Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#1
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Propun administratorilor sa segmenteze aria Poiana lui Iocan cu doua subarii, pentru inceput:

- Topicuri despre migratie si civilizatia europeana
- Restul topicurilor.

Fac aceasta propunere din cauza (si nu folosesc gresit termenul) facilitatii forumului de a sorta subiectele dupa vechimea raspunsurilor. In combinatie cu politica mai noua de a se segmenta discutiile in cat mai multe topicuri de nisa, s-a intamplat că in aceasta arie predomina numai topicurile cu migranti si subiecte asociate. Daca doresc sa discut despre politica interna, cea externa sau despre alte subiecte socio-economice, a devenit necesar sa fac hunting dupa topicuri care sunt pe aceste teme.

Va rog sa aveti in vedere ca o arie de politica se comporta oarecum invers fata de una tehnica: pot exista interese din exterior pentru a monopoliza discutiile si a acoperi alte subiecte cu zgomot mult. De altfel ati fost constienti inca de la inceput de acest fenomen:

Quote

MILITANTII, cei implicati DIRECT in fenomenul politic ce au diverse interese si TOTI fanaticii care nu au nici o legatura cu obiectul acestei arii sunt RUGATI INSISTENT sa NU mai polueze aceasta ARIE si sa se rezume la a scrie O parere si nu prin flood sau folosind clone.

Am remarcat o proliferare nespecifica a acestui tip de subiecte, desi Romania nu este afectata deloc de situatia cu pricina. Posibil sa existe un imbold extern, posibil sa fie activate clone de mult adormite sau posibil că niste pusti nu au bani de vacanta si au ramas doar ei pe forum, nu stiu si nu are importanta.

Consider ca prin segmentarea propusa au loc de desfasurare neingradita cei preocupati de astfel de subiecte, dar si ceilalti sunt mai putin agasati de galagia generala. De altfel aceste subiecte genereaza si cele mai multe situatii de flame.

Veti intreba cum sa se faca deosebirea si cine sa fie zbirii care cenzureaza? Nimic atat de complicat. O incadrare laxă și atat, nu e nicio tragedie daca subiecte scapa in cealalta subarie. Mai precis, din punct de vedere tehnic, sa existe o singura subarie, cea legata de migratie si civilizatia europeana. Adica nu doua subarii la acelasi nivel al arborelui. Daca ar fi doua subarii, atunci chiar s-ar segmenta prea mult discutiile. Astfel, un user ar putea deschide o discutie noua in aria principala sau direct in subarie, dupa cum considera, iar apoi moderatorul ar putea muta subiectul, cu pastrarea unei umbre, daca e necesar.

Edited by bladhaund, 18 August 2017 - 19:10.


#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Flodarea cu topice anti-musu, e ok.
Nu face decat sa creasca stresul si munca aparatorilor acestora.
E ok asa.
De evitat postarea pe topicele deschise de acestia.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 18:58, said:

....TOTI fanaticii care nu au nici o legatura cu obiectul acestei arii sunt RUGATI INSISTENT sa NU mai polueze ....

Hai bre ...atata bucure mai aveam si eu in poiana, sa imi arat fanatismul . Daca imi iei si asta eu parasesc forumul . Treaba ta dar  reactiile admiratorilor mei vor fi de genul :

Edited by JurasikMan, 18 August 2017 - 19:10.


#4
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Administratorii sunt in concediu.

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Din bucatica aia de titlu care poți sa o citești am crezut ca se consuma uleiul în Poiana și de aia trebuie segmentata. Posted Image

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcris_ncs, on 18 august 2017 - 19:08, said:

Flodarea cu topice anti-musu, e ok.
Evident ca si cele pro-musu, dar si cele anti-musu merg in aceeasi subarie, adica sunt egale ca importanta.

View PostJurasikMan, on 18 august 2017 - 19:09, said:

Hai bre ...atata bucure mai aveam si eu in poiana, sa imi arat fanatismul .
Citatul acela e din textul pus de administratori pe "frontispiciul ariei", deci or fi vrut ei ceva la inceput.

View Postddaannii, on 18 august 2017 - 19:11, said:

Din bucatica aia de titlu care poți sa o citești am crezut ca se consuma uleiul în Poiana și de aia trebuie segmentata.
Vezi? Un titlu de can-can atrage, deci e bun, se vor exprima mai multi useri.

Trebuia sa pun "N-o sa-ti vina sa crezi ce se INTAMPLA cu Poiana lui Iocan. Vezi PROPUNEREA cutremuratoare a unui USER RESPECTAT."

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Politica interna
Politica externa
Migrație (de toate felurile, ca și romanii au migrat câteva milioane și ii vedeam prin Paris făcându-ți cu mâna din stația de bus după ce îți fura telefonul)
Atentate (ca astea va plac mult)

#8
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
nu sunt de acord.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostLex404, on 18 august 2017 - 19:18, said:

Politica interna
Politica externa
Migrație (de toate felurile, ca și romanii au migrat câteva milioane și ii vedeam prin Paris făcându-ți cu mâna din stația de bus după ce îți fura telefonul)
Atentate (ca astea va plac mult)
Prea mult, nu se mai discuta liber. Ideea era sa scadem agasarea, nu sa o crestem. Si daca ai si tu intr-o seara chef de un trolling light, sa nu trebuiasca sa cauti in prea multe sub-arii. (My 2c, evident).

#10
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003
Nebunia asta cu invazii musulmane, atentate, razboaie, discutii interminabile pe tema corectitudinii politice face ca multe alte discutii pe teme mai soft de genul politica interna, chestii ce tin de partea sociala ce prezinta interes ptr. multi sa fie camuflate de cele ce au ca tema violenta. De aceea si eu sunt de parere ca ar merita incercata divizarea Poienii in doua subarii, o zona ,,periculoasa'' ca discutii si subiecte si una care sa cuprinda subiecte de interes general, cotidian ptr. majoritatea romanilor care intra pe forum.
Doua subarii, atat. Parerea mea...

Edited by radumiki, 18 August 2017 - 19:21.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Ideea e ca politica interna și cea externa trebuie separată ca sa fie găsite mai ușor.
Ok:
Politica interna
Politica externa
Migratie (dacă vreți, deși nu o văd necesară ca sub arie. Una poate fi pe politica externa și migrația către RO pe politica interna)
Alte evenimente (fericite sau nefericite, nu cred ca e ok sa fie denumită o sub arie atentate. LOL)

Si lăsat home-ul Poienii pentru restul generalitatilor.


Sunt useri pe care poate ii doare undeva de politica externa. Ăștia când intra in poiana trebuie sa treacă prin câteva atentate, câteva incendii, prăbușiri, brexit și războiul din NK ca sa ajungă pe topicul unde poate spune M#IE FIREA

Edited by Lex404, 18 August 2017 - 19:24.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu conteaza pe cate arii se desfasoara cearta si scandalul . Oricum ne vom intelege ca surzii cu orbii prin gaura cheii.

Edited by JurasikMan, 18 August 2017 - 19:25.


#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 18:58, said:

Propun administratorilor sa segmenteze aria Poiana lui Iocan cu doua subarii, pentru inceput:

- Topicuri despre migratie si civilizatia europeana
- Restul topicurilor.


Dece nu:

-Actualitati
-Politica interna
-Politica externa
-Invatamant
-Social
-Sport
-Diverse - subiecte necenzurate

Structurarea pe domenii ajuta in primul rand noului venit sa-si gaseasca busola.
Ajuta celor mai vechi sa caute in istoric si apoi sa posteze pe domeniul adecvat
Par multe capitole dar avantajul este la fel de mare
Cel putin se pot trimite urgent pe Religie tot ce tine de religie si se discuta aici interminabil
pe sute de pagini

Edited by vio69a, 18 August 2017 - 19:42.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da' nu mai bine "decat" Diverse Posted Image ?

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Devin prea multe.

Toate interna La un loc. Altfel nu le găsești.

De exemplu am observat asta la mine de când a fost segmentata aria iOS. Dacă pana acum vedeam toate subiectele noi ca exista o arie, acum intru doar pe sub aria de interes deși dacă as sparge 15 minute as putea intra pe toate. Ca nu de alta, dar dacă postează cineva pe 5/5s tot pot sa ajut.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Nu sunt de acord, dar spre exemplu crearea unor sub arii precum Actualitati sau Diverse nu vor duce la pastrarea vreunei ordini, pentru ca pe acestea se vor purta discutii ce poate se vor potrivi altora dintre subariile enumerate mai sus.
Sunt impotriva pentru ca cei ce vor avea de gand sa polueze vor plua oricum, nu e ca pe o arie tehnica unde, scrolland de sus in jos, vazand un titlu ce li s-ar potrivi, vor intra sa-si dea cu parerea.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Este bine cum este acumPosted Image .......altfel nu va mai fi niciodata: Poiana lui Iocan!

Sau daca vreti neaparat:
Aria despre subiecte Interne
Aria despre subiecte Externe

Edited by xmanyacs77, 18 August 2017 - 20:06.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

View Postxmanyacs77, on 18 august 2017 - 20:03, said:

Este bine cum este acumPosted Image .......altfel nu va mai fi niciodata: Poiana lui Iocan!

Sau daca vreti neaparat:
Aria despre subiecte Interne
Aria despre subiecte Externe


Nu vrei sa fii moderator in poiana...? :D numai zic



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate