Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#145
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View PostThinkAbout, on 28 august 2017 - 14:14, said:

risti sa nu mai gasesti topicul pe prima pagina

Si? Riscul fiind care?

#146
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postiladi, on 28 august 2017 - 14:24, said:

Si? Riscul fiind care?
plictiseala
cate topice despre musu o sa deschideti ca sa transmiteti aceleasi idei?
uite, mie-mi vine greu sa postez in topicul despre nationalizarea pilonului 2 de pensii
dar il citesc pentru ca de acolo pot sa pricep destule despre adevaratul motiv al incercarii de nationalizare
imi vine greu sa postez pentru ca nu sunt familiarizata cu modul in care este gandita Romania de PSD, si ca sa postez trebuie sa am cel putin un abc minimal
pe de alta parte pe topicele despre musu sunt numai exterti in copy paste,  unii nu cred ca au vazut in viata lor un musu
Dar nu au nicio retinere in a aborda probleme teologice [cu copypaste] si a produce mult zgomot de fond pentru a impune o idee fixa, musu sunt de vina pentru tot ceea ce se intampla rau
de zeci de mii de ori, repetata ca sa ce?
care-i scopul, ca asta-mi scapa
daca invinovatiti 1.8 miliarde de oameni, ce faceti dupa?Posted Image

Edited by ThinkAbout, 28 August 2017 - 14:36.


#147
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View PostThinkAbout, on 28 august 2017 - 14:34, said:

plictiseala

cate topice despre musu o sa deschideti ca sa transmiteti aceleasi idei?


- daca te plictisesti te poti apuca de tricotat, nu cred ca e intelept sa-ti faci di Softpedia un mod de viata.

- despre cine vorbesti? Ti se pare ca am deschis eu vreun topic despre musulmani? In aceeasi ordine de idei: de ce te simti obilgata sa postezi pe fiecare din ele, "ca sa transmiti aceleasi idei"? Vezi, merge in ambele sensuri ;)

#148
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
nu, nu ai deschis niciun topic despre musulmani
nici eu nu am deschis
dincolo de morala neceruta ai uitat sa raspunzi la intrebare, dar mnoh....asteptarile mele sunt uneori prea mari!

#149
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostThinkAbout, on 28 august 2017 - 14:14, said:

cum aia care repeta mantre sunt mai rapizi, daca iei o pauza, risti sa nu mai gasesti topicul pe prima pagina
Nu ai aflat pana acum ca poti sa iti alegi topice pe care sa le urmaresti? Daca ai deschisa o pagina sp cu "subiecte urmarite", si una cu "continut nou", poti urmari foarte bine forumul.

#150
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Totul are un scop si o finalitate
sutele de topice despre musu ce scop si ce finalitate au?

#151
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Chestiunea "primei pagini" are si o alta interpretare, in afara de modul facil de cautare practicat de cei mai multi useri. In prezentarea planului sau, ©Monitoxus a vorbit despre rolul popularitatii in selectia naturala a subiectelor. Se intelege ca subiectele de pe prima pagina sunt cele mai populare, deci dezgroparea unuia mai vechi ar fi in sine un gest nepopular, pe care multi se abtin sa-l faca, mai ales dintre cei cu bun simt, desi n-ar trebui. In consecinta, ridicarea artificiala a subiectelor, prin tehnicile incriminate aici, altereaza ierarhia popularitatii si anuleaza principiul pe care se bazeaza Planul Monitoxus, ba chiar pe doua cai care se potenteaza reciproc: mai intai, acopera o parte disproportionata din varful ierarhiei, apoi induc senzatia ca mai multe alte subiecte ar fi prea putin populare, inhiband continuarea lor.

Inainte de introducerea in Subiecte urmarite, se aplica ceea ce spun partizanii segmentarii. Oricum, dupa verificarea notificarilor (pe care nu toti o fac / functie si de setari), prima grija a celor mai multi e sa vada ce a mai aparut nou, dar nu doar ca subiecte noi, ci sa vada cum mai arata prima pagina, situatie in care iar se aplica ce spun partizanii segmentarii. Revenind la subiectele urmarite, Planul Monitoxus conduce la cresterea numarului de thread-uri, deci si lista respectiva ar urma sa creasca, dar acolo sunt deja stocate multe subiecte vechi, pe care userul nu vrea sa le piarda din vedere, deci folosirea facilitatii Subiecte urmarite e secundara deschiderii primei pagini.

In orice caz, Poiana nu e o arie de dezbateri atemporale (eu sunt printre putini de acum care ar dori un asemenea segment), ci e puternic ancorata in actualitate si cei mai multi useri vor mai intai sa se puna la curent. Putem spune ca prima pagina trebuie sa fie o oglinda a evenimentelor curente/recente, dar iata ca oglinda e deformata, atat de mult incat si moderatorii renuntasera, iar acum Planul Monitoxus ii impiedica sa intervina asupra structurii de subiecte, deci corectia se poate realiza doar prin segmentare.

O tehnica de crestere artificiala a "popularitatii" este interpelarea provocatoare, mai ales cu motive offtopic meschine.
Spoiler
Proportional cu succesul combaterii deviatiilor de la subiect, Regulament si... realitate, rezultatul este paradoxal si frustrant, anume... opusul popularitatii (si pentru autor, dar mai ales pentru thread-ul respectiv). Drept urmare, va intreb:
- Ce fel de useri vreti sa cultivati in Poiana?
Daca vreti mai multe feluri, atunci e nevoie de mai multe segmente.
Daca veti mentine situatia actuala, inclusiv o moderare foarte relaxata si un numar redus de moderatori, atunci Poiana va ajunge sa fie plina de ciondaneli meschine si de amatori ai acestora, pana cand vor ramane doar ei si un surplus volant de cca.10% (din trafic) asigurat de cei care mai incearca marea cu degetul. Hmm, poate ca atunci veti infiinta un nou segment. De fapt, nu suntem departe.
In orice caz, mediul virtual evolueaza.

#152
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,178
  • Înscris: 10.07.2013
Despartirea/ segmentarea in prima faza a subiectelor din Poiana lui Iocan in doua arii trebuie facuta cat mai rapid....

1. Subiecte Interne
2. Subiecte Externe

Altfel discutam pana la Revelion si tot nu ajungem la o concluzie finala!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 August 2017 - 19:10.


#153
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 18:58, said:

Propun administratorilor sa segmenteze aria Poiana lui Iocan cu doua subarii, pentru inceput:

- Topicuri despre migratie si civilizatia europeana
- Restul topicurilor.

Fac aceasta propunere din cauza (si nu folosesc gresit termenul) facilitatii forumului de a sorta subiectele dupa vechimea raspunsurilor. In combinatie cu politica mai noua de a se segmenta discutiile in cat mai multe topicuri de nisa, s-a intamplat că in aceasta arie predomina numai topicurile cu migranti si subiecte asociate. Daca doresc sa discut despre politica interna, cea externa sau despre alte subiecte socio-economice, a devenit necesar sa fac hunting dupa topicuri care sunt pe aceste teme.
Nu știu alții cum fac, însă eu folosesc pagina cu discuții pe care le urmăresc și „semnele de carte” ale browser-ului (plus memoria atunci când folosesc funcția de căutare). Intru pe prima pagină din poiană ca să văd dacă au apărut subiecte noi sau dacă au fost reactivate unele vechi care m-ar putea interesa, în rest navighez aproape exclusiv numai prin pagina de urmărit conținutul. Nu cred deci că este un argument pentru segmentarea poienii; oricine dacă vrea să caute ceva anume dă „search” pentru că de cele mai multe ori s-ar putea ca subiectele dorite să nu mai fie pe primele pagini ale vreunei secțiuni. Cred că soluția este cea oferită de forum, anume abonarea la subiectele de interes și / sau folosirea „semnelor de carte”. Oricum lucrurile vor trebuie tratate așa pentru că și în cazul segmentării unele subiecte vor ține „prima pagină”, iar altele vor trebui căutate în partea segmentată.

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 18:58, said:

Am remarcat o proliferare nespecifica a acestui tip de subiecte, desi Romania nu este afectata deloc de situatia cu pricina. Posibil sa existe un imbold extern, posibil sa fie activate clone de mult adormite sau posibil că niste pusti nu au bani de vacanta si au ramas doar ei pe forum, nu stiu si nu are importanta.
Hai să privim fenomenul mai în ansamblu. Dincolo de faptul că este posibil ca unii să fie trimiși cu agendă, așa cum am mai spus și altă dată, discuțiile respective au principala cauză în aceea că nu sînt acoperite de mass-media, în special de televiziuni cu largă acoperire, și și atunci când se întîmplă vreo abordare a subiectului, de cele mai multe ori se face în mod clar cu tendință politică, sînt invitați tot aceiași invitați care repetă de fapt niște „argumente” propagandistice menite să apere invazia. Punctele de vedere contrare bine argumentate nu sînt pomenite, sau sînt tratate ca penibile sau neonaziste și sînt stîrpite din fașă și cât mai repede. Acestea sînt tehnici clare de manipulare a opiniei publice, care fac parte dintr-o strategie nedemocratică și antidemocratică atât în sfera politică precum și în cea a presei, mai ales a cele televizate. Prin urmare oamenii se revarsă în online pe bloguri, pe forumuri, pe saituri de știri etc unde pot să comenteze dar nu cu audiența pe care o au televiziunile ci cu unele infinit mai mici.

#154
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postradumiki, on 18 august 2017 - 19:20, said:

Nebunia asta cu invazii musulmane, atentate, razboaie, discutii interminabile pe tema corectitudinii politice face ca multe alte discutii pe teme mai soft de genul politica interna, chestii ce tin de partea sociala ce prezinta interes ptr. multi sa fie camuflate de cele ce au ca tema violenta.
Nebunia asta este o nebunie reală, numai dacă studiezi nițel atent internetul, presa și observi câte atentate teroriste s-au comis în ultimii ani, îți dai seama că PROBLEMELE sînt cu adevărat REALE, chiar dacă presa le-a ascuns sau falsificat cât a putut de mult pentru că așa veneau și vin ordinele pe linia ocultă de conducere a societăților. Aceste teme țin foarte clar de sfera politică și socială și prin urmare se încadrează clar în „poiană”.

View Postradumiki, on 18 august 2017 - 19:20, said:

De aceea si eu sunt de parere ca ar merita incercata divizarea Poienii in doua subarii, o zona ,,periculoasa'' ca discutii si subiecte si una care sa cuprinda subiecte de interes general, cotidian ptr. majoritatea romanilor care intra pe forum.
Consider că este inadecvată etichetarea cu „periculoasă”. Ceea este periculos este în general de evitat; există riscul să se considere că tot ce se scrie acolo este de evitat.

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:09, said:

Daca-si face unu' 50 de clone si pompeaza subiecte, inseamna ca e gunoi sau inseamna ca vrea sa ne faca de cap si sa credem ca e mult mai important decat este in realitate?
Problema clonelor este a moderatorilor forumului. Așa cum este și problema trolilor veșnic nesancționați care parazitează la nesfîrșit discuții a căror existență o contestă.

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:18, said:

Cand apare o alta situatie, ne vom gandi la aceea. Dar acum nu avem alta problema.
Problemă? Sper că observi că ceea ce pentru mata e o problemă pentru alții nu este în mod necesar.
„Folosește telecomanda”. Eu mi-am scos din televizor canale precum kanal d, protv, antenele etc.

#155
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostIochanan, on 28 august 2017 - 20:10, said:

Prin urmare oamenii se revarsă în online pe bloguri, pe forumuri, pe saituri de știri etc unde pot să comenteze dar nu cu audiența pe care o au televiziunile ci cu unele infinit mai mici.

Kremlin-bots from Savushkina...

#156
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postradumiki, on 19 august 2017 - 08:14, said:

Nu e treaba mea sa-mi dau cu parerea despre ce prefera unii sa discute. Cu siguranta insa mai exista oameni preocupati si de ce se intampla in Romania la nivel politic, pana la urma asta se rasfrange asupra traiului nostru zilnic.
Nu se susține, dacă sînt interesați caută și citesc, scriu etc. Faptul că ai 5 sau 10 subiecte pe chestiunea invaziei în primele pagini din poiană, nu înseamnă că te obligă cineva să le citești sau să citești alte subiecte. Așa cum nu te împiedică nimeni să discuți pe politică internă sau să deschizi noi discuții. Oricum pe prima pagină ai vreo 50 de discuții și mai ai încă vreo 370 de pagini cu vreo 50 de subiecte pe fiecare. Nu există nici un semn al vreunei monopolizări a discuțiilor de către anumiți utilizatori și pentru o anumită temă; nu este altceva decât o temă inventată despre care înțeleg că ar avea ca scop ca anumite subiecte să nu mai fie văzute în primă instanță în poiană. Din câte am înțeles unii au probleme chiar cu dezbaterea temelor și mai ales cu anumite puncte de vedere, la care evident că nu aduc niciodată niște contraargumente solide; prin expedierea în „poienița cu terorisme, războaie, atentate etc” (care chiar din titlu ar sugera ceva bizar, extrem și chiar de evitat) nu văd decât că s-ar face un soi de fugă de la aducerea argumentelor atunci când de fapt nu le au. Să facem o gazetă de perete pe care vom publica numai acele subiecte „despre care vă spunem noi care sînt de interes și care nu și care este interesul” (sau poate nu vă spunem care este interesul, căci poate este ascuns de ochii privitorilor la gazete de perete). Unii mai avem totuși propriile noastre facultăți spirituale, raționale, morale și intelectuale, mai avem și ceva pregătire și mai sîntem în stare să mai și gîndim într-un spirit liber.

#157
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postmoftware, on 21 august 2017 - 19:23, said:

Sectiunea separata e necesara pentru subiecte cu substrat spiritual/religios si moralist/rasial (da, am scris rasial, fiindca acesta e adevarul), care n-au legatura concreta cu Romania. Nimic nu ne impiedica sa discutam despre migratie etc. in stil si spirit poienistic, insa anumite interese spiritual/religioase si moralist/rasiale, straine de Poiana si de Romania, dar bine alimentate si antrenate prin alte parti ale mediului virtual, provoaca o deviatie periculoasa a celui mai mare (sub)forum pe teme social-politice in limba romana, care nu e deloc reprezentativa pentru realitatea oamenilor din Romania.
Dar cine ești matali să ni spui ce are și ce nu are legătură cu România, sau ce și de ce interes este sau nu este? Și cine spune că trebuie să aibă strict legătură numai și numai cu România? Discuții pe teme politice și sociale înseamnă orice discuții pe teme politice și sociale orice țară ar privi, că ar fi sau nu ar fi legate de România. Iete poate unii au orizonturi și orizonturi de privire asupra chestiunilor politice și sociale. Ai matali ceva împotrivă? Nu-ți convin anumite subiecte, nu-ți convine modalitatea de abordare? Dar cini te obligă să le citești? Crezi că pe mine mă obligă să citesc despre Firea Pandele sau despre Iohannis, deși sînt subiectele mereu „ținute sus de tot și mereu”?

#158
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postbladhaund, on 21 august 2017 - 21:58, said:

Un om obisnuit nu "doreste" sa promoveze niste domenii de interes. Aceasta este apanajul post.acilor, exact pentru asta sunt platiti: sa promoveze. Un om obisnuit nu are timp si nici capacitatea sa scaneze toate sursele de informatii disponibile despre toate evenimentele din zi. Un om obisnuit posteaza cam in topicurile pe care le gaseste active. Daca nu-s active, pentru ca au fost impinse in jos sau pe alta pagina, considera ca tema sa nu e de interes.

- cei care sunt platiti sa promoveze (mai ales de alegeri, nu acum), precum si cei care se inchipuie razboinici in cruciada electronica au mai mic spor in deturnarea atentiei spre mesajul dorit de ei, pentru simplul fapt ca in aria dedicata oricum toate mesajele sunt pe subiectul lor
Or fi niște „kremlinși” de-ai lui Putin, „oamenii rușilor” ....? ))))))))))) Cine știe? ))))
Eu în schimb văd că pe forum unii duc jihaduri electronice iar alții revoluții neo-marxiste electronice ...

View Postbladhaund, on 21 august 2017 - 21:58, said:

- ceilalti, care au venit doar sa discute, gasesc si altfel de discutii decat cele despre tema gonflata si participa la ce-i intereseaza, nu pleaca
Să înțelegem că dumneata știi ce interesează sau ar interesa pe cineva sau ar putea să le stîrnească interesul?
Sau poate te-ar jena ca temele „războinicilor” să atragă atenția și interesul a tot mai mulți oameni?
Dacă acei oameni consideră că astfel de teme le deschid niște perspective pe care nu le-au avut, tocmai
din cauza faptului că subiectele sînt aproape total ascunse de „democratica” presă și de „democratica” politică?

#159
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Imi place ca noi ne agitam, ne contram dar de administratie niciun feedback....

#160
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostIochanan, on 29 august 2017 - 00:02, said:

Or fi niște „kremlinși” de-ai lui Putin, „oamenii rușilor” ....? ))))))))))) Cine știe? ))))

Nu se stie, poate-s doar "idioti utili". Scenariul in orice caz nu-i nici nou si nici prea original nu e.

#161
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

View Postxmanyacs77, on 28 august 2017 - 19:09, said:

Despartirea/ segmentarea in prima faza a subiectelor din Poiana lui Iocan in doua arii trebuie facuta cat mai rapid....

1. Subiecte Interne
2. Subiecte Externe

Altfel discutam pana la Revelion si tot nu ajungem la o concluzie finala!Posted Image
Asta chiar nu se poate face, nu vad cum. Uite, ia tu prima pagina si schiteaza o impartire, te rog

#162
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postcatalina1, on 29 august 2017 - 12:56, said:

Asta chiar nu se poate face, nu vad cum. Uite, ia tu prima pagina si schiteaza o impartire, te rog

Pai obisnuitele sintagme "politica externa" si "politica interna" se poarta inca si pe la casele mai mari, deci de ce sa nu se poata si in "Poiana"? Nu ca as dori eu sa se schimbe ceva, ci intreb din pura curiozitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate