Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Pod peste Dunăre, la Brăila

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1071 replies to this topic

#1063
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,646
  • Înscris: 10.08.2009

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2024 - 14:44, said:

Lucru facut de romani. Am trecut asta vara pe pod si chiar arata fain. Dar era imediat dupa inaugurare. Din ce citesc acum se pare ca a fost facut ca majoritatea lucrurilor de la noi. Adica prost!

Pai e facut de Asocierea ASTALDI S.p.A. – IHI INFRASTRUCTURE SYSTEMS CO. LTD.
Puteau sa lucreze si cu angajati srilakezi sau somalezi, raspunderea e a lor.

#1064
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2024 - 14:44, said:

Lucru facut de romani. Am trecut asta vara pe pod si chiar arata fain. Dar era imediat dupa inaugurare. Din ce citesc acum se pare ca a fost facut ca majoritatea lucrurilor de la noi. Adica prost!

Pai or fi fost romani la executie dar proiectarea, supervizarea etc e facuta de japonezi+italieni.

View Postbursucelu_viesel, on 12 martie 2024 - 15:31, said:

Zona Brailei, si mai ales zona aia spre nord e dificila pentru construit lucruri grele. Eu mi-am sapat un beci si m-am oprit pe la 2m si ceva, caci alunecam deja pe leosul ud.  si ca latime.

Pai si ce, proiectantii nu stiau asta? Doar s-au facut studii de fezabilitate care au costat milioane de euro, doar studiile. Exista solutii ptr orice dificultate a solului...Nu tine cu scuze din astea...

Edited by danigoleman, 12 March 2024 - 19:24.


#1065
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Acolo este loess, sensibil la umezire, se pare că nu au izolat bine fundațiile si de aici probleme de infiltrație și tasări diferențiate.

#1066
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Defecte de executie, atunci. Dar imi amintesc ca vreo 6 luni daca nu un an intreg au lucrat doar la fundatia pilonilor...

#1067
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Se fac foraje acum și se va introduce lapte de ciment pentru stabilizare, nu este nici prima și ultima lucrare cu astfel de probleme, cele mai cunoscute cu probleme fiind Mr Bricolaj din Pitești, Sun Plaza și blocuri pe lângă Parcul Circului din București.

#1068
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdanigoleman, on 12 martie 2024 - 19:58, said:

Defecte de executie, atunci. Dar imi amintesc ca vreo 6 luni daca nu un an intreg au lucrat doar la fundatia pilonilor...
Cred ca nu-i problema acolo, sper. Nu mai citesc inca o data, am ramas cu impresia ca la rampa aia care urca spre pod. Nu cred ca-i chiar asa grav. Daca era la stalpi era rau.

#1069
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
La rampă sunt probleme, se rezolvă.

#1070
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View Postdanigoleman, on 12 martie 2024 - 19:58, said:

Defecte de executie, atunci. Dar imi amintesc ca vreo 6 luni daca nu un an intreg au lucrat doar la fundatia pilonilor...

Tasarea nu are legatura cu pilonii, nici macar cu podul propriu-zis. E vorba de rampa care duce la tablier.

Attached Files

  • Attached File  002.jpg   64.68K   26 downloads

Edited by Mount_Yerrmom, 12 March 2024 - 21:43.


#1071
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Aia e cea mai pura parte de execuție si proiectare românească zic eu, sa incercat inducerea mesajului, toți sunt la fel, si ei ca si noi, deci continuăm la fel.

#1072
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Luni 15.04 am trecut peste pod și sensul de mers Tulcea - Brăila era în lucru. Se decoperta și asfalta...
Noroc că nu era trafic mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate