Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Wing Chun vs Jeet Kune Do

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#37
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Era intrebare retorica. Ca tot erai tu pregatit ca: daca iesi cu familia in oras si vine decece si iti trage un bobarnac blablabla...

#38
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostAlexandruMartialARt, on 01 august 2017 - 10:04, said:




Deocamdată nu am destulă experientă in karate , dar după facem ,daca vrei full contact
Majoritatea miscarilor de auto-aparare contemporane (exceptie lupta la sol, scopul fiind in karate sa nu ajungi la sol), se regasesc in stilul shotokan-fudokan. Pe masura ce practici aceasta arta martiala ajungi sa intelegi si , mai ales, sa capeti automatisme care te vor ajuta deciziv in cazurile de auto-aparare. Zi frumoasa! Oss!

Prietene am inceput -INCEPUT- cu Shotokan si nu zic ca nu mi-a folosit dar nu a fost Alpha si Omega, noroc ca am avut destula minte sa fac upgrade si sa trec mai departe. Ce vreau sa zic ? Nu mai fii asa de sigur pe tine, esti tinar si necopt, mai ai de invatat, un taran inarmat cu o lopata te baga in spital ( doamne fereste) .
Nu am inteles cind vrei sa facem full kontakt dar cred ca nici nu ma intereseaza, cred ca m-a luat gura pe dinainte, chiar nu vreau sa ma infrunt cu tine, am inteles ca ai 14 ani ???
Imi retrag cuvintele si imi.cer si scuze, las eu de la mine si cedez.
Pace.

View PostAlexandruMartialARt, on 01 august 2017 - 10:43, said:

Practicantul de arte martiale nu se antreneaza ca sa " dea somn " . Se antreneaza ca sa isi imbunatateasca permanent :
- echilibrul
- viteza de reactie
- forta
- rezistenta
- tehnica
Acestea nu apar pentru ca practici o anumita arta martiala ( mai bengoasa decat alta ) . Aceleasi abiltati le poti dezvolta practicand box , lupte ,karate, judo si altele care sunt " doar " sporturi . Practicand mult timp ajungi sa fii bun . Testandu-te in lupta efectiva capeti o stiinta a pozitionarii , o intelegere superoara a spatiului si timpului in care evoluezi .
Pe langa aceste atribute fizice , mai dezvolti si unele psihice , interioare ca :
- siguranta
- concentrarea
- rabdarea
- ratiune
- controlul fricii
Mai baiatule , mai colegule, iti pui viata si sanatatea in joc  , crezi ca ne doare pe noi capul daca vii tu aici sa te dai destept si dupa aia te calca unii in picioare ??? Eu din "talente de bataie" am facut o profesie fo' 15 ani minim + ca am mai " deraiat" si pe strada, eu am platit facturile cu cea ce ai TU impresia ca e jmekerie si zmardoiala, nu intru in amanunte ca nu e aici nici locul, nici momentul.

Stai mai relaxat, nu ai inventat tu mersul pe jos si gaura la covrig, ce descoperi tu acum sint altii satuli (de mult).

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mei Lil, io puteam sa jur, ca avem in mijlocu nostru un erou 5 stele

#40
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postvata_pa_batz, on 01 august 2017 - 20:07, said:

Mei Lil, io puteam sa jur, ca avem in mijlocu nostru un erou 5 stele
Care 5, e 6 bo$$ . 😆😆😆
Mie imi pare rau de un pusti de 14 ani care a dat si el de miros de pixda si de mae geri geodan, ca mai sus nu il ajuta mobilitatea, ASA visator (aka timpitel) nu am fost dar orisicum, cind vezi cum o arzi la sala ( LA SALA) e clar ca te crezi invincibil. Dupa aia a urmat Kyokushin si a durut, au urmat altele si asa, ca un apogeu au urmat fo' 10 tarani cu furci si topoare, caz in care "jmekeria" mea din tinerete nu m-ar fi ajutat, Shotokan style.
I-am rezolvat psihologic, daca aveam o sabie acum va scriam de la pirnaie.
Pace.

#41
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
Am 14 ani , nu sunt visator mane , despre arte martiale ce am scris acolo era postul lui jurasik am zis ca poate il ajută pe Zark.
Tot sunt jignit fara a va jigni , eu am venit aici poate il ajut pe el , despre shotokan-fudokan, nu inteleg ce-i gresit , da sunt altele mai bune gen full-contact , nu ma zis ca este cel mai bun stil, este semi-contact , oricum shotokan este doar o etapă.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Daca faci karate traditional si vezi o bataie de strada, dar tot nu-ti dai seama care e problema cu shotokanul, esti un pericol pentru tine insuti. Astia din bjj nu-si doresc sa se ia in clanta cu unul de la lupte, iar orice mma-ist se roaga sa nu se bata cu un boxer. In rest colegul vinciun ti-a dat un punct de vedere echilibrat. Si  un big like colegului Lil, se vede ca nu mai are nimic de demonstrat.

Iar pe Bruzli lasa-l in pace. Omul a invatat destule pana sa conceapa Jkd. In plus, in mod absolut ciudat, avea respect pentru box dar nu pare ca a preluat multe din karate traditional.

Putinele lupte demonstrative filmate cu Bruzli nu seamana absolut deloc cu filmele lui.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Ieri seara au dat Drumul Dragonului pe tv, pai la bataia finala cu Chuck Norris i-a dat Bruzli niste - cum sa le spun - crosee din fundul curtii a la Morosanu � Daca ala e procedeu din orice arta martiala chinezeasca eu mananc un poster cu Bruzli.

#44
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
O fi dat la nervi 😆.

#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Atat Bruce Lee, Steven Seagal si Van Damme au spus ca ceea ce arata ei in filme nu se preteaza la o lupta reala. In filme luptele sunt demonstrate intr-o forma mai lenta si toate loviturile sunt mai ample ca sa para mai impresionante. Multe procedee nu se folosesc deloc in lupta reala, doar in film sau la demonstratii ca arata bine.

Din pacate multi tineri cred ca dupa cateva luni de arte martiale vor fi capabili sa intre direct in centrul unei herghelii si sa loveasca in toate directiile iar unii o sa cada chiar si daca nu-i atingi. Dar despre asta a povestit Jurasik mai bine.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 04 august 2017 - 12:31, said:

Ieri seara au dat Drumul Dragonului pe tv, pai la bataia finala cu Chuck Norris i-a dat Bruzli niste - cum sa le spun - crosee din fundul curtii a la Morosanu � Daca ala e procedeu din orice arta martiala chinezeasca eu mananc un poster cu Bruzli.

In ving chun exista si asa lovitura, pumnul vertical, pleaca de jos si cu intoarcerea corpului usor pe calcaie. E destul de puternica. Totusi Bruce Lee in film i-a marit si mai mult amplitudinea si a facut-o mai rotunda.

#47
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View PostZark, on 31 iulie 2017 - 12:47, said:

Salut.
Am si eu nevoie de un sfat. Am posibilitatea de a invata unul dintre cele doua stiluri in orasul in care locuiesc (nu locuiesc in Romania). Pentru moment am fost la ambele sali (sa vad cu ce se mananca) unde se practica, am vazut asemanari si diferente intre cele doua stiluri, de la tehnici la diferentele de pozitii.
Acum, am insa cateva intrebari, pentru cei care practica unul din cele doua stiluri sau au cunostinta despre unul din ele macar:

- Care dintre aceste stiluri se invata mai rapid / mai usor, din toate punctele de vedere?
- Nu vreau sa practic pentru a ma bate cu cineva, am trecut de varsta specifica unor astfel de ganduri, dar totusi, care dintre ele dezvolta mai rapid reflexele si rapiditatea necesare unei confruntari reale?

PS: Va rog sa nu imi raspundeti cu idei de genul: "Practica box ca e mai eficient", "Practica BJJ" sau "Practica Judo ca ala e mai bun". Nu vreau sa practic pentru a bate pe cineva, vreau sa practic pentru mine, iar eu cer un sfat referitor exclusiv la cele doua stiluri, nu la altele.
PS2: Am cautat pe forum, nu am gasit o discutie asemanatoare, asa ca nu ma injurati daca s-a mai discutat pe undeva.

Multumesc.

nu te lua niciodata dupa recomandarile unor necunoscuti de pe un forum (in sensul de practica stilul x sau stilul y). niciodata.

fa cate o luna in fiecare sala si vezi unde te simti mai bine/ intelegi mai mult/ colegii de antrenament sunt mai ok
de multe ori eticheta unei sali nu corespunde ce crezi tu anterior.

jkd nu e stil (sau cel putin nu a fost gandit asa) ci este un concept. exista de sute de ani in toate sistemele de arte martiale. bruce lee (care in acceptiunea mea a fost un practicant genial) doar a formulat acest concept. pana la el de obicei practicantii avansati bajbaiau si il gaseau din intamplare.

wing chun-ul este un sistem relativ standardizat, cu o metodica de predare verificata.
de curiozitate, ce linii sunt acolo la tine in oras? ne poti da site-urile cluburilor respective? (pe privat daca nu vrei sa le faci publice)

View Postoverseas, on 04 august 2017 - 12:31, said:

Ieri seara au dat Drumul Dragonului pe tv, pai la bataia finala cu Chuck Norris i-a dat Bruzli niste - cum sa le spun - crosee din fundul curtii a la Morosanu � Daca ala e procedeu din orice arta martiala chinezeasca eu mananc un poster cu Bruzli.

sa reamintim totusi colegilor mai noi ca tu  esti un habarnist care in general spune numai tampenii despre artele martiale chinezesti.

View Postlil debul, on 31 iulie 2017 - 21:07, said:



Cautati alta arie, aici e vorba despre dat un pumn, scos 3 dinti, rupt ficatu', iesit invingator din conflagratie si cu ajutorul lui 'nezeu fara un LCM. Aici sint topicuri despre durere si suferinta.


nu, aici sunt topicuri despre sisteme de lupta in ansamblul lor.
pentru tine se reduc la rupt ficatul si scos dintii. pentru altii inseamna mai mult

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 02:23, said:

sa reamintim totusi colegilor mai noi ca tu  esti un habarnist care in general spune numai tampenii despre artele martiale chinezesti.

Lasa-te de indicatiile astea si concentreaza-te pe continutul realist al postarilor

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 02:23, said:

nu, aici sunt topicuri despre sisteme de lupta in ansamblul lor.
pentru tine se reduc la rupt ficatul si scos dintii. pentru altii inseamna mai mult

Povesti! Initiatorul topicului formuleaza confuz tema. Pe de-o parte nu vrea sa auda nimic despre alte solutii, cum ar fi boxul, iar de cealalta parte vrea sa stie, care stil, sau concept, sau cum vrei sa-i zici, conduce mai rapid la rezultate, atentie, in cazul unei "confruntari reale".
Poate ar fi bine sa citesti mai cu atentie prima postare si sa intelegi tematica, dilemele, cu care se confrunta initiatorul, confuzia si contradictiile. A viza rezultatele in cazul unei "confruntari reale" reprezinta plastic formulat "rupt ficatul si scos dintii". Daca nu pricepi chestiile astea se cheama ca nu te duce capul ;)


View PostZark, on 31 iulie 2017 - 12:47, said:

- Nu vreau sa practic pentru a ma bate cu cineva, am trecut de varsta specifica unor astfel de ganduri, dar totusi, care dintre ele dezvolta mai rapid reflexele si rapiditatea necesare unei confruntari reale?


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 02:23, said:

sa reamintim totusi colegilor mai noi ca tu  esti un habarnist care in general spune numai tampenii despre artele martiale chinezesti.

Da absolut, nu au decat sa discearna si sa compare posturile mele cu ale tale. Tu fiind guru noi toti iti pupam picioarele. Asta pana ajung la practica, acolo se termina teoria ta.
Nu sunt eu smardoi, dar dupa ce o sa dezarmezi un tip cu arma alba sa-mi dai iban-ul sa-ti virez de o cinste.

Dar la obiect, ce obiectii ai tu la descrierea scenei din film ? Colegul Vinciun a recunoscut procedeul din descrierea mea si mi-a dat o referinta.

Edit: pffooaaa, fiindca m-ai emulat ceva de groaza, pierdeam esentialul: sa te pun la IGNORE. Si cred ca mi-am dat seama care e problema, probabil ca ma exprim prea colorat, ceea ce voi continua cu succes sa fac.

Edited by overseas, 07 August 2017 - 12:07.


#50
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postvata_pa_batz, on 07 august 2017 - 11:45, said:

Lasa-te de indicatiile astea si concentreaza-te pe continutul realist al postarilor



da-mi voie sa ma concentrez pe ce consider.
eu cred ca initiatorul topicului vrea sa stie care DINTRE CELE DOUA etc etc
ai sarit cam repede la "nu te duce capul".

overseas partea amuzanta e ca dintre noi doi eu chiar am o hartie pe care scrie ca sunt guro. adica niste institutii au considerat (in urma unor examene) ca pot sa imi dau cu parerea despre aceste lucruri. consider ca opinia mea despre sistemele de lupta e mai importanta decat parerea ta formata pe youtube. sunt realmente plictisit de oameni fara nicio calificare in domeniu care isi dau cu parerea si influenteaza incepatori.

#51
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Am citit ca acest stil, wing chun a fost inventat de o femeie, mi s-a parut interesant si am facut si eu 2 ani in bucuresti. Dupa care mi-am dat seama ca o mare prostie comercializata bine, iluzii la pachet. Mi-am luat electrosoc si ma simt mult mai protejata. Iar eskrima..well.. este eficienta pentru ca foloseste miscarile naturale ale corpului, dar nu umbli cu batul pe strada la tine.

Asa, acum sa imi argumentez punctul de vedere despre wing chun:

1. Parajele sunt total nerealiste: pak sau si tan sau nu se pot aplica pe strada, un croseu in forta ti le zboara instant.
2. Bong sau e frectie la picior de lemn
3. Garda aia cracanata nu are nicio valoare, tot corpul este expus
4. Modul in care se tine pumnul este expirat, asa tineau pumnul boxerii din 1800. De atunci boxul a evoluat mult de tot, wing chun-ul a ramas la fel.
5. Nu poti produce forta cu rotirea soldului, pe strada nu ai suficient timp sa faci asta, totul e mult mai dinamic, iar adversarul, surpriza, nu coopereaza!

Si un filmulet explicativ cu fostul meu profesor de wing chun in cusca la MMA.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fy6OPW-501k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postoverseas, on 07 august 2017 - 11:51, said:

Nu sunt eu smardoi, dar dupa ce o sa dezarmezi un tip cu arma alba sa-mi dai iban-ul sa-ti virez de o cinste.

Unul cu mainile goale nu poate dezarma pe cineva dispus sa-l taie, am incercat treaba asta cu prietenul meu. El avea un marker, nu un cutit, din fericire pt mine. Am stat 2 zile sa sterg urmele de marker, dar bine ca era doar un marker Posted Image
Lectie invatata. Nicio arta martiala din lume nu te poate scapa de un tip cu un cutit chiar dispus sa iti faca damage.

Cele mai bune arte martiale: atletismul proba viteza sau un electrosoc.

Edited by christinne69, 07 August 2017 - 14:10.


#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Soc- surpriza Posted Image
O forumista care mai si vorbeste din experienta.

Ma uitai la bong sau pe net, ca eu nu cunosc denumiri elevate. Mai foloseam asa ceva cand eram copil, numai ca sa parez direct o lovitura foarte puternica, dar cu cotul mult mai sus.

Edited by overseas, 07 August 2017 - 14:17.


#53
eskrima

eskrima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.09.2014

View Postchristinne69, on 07 august 2017 - 14:05, said:

Am citit ca acest stil, wing chun a fost inventat de o femeie, mi s-a parut interesant si am facut si eu 2 ani in bucuresti. Dupa care mi-am dat seama ca o mare prostie comercializata bine, iluzii la pachet. Mi-am luat electrosoc si ma simt mult mai protejata. Iar eskrima..well.. este eficienta pentru ca foloseste miscarile naturale ale corpului, dar nu umbli cu batul pe strada la tine.

Asa, acum sa imi argumentez punctul de vedere despre wing chun:

1. Parajele sunt total nerealiste: pak sau si tan sau nu se pot aplica pe strada, un croseu in forta ti le zboara instant.
2. Bong sau e frectie la picior de lemn
3. Garda aia cracanata nu are nicio valoare, tot corpul este expus
4. Modul in care se tine pumnul este expirat, asa tineau pumnul boxerii din 1800. De atunci boxul a evoluat mult de tot, wing chun-ul a ramas la fel.
5. Nu poti produce forta cu rotirea soldului, pe strada nu ai suficient timp sa faci asta, totul e mult mai dinamic, iar adversarul, surpriza, nu coopereaza!

Si un filmulet explicativ cu fostul meu profesor de wing chun in cusca la MMA.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fy6OPW-501k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Unul cu mainile goale nu poate dezarma pe cineva dispus sa-l taie, am incercat treaba asta cu prietenul meu. El avea un marker, nu un cutit, din fericire pt mine. Am stat 2 zile sa sterg urmele de marker, dar bine ca era doar un marker Posted Image
Lectie invatata. Nicio arta martiala din lume nu te poate scapa de un tip cu un cutit chiar dispus sa iti faca damage.

Cele mai bune arte martiale: atletismul proba viteza sau un electrosoc.

sa o luam in ordine
wing chun-ul nu a fost inventat de o femeie. e o legenda, ti s-a spus asta si la sala.
primul lucru pe care il inveti la tan sao e ca nu blocheaza un croseu. urmatorul lucru spus incepatorilor e ca croseul nu se blocheaza. se evita, se acopera dar nu se blocheaza.
bong sao are o aplicabilitate foarte restransa (lucru de asemeni mentionat)
lovitutura cu pumnul vertical este folosita si acum in distante mici.
nu am inteles ce vrei sa zici cu rotirea soldurilor, cred ca nici tu

clipul ala e o mistificare, daca chiar ai fi venit la sala ai fi stiut asta. "fostul tau antrenor" nu mai sta in Romania de o gramada de ani,  de aceea sunt destul de sigur ca minti.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteskrima, on 07 august 2017 - 13:33, said:


overseas partea amuzanta e ca dintre noi doi eu chiar am o hartie pe care scrie ca sunt guro. adica niste institutii au considerat (in urma unor examene) ca pot sa imi dau cu parerea despre aceste lucruri. consider ca opinia mea despre sistemele de lupta e mai importanta decat parerea ta formata pe youtube. sunt realmente plictisit de oameni fara nicio calificare in domeniu care isi dau cu parerea si influenteaza incepatori.

Bai baiatule, ca o mare favoare iti raspund la mesaj. Chiar banuiam ca ai o hartie si cu asta am spus (aproape) tot.
Eu sunt plictisit de aia care raman incepatori dupa ani si ani de pregatire cu guru ca tine.
Hai noroc. Transmite salutari "institutiilor".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate