Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#181
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostNaoto, on 30 august 2017 - 06:46, said:

Deci ... aşa, palmat ... asta vă era problema? rotaţia moderatorilor din Poiană?

Cu alte cuvinte, să vină unii noi? adică "noi"? Posted Image


LE: pe care dintre ei l-aţi vrea "bătut în cui"? Posted Image

  Scenarii, razbunari, filme prea multe ?  Nu incerca sa duci discutia in derizoriu.

Nu port pica nimanui si nu asta era ideea, sa ne razbunam/sa luam noi locul cuiva. Mi s-a propus sa fiu moderator pe vremea cand aveam mai mult timp ca acum si am refuzat. In plus sunt sef in viata reala, si e suficient, nu am nevoie sa fiu sef si intr-un mediu virtual.

E simplu: are cineva o idee si nu stii cum sa o pui in practica atunci lasa-l sa o implementeze cu sau fara butoane. Nu ar fi prima initiativa de pe softpedia, reorganizari s-au mai facut si pe alte arii. Daca aveti nevoie de ceva idei puteti apela la Megafanro si colegii sau care au reorganizat aria TV/Satelit, si sunt sigur ca va v-a ajuta cu ceva consultanta. Posted Image

Treaba e mai simpla decat pare, sau decat vor sa o prezinte unii.

Edited by chaosss, 30 August 2017 - 20:45.


#182
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,886
  • Înscris: 15.12.2009

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 20:44, said:

  Scenarii, razbunari, filme prea multe ?  Nu incerca sa duci discutia in derizoriu.

Nu port pica nimanui si nu asta era ideea, sa ne razbunam/sa luam noi locul cuiva. Mi s-a propus sa fiu moderator pe vremea cand aveam mai mult timp ca acum si am refuzat. In plus sunt sef in viata reala, si e suficient, nu am nevoie sa fiu sef si intr-un mediu virtual.

E simplu:

Da, da, mă uit la prea multe filme: de fapt, cu asta mă şi ocup, în lipsă de ceva mai bun.
Sunt onorată că stau la vorbe cu unul care-i "şef în viaţa reală".

O singură întrebare: ca şef, când soliciţi cuiva (subordonat, desigur Posted Image) să acţioneze într-un sens sau altul, te interesează cumva şi dacă acea măsură propusă / sugerată / solicitată este de competenţa respectivei persoane? dacă intră în fişa postului? ori pur şi simplu dictezi: bă Gică, ia fă tu aia şi ailaltă! ? Posted Image

Just hint: Dar Regulamentul forumului Softpedia l-ai citit vreodată ? apropo de cât de departe pot acţiona moderatorii? (ăia pe care-i interpelezi tu pe topicul ăsta că nu ştiu ce pot şi nu vor să facă şi au nevoie de consulting). Posted Image

Btw: vă va, boss! Posted Image

Edited by Naoto, 30 August 2017 - 21:05.


#183
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Tu ai chef de trolling, ironii si interventii goale.

Chiar nu e nevoie sa intervii la mesajele mele, sau chiar pe topic daca nu ai nimic de zis. Posted Image

Edited by chaosss, 30 August 2017 - 21:05.


#184
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,886
  • Înscris: 15.12.2009

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 21:04, said:

Tu ai chef de trolling, ironii si interventii goale.

Chiar nu e nevoie sa intervii la mesajele mele, sau chiar pe topic daca nu ai nimic de zis. Posted Image


De zis, am zis. Caterinca tu o faci aici.

#185
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postcatalina1, on 30 august 2017 - 15:37, said:

Cu impartirea propusa de tine am spus deja (si aici, si in trecut) de ce nu sunt de acord.
Pana la urma decizia unde se va lua ? La nivel de Poiana sau administratie ?

View PostNaoto, on 30 august 2017 - 21:06, said:



De zis, am zis. Caterinca tu o faci aici.
Bine. Pa.

#186
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 21:16, said:

Pana la urma decizia unde se va lua ? La nivel de Poiana sau administratie ?

La nivel de administrație, cel mai probabil.

Din punctul meu de vedere,  având și experiența moderării din trecut,  într-o vreme în care ”brigăzile de intervenție rapidă” ale partidelor  veneau să-și lase mesajele,  forma actuală, nesegmentată, este exact  visul întunecat al manipulatorului.    E  cel mai rău lucru pentru cineva care vrea să canalizeze discuțiile într-o direcție,  pentru că deschiderea de topicuri noi anihilează orice topic deschis la oha, doar în scop propagandistic.    Cei mai în vârstă își aduc aminte cam ce soartă crudă a avut presa de partid.   A sucombat glorios.  Nici măcar membrii de partid cei mai fideli nu cumpărau ziarul partidului.

De ce ar citi cineva un topic (99 de topicuri) deschise la oha?
Selecția vizuală funcționează mai bine decât orice moderator.  Eu, de exemplu, nu citesc, nici măcar nu deschid topicuri deschise de unii colegi.  Nu spun cine pentru a nu-u supăra.  
Am învățat că îmi pierd timpul.   La fel gândesc majoritatea colegilor.   Trec cu ochii de sus până jos și dau click doar pe câteva subiecte.   Dacă pe prima pagină nu găsesc nimic interesant, trec pe paginile următoare.  Sunt la un click distanță! De aceea sunt aduse în față subiecte mai vechi.   Altele dispar și duse sunt.

#187
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postxmanyacs77, on 21 august 2017 - 04:56, said:

Eu am propus sa se separe subiectele in Poiana astfel:

1. Aria Subiecte Interne

2. Aria Subiecte Externe

Este cea mai simpla si usoara separare....Posted Image,,,asa vor fi vizibile toate topicurile de interes actual.

Segmentarea poate sa fie si mai granulara, si se poate incepe cu o structura de genul asta, iar mai tarziu se pot face alte schimbari:
  • Social/Justitie
  • Politica interna
  • Politica externa
  • Migratie
  • Atacuri/Terorism/Conflicte, sau poate fi denumita si altfel.
  • Other/Ce nu se incadreaza mai sus.

Si sa se grupeze in categoriile de mai sus doar topicele pe care s-a postat in ultimele 2-3 luni. Restul sa fie puse in Arhiva/Subiecte vechi.

Este doar o alta idee de structurare care poate fi imbunatatita pe parcurs.

Edited by chaosss, 30 August 2017 - 21:44.


#188
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Guilty . Credeam ca sunt singurul care da scrolling la anumite topicuri deschise de anumiti colegi . Cum desigur si reciproca sunt sigur ca e  de luat in seama . Diversitate .

#189
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostGingisHan2015, on 30 august 2017 - 21:35, said:

Credeam ca sunt singurul care da scrolling la anumite topicuri deschise de anumiti colegi .

Nu cred că există vreun coleg care să citească toate subiectele.

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 21:31, said:

Segmentarea poate sa fie si mai granulara, si se poate incepe cu o structura de genul asta, iar mai tarziu se pot face alte schimbari:
  • Social/Justitie
  • Politica interna
  • Politica externa
  • Migratie
  • Atacuri/Terorism/Conflicte, sau poate fi denumita si altfel.
  • Other/Ce nu se incadreaza mai sus.

Si sa se grupeze in categoriile de mai sus doar topicele pe care s-a postat in ultimele 2-3 luni. Restul sa fie puse in Arhiva/Subiecte vechi.

Este doar o alta idee de structurare care poate fi imbunatatita pe parcurs.


Și care ar fi avantajul concret al unei asemenea împărțiri?  Posted Image

Nu ajungem exact acolo unde administratorul forumului ne spune că nu vrea să se ajungă?
Vom avea nesfârșite discuții despre încadrarea corectă & shit.
Apoi, în momentul când va apărea o glisare dinspre ideea conținută în postul inițial către alta, în acord cu evenimentele zilei, ce facem?   Mutăm?

Nu merge.

#190
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Posttomaso, on 30 august 2017 - 21:54, said:

Nu cred că există vreun coleg care să citească toate subiectele.




Și care ar fi avantajul concret al unei asemenea împărțiri?  Posted Image

Nu ajungem exact acolo unde administratorul forumului ne spune că nu vrea să se ajungă?
Vom avea nesfârșite discuții despre încadrarea corectă & shit.
Apoi, în momentul când va apărea o glisare dinspre ideea conținută în postul inițial către alta, în acord cu evenimentele zilei, ce facem?   Mutăm?

Nu merge.
Merge.

Incadrarea nu trebuie sa fie perfecta si, again, nu e singura arie pe care s-a facut reorganizare. Vezi ariile de Religie si TV. Crezi ca acolo incadrarile sunt 100% perfecte ?

Avantajul e ca unii utilizatori se pot duce direct pe pe ariile pe care le intereseaza (nu toate lumea e interesata de migratie, politica, sau atacuri teroriste).

Acum totul e un ghiveci si iti ia ceva timp sa gasesti un topic care te intereseaza, sau mai bine zis, sa le "ocolesti" pe cele pe care nu te intereseaza.
Da, stiu ca reorganizarea si mutarea topicelor ar cere ceva efort din partea mozilor, dar cum am mai zis, daca nu vreti sa faceti munca puteti ruga colegii care au venit cu initiativa si au si entuziasm sa o faca.

Edited by chaosss, 30 August 2017 - 22:03.


#191
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbladhaund, on 30 august 2017 - 15:57, said:

Nu e neaparat nevoie sa fie o propunere care sa-ti placa. Ci doar una care sa aduca niste beneficii pe total. Si clar aduce: usurinta in moderare si frana trolilor.
Mda...
Am zis eu ceva de plăcut?

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 21:31, said:



Segmentarea poate sa fie si mai granulara, si se poate incepe cu o structura de genul asta, iar mai tarziu se pot face alte schimbari:
  • Social/Justitie
  • Politica interna
  • Politica externa
  • Migratie
  • Atacuri/Terorism/Conflicte, sau poate fi denumita si altfel.
  • Other/Ce nu se incadreaza mai sus.

Si sa se grupeze in categoriile de mai sus doar topicele pe care s-a postat in ultimele 2-3 luni. Restul sa fie puse in Arhiva/Subiecte vechi.

Este doar o alta idee de structurare care poate fi imbunatatita pe parcurs.
Eu aici vad cum prin împărțirea propusa de tine  se ia o poziție. Sper ca știi unde e lipsa de neutralitate.

#192
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Eu zic sa o lasam balta cu nuantele si sa lasam administratia sa decida. ;)

#193
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Nu e chestie de nuanțe. În momentul în care separi migrația de terorism ai luat deja o poziție. Chiar foarte puternica. On acest moment în care lumea a luat-o razna cu controlul, eu zic sa ținem cât putem cu dinții de ce avem bun aici.

#194
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nu, cand tu vezi o problema in separare deja ai o problema. Si cum am mai zis era o sugestie, dar tu poti sa vii cu alta varianta. Dar hai cu ceva ! Posted Image

Edited by chaosss, 30 August 2017 - 22:51.


#195
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dar a include automat terorismul numai in migratie, nu este o pozitie?
Terorism este sa intri cu masina in oameni nevinovati.
Charlotesville sau Barcelona.
Migratia nu e numitorul comun.


Mie mi se pare cea mai reusita schita de a structura Poiana pe subarii viabile si interesante

Edited by vio69a, 30 August 2017 - 22:54.


#196
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postchaosss, on 30 august 2017 - 22:47, said:

Nu, cand tu vezi o problema in separare deja ai o problema. Si cum am mai zis era o sugestie, dar tu poti sa vii cu alta varianta. Dar hai cu ceva ! Posted Image
Ai dreptate, nu ar fi ok nici sa le punem în aceeași categorie. De asta e cel mai corect cum e acum.
Da, alta varianta: rămâne asa


View Postvio69a, on 30 august 2017 - 22:50, said:

Dar a include automat terorismul numai in migratie, nu este o pozitie?
Terorism este sa intri cu masina in oameni nevinovati.
Charlotesville sau Barcelona.
Migratia nu e numitorul comun.


Mie mi se pare cea mai reusita schita de a structura Poiana pe subarii viabile si interesante
asta zic și eu. A include e o poziție, a exclude este o poziție. Sa alegem neutralitatea.

Edited by catalina1, 30 August 2017 - 22:55.


#197
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Discutia doar arata cat de complexa, cat de delicata si sensibila este aceasta arie.
Care polarizeaza de fapt cam toate cele 24 de ore zilnice ale activitatii creierului nostru

#198
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postcatalina1, on 30 august 2017 - 22:55, said:

Ai dreptate, nu ar fi ok nici sa le punem în aceeași categorie. De asta e cel mai corect cum e acum.
Da, alta varianta: rămâne asa

Pai bun, si daca administratia decide sa faca segmentarea cu care nu sunteti de acord, si va pune la treaba ? Ce alegeti ? Demisia ? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate