Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

NIKON D850

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu prea e stilul Nikon sa mentina doua camere FF din aceeasi gama mult timp in oferta...

#20
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Eu as spune ca diferenta dintre ele este de .. 12 Mp .. si s-a cam impartit iar gama in doua .. ;) .. si nu-i exclus sa le avem pe ambele (D810 si D850) pe piata .. mie imi pare viabila aceasta varianta.

#21
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postcrokodilu, on 25 iulie 2017 - 21:08, said:

Bingo! Iaca secretul: vinde si 810 si 850 (pt. ca fite).

Un scenariu care este exersat acum cu D7200 vs D7500.

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
48 MP are un senzor Cmosis dar e mai mare putin decat FF35, asa ca nu se potriveste, si pe langa full global shutter e capabil de 8K30p si 4K 60p dar asta pe 12bit, si nu se pupa nici dimensiunea, nici banda de 12bit, si nici 8K la 30p.

Sony ar putea scoate 48 MP din senzorul lor de 42, dar asta cu multishot si miscand senzorul cu mecanismul IBIS - ar fi iar neasteptat de la Nikon asa ceva.

Poate sa fie si un senzor complet nou, dar deocamdata sunt doar vise si povesti legate de 48 MP.

Ar fi destul de surprinzator daca are mai mult de 42 MP, chit ca Sony a avut timp sa faca ceva de cand se joaca cu rezolutia asta.

Edited by loock, 25 July 2017 - 23:53.


#23
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostStefanSC, on 25 iulie 2017 - 16:46, said:

M10 are Live-View, are patina in care ii poti pune vizor electronic, are focus-peaking si marirea imaginii Posted Image. In plus are obiectivele alea mici si luminoase pe care ti le doresti. X1D nu are asta Posted Image.

Deci... e aparatul tau de vis... cand iti iei unul? Posted Image
Daca crezi ca-i o problema de pret... vei fi surprins sa afli ca nu! :P Dar nu arunc cu banii in ceva ce-mi displace, doar pentru ca-i scump.
Repet, m-am jucat la greu cu M9, in repetate randuri si diverse conditii - nu am resimtit nicio placere. E fucking slow si clunky. Retro, retro, dar nici chiar in halul asta.
Da, stiu ca M10 e mult mai rapid, dar nu ma trage experienta brandului absolut deloc.

Dar e nevoie mare la mandea de aparatura mai mica si mai usoara... plec in Africa in 2 saptamani si ma ingrozesc ca trebuie sa car 7kg de echipament foto.

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@glumetu:

Nu e vorba de pret sau mai stiu eu ce. Doar ca zicem ca vrem ceva si cand apare acel ceva, gasim scuze de genul "experienta brand-ului" si nu cumparam Posted Image.

Asa ca e putin aiurea sa criticam companiile ca nu ne dau ceea ce vrem daca noi nu suntem dispusi sa sarim cu banul cand primim Posted Image.

Edited by StefanSC, 26 July 2017 - 10:19.


#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Pai tocmai am zis, in repetate randuri, ca Leica nu-mi da ce vreau (btw, ce fac la safari pe zona tele cu un RF?), nu-mi place etc. De ce as cumpara? Nu-i nicio scuza la mijloc.

(Si am zis de la inceput ca vreau imposibilul :lol:)

Da, am un kit greu acum (D800, 14-24, 24-70, 70-200), dar deocamdata nu gasesc echivalent, poate in zona Sony A7R II, dar ultima oara cand m-am uitat (e drept, mai demult) mai aveau de lucru la obiective.

#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cum ce faci... au si obiective de 250mm astia de la Leica Posted Image.

Lasand glumele la o parte (pun intended Posted Image ), de ce nu treci pe o combinatie gen 18-35mm, 50mm f1.4D, 70-200 f4, 300mm f4E + TC pentru Safari daca e greutatea prea mare? Eu am renuntat la zoom-uri cu f2.8 in favoarea celor cu f4 sau variabile si am adaugat cateva obiective de specialitate (20mm f1.8, 135mm f2, 105mm f2.8 Macro) si nu simt ca am pierdut ceva fata de cand aveam f2.8 constant, si pot sa mai tai si din suport. In plus pot sa imi adaptez mai bine kit-ul la nevoile unei situatii (e.g: daca as merge cu FF in Safari, as lua, in afara de primele obiective enumerate mai sus, 20mm f1.8. Si ochiometric as fi sub 5kg cu tot cu trepied, acumulatori si filtre.

Edited by StefanSC, 26 July 2017 - 12:05.


#27
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostStefanSC, on 26 iulie 2017 - 12:03, said:

de ce nu treci pe o combinatie gen ...
pai, pentru ca o fac o singura data in viata? Posted Image
de altfel, de acord cu f/4 vs f/2.8 (70-200-le este f/4). dar daca tot o fac, probabil o sa schimb si brandul.

Edited by glumetu, 26 July 2017 - 12:26.


#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postglumetu, on 26 iulie 2017 - 12:24, said:

pai, pentru ca o fac o data in viata? Posted Image
Mai conteaza +/- 1-2 kg? Tragi de fiare cateva zile inainte ca sa capeti putere, iei niste redbul...  si gata...

#29
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postcrokodilu, on 26 iulie 2017 - 12:26, said:

Mai conteaza +/- 1-2 kg?
evident ca ma alint, insa am ajuns sa nu mai iau aparatul prin concediile de familie, mi-e asa o lehamite de carat.
la concediile foto nu chitzai (dar gem usor in gand) :lol:

#30
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Usor usor incep sa apreciez si sa inteleg importanta a cateva kg minus. Weekend-ul trecut am urcat pe un varf de doar 8-900m pe un teren destul de accidentat ( 3 ore urcarea, o ora la intoarcere) la care nu m-am asteptat asa ca am luat majoritatea cu mine ca na, sa nu-mi lipseasca nimic ( ~10kg) si pot sa zic ca putin mi-a lipsit sa-mi dau duhul pe acolo. Cand am ajuns in varf abia am putut sa tin aparatul pt 2-3 poze.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Daca gafai cu 10kg cred ca gafai si cu 1kg.

#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Am experimentat si eu acest sentiment. Acum la munte iau doar trusa Olympus, 40% greutate fata de echivalentul Canon (cu un minus acceptabil de calitate). Problema cea mare pentru mine a fost ca cele cateva kilograme in plus + oboseala aferenta ma facea sa nu mai vad subiectele, sa nu mai duc aparatul la ochi si sa me intorc din tura cu zero cadre, dupa ce am carat toata ziua instalatiile cu mare efort.

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
O idee revolutionara:
Nu mai luati toata trusa dupa voi Posted Image Luati doar obiectivele care corespund cel mai bine cu stilul vostru. Daca va duceti undeva prima data si sunteti obisnuiti sa trageti in special cu teleobiective, nu veti obtine cadre bune cu ultra-wide-ul.

Edited by StefanSC, 26 July 2017 - 13:18.


#34
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postglumetu, on 26 iulie 2017 - 11:29, said:

...
dar deocamdata nu gasesc echivalent, poate in zona Sony A7R II, dar ultima oara cand m-am uitat (e drept, mai demult) mai aveau de lucru la obiective.
La A7R2 par a fi unele probleme cu obiectivele mari, de genul 70-200 f/2,8 și mai lungi; sau mai bine zis, mai groase. Îți cam prinzi degetele între grip și obiectiv. Iar prețul unui astfel de obiectiv e cam dureros la portofel. Nici autonomia bateriei nu e "something to write home about" la A7R2. Poate la iterația următoare să le iasă mai bine...

Despre f/2,8 --> f/4: Eu am trecut prin asta. Dar nu prea mi-a plăcut altceva decât gabarit/masă redusă. Acum sunt în faza că am înlocuit zoom-ul f/4 cu fixe luminoase. Evident că nu-mi place gabaritul bagajului. De regulă mă deplasez cu mașina, iar pe distanțe modice am rucsac "light" în care bag numai ce intenționez să folosesc. E un exercițiu interesant. Posted Image

#35
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Zic de 48 pt ca Nikon a avut, cand au dat buful cu D3: 12mp, apoi 24 pe D3x; de aici au bifurcat directia: - A)  16 mp D4, 20 Mp D5 )  si - B )   36mp  pe D800/810, urmand logica, ar rezulta ca D850 trebuie sa aiba 48 mp.

Edited by merlin Gl, 26 July 2017 - 13:05.


#36
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostStefanSC, on 26 iulie 2017 - 12:55, said:

O idee revolutionara:
Nu mai luat toata trusa dupa voi Posted Image Luati doar obiectivele care corespund cel mai bine cu stilul vostru. Daca va duceti undeva prima data si sunteti obisnuiti sa trageti in special cu teleobiective, nu veti obtine cadre bune cu ultra-wide-ul.
asa as face, dar ai nevoie de tele pentru animale in safari, de normal zoom pentru portrete la Maasai, de uw pentru peisaje la asfintit... Este greu sa planifici de ce obiective vei avea nevoie timp de doua saptamani... Si e pacat sa ratezi niste once-in-a-lifetime poze doar pentru ca ti-ai planificat gresit obiectivele, iar alea potrivite zac pe acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate