Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

NIKON D850

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon a anuntat ca lucreaza la Nikon D850, urmasul lui D810.

https://www.dpreview...lopment-of-d850
https://www.dpreview...-the-nikon-d850

Nu au fost publicate inca specificatiile detaliate.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De ce graba asta, de ce disperarea asta de a anunta inainte de lansare, mai ales ca se stia de mult ca trebuie sa apara extrem de curand.

Vad 3 explicatii, poate gresesc...:

1. si-au dat seama ca mai au de lucru la el si atunci au zis ca asa detensioneaza asteptarea infrigurata a fanilor, care-l asteptau la sfarsitul lunii sau ceva de genul asta...
2. au aflat ca lanseaza Canon un 5DS II cu gama dinamica imbunatatita, caz in care oricum Nikon ar fi fucked...insa in lumina nou lansatului 6D II e destul de putin probabil...
3. Urmeaza sa-i cumpere Fuji, Ricoh, etc., si au zis sa pastreze contactul cu fanii demoralizati....

Edited by loock, 25 July 2017 - 11:23.


#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Aceeasi graba si cand au anuntat ca lucreaza la un nou sistem mirrorless. Si asta a fost de curand. Acum 2 saptamani ?

Banuiala mea este ca au scazut vanzarile, s-au panicat si fac eforturi mari ca sa tina cumparatorii in priza barca.

Pe vremuri ii tineau in sah. Cat de mult au asteptat utilizatorii un inlocuitor pentru D300 ?

Edited by katran, 25 July 2017 - 11:35.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postkatran, on 25 iulie 2017 - 11:32, said:

Pe vremuri ii tineau in sah. Cat de mult au asteptat utilizatorii un inlocuitor pentru D300 ?

D500 e discutabil daca e urmas pt. D300.
Unii ar spune ca e intr-o clasa superioara, pt. ca AF-ul e mai aproape de viteza D5.
La D300 era doar o abureala stupida a fanilor ca AF-ul are treaba cu D3.
Comparatii de acest fel nefondate si ridicole au fost proliferate si pt. alte camere, inclusiv cateva FF.
D800 e semnificativ mai lent la AF fata de 5D III, iar D810 a inchis doar partial prapastia fata de 5D III si nu are treaba cu D4/D5, etc

FF-ul a devenit comun, si e destul de logic ca nu a fost o prioritate urmasul pt D300, care de altfel nici nu a aparut pt ca D500 e in alta clasa.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
loock, nu mai bine ramai tu la cele 11 puncte de focalizare ale *ist-ului din 2003 si lasi oamenii care au folosit Nikon-urile si Canon-urile alea sa isi dea cu parerea? Nu e alta, dar aberezi cu gratie pe campie :).

Legat de D850... Sincer, nu prea inteleg ce e in capul Nikon. D810-le este, dupa 3 ani de la lansare inca o camera foto extrem de competitiva (in cam toate testele cu ceilalti doi concurenti reali, 5DR si A7r II, concluzia finala e ca niciuna nu e clar mai buna decat celelate).

Un anunt de genul asta va indeparta posibilii cumparatori pentru D810, care vor astepta D850-ul (sau un discount serios). De asemenea, dupa ultimul anunt cu "dezvoltam o camera" (hint: Nikon DL), genul asta de anunturi nu aduc prea multa incredere.
Finalmente, daca tot ce scoti la aniversarea de 100 de ani e un anunt ca dezvolti o camera si niste briz-briz-uri cosmetice... Cam meriti sa fii luat la misto.

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Anunturi penibile de genul asta imi aduc aminte de anii de anunturi de Pentax FF.
Toti producatorii astia traditionali de DSLR-uri sunt niste penibili depasiti de vremuri.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postglumetu, on 25 iulie 2017 - 12:28, said:

Anunturi penibile de genul asta imi aduc aminte de anii de anunturi de Pentax FF.
Toti producatorii astia traditionali de DSLR-uri sunt niste penibili depasiti de vremuri.

Faniii le dau apa la moara, asa ca se poate intelege...

Eu as vea un MILC FF645, altfel pt. FF35 si eu dau apa la moara la DSLR...
Si in paralel cu MILC-ul FF645, as utiliza si un DSLR FF645 daca ar avea vizor optic cu marire mare.

Sculele astea pot sa existe bine merci in paralel, nu se canibalizeaza intre ele.

Fanii MILC au impresia ca lucrurile evolueaza lent pt ca producatorii inca investesc in DSLR-uri.
Dar se incapataneaza sa ignore faptul ca la senzori FF35 avantajele MILC-ului sunt minore spre inexistente din cauza obiectivelor.
Wideurile si ultrawideurile se pot realiza mai mici, dar la zoomuri e greu chiar si pe uwa sa le faci mici daca sunt luminoase, iar la focale normale si tele dispare orice diferenta.
Plus ca apropierea obiectivului de senzor duce la vignetare deoarece senzorii sunt mai sensibili la iluminarea cu unghi mare, deci si aici designul retrofocal al obiectivelor de DSLR rezolva bonus acesta problema.
Apoi MILCU-rile ultracompacte sunt ridicol de neergonomice cu obiective tele...
Si in fine, daca au stabilizare pe senzor si ecran rabatabil, iar dispare compactizarea MILC-urilor, pt ca sunt iar groase si butucanoase.

Edited by loock, 25 July 2017 - 12:47.


#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
In alta ordine de idei, time-lapse-ul acela arata extrem de bine. In unele momente lasa impresia ca e generat digital de vreo companie de after-FX :)

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Umbla vorba in targ ca la fel au anuntat si dezvoltarea D5-ului. Dupa lansare si testele de DR a fost o dezamagire, sa speram ca D850 va fi mai breaz.

@loock: parca ricoh mergea spre restructurare, cu ce bani sa cumpere nikon ?

Edited by nicolaie, 25 July 2017 - 13:03.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Deocamdata au aparut postate doar 2,5K, (1440p), cu toate ca exista format 8K pe youtube.

Daca rezolutia 8K este limitata la multiplu de UHD, inseamna 7680p.
Insa 8K poate insemna si 6 % peste 8000 de pixeli pe latura mare...

Altfel 7680/3x2=5120  si 7680 x 5120 = 39, 3216 MP
Daca senzorul are rezolutie mai mare de 39,3 MP, atunci ori are un 8K mai mare decat multiplu de UHD, ori face un mic crop, ori comprima rezolutia pt 8K.
Insa sunt speculatii inutile deocamdata.
Oricum nu filmeaza 8K ci doar face time lapse.
Pentax a lansat acest feature de time lapse.

View Postnicolaie, on 25 iulie 2017 - 13:02, said:

Umbla vorba in targ ca la fel au anuntat si dezvoltarea D5-ului. Dupa lansare si testele de DR a fost o dezamagire, sa speram ca D850 va fi mai breaz.

@loock: parca ricoh mergea spre restructurare, cu ce bani sa cumpere nikon ?

Guvernul japonez a incercat sa convinga Fuji sa cumpere o mare parte din actiunile Nikon, parca 40% sau ceva de genul asta.
Ideea e ca mai raman destule de cumparat, si atunci trebuie sa mai gaseasca si alti cumparatori...
Poate vrei sa fie Canon... Posted Image
Senzori Canon nu cred ca vrei sa vezi in Nikon, chiar daca redau mai fain culorile, dar DR-ul inca e mai slab decat Sony.
Canon poate sa-si cumpere si singur senzori Sony, dar deocamdata a preferat sa nu o faca, si Nikon nu ar ajuta prea mult, poate sa negocieze pret mai bun pe volum, dar productia e limitata si poate sa fie chiar mai rau daca au cerere mai mare, mai vine un cutremur sau taifun si le mai distruge iar fabrica Sony de senzori, etc...

Edited by loock, 25 July 2017 - 13:16.


#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu m-am plictisit de toti producatorii astia care stau cu capul in nisip de decade intregi.

asa ca vreau direct imposibilul: ceva MILC FF cu ergonomie faina (tehnic posibil - demonstrat de H X1D) si cu obiective mici dar luminoase :lol:

#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@glumetu:

Ia d-acia ce vrei tu: http://www.f64.ro/f4...nder-negru.html Posted Image.

Nu e nevoie sa imi multumesti, e suficient sa il cumperi :P.

Edited by StefanSC, 25 July 2017 - 13:54.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostStefanSC, on 25 iulie 2017 - 13:52, said:

@glumetu:

Ia d-acia ce vrei tu: http://www.f64.ro/f4...nder-negru.html Posted Image.

Poate vrea cu AF...

View Postglumetu, on 25 iulie 2017 - 13:32, said:

eu m-am plictisit de toti producatorii astia care stau cu capul in nisip de decade intregi.

asa ca vreau direct imposibilul: ceva MILC FF cu ergonomie faina (tehnic posibil - demonstrat de H X1D) si cu obiective mici dar luminoase Posted Image

Hassy si Fuji au scos deocamdata doar crop de MF pe MILC, care are avantaje reduse fata de un FF35 de top la rezolutie si DR - cum se asteapta a fi de ex. chiar 850D care face subiectul acestui thred...

Alpha are un body FF645 dar cu back digital ( PhaseOne cu senzor Sony de 100 MP) nu e tocmai un MILC compact, si desigur fara AF...

Inca se lasa asteptat MILC-ul FF645 de 100MP, suficient de compact si ergonomic cat sa-si justifice existenta.
Oricum cu un 150 f 2.8 (care e ceva banal de portret) o sa se cam volatilizeze imediat avantajele, si de tele mai serios nici nu mai zic.
Si la focale mai scurte sau normale, daca vrei obiective luminoase si cu AF rapid, iar se volatilizeaza avantajele...

Bronica RF645 avea cateva obiective branduite Bronica Zenzanon dar care erau facute de Tamron.
45mm f/4,
65mm f/4
135mm f/4.5
100mm f/4.5.
Dupa cum se vede nu sunt luminoase, si nici nu au AF...
Plus ca nici nu focalizeaza f. aproape ci de la 1m, si chiar 1,2 la tele si cu recomandare de la producator sa diafragmezi cel putin la f11 daca ajungi fcalizezi la 1,2m...
Si doar cu 45 f4 era relativ compact ansamblul, si fara AF, fara zoom, etc.

Edited by loock, 25 July 2017 - 14:16.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@glumetu:
E clar? Acum repetă! De 10x până îți intră în cap!
:)

#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostStefanSC, on 25 iulie 2017 - 13:52, said:

@glumetu:

Ia d-acia ce vrei tu: http://www.f64.ro/f4...nder-negru.html Posted Image.

Nu e nevoie sa imi multumesti, e suficient sa il cumperi Posted Image.
e rangefinder, fratioare, sunt prea imbecil si prea nerabdator pentru asa ceva. ;-)

am un prieten care il are pe M9, e painful ca dracu - imi ia 5 secunde la fiecare focalizare.

altfel, de banii aia te dai cu X1D, nu? ori esti golan, ori nu!

#16
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postglumetu, on 25 iulie 2017 - 15:48, said:

e rangefinder, fratioare, sunt prea imbecil si prea nerabdator pentru asa ceva. ;-)

am un prieten care il are pe M9, e painful ca dracu - imi ia 5 secunde la fiecare focalizare.

altfel, de banii aia te dai cu X1D, nu? ori esti golan, ori nu!

M10 are Live-View, are patina in care ii poti pune vizor electronic, are focus-peaking si marirea imaginii ;). In plus are obiectivele alea mici si luminoase pe care ti le doresti. X1D nu are asta ;).

Deci... e aparatul tau de vis... cand iti iei unul? :P

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 25 iulie 2017 - 12:25, said:

Legat de D850... Sincer, nu prea inteleg ce e in capul Nikon.

Banuiala mea este ca va veni cu imbunatatiri vizibile (AF mai bun, probabil 42 Mp), insa vor ridica si pretul.
Probabil ca va avea un pret de lansare mult peste cel al lui D810. Risc sa spun ca se va repeta scenariul de la Canon 6D II.
La sfarsit D810 va ramane in carti din cauza pretului.

Edited by katran, 25 July 2017 - 19:08.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 25 iulie 2017 - 19:00, said:

..
La sfarsit D810 va ramane in carti din cauza pretului.
Bingo! Iaca secretul: vinde si 810 si 850 (pt. ca fite).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate