucrez pentru un call center din Bucuresti care le face outsourcing pentru partea de relatii cu clientii unor companii din USA.

Trebuie sa plec urgent din tara pentru 2 luni si nu am cand sa stau cele 20 de zile de preaviz, plus ca am semnat deja pentru alta firma mult mai spalata pentru momentul cand ma voi intoarce sa incep la ei.

Cu managerul de proiect de aici nu m-am inteles la incetarea contractuli de munca prin acordul partilor... ceea ce e foarte jenant tinand cont ca am fost cu ei 4 ani, am fost baiat cu ei de cate ori au avut nevoie de ajutor in plus, stiu toate cacaturile care le fac si pentru care ar renunta firmele din USA instant la serviciile lor si etc.

M-a deranjat incredibil sa vad cata lipsa de teama au astia in ei.


In orice caz, cum procedez daca vreau sa demisionez fara preaviz, pentru ca efectiv mai stau in tara doar 3 zile si nu am cand sa il fac? Mai am si alte optiuni?
Pur si simplu nu mai trec pe la munca? Sau merg direct la HR si le dau o instiintare de demisie?

Ce consecinte negative ar fi pentru mine care sa ma afecteze Inafara locului actual de munca? Ca faza cu -30% la salariu oricum nu ma sperie la ce salariu de cacat aveam.


Si daca ar fi sa nu mi se opreasca sangele din fierbere pana maine, ce as putea pati daca ma fac ca merg la preaviz alea 3 zile dar defapt in perioada aia le trimit niste aparate gratis clientilor cu care lucram, asa din partea companiei? Ca si asa isi bat joc de saracii oameni maxim. Inafara de mustrare in interiorul companiei de care deja mi se rupe p***, in viata mea reala exista consecinte?


Multumesc :)

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nici o consecinta, nu te mai prezinti si gata. Ce crezi ca iti face? Trimite mascatii la usa sa te salte sa te duca la cub sa raspunzi la telefoane?

Le dai la HR demisia, le spui ca peste 3 zile pleci din tara, si fac ce vor, dupa cum le e obrazul. Oricum ar fi, rezultatul e tot ala, esti liber, ca nu te-au cumparat ca sclav.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Le pui demisia si la 2 zile...
S-o bagi de medical nu merge?
Zic și eu...chiar dacă nu e ortodox.

Edited by ddaannii, 20 August 2017 - 20:54.


#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Medical 2 luni? Cine ii da atat, mai ales cu el lipsa din tara?
Si din moment ce angajatorul deja stie, sa vezi cum te verifica in medical si te da in vileag ca esti in alta tara Posted Image

Presupun ca omul a prins un contract in strainatate de sezon, deci asta cu medicalul cade din start, ca o sa aiba contract dincolo Posted Image

Edited by samebo, 20 August 2017 - 21:06.


#5
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Singura problema e ca o sa iti scrie pe adeverinta de vechime ca nu ai respectat preavizul, eventual ca ai debite fata de societate.

#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Si noi de ce ar trebui sa stim ce contine contractul tau de munca? Esti manager, ai avut targeturi? Ai avut gestiune (caz in care nu te-as sfatui sa pleci aiurea fara sa o predai)? In principiu nu poti pati mai nimic, cu exceptia cazului in care ai adus prejudiciu societatii. Si atunci este naspa!

Edited by Chifteluta, 20 August 2017 - 21:16.


#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostChifteluta, on 20 august 2017 - 21:15, said:

Esti manager, ai avut targeturi? Ai avut gestiune (caz in care nu te-as sfatui sa pleci aiurea fara sa o predai)? In principiu nu poti pati mai nimic, cu exceptia cazului in care ai adus prejudiciu societatii. Si atunci este naspa!
Din primul post pare ca e la baza piramidei, deci nu are nimic in afara "cubului" la care lucreaza, care e imobil :D

#8
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View Postsamebo, on 20 august 2017 - 20:39, said:

Nici o consecinta, nu te mai prezinti si gata. Ce crezi ca iti face? Trimite mascatii la usa sa te salte sa te duca la cub sa raspunzi la telefoane?
Le dai la HR demisia, le spui ca peste 3 zile pleci din tara, si fac ce vor, dupa cum le e obrazul. Oricum ar fi, rezultatul e tot ala, esti liber, ca nu te-au cumparat ca sclav.
Nu dar am semnat un contract pe care practic il incalc. Vreau sa stiu daca chestia asta da rau pe undeva in viitor si ce alte consecinte mai implica pentru mine.

View Postddaannii, on 20 august 2017 - 20:52, said:

Le pui demisia si la 2 zile...
S-o bagi de medical nu merge?
Zic și eu...chiar dacă nu e ortodox.
Medicalul suspenda perioada de preaviz

View Posttiti_greucean, on 20 august 2017 - 21:09, said:

Singura problema e ca o sa iti scrie pe adeverinta de vechime ca nu ai respectat preavizul, eventual ca ai debite fata de societate.
Ce este adeverinta de vechime si unde imi va folosi vreodata?

View PostChifteluta, on 20 august 2017 - 21:15, said:

Si noi de ce ar trebui sa stim ce contine contractul tau de munca? Esti manager, ai avut targeturi? Ai avut gestiune (caz in care nu te-as sfatui sa pleci aiurea fara sa o predai)? In principiu nu poti pati mai nimic, cu exceptia cazului in care ai adus prejudiciu societatii. Si atunci este naspa!
E cel mai basic contract. Functie de executie intr-un call center.
Daca eventual raman 2 zile sa-mi bat joc de ei asa cum merita si clientilor care suna si au fost pagubiti de catre ei le bag niste marfa gratis se considera prejudiciu? Ei practic isi bat p*la de clienti si daca suna omu si are tupeu sa se vaite procedura e sa-l mai storci de niste bani.
Chiar sunt curios ce ar zice contractorii lor din SUA daca ar vedea niste filmari de pe floor... informatii de credit carduri si tot felu de cacaturi personale notate peste tot.

#9
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Tu vrei acum sa te razbuni pe actualul angajator. Cu asa mentalitate n-ai sa faci purici multi nici la cel nou...

#10
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostprogressiveM, on 20 august 2017 - 22:01, said:

Ce este adeverinta de vechime si unde imi va folosi vreodata?

Daca vrei sa te mai angajezi vreodata in Romania ti se cere acest document de l fostii angajatori. Sau la pensie.

Este un document unde este specificat faptul ca ai lucrat de la data de la data de la societatea x, ce functie ai ocupat si ce salariu ai avut. In cazul in care ai datorii fata de societate se va specifica acest lucru, sau in cazul tau se va scrie ca nu ai respectat preavizul.

Edited by titi_greucean, 20 August 2017 - 22:19.


#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu iti cere nici naiba nici o adeverinta, nu mai asculta prostii din astea.

#12
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Daca vor sa faca pe ai dracului, te pot da in judecata ca ai lasat postul descoperit si iti pot cere prejudiciu pentru acoperirea pierderilor cauzate de acest lucru.

#13
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View PostKlaudio, on 20 august 2017 - 22:16, said:

Tu vrei acum sa te razbuni pe actualul angajator. Cu asa mentalitate n-ai sa faci purici multi nici la cel nou...
Lasa cacaturile astea morale ca vorbim de un boiler room condus de gunoaie de oameni.

View Posttiti_greucean, on 20 august 2017 - 22:16, said:

Daca vrei sa te mai angajezi vreodata in Romania ti se cere acest document de l fostii angajatori. Sau la pensie.

Este un document unde este specificat faptul ca ai lucrat de la data de la data de la societatea x, ce functie ai ocupat si ce salariu ai avut. In cazul in care ai datorii fata de societate se va specifica acest lucru, sau in cazul tau se va scrie ca nu ai respectat preavizul.
Nu a fost primul job si nu mi s-a mai cerut asa ceva pana acum. Nici la cel pentru care am semnat acum nu mi s-a cerut.

View Posttiti_greucean, on 20 august 2017 - 22:27, said:

Daca vor sa faca pe ai dracului, te pot da in judecata ca ai lasat postul descoperit si iti pot cere prejudiciu pentru acoperirea pierderilor cauzate de acest lucru.
Nu cred ca face nimeni d-astea avand in vedere ca si ei sunt cu un picior in groapa si ai pentru ce sa te plangi din plin


Pe mine tot nu m-a lamurit nimeni cum sta treaba cu preavizul, ce ma opreste sa nu fiu concediat intentionat in perioada asta, sau pur si simplu sa vin si sa nu fac absolut nimic. Mai ales ca de banii lor nu mai am nici o nevoie

Edited by progressiveM, 20 August 2017 - 22:41.


#14
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostKlaudio, on 20 august 2017 - 22:16, said:

Tu vrei acum sa te razbuni pe actualul angajator. Cu asa mentalitate n-ai sa faci purici multi nici la cel nou...

Angajatorii sunt niste jigodii ordinare, 99% din ei merita sa le faci belea. Probabil esti si tu unul dintre ei daca le iei apararea. Vorbesc din experienta nu din cai verzi pe pereti ca tine.
on gogule din punct de vedere legal nu are ce sa iti faca, pleci si gata mai ales daca zici ca e un jeg de om, trage-i teapa, nu fii fraier nu fa bine la jepati.

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Posttiti_greucean, on 20 august 2017 - 22:27, said:

Daca vor sa faca pe ai dracului, te pot da in judecata ca ai lasat postul descoperit si iti pot cere prejudiciu pentru acoperirea pierderilor cauzate de acest lucru.

Mult succes sa obtina ceva... nu mai speriati oamenii degeaba.
Aia sunt in businessul cu sclavi, la ce rulaje au cu angajatii ar da faliment daca ar sta sa hartuiasca si 10% din cei ce au parasit plantatia... sunt mai ocupati sa atraga altii care sa munceasca plantatia, ca daca nu, nema bonusuri, nema profit, raman managerii someri si nu ii mai face nici dracu manageri in alta parte. Posted Image

Edited by samebo, 20 August 2017 - 22:42.


#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Acum cativa ani (nu mai stiu acum cum sta treaba) era o prevedere in Codul Muncii care zicea ca poti pleca fara preaviz daca angajatorul a incalcat contractul individual de munca. Nu scria "incalcat grav", doar incalcat. De exemplu, daca in CIM scria program de la 9 la 17 iar programul real era de la 8 la 16, gata, aveai un motiv.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca cel mai simplu e sa le trimiti demisia prin posta sau email, sa pleci si gata!
Razbunarile nu au sens chiar daca o merita... s-ar putea sa iti para rau mai tarziu. Nu stiu ce scrie in contractul tau de munca in privinta demisiei. Oricum, demisia nu implica acordul lor.

#18
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View PostprogressiveM, on 20 august 2017 - 22:40, said:

Lasa cacaturile astea morale ca vorbim de un boiler room condus de gunoaie de oameni.


View PostKevlar111, on 20 august 2017 - 22:40, said:

Angajatorii sunt niste jigodii ordinare, 99% din ei merita sa le faci belea. Probabil esti si tu unul dintre ei daca le iei apararea. Vorbesc din experienta nu din cai verzi pe pereti ca tine.

Eu nu zic ca nu aveti si voi dreptate, dar la angajare ai semnat un contract, cu drepturi si obligatii pentru ambele parti! Vezi ce scrie in acel contract referitor la demisie, daca trebuie sau nu preaviz si cate zile, si daca nu apare asa ceva , pa si la revedere!
Mai subtire cu exprimarea @Kevlar111 si retine ca in viata trebuie sa respecti si anumite reguli, daca ti le-ai asumat la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate