Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Stocare poze - variante

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View Postcaiuscorneliu, on 01 aprilie 2017 - 14:36, said:

https://www.google.com/photos/about/

Spațiu nelimitat pentru fotografiile sub 16 megapixeli.

Eu pe langa asta mai folosesc și 2 hdd externe, cu cate un backup pe fiecare.
deja imi este plin contul de google photos, cele mai multe din ele sunt facute cu dslr, deci la rezolutie mare si nu le-am mai modificat.
e o varianta cu HDD extern,

View Postcaiuscorneliu, on 01 aprilie 2017 - 15:09, said:

Am impresia ca atunci când a spus "ei" sa nu aiba acces nu s-a referit la copii ci la proprietarii cloud-ului Posted Image
Exact, multumesc de precizare!

View PostOriginalCopy, on 01 aprilie 2017 - 15:51, said:

Atunci le cripteaza, normal.
Adica sa le arhivez si sa criptez arhiva?

View PostGroot, on 01 aprilie 2017 - 15:54, said:

Cine nu foloseste google photos + hard disk extern (in seif) + dropbox (platit, 30 de giga parca),  merita sa piarda toate pozele personale.

Eu asa fac. Nu poa'sa cada toate 3 deoadata.
Seif? Nu sunt poze de viata si de moarte :)) Sunt doar poze de familie, diverse activitati.

#20
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Eu nu as pune mare baza pe backup-urile stocate pe DVD-uri.
Ati incercat sa accesati CD-uri sau DVD-uri mai vechi de 5 ani? Ma refer la cele scrise acasa, nu la cele matritate din fabrica.
Cel putin 1-2 din 5 nu mai pot fi citite sau prezinta erori. Evident ca depinde si de calitatea suportului, vitaza de scriere si aparatul folosit etc.
Dar per ansamblu NU; un hard extern de calitate (care nici nu mai costa o avere) este de preferat; sau chiar si un stick, dar nu noname.

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
am cd de prin 2003 care si acum poate fi citit. e vb de conditiile de pastrare, nu de timpul care a trecut peste el.

#22
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
DVD-urile obisnuite pot stoca informatia in siguranta pana la 30 de ani; DVD-urile de tip M-DISC Archival Grade pana la 1000 de ani. Bineinteles, pastrate corespunzator, nu tavalite prin sertare sau depozitate in pivnite umede.
HDD-urile nu sunt dispozitive de stocare read-only, se pot virusa, corupe, sterge accidental, in plus firmware-ul de pe acestea e tot o memorie flash, poate pierde informatia dupa cca. 10 ani, dupa aceea recuperarea datelor de pe platane e posibila, dar costa sute de euro.In plus, spre deosebire de DVD-uri, HDD-urile nu sunt suporturi monolitice, ci sunt alcatuite din zeci de piese supuse uzurii mecanice, electronica HDD-urilor contine contacte prin simpla atingere, panglica conductoare, etc.HDD-ul extern e util pentru transportul datelor, nu pentru stocarea acestor pe termen lung.

#23
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tare asta cu Mdiscurile, si nu sunt nici scumpe, 70Gb in discuri plus burnerul costa 70$ si au si varianta sa ti-l arda ei din google photos sa ti-l trimita acasa :) :)

Edited by farausername, 23 April 2017 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate