Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 eskrima, on 08 august 2017 - 01:38, said:



pentru ca kernspecht este antrenor si are aproape 70 de ani. in toata istoria ei, in EWTO au fost vreo 4 practicanti de origine romana peste gradul 4. pe unul il cunosc personal, despre ceilalti ma interesez zilele astea.

daca ai fost cat de cat apropiat de fenomen poate i-ai intalnit pe boztepe, avci, wilimek, h. p. edel, ataseven. daca da si totusi insisti ca se face balet esti rau intentionat ori habarnist. daca nu-  inseamna ca nu ai practicat asa mult cum te alinti.

clipul ala pe care il tot fluturi este compatibil cu principiile din wing chun. faptul ca nu e  in concordanta cu pasarelele din capul tau despre cum ar trebui sa fie wing chun-ul e cu totul alta discutie.




pe un topic despre wing chun/ jkd e o parere pertinenta.



imi intaresti parerea ca nu prea ai fost la antrenamente decat sporadic. dar ai pareri.
s-a spus in mod repetat ca lupta nu arata in niciun caz ca antrenamentul. nici nu are cum de altfel.


ha ha, abia acum m-am prins ca ne trollezi. imi cer scuze pentru ce am scris, nu stiam ca acest topic e o sursa de amuzament pentru tine.


singurul care a fost de fata a fost Thomas Mannes. E ceva ce nu se leaga in povestile tale.



simti nevoia unui argument legat de varsta? e irelevant cati ani am.



l-ai vazut pe bayer cand a venit in chisinau?

Din pacate deja plecasem.






Edited by vinciun, 08 August 2017 - 07:36.


#92
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt cel mai mare fan al WC in ring, dar la cat de letali sunt nu-si permit marii guru sa decimeze populatia sportiva.

#93
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
:D

#94
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Cum spunea si colegul vinciun, stilul poate fi facut functional, dar nu la modul in care se preda astazi. Chiar si chi sao se poate aplica pe strada, depinde de configuratie. Spre exemplu eu vad asa: primesti un croseu, il parezi cu un "bong sau" mult modificat, cotul mai jos si unghiul dintre brat si antebrat mare, automat individul vazand ca are o mana blocata cu parajul, te va lovi instinctiv cu cealalta mana, tot croseu. Il parezi si pe acela si ai ajuns in pozitie de chi sao, unde ai avantaj. Posted Image

As mai pastra si principiul deplasarii: cand adversarul se retrage, tu inaintezi sa-l presezi, cand adversarul inainteaza, te  deplasezi in lateral.

Pe baza asta, sparring la greu, forta, viteza, dat la sac, si cred c-ar iesi ceva.

Anderson Silva, unul dintre cei mai buni din UFC, s-a antrenat cu Dan Inosanto intr-o forma modificata de Wing Chun, e printre putinii luptatori din UFC care foloseste blocaje considerate ciudate. Michael Page, actuala senzatie a MMA la fel, s-a antrenat intr-n stil de Kung Fu numit Lau Gar.

Dar toate modificate! Wing Chun si Aikido, aplicate traditional, sunt "pure garbage".

Nu mai practic, acum joc tenis, dar nu pierd nicio editie de UFC. Posted Image

Daca marele Anderson Silva, care este deja o legenda in MMA face chestia asta, inseamna ca n-o face degeaba. Totul este modul de aplicare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1V74AjHeMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 08:18.


#95
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Da, din pacate acesta e adevarul. Nu prea exista luptatori de vinciun. Personal il consider pe Bayer cel mai bun, insa acum el e un teoretician care ii invata pe altii. La forma fizica pe care o are si fara o mana nu cred ar face minuni in bataie cu un profesionist de ring. Dar are si o varsta totusi.

Legenda spune ca Wong Shun Leung era maremar zmardoi ( cum ii place lui Overseas sa zica) cica s-a batut cu un boxer profesionist si a invins foarte rapid, ceva de genul maxim 2 min, nu mai tin minte. Din pacate nu avem nicaieri inregistrata lupta si nu ne putem da cu parerea cat de bun era el si mai ales boxerul. Aa, sa nu uit, boxerul avea vreo 90kg si el pana in 70. Deci, barna mica rastoarna carul mare.

Si despre Philip Bayer era o legenda parca, daca nu o incurc cu a altcuiva. Se facea ca a intrat intr-o sala si si-a incercat puterile cu un luptator de muay thai. Prima data,incepator fiind, Bayer si-a luat-o dar s-a intors peste un timp cand a mai capatat experienta si l-a batut rau pe nemernic.

Personal imi place linia lui Wong Shun Leung, in special a lui Bayer. Cautati pe youtube ving tsun kung fu Phb. El a adaptat ving tsun-ul pentru europeni. A imbunatatit pozitia, lovitura mai puternica, cat si sistema de predare. Se pune accent pe viteza, tehnica dar si forta spre deosebire de alte linii. In plus el a aruncat foarte foarte multe "procedee" care erau de fapt inutile, bune doar pentru demonstratii. A lasat doar ceea ce corespunde cu adevarat principiului de maxima eficienta cu un minim de miscari.

In chi sao nu ne fugarim dupa mainile partenerului, cum o fac multi pe youtube. Ideea de baza e sa lovesti, sa lovesti si iar sa lovesti, cat mai direct si la obiect. Insa daca apare un obstacol el trebuie inlaturat rapid si loviturile sa continuie. Nu prea se practica in ving tsun kung fu phb loviturile de tip mitraliera, cum vad pe youtube la multi maiestri de te infoaie rasul. Ei uita sa mai loveasca, doar incep sa roteasca rapid mainile precum un iepure. Toata lumea rade de asta. Lovitirile de obicei sunt doua maxim trei la rand insa suficient de puternice. De fapt una trebuie sa fie deajuns.  

Vad pe youtube maestri care demonstreaza lovitura corecta in vinciun si te umfla rasul. Nu au gram de forta sau stabilitate. Lovitura trebuie sa fie scurta dar sa vina din calcai, trecand prin sold. Exista si o varianta mai puternica care are o amplitudine mai mare cu o intoarcere a corpului mai pronuntata, genul cum lovea bruce lee doar ca el o rotungea prea mult.

La antrenament se pune accent foarte mult pe punch sao si sparing, foarte mult sparing.  Punch sao e de departe cel mai eficient exercitiu pentru a antrena lovitura si stabilitatea corpului in ving tsun.

Dezvoltarea fizica e foarte recomandata, nu am auzit vreodata sa spuna antrenorul ca unul mic e in avantaj fata de altul mare. Din contra, unul mic are un mare minus si trebuie sa munceasca foarte mult in celelalte planuri ( rezistenta, viteza, tehnica) ca sa poata concura cu altul mai mare.  

Totusi,cum spunea si vata pe patz, nu se pierde timpul la antrenament cu dezvoltarea fizica, acolo te duci sa inveri ving stun, dezvoltarea fizica o poti face in alta parte. Totusi un minim de exercitii se practica si in sala. La inceput in timpul incalzirii ceva alergare, flotari diamant mersul gastei etc. Precum si la sfarsit de antrenament niste fmotari in degete, in diamant, genuflexiuni sau stat in aer asezat, abdomene, burpees sau cum se mai scrie si cam atat.

#96
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

 christinne69, on 08 august 2017 - 07:01, said:

Am fost la antrenamente in mod regulat, de 2 ori pe saptamana. Stiu ce se spunea, chiar sifu spunea sa stam in banca noastra ca nu ne putem lupta pe strada cu ce invatam acolo, ca lupta reala e cu totul altceva.

Intrebarea mea este: ce sens au atunci antrenamentele?

Trebuia sa se faca sparring intensiv la fiecare antrenament, nu sa invatam chestii care nu se aplica. Valabil pt toate salile de Wing Chun.

nu, sparringul intensiv la fiecare antrenament este contraproductiv. e o diferenta intre ce crezi tu ca ar trebui facut si ce cred alti oameni cu experienta.  sparring deloc evident ca e o problema dar nu era problema salii ca TU nu te duceai in zilele in care se facea.
in al doilea rand antrenamentele tale au fost sporadice, daca vrei sa insistam pe tema iti pot spune exact cate prezente ai avut. exista inca arhiva clubului in sectiunea rezervata membrilor.
mi se pare incredibil cum ne contrazicem despre lucruri unde evident nu ai niciun clue,

 overseas, on 08 august 2017 - 07:39, said:

Sunt cel mai mare fan al WC in ring, dar la cat de letali sunt nu-si permit marii guru sa decimeze populatia sportiva.

sunt de acord cu tine ca wing chun-ul nu e cea mai indicata solutie pentru cineva care doreste sa lupte in ring.

 christinne69, on 08 august 2017 - 08:17, said:

Cum spunea si colegul vinciun, stilul poate fi facut functional, dar nu la modul in care se preda astazi. Chiar si chi sao se poate aplica pe strada, depinde de configuratie. Spre exemplu eu vad asa: primesti un croseu, il parezi cu un "bong sau" mult modificat, cotul mai jos si unghiul dintre brat si antebrat mare, automat individul vazand ca are o mana blocata cu parajul, te va lovi instinctiv cu cealalta mana, tot croseu. Il parezi si pe acela si ai ajuns in pozitie de chi sao, unde ai avantaj. Posted Image

As mai pastra si principiul deplasarii: cand adversarul se retrage, tu inaintezi sa-l presezi, cand adversarul inainteaza, te  deplasezi in lateral.

Pe baza asta, sparring la greu, forta, viteza, dat la sac, si cred c-ar iesi ceva.

Anderson Silva, unul dintre cei mai buni din UFC, s-a antrenat cu Dan Inosanto intr-o forma modificata de Wing Chun, e printre putinii luptatori din UFC care foloseste blocaje considerate ciudate. Michael Page, actuala senzatie a MMA la fel, s-a antrenat intr-n stil de Kung Fu numit Lau Gar.

Dar toate modificate! Wing Chun si Aikido, aplicate traditional, sunt "pure garbage".

Nu mai practic, acum joc tenis, dar nu pierd nicio editie de UFC. Posted Image

Daca marele Anderson Silva, care este deja o legenda in MMA face chestia asta, inseamna ca n-o face degeaba. Totul este modul de aplicare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1V74AjHeMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 vinciun, on 08 august 2017 - 08:37, said:

Da, din pacate acesta e adevarul. Nu prea exista luptatori de vinciun. Personal il consider pe Bayer cel mai bun, insa acum el e un teoretician care ii invata pe altii. La forma fizica pe care o are si fara o mana nu cred ar face minuni in bataie cu un profesionist de ring. Dar are si o varsta totusi.

Legenda spune ca Wong Shun Leung era maremar zmardoi ( cum ii place lui Overseas sa zica) cica s-a batut cu un boxer profesionist si a invins foarte rapid, ceva de genul maxim 2 min, nu mai tin minte. Din pacate nu avem nicaieri inregistrata lupta si nu ne putem da cu parerea cat de bun era el si mai ales boxerul. Aa, sa nu uit, boxerul avea vreo 90kg si el pana in 70. Deci, barna mica rastoarna carul mare.

Si despre Philip Bayer era o legenda parca, daca nu o incurc cu a altcuiva. Se facea ca a intrat intr-o sala si si-a incercat puterile cu un luptator de muay thai. Prima data,incepator fiind, Bayer si-a luat-o dar s-a intors peste un timp cand a mai capatat experienta si l-a batut rau pe nemernic.

Personal imi place linia lui Wong Shun Leung, in special a lui Bayer. Cautati pe youtube ving tsun kung fu Phb. El a adaptat ving tsun-ul pentru europeni. A imbunatatit pozitia, lovitura mai puternica, cat si sistema de predare. Se pune accent pe viteza, tehnica dar si forta spre deosebire de alte linii. In plus el a aruncat foarte foarte multe "procedee" care erau de fapt inutile, bune doar pentru demonstratii. A lasat doar ceea ce corespunde cu adevarat principiului de maxima eficienta cu un minim de miscari.

In chi sao nu ne fugarim dupa mainile partenerului, cum o fac multi pe youtube. Ideea de baza e sa lovesti, sa lovesti si iar sa lovesti, cat mai direct si la obiect. Insa daca apare un obstacol el trebuie inlaturat rapid si loviturile sa continuie. Nu prea se practica in ving tsun kung fu phb loviturile de tip mitraliera, cum vad pe youtube la multi maiestri de te infoaie rasul. Ei uita sa mai loveasca, doar incep sa roteasca rapid mainile precum un iepure. Toata lumea rade de asta. Lovitirile de obicei sunt doua maxim trei la rand insa suficient de puternice. De fapt una trebuie sa fie deajuns.  

Vad pe youtube maestri care demonstreaza lovitura corecta in vinciun si te umfla rasul. Nu au gram de forta sau stabilitate. Lovitura trebuie sa fie scurta dar sa vina din calcai, trecand prin sold. Exista si o varianta mai puternica care are o amplitudine mai mare cu o intoarcere a corpului mai pronuntata, genul cum lovea bruce lee doar ca el o rotungea prea mult.

La antrenament se pune accent foarte mult pe punch sao si sparing, foarte mult sparing.  Punch sao e de departe cel mai eficient exercitiu pentru a antrena lovitura si stabilitatea corpului in ving tsun.

Dezvoltarea fizica e foarte recomandata, nu am auzit vreodata sa spuna antrenorul ca unul mic e in avantaj fata de altul mare. Din contra, unul mic are un mare minus si trebuie sa munceasca foarte mult in celelalte planuri ( rezistenta, viteza, tehnica) ca sa poata concura cu altul mai mare.  

Totusi,cum spunea si vata pe patz, nu se pierde timpul la antrenament cu dezvoltarea fizica, acolo te duci sa inveri ving stun, dezvoltarea fizica o poti face in alta parte. Totusi un minim de exercitii se practica si in sala. La inceput in timpul incalzirii ceva alergare, flotari diamant mersul gastei etc. Precum si la sfarsit de antrenament niste fmotari in degete, in diamant, genuflexiuni sau stat in aer asezat, abdomene, burpees sau cum se mai scrie si cam atat.

aiureli fara nicio legatura cu subiectul.

#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 christinne69, on 08 august 2017 - 08:17, said:

Cum spunea si colegul vinciun, stilul poate fi facut functional, dar nu la modul in care se preda astazi. Chiar si chi sao se poate aplica pe strada, depinde de configuratie. Spre exemplu eu vad asa: primesti un croseu, il parezi cu un "bong sau" mult modificat, cotul mai jos si unghiul dintre brat si antebrat mare, automat individul vazand ca are o mana blocata cu parajul, te va lovi instinctiv cu cealalta mana, tot croseu. Il parezi si pe acela si ai ajuns in pozitie de chi sao, unde ai avantaj. Posted Image

As mai pastra si principiul deplasarii: cand adversarul se retrage, tu inaintezi sa-l presezi, cand adversarul inainteaza, te  deplasezi in lateral.

Pe baza asta, sparring la greu, forta, viteza, dat la sac, si cred c-ar iesi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1V74AjHeMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi place cum gandesti dar am o idee un pic diferita. Dupa cum spuneam, scopul nu e sa ajungi in chi sau ci sa lovesti. Asta uita multe scoli. Deci daca ai facut bong sao corect atacantul ar trebui sa fie un pic dezechilibrat si sa nu aiba comoditatea de a lovi cu cealalta mana. In plus in ving tsun exista atacul continuu, adica ai aplicat bong sao dezechilibrandu-l si merge lovitura, nu astepti sa loveasca el din toate partile,oricat de rapid ai fi oricum o incasezi pana la urma. Daca ai facut bong sao cu pas in spate lateral il astepti cand vine cu cealalta mana ( daca nu i-ai dat deja un picior in genunchi sau intre picioare) aplici tan sao concomitent cu lovitura, nu ai de ce sa umbli dupa mainile lui sa intri in chi sao, e o idee gresita. Bine asa cu vorba e simplu, poate sa rada cineva acum ca ne batem in scris :)

#98
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 eskrima, on 08 august 2017 - 08:41, said:

nu, sparringul intensiv la fiecare antrenament este contraproductiv. e o diferenta intre ce crezi tu ca ar trebui facut si ce cred alti oameni cu experienta.  

Off, nu te lasi Posted Image

Nu ma consider o practicanta, doamne fereste, nu ma consider o persoana cu experienta in domeniu, dar hai sa ne uitam un pic in curtea altora, lasa-ma pe mine, ca nu sunt un exemplu bun: prietenul meu a fost practicant de kyokushin karate. Pai facea lejer 150 de flotari in pumni, abdoneme si genoflexiuni la greu, rulat sticla pe tibie, dat cu pumnul in pietris pana se durificau monturile, iar la fiecare antrenament se facea sparring.

La salile de box la fiecare antrenament se face sparring. Daca consideri ca boxerii nu au experienta, iti poti testa capacitatile in fata unui boxer amator. Eu pariez toti banii pe boxer, fara sa te cunosc.

La fel, daca doresti sa iti testezi capacitatile in fata unuia care a facut 6 ani de kyokushin intensiv, stii pe cine pariez.
De fapt, chiar putem aranja ceva daca vrei: prietenul meu, centura neagra kyokushin, 10 ani de practica intensiva, daca esti de acord o sa-i propun si lui si daca e de acord, faci un "no holds barred" cu el, si punem rezultatul aici? Asta ca sa nu vorbim vorbe. Testeaza-ti Wing Chun-ul contra unuia de 85kg, 1.80m care chiar stie ce face, care poate incasa o groaza de pumni fara sa clipeasca, pentru ca asta face la antrenamente, si care face zilnic sparring. Daca Wing Chun se dovedeste a fi eficient..eu retrag tot ce am scris aici.

Quote

dar nu era problema salii ca TU nu te duceai in zilele in care se facea.

Se facea doar sambata.

Intelege odata ca nu e vorba de mine, ca nu ma duceam eu, tot ce am spus este corect si tu stii asta. Considera ca abilitatile mele in Wing Chun sunt 0 daca vrei, dar nu despre mine e vorba, ci despre modul in care se practica astazi acest stil.

Sifu Cucu stia sa lupte, avea conditie fizica, avea de toate, avea antrenamente si in kickboxing si in BJJ, noi nu stiam sa luptam. Nici unul. Palmele alea care zici tu ca si le dadeau cei 2-3 practicanti avansati sunt nimic intr-o confruntare reala.

Edit: Cate cozi de matura rupi tu cu tibia din lovitura? Cei de la kyokushin rup vreo 2-3, una peste alta. Tu cu conditia fizica de acasa si sparringul facut sambata ce rezultate ai?

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 09:04.


#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

 eskrima, on 08 august 2017 - 08:48, said:



nu, sparringul intensiv la fiecare antrenament este contraproductiv. e o diferenta intre ce crezi tu ca ar trebui facut si ce cred alti oameni cu experienta.  sparring deloc evident ca e o problema dar nu era problema salii ca TU nu te duceai in zilele in care se facea.
in al doilea rand antrenamentele tale au fost sporadice, daca vrei sa insistam pe tema iti pot spune exact cate prezente ai avut. exista inca arhiva clubului in sectiunea rezervata membrilor.
mi se pare incredibil cum ne contrazicem despre lucruri unde evident nu ai niciun clue,



sunt de acord cu tine ca wing chun-ul nu e cea mai indicata solutie pentru cineva care doreste sa lupte in ring.




aiureli fara nicio legatura cu subiectul.

Asa am zis si eu.

#100
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 vinciun, on 08 august 2017 - 08:48, said:

Imi place cum gandesti dar am o idee un pic diferita. Dupa cum spuneam, scopul nu e sa ajungi in chi sau ci sa lovesti. Asta uita multe scoli. Deci daca ai facut bong sao corect atacantul ar trebui sa fie un pic dezechilibrat si sa nu aiba comoditatea de a lovi cu cealalta mana.


Da, in scris e usor, asa e. :) Cand vine un practicant de kyokushin sau de kickboxing si iti da un croseu, te asigur ca parajul nu-l dezechilibreaza, testat si verificat. :) Ca sa parezi si sa lovesti concomitent, iti trebuie un timing perfect, n-o sa te intalnesti pe strada cu asa ceva.

Cat despre "vanarea mainilor" in chi sao, asa spunea si sifu, sa nu cumva sa vanam mainile!

#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Deci, intalnesc foarte multi practicanti de vinciun, chiar maestri, care sunt de parere ca acest stil in forma lui traditionala nu-i suficient. Pare sa aiba perspectiva, dar cine isi bate capul cand in lumea MMA-ului exista tehnici testate si verificate.

De exemplu este pe youtube un rus care dupa multi ani de practicare si predare de vinciun a ajuns la concluzia ca vinciunul e deja invechit. A inceput sa-l modifice el,adica sa-l adapteze. Acum nu stiu, probabil ca mai tare il strica.

Eu nu pot sa ma laud ca am devenit cine stie ce ideal. Trei ani am practicat destul de serios. Am facut multe sparinguri cu prieteni de la box si taekwando  insa eram mai puternic decat ei si cine stie, daca practicam alt stil poate era acelasi rezultat. Cu profesionisti nu m-am batut, nici nu am avut ocazia.

#102
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 vinciun, on 08 august 2017 - 09:04, said:

Am facut multe sparinguri cu prieteni de la box si taekwando  insa eram mai puternic decat ei si cine stie, daca practicam alt stil poate era acelasi rezultat. Cu profesionisti nu m-am batut, nici nu am avut ocazia.

Pai, daca esti inalt, puternic si rapid i-ai fi batut si fara Wing Chun Posted Image Doar cu datul la sac zilnic.

Asta mi-au spus profesionisti cu care am stat de vorba, nu vorbesc din experienta, dar ii cred pe ei. Makes sense.

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 09:06.


#103
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Ce am vrut sa spun si uitasem. La noi nu era cu centuri, costumatie ,examene platite etc. Deci, nu poti spune ca antrenorul ne jupuia de bani. In trei ani am ajuns la primele lectii cu bastonul, nici nu am apucat sa invat forma bu jee sau cum se mai scrie. Drept ca aproape tot ce am invatat a fost din primii doi ani, in al treilea avusesem niste probleme de sanatate si nu am frecventat regulat, apoi m-am axat pe dezvoltare fizica pur si simplu.

#104
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 eskrima, on 08 august 2017 - 01:38, said:

pentru ca kernspecht este antrenor si are aproape 70 de ani. in toata istoria ei, in EWTO au fost vreo 4 practicanti de origine romana peste gradul 4. pe unul il cunosc personal, despre ceilalti ma interesez zilele astea.

daca ai fost cat de cat apropiat de fenomen poate i-ai intalnit pe boztepe, avci, wilimek, h. p. edel, ataseven. daca da si totusi insisti ca se face balet esti rau intentionat ori habarnist. daca nu-  inseamna ca nu ai practicat asa mult cum te alinti.

clipul ala pe care il tot fluturi este compatibil cu principiile din wing chun. faptul ca nu e  in concordanta cu pasarelele din capul tau despre cum ar trebui sa fie wing chun-ul e cu totul alta discutie.

imi intaresti parerea ca nu prea ai fost la antrenamente decat sporadic. dar ai pareri.
s-a spus in mod repetat ca lupta nu arata in niciun caz ca antrenamentul. nici nu are cum de altfel.

singurul care a fost de fata a fost Thomas Mannes. E ceva ce nu se leaga in povestile tale.

simti nevoia unui argument legat de varsta? e irelevant cati ani am.

Copile, e mare lucru sa citesti un text si sa-l intelegi, asa cum vrea el sa transmita ideea, evident fara adaosul speculatiilor tale. Si da, virsta reprezinta un argument pentru prezenta, ori lipsa experientei. Cind ai vazut si-ai halit multe, vezi cu totul altfel lucrurile.
Cauta tu printre romani grade superioare. Hint: pierzi vremea in directia asta.
La bataia aia au fost de fata, din cite mi-a povestit dai siful meu, citeva zeci de persoane. A fost vorba de un seminar, la care se participa pe baza de plata. Astfel de sedinte costau pentru trei zile, in functie de grad intre 250 si 600 de euro, nu-i nimic deosebit. In filmuletul ala nu apar toti, pentru ca programul inca nu incepuse.
Bati cimpii si @Christinne69 ti-a explicat treaba asta cu argumente. Daca ceea ce se preda la antrenamente este cu totul altceva decit iti trebuie intr-o situatie reala, atunci e degeaba. Oricare alte explicatii sint dijaba

#105
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

 christinne69, on 08 august 2017 - 08:52, said:

O Tu cu conditia fizica de acasa si sparringul facut sambata ce rezultate ai?

suficient cat sa lupt in gatheringuri dog brothers daca iti spune ceva asta

 vata_pa_batz, on 08 august 2017 - 09:44, said:



Cauta tu printre romani grade superioare. Hint: pierzi vremea in directia asta.


adrian t. claudiu c. catalin g. iosif b.
pe care din astia ii cunosti personal?
da, asa ma gandeam si eu.

bataia de care a vorbesti a fost la un seminar tinut de william cheung. emin impreuna cu thomas mannes s-au dus peste aia. iti trebuie steel balls sa faci asta.
btw, te-am prins cu minciuna, nu ai gradul pe care te lauzi ca l-ai obtinut. sau in orice caz nu in ewto.

#106
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 vata_pa_batz, on 08 august 2017 - 09:44, said:

Copile, e mare lucru sa citesti un text si sa-l intelegi, asa cum vrea el sa transmita ideea, evident fara adaosul speculatiilor tale. Si da, virsta reprezinta un argument pentru prezenta, ori lipsa experientei. Cind ai vazut si-ai halit multe, vezi cu totul altfel lucrurile.
Cauta tu printre romani grade superioare. Hint: pierzi vremea in directia asta.
La bataia aia au fost de fata, din cite mi-a povestit dai siful meu, citeva zeci de persoane. A fost vorba de un seminar, la care se participa pe baza de plata. Astfel de sedinte costau pentru trei zile, in functie de grad intre 250 si 600 de euro, nu-i nimic deosebit. In filmuletul ala nu apar toti, pentru ca programul inca nu incepuse.
Bati cimpii si @Christinne69 ti-a explicat treaba asta cu argumente. Daca ceea ce se preda la antrenamente este cu totul altceva decit iti trebuie intr-o situatie reala, atunci e degeaba. Oricare alte explicatii sint dijaba

In loc sa priceapa treaba bolduita, colegul a deschis un topic nou special sa spuna ca habar nu am eu Wing Chun, dar vorbesc. Ok, fie. Nu postez acolo, nu vreau sa ii stric topicul.

Presupunand ca n-am practicat deloc deloc, nici el nu poate nega ca sifu ne-a spus clar ca, cu ce se face la antrenamente, nu te poti apara pe strada. Atunci, de ce mai facem antrenamente?

Argumentatia mea nu este un caz tipic de "om de paie" pentru ca nu fac altceva decat sa demontez treburi asumate de cei care practica, cum ar fi "cu tehnicile de la antrenament nu te poti apara".

 eskrima, on 08 august 2017 - 09:53, said:

suficient cat sa lupt in gatheringuri dog brothers daca iti spune ceva asta

Din cate stiu, acolo se bat cu arme, eu vorbeam de Wing Chun pur, asa cum este predat el la antrenamente, nu de eskrima sau de forme mult modificate de Wing Chun. Eu am sustinut ca eskrima este un stil eficient, nu de eskrima discutam.

 eskrima, on 08 august 2017 - 09:53, said:

bataia de care a vorbesti a fost la un seminar tinut de william cheung. emin impreuna cu thomas mannes s-au dus peste aia. iti trebuie steel balls sa faci asta.

..si s-au facut toti de rasul curcilor dandu-si palme si tavalindu-se pe jos ca doi copii prescolari. Sau poate o fi o tehnica super avansata de wing chun la care eu, care nu am fost la sparringul de sambata n-am avut acces.

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 10:02.


#107
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

 christinne69, on 08 august 2017 - 10:01, said:



Argumentatia mea nu este un caz tipic de "om de paie" pentru ca nu fac altceva decat sa demontez treburi asumate de cei care practica, cum ar fi "cu tehnicile de la antrenament nu te poti apara".




definitia straw man.  de unde stii tu ce asuma cei care practica? nu mai ai nicio legatura de nu stiu cand cu fenomenul.
care sunt "cei"? instructorul cu care ai facut? cei mai avansati pe pe acolo?
preferi sa alegi exemplele de practicanti in dorul lelii (ca tine) si sa ii consideri standard

#108
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 eskrima, on 08 august 2017 - 10:10, said:

definitia straw man.  de unde stii tu ce asuma cei care practica? nu mai ai nicio legatura de nu stiu cand cu fenomenul.
care sunt "cei"? instructorul cu care ai facut? cei mai avansati pe pe acolo?
preferi sa alegi exemplele de practicanti in dorul lelii (ca tine) si sa ii consideri standard

Omule, sifu Cucu a spus clar sa nu incercati sa va luptati pe strada cu ce faceti aici, ca nu functioneaza, nu in forma asta. Ai lipsit si tu de la antrenamentul ala? Il poti intreba daca afirmatia ii apartine. Stie si el ca palma cersetorului, tan sau, e frectie cand iti vine un pumn sanatos de la un practicant cu conditie fizica serioasa.

Sifu Cucu nu e practicant in dorul lelii, asa ca mine. El chiar stie sa lupte si stie clar ce vorbeste.

Eu ti-am propus o treaba: accepti sa lupti cu un practicant kyokushin, centura neagra, care face sparring zilnic si rupe cozi de matura cu tibia, folosind Wing Chun? Asta ca sa vedem exact cine are dreptate. Acta, non verba.

Edited by christinne69, 08 August 2017 - 10:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate