Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NIKON D850

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@Merlin:
Eu as paria pe 54 Mpx :) Pana la urma, primul aparat FF cu rezolutie mare al Nikon a fost D3x la 24Mpx. Apoi D800/810 la 36 (+50%) asa ca m-as astepta ca D850 sa aibe din nou +50% si sa ajunga la 54. Si in felul asta ar redeveni aparatul FF35 cu cea mai mare rezolutie.

#38
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
54Mpx! Incep sa ma simt batran. In mintea mea 16 sunt multi Posted Image.

Edited by idaho333, 26 July 2017 - 13:24.


#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 26 iulie 2017 - 12:55, said:

O idee revolutionara:
Nu mai luati toata trusa dupa voi Posted Image Luati doar obiectivele care corespund cel mai bine cu stilul vostru. Daca va duceti undeva prima data si sunteti obisnuiti sa trageti in special cu teleobiective, nu veti obtine cadre bune cu ultra-wide-ul.

Sunteti demodati. Posted Image

O idee si mai revolutionara : luati doar telefonul cu voi.
Nu serios, specia "entuziast cu rucsac foto de 10 kile" in excursie a cam disparut.
Nu ca o spun eu, o spun statisticile : nu se mai vand camere foto, se vand telefoane.

Am vorbit cu un amic care are mai multe camere foto (inclusiv un APS-C Nikon) si care s-a intors din vacanta (Grecia).
Spunea ca telefonul (S6) bate toate camerele foto pe care le are.
V-ati prins - nu o sa mai cumpere camere foto. Telefonul o sa fie baza de acum incolo.

Zic ca puteti incerca si voi.
Puteti provoca fotograful din voi, ii puteti testa creativitatea si limitele folosind doar telefonul mobil.  S-ar putea sa va placa, s-ar putea sa va simtiti si mai fotografi.

Si apropo, telefonul mobil face si poze de 50-60Mp daca asta era baiul.

Edited by katran, 26 July 2017 - 14:10.


#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postglumetu, on 26 iulie 2017 - 13:19, said:

asa as face, dar ai nevoie de tele pentru animale in safari, de normal zoom pentru portrete la Maasai, de uw pentru peisaje la asfintit... Este greu sa planifici de ce obiective vei avea nevoie timp de doua saptamani... Si e pacat sa ratezi niste once-in-a-lifetime poze doar pentru ca ti-ai planificat gresit obiectivele, iar alea potrivite zac pe acasa.
Calculul este judicios. Dar nu văd motiv de îngrijorare. Bănuiesc că nu te va lăsa nimeni s-o iei la pas prin savană, teleleu, de capul tău; că doar nu ești în România Posted Image. Ții o geantă mare în jeep și una mică pentru diverse eventuale ieșiri scurte. Cred că și alții fac la fel. Mi-au povestit mai mulți care au fost în Safari. Unii aveau și cameră de back-up la ei, în geanta mare.
Așa e și în Deltă. Bagajul greu îl cară barca. Pot apărea situații neprevăzute, e păcat să nu ai la tine ce trebuie.

Edited by calexe, 26 July 2017 - 14:34.


#41
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postkatran, on 26 iulie 2017 - 14:01, said:

Sunteti demodati. Posted Image

O idee si mai revolutionara : luati doar telefonul cu voi.
Nu serios, specia "entuziast cu rucsac foto de 10 kile" in excursie a cam disparut.
Nu ca o spun eu, o spun statisticile : nu se mai vand camere foto, se vand telefoane.

Am vorbit cu un amic care are mai multe camere foto (inclusiv un APS-C Nikon) si care s-a intors din vacanta (Grecia).
Spunea ca telefonul (S6) bate toate camerele foto pe care le are.
V-ati prins - nu o sa mai cumpere camere foto. Telefonul o sa fie baza de acum incolo.

Zic ca puteti incerca si voi.
Puteti provoca fotograful din voi, ii puteti testa creativitatea si limitele folosind doar telefonul mobil.  S-ar putea sa va placa, s-ar putea sa va simtiti si mai fotografi.

Si apropo, telefonul mobil face si poze de 50-60Mp daca asta era baiul.
sa mori tu ca te duci cu smartphonu' la pozat in savana! :lol:
stiai ca intr-un safari nu ai voie sa cobori din masina?

iata o idee si mai revolutionara: nu cumparati camere, nici smartphoane! Doar tineti minte peisajele! In felul asta traiesti intens fiecare clipa si exersezi zone ale memoriei vizuale care ti-au amortit de cand cu smartphoanele.
right...

#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postglumetu, on 26 iulie 2017 - 15:17, said:

stiai ca intr-un safari nu ai voie sa cobori din masina?
pai nici nu trebuie sa te dai jos, ca vine animalul la tine "iaa .. ce telefon ai moshu? Uau, 60 mpx..Lollipop sau Marshmallow?" si ii faci poza de aproape, chiar macro.

Exista vreunul care a facut poze in savana cu telefonul, un link ceva? Nu zic ca e imposibil, dar sunt curios ce a reusit.

Edited by crokodilu, 26 July 2017 - 15:27.


#43
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu chiar vreau sa fac o aroganta din asta.
O vacanta in care sa pozez exclusiv cu telefonul. Posted Image

Pentru mine un safari este ca si cum te-ai duce in Delta si l-ai plati pe un nene sa te plimbe cu barca ca sa faci poze.
Adica o idee foarte proasta, o iesire foarte slaba dpdv fotografic, controlata non-stop de un om care nu are nicio legatura cu fotografia.
Cand vin la mine barcagii aia sa ma plimbe ca sa fac poze, mi se face rau. Sa nu aud. Iar preturile sunt foarte europene.

Eu: Du-ma si pe mine la pelicanii aia !
Barcagiul: Pai ce crezi ca ne lasa sa ne apropiem asa mult ?
Eu: In regula...atunci poti sa ma duci mai aproape de egretele alea ?
Barcagiul: Nu este apa suficient de adanca. Ramanem impotmoliti.
Eu: As vrea sa pozez cocodelul ala....
Barcagiul opreste barca la 100 de metri de corcodel in cel mai prost unghi posibil (ca si lumina) si zice : Gata, pozeaza-l. Dupa 30 de secunde : L-ai pozat ? (Putem pleca mai departe ?).
Eu: Merci ! A fost fabulos. Posted Image  Posted Image  Posted Image   Posted Image

Asa se fac fotografiile alea de mare uau turistice.

De citit articolul asta:
http://www.intufisur...engleza-si.html

Edited by katran, 26 July 2017 - 15:43.


#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu mai bine ceva de la cineva care nu are nimic de impartit cu fostii angajatori dar nu avea sange in instalatie sa le zica pe nume cat inca il mai hraneau...

http://www.bythom.co...og-2/index.html


In alta ordine de idei, nu ar trebui sa facem un topic separat, gen 'Idei de echipamente pe care sa le iei in ture foto sau safari' iar la final Glumetu ne arata/povesteage ce a mers si ce nu?

Edited by StefanSC, 26 July 2017 - 15:38.


#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 26 iulie 2017 - 15:29, said:

Pentru mine un safari este ca si cum te-ai duce in Delta si l-ai plati pe un nene sa te plimbe cu barca ca sa faci poze...
mai bine te duci la zoo.

In africa m-as duce pt. astrofoto.

Edited by crokodilu, 26 July 2017 - 15:58.


#46
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postkatran, on 26 iulie 2017 - 15:29, said:

De citit articolul asta:
http://www.intufisur...engleza-si.html
mare diferenta intre talentul si asteptarile mele si ale lui... asa ca eu sunt ok cu poze proaste.

@StefanSC: mare dreptate ai.

#47
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Cand o sa vad poze facute cu telefonul de Calexe si Katran pe softpedia pot sa zic ca am vazut tot. :)

Asa ceva este imposobil chiar si in concediu.



#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Never say never..

#49
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postrazvan_u, on 26 iulie 2017 - 20:43, said:

Cand o sa vad poze facute cu telefonul de Calexe si Katran pe softpedia pot sa zic ca am vazut tot. Posted Image

Sa stii ca eu am pus deja vreo cateva pe topicul acela de "capodopere facute cu telefonul".  :)
Si CAlexe a pus poze facute cu tableta acum cativa ani.
Le-ai ratat, asta e.



Cineva a mai pus 2-3 paie pe foc. Ceva poze cu D850 scapate pe internet.

https://petapixel.co...acklit-buttons/

Edited by katran, 26 July 2017 - 21:54.


#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
pe mine m-a impresionat mai mult un link din dreapta articolului, cu fashion shooting-urile la FFWD in China :lol:

#51
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
damit, se misca ma repede decat fps-urile lu facebook.

#52
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 26 iulie 2017 - 15:29, said:

...
Pentru mine un safari este ca si cum te-ai duce in Delta si l-ai plati pe un nene sa te plimbe cu barca ca sa faci poze.
Adica o idee foarte proasta, o iesire foarte slaba dpdv fotografic, controlata non-stop de un om care nu are nicio legatura cu fotografia.
Cand vin la mine barcagii aia sa ma plimbe ca sa fac poze, mi se face rau. Sa nu aud. Iar preturile sunt foarte europene.

Eu: Du-ma si pe mine la pelicanii aia !
Barcagiul: Pai ce crezi ca ne lasa sa ne apropiem asa mult ?
Eu: In regula...atunci poti sa ma duci mai aproape de egretele alea ?
Barcagiul: Nu este apa suficient de adanca. Ramanem impotmoliti.
Eu: As vrea sa pozez cocodelul ala....
Barcagiul opreste barca la 100 de metri de corcodel in cel mai prost unghi posibil (ca si lumina) si zice : Gata, pozeaza-l. Dupa 30 de secunde : L-ai pozat ? (Putem pleca mai departe ?).
Eu: Merci ! A fost fabulos. Posted Image  Posted Image  Posted Image   Posted Image

Asa se fac fotografiile alea de mare uau turistice.
...
Nu-mi dau seama dacă doar ai dorit să fi (auto)ironic. Dacă nu atunci cred că nu ar trebui să generalizezi experiențe negative care te-au afectat și, dacă chiar a fost cum ai spus tu, atunci porți o parte din vină, no ofense.

Trebuie făcută distincția între barcagiu și driver foto. Când spui "Cand vin la mine barcagii aia sa ma plimbe ca sa fac poze"- deja ai făcut o abordare greșită. Nu trebuie luați barcagii care vin la tine ci trebuie căutați driveri care se pricep. Nici nu visezi ce poți trăi în Deltă cu un driver experimentat. E drept, ăștia buni nu sunt ieftini și nu vin la ponton după clienți "pantofari". Și nu merg cu mai mult de 2 fotografi într-o barcă. Deci nu e vorba de ăia cu bărcile pline cu zeci de turiști cu veste portocalii, pe care îi vezi pe canalele mari. Și nici de barcagii tocmiți la plezneală din port sau din sat.

Astea sunt luate suficient de aproape? Aproape toate sunt făcute din barcă, în Deltă (numai #9 e făcută de pe mal).
Attached File  1080_20140528_tdd00_028_cristi.jpg   1.55MB   20 downloads Attached File  1080_20160525_dd_011_cristi.jpg   1.32MB   20 downloads Attached File  1080_20140528_tdd00_038_cristi.jpg   1.28MB   20 downloads Attached File  1080_20170604_mila23_051_cristi.jpg   1.16MB   23 downloads
Attached File  1080_20160611_dd_004_cristi.jpg   1.15MB   20 downloads Attached File  1080_20140525_tdd00_040_cristi.jpg   942.77K   19 downloads Attached File  1080_20170605_mila23_123_cristi.jpg   455.71K   19 downloads Attached File  1080_20160526_dd_016_cristi.jpg   924.36K   20 downloads
Attached File  1080_20140518_tdd01_037_cristi.jpg   913.79K   24 downloads Attached File  1080_20170605_mila23_103_cristi.jpg   1.23MB   23 downloads Attached File  1080_20160917_dobrogea_057_cristi.jpg   1.08MB   18 downloads Attached File  1080_20170606_mila23_160_cristi.jpg   839.37K   19 downloads

La fel și la Safari. N-am experiență, dar cred că depinde cu cine te duci. Dacă vei fi într-un grup de +20 persoane să nu te aștepți la minuni... Iar după aceea să spui că mamă, ce nasol e în Safari.

#53
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Asa zic si eu. Daca te duci in safari cu grup de turisti care au program sa viziteze zece rezervatii intr-o zi, nu cred ca are rost sa te plangi ca nu faci fotografii demne de agentii internationale de wildlife. Eu mi-am asumat asta de la inceput.
Cred ca nici cu driver foto nu m-as pricepe sa scot ceva nemaipomenit, asa ca ma duc sa fac poze ceva mai reusite (sper) decat restul din grupul meu, nu sa le vand la NG.

Bine, la Mircea mai e si treaba cu "vai ce conditii de cacat sunt acolo (si uite ce poze am scos eu)", lui ii place sa se alinte un pic in acest fel.

Dar, pentru ca a identificat o zona de maxima frustrare, ar trebui sa o exploateze comercial - segmentul de fotografi romani de wildlife este insuficient servit de driverii locali - asa ca poti face un business din asta, daca te pricepi. Si chiar se pricepe. Eu cam asa as pune problema.

Nu stiu cum ajuta sa te plangi ca neica nimeni cu salariu de 2 USD pe zi nu stie cum e cu fotografia de wildlife. E ca si cum as merge cu rata dar m-as plange ca n-am canapea Chesterfield in spate.

(btw, exceptionale foto, Cristi!)

Edited by glumetu, 27 July 2017 - 14:05.


#54
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 27 iulie 2017 - 13:11, said:

E drept, ăștia buni nu sunt ieftini și nu vin la ponton după clienți "pantofari". Și nu merg cu mai mult de 2 fotografi într-o barcă.

Ok, ai pus punctul i. Sansele de a ajunge la acesti barcagii sunt minime. Trebuie sa-i cunosti sau sa ai o recomandare.
Pe langa asta, eu nu sunt dispus sa dau sume mari/uriase pentru poze. Prefer sa fac poze de pe mal.
Si stai linistit, nici cei care cara clienti "pantofari" nu-s ieftini.  Posted Image
Eu am vreo 4-5 plimbari cu barca prin Delta cu diversi si in diverse locuri. Deci pot sa generalizez.

Si la Safari este aceeasi poveste. Mai sunt si (putini) soferi priceputi, insa sansele sa ajungi la ei sunt mici. Iar aia buni, probabil sunt mult mai scumpi.

Nu pentru mine a devenit foarte simplu. Ma multumesc cu ce pot sa prind eu, fara ajutorul nimanui.

Edited by katran, 27 July 2017 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate