Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...
 Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook
 Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...
 Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
197 răspunsuri în acest subiect

#127
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.832
  • Înscris: 23.09.2016
@eskrima, nu stiu ce foaie de prezenta tinea sifu, eu nu stiu sa fi fost vreuna. Rareori am lipsit de la antrenamente sa stii, timp de 2 ani am fost constant si faceam si acasa Siu Lim Tao la greu. Dar intr-adevar nu am fost la sparring. Se facea sambata si nu aveam timp, in weekend stau cu prietenul meu si cu familia.

Nu vreau sa te superi pe mine si sa o iei personal, eu am spus doar concluziile mele. Si nu pot spune ca nu am invatat nimic, am invatat multe de acolo. Intentia initiala a fost sa critic, dar constructiv. Daca s-ar face sparring macar 20 min la antrenament,pe langa tehnicile traditionale ar fi foarte bine.

Editat de christinne69, 08 august 2017 - 19:59.


#128
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Christinne, stilul in sine are niste probleme tehnice. Astea nu se rezolva cu sparring. Capul, care nu se misca, devine tinta sigura

#129
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015
La noi se facea sparing. Problema e ca multi nu mai fac dezvoltare fizica. Raman cu ce se face in timpul antrenamentelor. Asta e un mare minus dupa parerea mea. Si sparingul se face asa din usurel, dar e si normal, nu au toti chef sa umble cu ochii vineti.

Eu nu vad lipsa datului din cap mare problema. Daca tii mainile sus pe centru deja esti in avantaj. Capul devine cam greu de lovit. La urma urmei da si tu un pic din cap, care-i problema? :)

Eu cred ca totusi nu ai fost la scoala care trebuie. Si eu cand ma uit pe youtube imi pun mainile in cap.

#130
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvinciun, on 08 august 2017 - 20:33, said:

La noi se facea sparing. Problema e ca multi nu mai fac dezvoltare fizica. Raman cu ce se face in timpul antrenamentelor. Asta e un mare minus dupa parerea mea. Si sparingul se face asa din usurel, dar e si normal, nu au toti chef sa umble cu ochii vineti.

Eu nu vad lipsa datului din cap mare problema. Daca tii mainile sus pe centru deja esti in avantaj. Capul devine cam greu de lovit. La urma urmei da si tu un pic din cap, care-i problema? Posted Image


problema e ca daca misti capul nu mai e wing chun asa cum a decis domnul vata pe batz ca ar trebui sa fie.
el are o idee fixa si proasta  despre cum ar trebui sa fie wing chunul si pe urma e suparat ca wing chun-ul e mai variat decat crede el

#131
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.832
  • Înscris: 23.09.2016
Wing Chun ramane Wing Chun fie ca misti capul sau nu, atata timp cat ii pastrezi principiile (a nu misca capul nu este un principiu Wing Chun, e doar unul dintre multele lacune ale stilului). Orice stil ale lacune, de aceea trebuie cross-training. Problema e lipsa de experienta efectiva in lupta a 99% dintre practicanti.

Cat despre formarea reflexelor, nu m-am luptat niciodata efectiv, nici nu as avea cum si bine ca n-am facut-o, am corpul prea fragil si oasele prea subtiri pentru a rezista la o lovitura serioasa. (valabil pentru majoritatea fetelor). Dar cate ceva despre reflexe stiu. Joc tenis on weekly basis de 7-8 ani si trag cu arcul saptamanal cu performante frumusele (nimeresc rosu-galben de la 25m). Reflexele sunt reflexe indiferent de sportul practicat si se formeaza numai dupa o practica mai mult sau mai putin indelungata. Cum sa parezi eficient pe strada cand tu la antrenament faci doar tan sao si absolut deloc forma corecta de paraj care se aplica? Cum sa dai un pumn serios cand la antrenamente dai in aer, punandu-se accent mult pe viteza si aproape deloc pe forta loviturii?

Spre deosebire de Wing Chun, eskrima este un stil eficient, dar de ce? Pentru ca provine de la salbaticii de prin insulele filipineze care se bat cu betele si macetele la modul real, antrenamentele se desfasoara foarte dur. Eficienta stilului a fost testata in lupta, primul care i-a simtit eficienta a fost chiar Magellan, apoi armata japoneza in ww2. Iar sparring de eskrima chiar se face, si se face serios, asa cum trebuie, cel putin la sala unde am fost eu. Eu nu am facut niciodata eskrima, doar Wing Chun, dar am vazut cum se face sparring de eskrima. L-am vazut si pe colegul cu care ma tot contrazic, cred ca stiu cine e. :)

Asa ca pe lildebul nu il vad bine daca accepta sa se bata cu betele cu colegul nostru de forum. Posted Image Cu mainile goale insa, e alta poveste.

Editat de christinne69, 09 august 2017 - 06:56.


#132
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015
Tu ai luat-o in serios vad ca. Nu se bate nimei, nu-ti fa griji. :)

#133
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 09 august 2017 - 07:27, said:

Tu ai luat-o in serios vad ca. Nu se bate nimei, nu-ti fa griji. Posted Image

Pai nu credeam ca e vorba de bataie pe bune, ci doar de friendly sparring. D-ala mai faceam si eu cu colegele de antrenament.

#134
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 09.09.2014
un podcast la subiect

https://dudesofkungfu.podbean.com/

mai sunt cateva despre jkd dar asta e cel mai bun

#135
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.314
  • Înscris: 09.01.2007
In alta ordine de idei, sistemele populare de lupta nu au fost create pentru a da luptatori de elita. In cel mai bun caz antrenau mase largi de manevra, ceea ce se intampla si azi in armata. Nu statea nimeni sa dezvolte reflexele Armatei Rosii de ex.

#136
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015
Mama ei de engleza...

#137
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.289
  • Înscris: 30.10.2006

View Posteskrima, on 08 august 2017 - 11:00, said:


pe tolea nu il bate nimeni de aici.

care e sfatul tau? sa ne lasam de practica?

Nu !
Ma bucur de cate ori vad ca cineva practica vreun sport / miscare / stil de lupta . Eu doresc doar sa scot in evidenta niste realitati pe care multi practicanti le ignora voit. In primul rad nu trebuie sa ne mintim pe noi insine si nici sa ii mintim pe altii. Modul prin care se promoveaza practicarea artelor martiale in occident a ajuns de toata jena. In loc sa fie axate pe eficienta au devent niste deziderate care se incearca a fi atinse pa cai laturalnice , prin modalitati usoare si acceptabile pentru practicanti. Capitalismul a intrat si in Artele Martiale acestea devenind un simulacru a ceea ce erau in trecut. Un stil de lupta care nu se testeaza permanent nu este un stil de lupta. Daca nu ai competitii de full contact care sa faca stilul sa se adapteze la realitate ...ajungi sa predai o minciuna. Un Practicant de Box o sa se bata cu oricine . La fel unul de lupte , unul de BJJ , unul de Judo . Oricand si oriunde , este apt sa lupte ...nu comentez rezultatul , tine de multe varabile dar acesti oameni pot sa lupte. In antiteza apar practicanti de tot felul de chestii denumite ciudat , cu kimonouri ciudate , sclipitoare , care nu lovesc sacul nici la 2 ani de la inceperea practicarii ....si au niste pretentii de mari luptatori , de mari ganditori , insira teremeni in limbi asiatice  in speranta ca vor soca pe careva prin faptul ca ii cunosc ( pe respectivii termeni ) . Asta nu-i lupta . Asta este o afacere prin care se vand vise . Discutiile sunt de cele mai multe ori puerile si arata pentru orice om care a luptat in viata lui ca persoanele care le intretin habar nu au ce inseamna sa ei un pumn in fata . Luptatori de forumuri ...
Este OK atata timp cat au bunul simt sa respecte oameni care char lupta in competitii . Devine jignitor  cand mocofanii astia pun semnul egal intre un balerin practicant de kata si un luptator care duce 5 reprize de MMA . Nu poti face asa ceva si sa ma speri la respectul cuiva care si-a rupt cocoasa si si-a strambat nasul in ring.
Nu mai mintiti elevii ca ce fac ei este practic pentru ca nu este . In orice situatie de criza pe strada , ajung in lumea viselor imediat si nu pentru ca cei din fata lor sunt grozav ci pentru ca ei habar nu au sa se lupte ..pentru ca efectiv nu se lupta real la antrenamente. Chestiile demonstrative nu au valoare practica . Semi-contact nu inseamna lupta . Nu imi iese din cap experienta unui amic care s-a dus la un club de Kempo  si l-a intrebat pe instructor ( mare campion international / planetar / galactic )  daca vrea sa faca un sparing pe bune cu el ...si ala a acceptat ...si amicul l-a pus in cap si i-a rupt si o coasta si l-a dus in brate pana la spital . Totul in cateva secunde . Despre ce naiba vorbim aici . Ce se practica daca instructorii nu fac fata la o lupta cu un nemedaliat / nerecunoscut / ilustru anonim ...nici macar cat sa nu se faca de cacao ...nu discutam sa mai si invingta . Eu am elevi care vin din toate sporturile . Unii ma provoaca ..asa mai cu perdea ..dar oamenii vin  sa se lupte , nu sa ne intrecem in amabilitaturi . Am avut luptator de libere care m-a pus in cap . Foarte rapid , bine antrenat , era mai bun decat mine pe lupte. L-am submis ca nu stia lupta la sol dar m-am luptat cu el . I-am castgat respectul . Am transpirat cu el pe saltea . Ne-am batut , ne-am luptat ca animalele . Aia-i lupta , fratele meu , Nu teorii inaltatoare . Am avut boxer foarte bun , mai mic in categorie si mult mai rapid decat mine . Ma facea varza daca stateam la lupta cu el . Sunt bun pe tehnica de brate dar el era mai bun decat mine . L-am hartuit , i-am inmuiat picioarele , l-am inghesuit in cusca ...ca daca apuca ala sa dea drumul la brate din distanta de box eram in lumea viselor . L-am batut . Dar nu asta este ideea . Ne-am respectat ca luptatori . Toti stiam ca este mai bun decat mine pe brate dar am gasit solutie in lupta sa nu-i permit sa lucreze din distatnta lui . Ne-am luptat saptaman intregi ..eu invatam de la el , el invata de la mine  . Bah nene ...dar ne bateam . Invatam din practica , din lupta. Nu faceam teorii inaltatoare despre atacul cu tai-pao si eschiva cu ciung-zband-dum. .In lumea luptelor competitionale , nimeni nu recunoaste tampenile astea exotice . Toti practicantii exotici  sunt perceputi ca fiind niste ciudati care nu vor sa se bata . Oameni buni , intrati in competitii si promovati-va stilurile . Slava divinitatii , avem acum cel putin doua de MMA ...sunt deschise ...venti de va inscreti si rupeti-ne oasele ...si o sa va respectam . Ne lasam de tampeniile noastre si ne apucam de ...toate artele voastre malaeziene ..si patagoneze. Dar nu ma tot bagati batul prin gard ...ca maestrul cutare sau instructorul cutare face din degetul mic ce nu face  Mike Tyson din ambele maini .
Aaa ...daca nu aveti astfel de intentii , este OK . Nu va trage nimeni cu forta in cusca . Dar nu mai pacaliti copiii ca vor prinde muste 7 ani ( kata ) sau ca vor face antrenamente fara lupta full contact si ca dupa aceea vor deveni invincibili ca nu stiu care panarama de maestru care nu a participat la nici o competitie in viata lui de bun ce este . Din punctul meu de vedere asta este inselatorie.

#138
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Una dintre parolele wingciunistilor era, ca stilul lor este arta nu sport este conceput pentru distrugere si tocmai de aia nu exista competitii

#139
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015
Aproape toate artele martiale traditionale asta spun si cu asta se justifica. Eu l-am intrebat pe eskrima de ce nu ar fi bun wing chun in k1 si el mi-a raspuns "nu-i conceput pentru ring". Desigur ca nu-i conceput. Dar are destule tehnici ( lasand la o parte datul in ochi si oua) care sunt permise in ring si ar putea fi aplicate. De ce nimeni nu le aplica ramane un mister.

Ca o mica gluma. Am un nou coleg de munca african. Din vorba in vorba am aflat ca a facut kung fu vreo 5-6 ani. Il intreb ce tip de kung fu si imi raspunde kung fu normal. Ii propun sa imi arate niste miscari si vad ca seamana foarte mult cu un wing chun dar mai calic, mai deformat. Interesant faptul ca la inceput nu voia sa-mi arate nimic. Ii propun un sparring si refuza pe motiv ca la el in contract scrie ca-i interzis sa arate altor persoane ce fac ei in sala. Deci, e clar. Oameni buni, ce invatati aici, aici ramane. Sa nu va dati luptatori pe strada ca va rade lumea.

Editat de vinciun, 10 august 2017 - 10:30.


#140
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.314
  • Înscris: 09.01.2007
Secretomania si lipsa de realism merg obligatoriu impreuna.

#141
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.832
  • Înscris: 23.09.2016
Prostii si vise, JurasikMan stie ce zice.

Prietenul meu care a luptat efectiv mi-a spus exact acelasi lucru. Clopotelul i-a sunat si lui tarziu, cand dupa 10 ani de kyokushin practicat foarte dur l-a batut un boxer de l-a zapacit. Si era doar friendly sparring. De ce? Pentru ca nu avea reflexe bune pentru lupta, pentru ca la kyokushin nu se loveste cu pumnul la fata! Sau poate il batea oricum, dar reflexele proaste au contat foarte mult. El lovea din reflex in piept si abdomen, in timp ce boxerul dadea la fata. Asa ca, sa nu imi spuna mie colegul eskrima ca devii mare luptator daca practici la sala tan sao cu palma in sus. Si sifu ne-a spus acelasi lucru, ca nu devenim luptatori cu ce facem la sala, sa stam in banca noastra. Ok, atunci de ce mai venim la sala?

Ati vazut fetele din clipul postat de mine, ambele colege de antrenament. Una avansata, 5 ani, cealalta incepatoare, 2 luni, ambele puteau fi trimise in lumea lui Morfeu cu un pumn plasat de un tocilar suparat c-a pierdut la Starcraft. De ce? Pt ca lipseste forta si rezistenta la lovituri.

Eu am un fizic similar cu cele doua, nu voi putea lupta niciodata, indiferent ce stil practic si cat practic. Poate, daca imi dedic viata acestui scop (ceea ce e imposibil), voi putea invinge vreun golan cu un psihic mai slab si caruia i-au spus parintii ca nu are voie sa loveasca fetele. Dar nu merita efortul.

Wing Chun-ul facut la sala 2 ani m-a ajutat la ceva, nu zic nu. Suficient cat sa pot pune electrosocul mic pe care-l port cu mine pe mana atacatorului. In rest, trag cu arcul, cu arbaleta(o incarc cam greu, dar merge), trag cu arma binisor si la o adica, daca situatia devine groasa, nu ezit sa infig un cutit sau un obiect ascutit pe undeva. Nu umblu la mine cu arcul si cu arma (pe care n-o pot folosi in afara salii de tir), dar sunt foarte agresiva si fac orice cand e cazul, m-am evaluat si as putea sa omor pe cineva fara ezitare. Asta daca nu am ce face, dar in general, fug destul de repede incat sa-i treaca cuiva cheful sa alerge dupa mine. Posted Image

Ideea e ca fiecare trebuie sa se evalueze cat de obiectiv posibil si sa practice fix ceea ce i se potriveste.

Editat de christinne69, 10 august 2017 - 10:53.


#142
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015

View Postchristinne69, on 10 august 2017 - 10:47, said:

Si sifu ne-a spus acelasi lucru, ca nu devenim luptatori cu ce facem la sala, sa stam in banca noastra. Ok, atunci de ce mai venim la sala?


De ce nu l-ai intrebat pe el exact asa? Ciudat sifu ati avut voi..

#143
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postvinciun, on 10 august 2017 - 11:07, said:

De ce nu l-ai intrebat pe el exact asa? Ciudat sifu ati avut voi..

L-am intrebat, bineinteles. Sifu era un om cinstit. Mi-a spus ca majoritatea practicantilor de acolo vin sa se relaxeze dupa servici, daca ar face antrenamente foarte dure n-ar mai veni nimeni. Cine vrea sa faca, sa faca in particular.

El stia sa lupte, era foarte pasionat, avea conditie fizica foarte buna, facea alpinism, motociclism, kickboxing, un pic de BJJ, dar omul raspundea la cerere, atata tot. Nu se poate spune deloc ca antrena pentru bani, toti banii erau folositi pt plata chiriei salii, el chiar o facea din pasiune pentru acest stil.

Nu e vina lui, nu de el vorbeam sau de sala unde am practicat, ci de artele martiale traditionale in general.

Chiar acum am mai aruncat o privire pe site si vad ca si-a pastrat aceeasi linie. Pentru cei care vor sa practice Wing Chun, dar care nu vor sa devina luptatori la modul serios, recomand cu caldura sala.

Editat de christinne69, 10 august 2017 - 11:24.


#144
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.734
  • Înscris: 24.10.2015
Si tu stiai asta de la bun inceput? Ca lumea merge acolo sa se relaxeze nu sa se invete a bate.

:) imi aduc aminte cand a iesit filmul Ip man 2008. I l-am pus lu tata " uita tata, cu asa ceva ne ocupam noi acolo" Sa vezi mandrie pe fata lui!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate