Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Stocare poze - variante

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, zilele acestea discutam cu sotia si am inceput sa ne ingrijoram ca daca se intampla sa pierdem toate pozele care le avem, asa ca incep sa ma gandesc la variante cum sa pastram pozele in siguranta.  Deocamdata avem aproximativ 30-35 gb de poze (toate personale). As vrea sa va intreb,  care e cea mai buna varianta de a pastra pozele? Sa le imprimam pe toate,  ar fi mult prea mult si multe,  Pe dvd-uri nu e prea sigur,  se mai zgarie, poate da fetita de ele si incep sa zboare pe afara dvd-urile,  pe hdd de pe laptop iarasi nu e prea safe,  daca se intampla ceva si trebuie formatat tot hdd-ul,  sau daca va fi un virus care va sterge multe lucruri de pe hdd, daca din greseala umbla vreun copil si sterge mai multe pe acolo fara sa stie,  etc.  N motive, sau pe cloud-uri,  daca le stocam acolo,  ei pot avea acces la pozele noastre,  si nu vrem sa se joace ei cu pozele noastre (poate ca e vreun cloud la care ei nu pot avea acces,  insa nu stiu care ar fi acela). Asa ca....  Pam pam,  care e cea mai buna varianta? Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Combini. Si pe discuri, si pe stickuri/hdd-uri etc. Eventual si in locatii diferite.

Cam mici sansele sa se piarda/distruga toate odata.

#3
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
DVD-uri si stick...cea mai buna varianta Posted Image

#4
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Un hdd extern?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
https://www.google.com/photos/about/

Spațiu nelimitat pentru fotografiile sub 16 megapixeli.

Eu pe langa asta mai folosesc și 2 hdd externe, cu cate un backup pe fiecare.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 debusy, on 01 aprilie 2017 - 14:18, said:

poate ca e vreun cloud la care ei nu pot avea acces,  insa nu stiu care ar fi acela
Orice cloud iti permite sa iti faci cont, salvezi pozele acolo, si nu le dai username si parola copiilor. Simplu.

As mai pune o copie de siguranta si pe un stick. Daca nu vrei sa aiba copiii acces, pui acel stick intr-un seif. Bancile inchiriaza seifuri.

In cloud pui pozele permanent, imediat, si o data la x interval (cat esti tu dispus sa pierzi in termeni de date), te duci la banca, iei stick-ul, copiezi pozele din intervalul x, pui stickul la loc.

Eu de exemplu sunt dispus sa pierd pozele din maxim ultimele 3 luni, deci la fiecare trei luni fac o vizita la seif.

#7
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salut. Folosește Flickr.

Edited by sommne, 01 April 2017 - 15:04.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008


 OriginalCopy, on 01 aprilie 2017 - 14:45, said:

Orice cloud iti permite sa iti faci cont, salvezi pozele acolo, si nu le dai username si parola copiilor. Simplu.
.

Am impresia ca atunci când a spus "ei" sa nu aiba acces nu s-a referit la copii ci la proprietarii cloud-ului :)



#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Eu folosesc DVD, mega.nz si idrive, plus youtube pentru video.

#10
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Pentru poze e indicat sa ai doua hdd externe, le tii in dublu exemplar, fara accesul altor persoane la ele. Pe cele de pe mobil folosesti google photo si flickr ( cred ca deja le folosesti :)  ).

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 caiuscorneliu, on 01 aprilie 2017 - 15:09, said:

Am impresia ca atunci când a spus "ei" sa nu aiba acces nu s-a referit la copii ci la proprietarii cloud-ului Posted Image
Atunci le cripteaza, normal.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cine nu foloseste google photos + hard disk extern (in seif) + dropbox (platit, 30 de giga parca),  merita sa piarda toate pozele personale.

Eu asa fac. Nu poa'sa cada toate 3 deoadata.

Edited by Groot, 01 April 2017 - 15:55.


#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca ai importat pozele mecanic, atunci cei 35gb sunt de 10 ori ce ar trebui sa fie ca spatiu

pozele nu trebuie pastrate la dimensiunea lor originala. nu toate. faci o selectie cele mai reusite si pe alea le pastrezi in caz ca vrei sa le printezi vreodatga
restul trebuie redimensonate cu un soft de photo edit automat, in batch. toate la dimensiune de vreo 2000px, hai 3000x2000 (6MP) ajunge. nu cum sunt ele la 21MP sau mai mult

apoi ramai cu 5-10GB pe care ii poti salva in 2-3 locuri, cum au zis si ceilalti, online sau offline tine de preferinte.

#14
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Unii nu vor dori sa renunte la calitate pentru cativa Gb.

NB Nici eu

Am facut chestia asta, dar cand hardurile erau de max 1.2 Gb. Si acum imi pare rau

#15
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Pe dvd-uri in 3 exemplare, unele le pui unde vrei prin casa, celelalte depozitate undeva foarte bine si inca un exemplar intr-o caseta de valori la banca

inca un stick de 64gb daca mai vrei

Oircum eu spun sa va faceti timp in fiecare saptamana/luna, sa va uitati pe poze si sa le alegeti pe cele mai importante apoi sa le imprimati si sa faceti un album frumos.

Edited by A-d-r-i-a-n, 01 April 2017 - 18:21.


#16
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Flat, on 01 aprilie 2017 - 17:00, said:

daca ai importat pozele mecanic, atunci cei 35gb sunt de 10 ori ce ar trebui sa fie ca spatiu


Am un amic care face la fel. Daca te uiti prin pozele lui, ai sa vezi cate 20 facute la 1 secunda distanta una de alta. Efectiv cand apasa pe declansator, isi uita degetul acolo.

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dvd-ul e musai, chiar de are multe dezavantaje, are si un mare avantaj, nu se pierde informatia daca te procopsesti cu un virus care iti sterge, cripteaza datele. Un seif micut, acasa, nu costa o avere, acolo poti tine stickurile, cardurile, dvd-urile si multe alte chestii la care nu vrei sa aiba copiii sau hotii acces.

#18
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ce ziceti de blue ray ? Au ajuns la preturi acceptabile atat discul cat si playerele! Combinat cu ssd? Ocupa spatiu putin. Cloud-ul este scump si inca nu s-a depasit pragul psihologic de a stoca chestii in nori!

Edited by farausername, 01 April 2017 - 19:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate