Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#55
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 14:18, said:

primul lucru pe care il inveti la tan sao e ca nu blocheaza un croseu. urmatorul lucru spus incepatorilor e ca croseul nu se blocheaza. se evita, se acopera dar nu se blocheaza.

Serios? Si noi de ce n-am invatat in atatia ani sa-l evitam? Acoperirea cu un quan sau e o prostie, la fel ca si blocajul loviturii de picior cu quan sau. Un picior dat de un practicant kyokushin te zboara cu totul..

Quote

bong sao are o aplicabilitate foarte restransa (lucru de asemeni mentionat)

Corect, a fost mentionat asta, si de ce naiba il mai invatam daca nu se aplica? Cine naiba loveste drept la corp pe strada?

Quote

lovitutura cu pumnul vertical este folosita si acum in distante mici.

Asa-i, daca ma ataca cineva in lift, o sa folosesc. Putin probabil.

Quote

nu am inteles ce vrei sa zici cu rotirea soldurilor, cred ca nici tu

Vezi forma a 2-a din wing chun, chum kiu.

Quote

clipul ala e o mistificare, daca chiar ai fi venit la sala ai fi stiut asta. "fostul tau antrenor" nu mai sta in Romania de o gramada de ani,  de aceea sunt destul de sigur ca minti.

Iti demonstrez ca nu mint. Fostul meu antrenor e in Germania acum, asa-i? A plecat in 2011. Nu aveam de unde sa stiu asta daca n-as fi fost acolo. Cat despre clip, nu stiam ca e o mistificare, chiar ma bucur ca e o mistificare! Omul a fost foarte de treaba.


Nu intentionez sa intru in polemici de nici un fel. Antrenorul a fost de treaba, atmosfera de la sala frumoasa, oamenii ok. Pentru socializare, un astfel de mediu e perfect. Ca sa inveti un stil de lupta, no way. Conditie fizica zero, sparring zero, iluzia ca stii sa te aperi folosing wing chun este periculoasa. Considera postarea mea ca un avertisment pentru incepatori.

Edited by christinne69, 07 August 2017 - 14:58.


#56
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
quan sao nu se foloseste in sala la care pretinzi ca ai fost.
ca sa clarificam totusi. ai practicat probabil intre anii 2008-2010, sporadic, veneai la antreneamente ca la un social club, nu ai auzit ce se spunea despre tan sao, nu ai auzit ce se spunea despre boing sao, nu ai auzit partea cu legenda, nu ai auzit partea in care se spunea ca conditie fizica trebuie sa faca fiecare acasa, e inutil sa se piarda timpul facand flotari sau alergari in grup, confunzi un om pe care se presupune ca l-ai vazut 2 ani saptamanal.
am intrebat si in perioada respectiva era o singura fata la nivelul chum kiu, destul de sigur nu erai tu aceea.
avertismentul tau e ok dar trebuie clarificat de la cine vine.

#57
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
toate artele martiale sunt metode de a conditiona corpul sa raspunda unui atac. fiecare o face conform cu viziunea fondatorului si cu experientele prin care a trecut sistemul respectiv. etichetele care se pun nu reprezinta altceva decat marketing (fara ca acest lucru sa fie neaparat ceva rau). wing chun-ul lui duncan leung de exemplu e fundamental diferit de cel al lui leung ting desi au avut acelasi profesor., asadar cand auziti ca in  sala x se face wing chun acest lucru nu inseamna nimic. poate fi cel mai catastrofal sistem de pe pamant sau poate fi o sala exceptionala. faptul ca are eticheta "wing chun" (sau oricare alta, e valabil pentru toate artele martiale) nu reprezinta nimic. golden glory e una dintre cele mai bune sali de kickbox din olanda. cand aveti ocazia treceti sa vedeti un antrenament de incepatori (e gratis). e plin de aiuriti care traiesc si se hranesc cu mitul ca " practica la sala lui schilt si karaev"
desigur ca exista criterii prin care putem diferentia salile intre ele, nimic nu surpaseaza insa  o luna de antrenament de proba acolo.

#58
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 15:15, said:

quan sao nu se foloseste in sala la care pretinzi ca ai fost.

Nu s-o folosi, dar tin minte si acum ca sifu a explicat ca lovitura de picior din lateral se blocheaza cu quan sao.

Quote

se spunea ca conditie fizica trebuie sa faca fiecare acasa, e inutil sa se piarda timpul facand flotari sau alergari in grup

La orice sala care se respecta se face conditie fizica la greu. Daca cei de la UFC faceau acasa conditie fizica..Posted Image

Si lasand la o parte clubul la care am practicat, se pare ca la toate salile de wing chun (am fost la mai multe) este acelasi standard, nu se face conditie fizica. Cei care vor sa faca wing chun trebuie sa stie ca nu se face conditie fizica si nici sparring. Se face doar chi sao, care e frectie la picior de lemn. Pe scurt, daca practici wing chun nu inveti sa te bati. Banuiesc ca cei care vor sa practice vor sa invete sa se bata, sa se apere. Well, nu vor invata asa ceva acolo.

Quote

confunzi un om pe care se presupune ca l-ai vazut 2 ani saptamanal.

E destul de neclar clipul. Mii de scuze daca am confundat.

Quote

am intrebat si in perioada respectiva era o singura fata la nivelul chum kiu, destul de sigur nu erai tu aceea.

Eram 4-5 fete cu totul, si cam toate faceam chum kiu, invatat acasa. Era una mica de statura si blonda, care era cea mai avansata.

Quote

avertismentul tau e ok dar trebuie clarificat de la cine vine.

Vine de la o fosta practicanta, cred ca te-am convins ca am fost acolo, nu e nevoie sa imi pun scan dupa buletin. Sa rezumam:

1. Nu se face conditie fizica
2. Nu se face sparring
3. Se fac doar exercitii cu partener care coopereaza
4. Nu inveti sa te bati, nu te poti apara eficient folosind wing chun. Fara sparring efectiv, nu poti invata sa te bati, e ca si cum ai incerca sa pilotezi un avion avand la baza doar flight simulatorul de la google.

Cam asta trebuie sa stie cei care doresc sa invete wing chun. Si banuiesc ca si tu esti de acord cu cele 4 concluzii ale mele.

In rest, cum spunea sifu "keep training"  Posted Image

Edited by christinne69, 07 August 2017 - 15:54.


#59
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005
ca sa inveti sa te bati trebuie sa exersezi si sa te bati "pe bune" cu altii.
pentru autoaparare probabil ca boxul e cel mai eficient fiindca un boxer se bate in ring foarte mult si capata experienta destul de repede (folosing manusi si casca se poate boxa serios fara prea multe riscuri de accidentare)

BJJ/luptele mi se par o vrajeala pe strada fiindca bataia nu dureaza atat de mult incat sa se ajunga la sol; iar daca ai ajuns totusi la sol esti terminat, o lupta de strada nu e niciodata dreapta, atacatorul mereu are un prieten cu el si te vor calca in picioare daca esti jos.

boxul e bun fiindca pe strada se merge pe principiul 1-2-ko, trebuie sa-l dobori foarte repede si apoi ori sa fugi daca sunt mai multi ori sa-l calci in picioare daca esti 1v1.

nu sunt expert, nu am facut niciodata lupte sau sa ma bat pe strada, dar daca credeti ca e ca la TV sau ca in salile de karate.....

#60
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
1. conditia fizica e capitala pentru lupta. filozofia scolii la care ai fost era ca flotari se pot face si acasa. daca ai nevoie de cineva sa numere nu e in niciun caz problema salii.  a circulat la un moment dat site-ul cu 100 pushups. cum nu ai fost atenta la atatea lucruri probabil l-ai ratat si pe asta
2. nu ai facut TU sparring. exista clipuri din perioada respectiva in care practicantii de acolo faceau. sigur, primitiv dar era. cu casti si manusi. nu discutam cat de corect "tehnic" era ci doar daca era sau nu. si era. din cate stiu este in continuare.
3. Tu ai facut exercitii cu cartener cooperant. Exista si chi sao liber.  
4. existau in acel grup cativa oameni care s-au descurcat pe strada cu cunostintele si abilitatile dobandite la antrenament.  exeplul cu avionul e o prostie care circula intre practicantii de fotoliu ca tine . pilotii invata sa piloteze o aeronava folosind un simulator, nu  prin trial & error.

din punctul meu personal de vedere wing chun-ul nu este cel mai eficient sistem de autoaparare azi. daca injurati wing chunul nu e ca si cum o injurati pe mama. dar lucrururile trebuiesc totusi puse in context

View Posttakillya, on 07 august 2017 - 16:07, said:

ca sa inveti sa te bati trebuie sa exersezi si sa te bati "pe bune" cu altii.
pentru autoaparare probabil ca boxul e cel mai eficient fiindca un boxer se bate in ring foarte mult si capata experienta destul de repede (folosing manusi si casca se poate boxa serios fara prea multe riscuri de accidentare)

BJJ/luptele mi se par o vrajeala pe strada fiindca bataia nu dureaza atat de mult incat sa se ajunga la sol; iar daca ai ajuns totusi la sol esti terminat, o lupta de strada nu e niciodata dreapta, atacatorul mereu are un prieten cu el si te vor calca in picioare daca esti jos.

boxul e bun fiindca pe strada se merge pe principiul 1-2-ko, trebuie sa-l dobori foarte repede si apoi ori sa fugi daca sunt mai multi ori sa-l calci in picioare daca esti 1v1.

nu sunt expert, nu am facut niciodata lupte sau sa ma bat pe strada, dar daca credeti ca e ca la TV sau ca in salile de karate.....

bjj-ul e o metoda incredibil de inteligtenta de a invinge un om mai greu. are minusurile lui dar sa spui ca bjj-ul sau luptele sunt o vrajeala denota ca habar nu ai pe ce lume traiesti.

#61
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 16:17, said:

1. conditia fizica e capitala pentru lupta. filozofia scolii la care ai fost era ca flotari se pot face si acasa. daca ai nevoie de cineva sa numere nu e in niciun caz problema salii.  a circulat la un moment dat site-ul cu 100 pushups. cum nu ai fost atenta la atatea lucruri probabil l-ai ratat si pe asta
2. nu ai facut TU sparring. exista clipuri din perioada respectiva in care practicantii de acolo faceau. sigur, primitiv dar era. cu casti si manusi. nu discutam cat de corect "tehnic" era ci doar daca era sau nu. si era. din cate stiu este in continuare.
3. Tu ai facut exercitii cu cartener cooperant. Exista si chi sao liber.  
4. existau in acel grup cativa oameni care s-au descurcat pe strada cu cunostintele si abilitatile dobandite la antrenament.  exeplul cu avionul e o prostie care circula intre practicantii de fotoliu ca tine . pilotii invata sa piloteze o aeronava folosind un simulator, nu  prin trial & error.

din punctul meu personal de vedere wing chun-ul nu este cel mai eficient sistem de autoaparare azi. daca injurati wing chunul nu e ca si cum o injurati pe mama. dar lucrururile trebuiesc totusi puse in context



bjj-ul e o metoda incredibil de inteligtenta de a invinge un om mai greu. are minusurile lui dar sa spui ca bjj-ul sau luptele sunt o vrajeala denota ca habar nu ai pe ce lume traiesti.

pe strada daca ai ajuns jos esti terminat, nu te mai amagi, nu ai timp sa duci lupta la sol.

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
1:1 cand celalalt nu e boxer BJJ da rezultate, si nu e de neglijat ca - nefiind striking - scapi fara falange zdrobite in dintii aluia (daca ai noroc).
Chiar daca e boxer, dar nu de elita, cu BJJ esti in avantaj fiindca asta e atu-ul lor, te duc la sol unde esti neajutorat.

#63
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Posttakillya, on 07 august 2017 - 16:22, said:


pe strada daca ai ajuns jos esti terminat, nu te mai amagi, nu ai timp sa duci lupta la sol.

niciodata? sunt si exceptii? cate cazuri trebuie sa vezi ca sa accepti ca exista si lupta la sol?

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Mai aproape de adevar, mai departe de (orice) stil:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ud6mldODIAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 16:17, said:

2. nu ai facut TU sparring. exista clipuri din perioada respectiva in care practicantii de acolo faceau. sigur, primitiv dar era. cu casti si manusi. nu discutam cat de corect "tehnic" era ci doar daca era sau nu. si era. din cate stiu este in continuare.

Asa este, se facea doar sambata, venea cine voia, dar nu se facea sistematic in cadrul antrenamentului.

Dar hai sa ne oprim aici. Intentia mea nu este sa denigrez ceva sau pe cineva, am expus doar concluziile mele.

#66
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 16:31, said:



niciodata? sunt si exceptii? cate cazuri trebuie sa vezi ca sa accepti ca exista si lupta la sol?
Poate exista dar eu personal nu am vazut asa ceva si nici nu am incercat, 2-3 lovituri, poate o secerare, dujmanul e pe jos unde isi ia un picior in fata si aia a fost, efectiv tavaleala nu am practicat, nu am vazut si nici nu am auzit, oricum daca faci o proiectare frumoasa ii cam stingi lumina la fraer.
Doamne fereste , sa nu cada in cap.

#67
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014
dar daca adversarul se agata de tine si cazi cu el la pamant? sau tu nu lucrezi decat cu certitudini?
mie mi s-a intamplat sa ajung la sol (desi nu practic activ bjj). experienta mea vs experienta ta. tu ramai cu parerile tale, eu sunt deschis la discutii

#68
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 17:40, said:

dar daca adversarul se agata de tine si cazi cu el la pamant? sau tu nu lucrezi decat cu certitudini?
mie mi s-a intamplat sa ajung la sol (desi nu practic activ bjj). experienta mea vs experienta ta. tu ramai cu parerile tale, eu sunt deschis la discutii
Te-ai batut asa pe strada ??? La sol ?
Din experienta personala pot sa spun ca inca nu s-a agatat nimeni de nimeni , bataia s-a terminat pt mine in picioare, daca sa zicem ca totusi s-ar agata unu' de mine m-asi grabi sa ajung in picioare.
1. Majoritatea celor care se agata sint ghertoii, cu aia nu-i problema.
2. Daca se agata un profi va anunt cind ies din spital cum a decurs bataia 😆.

Edited by lil debul, 07 August 2017 - 19:09.


#69
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postchristinne69, on 07 august 2017 - 15:40, said:

Si lasand la o parte clubul la care am practicat, se pare ca la toate salile de wing chun (am fost la mai multe) este acelasi standard, nu se face conditie fizica. Cei care vor sa faca wing chun trebuie sa stie ca nu se face conditie fizica si nici sparring. Se face doar chi sao, care e frectie la picior de lemn. Pe scurt, daca practici wing chun nu inveti sa te bati. Banuiesc ca cei care vor sa practice vor sa invete sa se bata, sa se apere. Well, nu vor invata asa ceva acolo.

Este foarte adevarat, in nicio sala de wing chun nu se face conditie fizica. Se face un fel de incalzire sporadica si ceva intinderi, dupa care se trece la studiul de tehnica. Pe de-o parte, pentru ca forta si conditia fizica se pot face in restul timpului, pe de-alta parte pentru ca ora de wing X costa. Intr-ul fel este si explicabil, de ce nu se pierde vremea cu chestiile astea.
Ce mi s-a parut mie inutil, pe vremea cind practicam wing, era insistenta cu care se exersau formele, care la rindul lor contau pentru examene.
Si io am vizitat fel de fel de sali, ba chiar am avut ocazia sa particip la niste asa numite seminarii cu Keith Kernspecht. Mai inveti un tertip, mai o tehnica noua, sau executata altfel, dar concluzia mea, la fel de clara, este, ca WingX nu se preteaza pentru altercatiile stradale. Este de-a dreptul stupid sa inghiti ideea, ca s-ar putea sa ai vreo sansa contra unei arme de orice fel. In plus este un stil static depasit de mult de informatiile mai noi. Asa cum Bruce Lee a renuntat la pozitiile alea de-a dreptul instabile, tot la fel Cassius Clay, alias Muhammad Ali, a revolutionat boxul cu admirabilul joc de glezne si eschivele sale.
Am practicat wing tsung timp de citiva ani si am ajuns la un nivel foarte inalt. Mi-a lipsit examenul de sifu si, pentru ca ulterior m-am mutat, am renuntat complet la "sportul" asta. Cele mai multe ore le-am luat la privat, pentru 45 de euro ora, desi dai sifu imi era amic. N-are rost sa fiu magar totusi, pentru ca asa zisa ora se intindea si pina la 3 ore, sau chiar toata dupamasa la sfirsitul saptaminii. Cu el am facut si sparring cit cuprinde, dar de fiecare data a iesit la iveala un lucru. Nu iesea mai nimic din toate tehnicile alambicate exersate in timpul antrenamentelor.
A fost totusi o perioada interesanta, un capitol misto din viata, legat de multe alte chestii, pe care le faceam impreuna, inclusiv ore de parapanta, ski extrem si altele. Pentru ca in permanenta am privit critic lucrurile astea, m-am prins fara sa fie nevoie de filosofia vreunui forum, ca tot bla-bla-ul legat de artele martiale are in spate un scop comercial in schimbul iluziei de siguranta falsa.
Am mai zis treaba asta, cine are ceva mai mult de-un suport de palarie intre urechi, analizeaza singur, de ce altercatiile de strada n-au nicio legatura cu altceva decit cu tehnica rudimentara, multa forta, masa fizica si determinare.

@eskrima, baiete, citi ani ai?

#70
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qSX0PCQXiO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvata_pa_batz, on 07 august 2017 - 19:25, said:

Nu iesea mai nimic din toate tehnicile alambicate exersate in timpul antrenamentelor.

De acord 10000% cu ceea ce ai scris.

Pentru o altercatie pe strada e nevoie de viteza de reactie, forta si rezistenta fizica, inclusiv la lovituri. Daca le ai pe astea, si mai ai si o doza suficienta de agresivitate, iar adversarul tau nu este sportiv de performanta, castigi lupta 90%, chiar si cu mai multi adversari. Nu iti trebuie alta tehnica decat eschiva, iar ca antrenament datul la sac zilnic este mai mult decat suficient. Evident, trebuie sa fi barbat pentru asta. Mie imi ajunge electrosocul si disponibilitatea de a-l folosi. Posted Image

Din Wing Chun as pastra doar treaba cu linia de centru si as modifica putin acea deplasare in triunghi / in lateral pentru a fi ceva mai fluida.

In rest, clipul pus de tine este extrem de relevant.

Edited by christinne69, 07 August 2017 - 21:03.


#72
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postchristinne69, on 07 august 2017 - 21:01, said:



De acord 10000% cu ceea ce ai scris.

Pentru o altercatie pe strada e nevoie de viteza de reactie, forta si rezistenta fizica, inclusiv la lovituri. Daca le ai pe astea, si mai ai si o doza suficienta de agresivitate, iar adversarul tau nu este sportiv de performanta, castigi lupta 90%, chiar si cu mai multi adversari. Nu iti trebuie alta tehnica decat eschiva, iar ca antrenament datul la sac zilnic este mai mult decat suficient. Evident, trebuie sa fi barbat pentru asta. Mie imi ajunge electrosocul si disponibilitatea de a-l folosi. Posted Image

Din Wing Chun as pastra doar treaba cu linia de centru si as modifica putin acea deplasare in triunghi / in lateral pentru a fi ceva mai fluida.

In rest, clipul pus de tine este extrem de relevant.
Esti o fata, femeie, persoana, practicanta deosebita.
Adica vroiam sa-ti zic ca te iubesc pt postarea  ta dar sint cam timid, deci ma abtin.😆

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate