Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut.
Am si eu nevoie de un sfat. Am posibilitatea de a invata unul dintre cele doua stiluri in orasul in care locuiesc (nu locuiesc in Romania). Pentru moment am fost la ambele sali (sa vad cu ce se mananca) unde se practica, am vazut asemanari si diferente intre cele doua stiluri, de la tehnici la diferentele de pozitii.
Acum, am insa cateva intrebari, pentru cei care practica unul din cele doua stiluri sau au cunostinta despre unul din ele macar:

- Care dintre aceste stiluri se invata mai rapid / mai usor, din toate punctele de vedere?
- Nu vreau sa practic pentru a ma bate cu cineva, am trecut de varsta specifica unor astfel de ganduri, dar totusi, care dintre ele dezvolta mai rapid reflexele si rapiditatea necesare unei confruntari reale?

PS: Va rog sa nu imi raspundeti cu idei de genul: "Practica box ca e mai eficient", "Practica BJJ" sau "Practica Judo ca ala e mai bun". Nu vreau sa practic pentru a bate pe cineva, vreau sa practic pentru mine, iar eu cer un sfat referitor exclusiv la cele doua stiluri, nu la altele.
PS2: Am cautat pe forum, nu am gasit o discutie asemanatoare, asa ca nu ma injurati daca s-a mai discutat pe undeva.

Multumesc.

#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
MMA, sau la romani "iesi in p m ca te sparg" ,un stil dacic.
"iesi in p m ca te sparg" e un stil complex, necesita un calm dumnezeiesc, adeptii lui sunt de regula cetateni de onoare ai societatii, cu rang inalt printre crasmele locale sau casele de pariuri, nu cred ca esti pregatit pentru a i face fata, dar totusi ti-am recomandat, trebuie sa meditezi bine inainte sa iei o decizie.Acest stil iti poate schimba viata si updata cazierul! Ai grija, de obicei exista si prefacuti ai acestui stil,care ii folosesc doar numele apoi fug!

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Probabil ca ma bag in seama, dar din ceea ce stiu Jeet Kune Do este proiectat de Bruce Lee pentru eficienta, teoretic cel putin ar trebui sa asigure o invatare mai rapida. Wing Chun, ca mai toate ramurile de arte martiale chinezesti vechi cere multi ani de practica.


Din ceea ce stiu din citite, prin practicarea artelor martiale originale se ajunge la efecte mult mai bune, dar in timp mai lung.

In alta ordine de idei, daca nu te intereseaza pentru lupta, cred ca ti-ar fi mai folositor Tai Chi Chuan.

Daca am gresit cu ceva, nu ma atacati, nu raspund la provocari.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De ce nu pui aceste intrabri antrenorilor de acolo...?

De fapt, daca tot ai fost la ambele sali si spui ca ai vazut ceva asemenarile si diferentele, de ce mai intrebi atunci?
Tu stii cel mai bine cel care te atrage mai mult sau care simti tu ca lai deprinde mai repede, nu e logic?
Oricum, orice stil fara antrenament, e egal cu zero.

In cazul unei confruntari reale, nici un stil nu iti garanteaza ca nu vei putea iesi sifonat.
Strada are regulile ei. Nu sta nimeni, ca stai, nu esti in nu stiu ce pozitie, sau ca ai lovit mai putin orthodox.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cel mai eficient stil: Fuga Dachi! :)

Scapi fără răni, poate doar cu febră musculară.

#6
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
Din cate am citit Bruce Lee a facut Wing Chun chiar cu Ip Man si dupaia l-a perfectionat. Era si o poza cu ei doi. Eu as alege JKD ca e mai nou decat WC.

Edited by cyberpunk2070, 31 July 2017 - 13:31.


#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Pierzi vremea. Ia si tu toata discutia la mina si vezi cam pe unde se amplaseaza realitatea. Vezi ca unul dintre pericole este curiozitatea, care poate aparea de la un anumit nivel in sus. Aia care te poate impinge sa-ti testezi nivelu in conditii reale ;)

 vata_pa_batz, on 21 martie 2017 - 09:16, said:


Si uneori oamenii cauta "sistemul cel mai bun de autoaparare", din diverse motive. Unii vor sa-si invinga frica, altii vor sa devina si mai eficienti, altii din nou vor sa fie pregatiti pentru orice eventualitate samd.
Frica este o componenta complexa, bazata in special pe instinctul de autoconservare si dupa virsta maturitatii din ce in ce mai mult si pe-un rationament preventiv. Un om matur nu se mai catara-n copac, pentru ca s-ar putea sa se rupa craca. Aha!
Dupa umila mea parere, oamenii, care n-au participat din copilarie cu regularitate la bataile de strada, nu-si vor mai invinge frica niciodata. Singurul fenomen aici este faptul, ca se autoamagesc, bazati pe tehnica si pe spalarea pe creier practicata masiv in bransa. Intr-o sintuatie concreta de stress, bratele si picioarele devin grele ca plumbul si frica reiese in mod natural la suprafata. Reapar aceleasi rationamente rapide, ca ceva rau s-ar putea sa se-ntimple si asta, evident, pe buna dreptate. Pe strada nu exista arbitru, de asta trebuie sa fiti constienti in permanenta. Nimeni nu impiedica pe nimeni, sa scoata cutitul, ranga, lanturile samd, iar sansa sa se termine cu bine e subtire. In toate celelalte cazuri se poate termina rau pina la letal, ori cu puscarie.
Revenind la falsa siguranta propagata de "artele" martiale, este foarte posibil ca, sub umbrela inoculata de propaganda bransei, sa reactionezi fix cum n-ar trebui s-o faci in spiritul singurului tel, care primeaza peste toate celelalte. Anume, sa ajungi acasa nevatamat. Te poate calari vreun drac, sa vrei sa afli, cit de bun esti si-n loc sa aplanezi un conflict, ori sa-l ocolesti din start, te apuci sa dai. In fine, fiecare trebuie sa analizeze singur.
De ce bat moneda pe falsa siguranta? Adevarul nu este simplu de filtrat, dar dupa cum spuneam in postarile anterioare, invataceii sint atrasi de miscarile super-elegante din diversele filmulete, ori demonstratii pe viu. In plus, in cazul tuturor acestor ramificatii wingchun, wing tsung, vinciun si care mai exista, ti se baga-n cap, ca-n lupta trebuie sa fii ca apa, sa te folosesti de forta chiar si net superioara a oponentului spre propriul avantaj. Povesti cu prune! Mai jos sint doua filmulete, care arata clar cum devin lucrurile in mod real. Dispare frumusetea si eleganta tehnicii, iar lupta se reduce la bataie animalica bazata clar pe forta. Filmuletul cu MMA este clar, fiecare a vazut probabil zeci de exemple, dar foarte probabil e-n stare sa decupleze componenta rationala, amagindu-se ca pe strada lucrurile stau diferit si va reusi totusi sa plaseze o lovitura cu piciorul ridicat spre tavan.
Celalalt filmulet este ceva mai interesant si genereaza niste intrebari. Atit Boztepe cit si Cheung sint nume grele in bransa "wing". In general doi astfel de indivizi se feresc de confruntarile directe, raminind la laltitudinea fanilor sa viseze si sa discute despre care-o fi mai grozav. Dar iete ca s-a-ntimplat de s-au ciocnit. Ce se vede? Simplu, exact dupa cum spuneam mai sus nici urma de eleganta, tehnica, reflexe...povesti. Aceeasi bataie animalica, la care probabil forta pura invinge si nimic altceva.
Cel putin in privinta acestui stil se poate spune, ca singura intentie este cea financiara. Vei plati lunar, vei plati pentru fiecare examen in parte, vei plati pentru lectiile extra pe papusa de lemn, vei plati pentru tehnicile cu arme lungi, scurte, cutite, sabii samd. Daca vrei sa nu dureze niste decenii, ai optiunea sa iei lectii private direct cu maestrul salii. Daca te tii de treaba, poti ajunge cindva sa-ti deschizi propria retea in cadrul retelei mama. Toate aceste retele contribuie financiar catre virful piramidei. Daca asta este intentia, atunci spor la treaba, daca nu las-o balta, ca pierzi vremea.
Ca sa nu apara cumva senzatia, ca dau din burta, desi pentru ideile de mai sus nu e nevoie decit de rationament, da, am practicat wing tsung citiva ani. Personal am fost curios, daca intr-adevar se dezvolta reflexele atit de masiv pe cit se spune. Ceva ceva foc este si-n spatele fumului astuia. Reflexele apar deja de pe la gradele inferioare respectiv 4, sau chiar 3, dar asta cu conditia ca seria de lovituri sa inceapa cu citeva lovituri deja cunoscute. Odata ce s-a intrat in contact, nu mai conteaza ce lovitura urmeaza si se intra intr-un fel de vrie motivanta, care-ti da senzatia ca nicio lovitura nu poate trece. Este de-a dreptul terifiant, sa intrii intr-o astfel de executie din ce in ce mai rapida. Maestrul loveste, tu te aperi si asta din ce in ce mai rapid. Atentie, insa, seria trebuie sa inceapa cu lovituri cunoscute la o viteza mica. Daca schema se abate, atunci rezultattele arata ca in filmuletele atasate.
Distractie placuta la analizat, cu sfatul sa nu decuplati niciodata forta rationamentului Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/979JwlCUBdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hc0Gt_M16lM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Curiozitatea a omorat pisica!

#9
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
Hai sa-ti explic intre o artă martială si un sistem  de luptă este o granită destul de  mare , ce este diferit?

Artele Martiale sunt forme de lupta traditionale produse de culturi istorice care includ doua componente  majiore.
*Tehnică-procedee fizice specifice numeroase aplicate pentru  scoaterea adversarului din lupta
*Spirituala - filozofie, ceremonial,morala si valori ce stau la baza studiului si aplicarii tehnicilor fizice.
Ele sunt in totodata metode de autoaparare sport si mod de viata timpul de studiu este indelungat iar eficienta pe stradă este relativa

Sisteme de Luptă

Sisteme de Lupta sunt forme de lupta moderne generate de evolutia agresiunii si competitiei  ce includ o singura componenta:
*Tehnica procedee tehnice specifice limitate aplicate pentru scoaterea rapida si definitiva a adversarului din lupta
Ele sunt numai metode de autoaparare si sport timpul de studiu este scurt iar eficienta in strada este totala.

JEET KUNE DO *Calea pumnului interceptat*
Origine :USA
Prezentare:Sistem de lupta ultramodern care rupe granitele dintre arte si foloseste cele mai eficiente tehnici din toate Artele Martiale pentru victorie rapida,Bazat pe concepte fundamentale fizice si mentale, pe observatii de tactica si strategie in lupta , JKD introduce o filozofie revolutionara a pozitiei de lupta.Fondat de Bruce Lee in 1967.
*Celor ce ma vor urma in arta Jeet Kun Do fiti atenti la ce va spun..
Toate modelele fixe sunt incapabile de a se adapta de a fi flexibile.
Adevarul este in afara oricaror modele fixe.Incearca sa obtii daca poti un pachet cu apa frumos legat.
Cand cineva atinge maturitatea in aceasta arta acela are forma cea mai lipsita de forma.Este ca dizolvarea unei bucati de gheata in apa care poate sa aiba forma oricarei structuri
Tehnici:pozitia on-guard deplasari ,parade. blocaje eschive lovituri de brat(directe indirecte simultane,etc).lovituri de picior (Laterale in fata in carlig in spate etc.)
Avantaje:aseaza piciorul drept inainte stabileste 4 blocaje de baza pentru fiecare mana ataca prioritar.membrele inferioare si ochi,cel mai eficient sistem de lupta etc
Dezavantaje nu are

Multi spun că Artele Martiale nu au legatură cu realitatea , acest lucru este complet gresit.
Singurul lucru negativ la artele martiale ca iti trebuie multi ani de practică spirituală si fizică.

Multi critică karate precum ca orice se intamplă acolo in dojo este ireal ,nu-i adevarat multi spun ca daca te bati cu aerul te transformi in Bruce Lee si te dai mare etc si iei bataie pentru ca nu-i realitate in ce constă karate , iar nu-i real.

Karate este o artă martială foarte complexă cu o filozofie de viată extra ordinară , te ajută in auto-control , auto-aparare (Am vazut chiar eu cum unu de la Karate Traditional a batut unu care face muay thay).

Karate este vulnerabil la sistemele de luptă  , dar faza buna care o artă martială o are este că te ajută sa scoti adversarul din luptă
Pe cand in sistemele de luptă se bazează in scoaterea adversarului rapid si definitiv din luptă .

Edited by AlexandruMartialARt, 31 July 2017 - 16:52.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bla bla bla...de aia clipurile de mai sus nu lasa sa se intrevada niciun ninja, care zboara 50m, dupa care dintr-o rotatie pica 20 de  caratisti. Breh, te rog io, lasa-neeeee

#11
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

 vata_pa_batz, on 31 iulie 2017 - 17:13, said:

Bla bla bla...de aia clipurile de mai sus nu lasa sa se intrevada niciun ninja, care zboara 50m, dupa care dintr-o rotatie pica 20 de  caratisti. Breh, te rog io, lasa-neeeee

Depinde de fiecare practicant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7X4b2af2ybA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mereu cand am venit pe acest forum am intrebat ce este mai bun , cu ce te ajută aia daca te ajuta aia este eficientă in lupta de stradă?
Am ales sa merg la karate in ciuda tuturor care au zis ca artele martiale sunt niste porcarii , ma bucur ca am mers sincer , tu nu poti sta in fată unui practicant de arte martiale.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tw_7Ol-0P4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mBnTdLQ4tYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SfrLkKdKw1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intr-o bataie de stradă pană la sol este cale lungă deaia nu recomand BJJ,JUDO etc

Edited by AlexandruMartialARt, 31 July 2017 - 17:51.


#12
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Si eu care ti-.am recomandat atletismul....

#13
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 17:49, said:

Si eu care ti-.am recomandat atletismul....

Pentru ce?  daca pleacă cu familia de exemplu si o gască de ratati se ia de el si de familia lui ce o sa faci ? o iei la fugă ? cu familia ce faci  iti zic eu ce o sa faci.
O sa le spui imi pare rau daca nu faceti si  voi atletism ...
Mai bine apucate de Jeet Kune Do parerea mea eficient dar ai grije sa-l nu il ranesti prea tare(facepalm)

Edited by AlexandruMartialARt, 31 July 2017 - 18:04.


#14
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
O gasca de ratati? PAi daca fatza cere palme.... eu nu mi-as lua familia cu mine sa o pun in pericol.


Vezi tu, problema ta e ca presupui, te gandesti ca, daca, parca etc.

Daca iei o data bataie fii tu precis ca nu deschizi nici un topic patetic pe aici, te duci direct la prima sala si te pui pe rupt sacul.

Edited by DeCeCe, 31 July 2017 - 18:06.


#15
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 18:05, said:

O gasca de ratati? PAi daca fatza cere palme.... eu nu mi-as lua familia cu mine sa o pun in pericol.


Vezi tu, problema ta e ca presupui, te gandesti ca, daca, parca etc.

Daca iei o data bataie fii tu precis ca nu deschizi nici un topic patetic pe aici, te duci direct la prima sala si te pui pe rupt sacul.

Prietene de cand m-am apucat de karate nu am primit bataie+ nici nu m-am bagat intr-un conflict ceva.
Ma refer daca te duci cu familia in oras ... dai peste tot felu de tipi nu sa-i chemi la bataie =))) (BIGFACEPALM)
Nu contează ce sport faci intr-o situatie de 6 persoane care au bate cutite etc.. tot o sa primesti bataie.
Pana si Van Dame a primit bataie...
Artele martiale te ajuta in unele situati de asta este bine sa invete din toate cate ceva nu se stie in ce situatie pici.
Si atletismul este o optiune.
Am primit bataie si eu , nu sunt eu bruce lee sau nu stiu ce luptator , dar decand fac karate am evitat conflictele , daca face un coleg ceva o glumă proastă nici nu ma interesează daca vine sa dea in mine ma bazez pe reflexe.
Artele martiale cat si Wing Chun iti trebe multi ani de repetare a miscarilor pentru o memorie a muschilor , asta este dezavantajul orice alta artă martială este buna intr-o bataie de stradă sa zic asa dar iti trebe mult mult timp , eu dupe 3 ani o sa ma apuc de MMA , acum recent sunt practicant de karate traditional SHOTOKAN-FUDOKAN

Edited by AlexandruMartialARt, 31 July 2017 - 18:16.


#16
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Si cand te-ai apucat, ieri?
Ai uitat ca ai 14 ani, fiule?

Posted Image

https://forum.softpe...8#entry21450043

Edited by DeCeCe, 31 July 2017 - 18:17.


#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 AlexandruMartialARt, on 31 iulie 2017 - 17:46, said:



Depinde de fiecare practicant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7X4b2af2ybA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mereu cand am venit pe acest forum am intrebat ce este mai bun , cu ce te ajută aia daca te ajuta aia este eficientă in lupta de stradă?
Am ales sa merg la karate in ciuda tuturor care au zis ca artele martiale sunt niste porcarii , ma bucur ca am mers sincer , tu nu poti sta in fată unui practicant de arte martiale.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tw_7Ol-0P4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mBnTdLQ4tYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SfrLkKdKw1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intr-o bataie de stradă pană la sol este cale lungă deaia nu recomand BJJ,JUDO etc

Posttarea cu nr 17 este relevanta pentru o situatie psihologica din nou extrem de periculoasa. Asa-i ca privind filmuletele respective te regasesti, evident fara intentie, in situatia invingatorului si niciodata in cea a invinsului? De ce? Foarte simplu, cealalta perspectiva e nashpa si-o respingi din start inconstient.

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Zark, on 31 iulie 2017 - 12:47, said:

Salut.
Am si eu nevoie de un sfat. Am posibilitatea de a invata unul dintre cele doua stiluri in orasul in care locuiesc (nu locuiesc in Romania). Pentru moment am fost la ambele sali (sa vad cu ce se mananca) unde se practica, am vazut asemanari si diferente intre cele doua stiluri, de la tehnici la diferentele de pozitii.
Acum, am insa cateva intrebari, pentru cei care practica unul din cele doua stiluri sau au cunostinta despre unul din ele macar:

- Care dintre aceste stiluri se invata mai rapid / mai usor, din toate punctele de vedere?
- Nu vreau sa practic pentru a ma bate cu cineva, am trecut de varsta specifica unor astfel de ganduri, dar totusi, care dintre ele dezvolta mai rapid reflexele si rapiditatea necesare unei confruntari reale?

PS: Va rog sa nu imi raspundeti cu idei de genul: "Practica box ca e mai eficient", "Practica BJJ" sau "Practica Judo ca ala e mai bun". Nu vreau sa practic pentru a bate pe cineva, vreau sa practic pentru mine, iar eu cer un sfat referitor exclusiv la cele doua stiluri, nu la altele.
PS2: Am cautat pe forum, nu am gasit o discutie asemanatoare, asa ca nu ma injurati daca s-a mai discutat pe undeva.

Multumesc.
Din tot ce si scris se desprinde ideea ca tu nu vrei sa practici niste deprinderi care ranesc alti oameni,nuuuuuuuu, tu vrei doar sa ...., faci sport. Sport ? Alergare, inot, flotari, mers pe bicicleta, cele 2 " forme de miscare " pe care le-ai pomenit implica ranirea altor indivizi.

Ce nu imi plac aia care vin si zic ca ei NU, nu sint niste "animale ", ei vor doar asa, sa slabeasca, sa faca conditie fizica si sa studieze enerjia Universului.

Cautati alta arie, aici e vorba despre dat un pumn, scos 3 dinti, rupt ficatu', iesit invingator din conflagratie si cu ajutorul lui 'nezeu fara un LCM. Aici sint topicuri despre durere si suferinta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate