Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...

bug microsoft store?

Memorii RAM cu defect
 Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...

Aur ieftin?

Boloboc digital
 Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video

Mai exista in tara canale de tip ...
 Huawei Freebuds 5i vs OPPO Enco A...

De ce pestele si fructele de mare...

Recomandare dezumidificator silen...

Lungime minima traseu frigorific ...
 

Problema cu jocurile sub XP SP2

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#1
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
am incercat aseara sa imi expun problema dar o eroare mysql s-a opus cu desavarsire!
o rescriu acum, in reply.

am o problema si v-as ruga sa ma ajutati daca puteti.
am urmatorul sistem: Amd XP 2000+, placa de baza Acorp Kt 266 AL pe Via, Nvidia Ti 4200 128 Ram, 512 SDRam, Net prin RDS, Windows XP SP2, toate update-urile la zi. este un comp mai vechi pe care inca nu as vrea sa-l schimb.
problema este urmatoarea. in toate jocurile, dar mai ales in cele cu masini, gen need for speed (nu am decat jocuri cu masini de la electronic arts) si mai rar pe shootere (nu numai pe cele de la e.a.) dupa un timp, aleator, uneori mai lung alteori mai scurt, imi iese din joc cu eroarea: de ex, in cazul NFS U2: speed2.exe has encountered errors and etc etc, si n-am decat sa-i dau close si am iesit din joc. la fel face in majoritatea jocurilor astea care cer resurse.
de la ce poate fi problema?
n-am virusi, add-aware, troieni si alte balarii. am setarile placii video pe high performance si am pe off toate prostiile din wndows care manaca resurse...
singurul lucru pe care l-am facut, am trecut de la un Amd Duron la XP 2000+ pe care-l am acum, dar nu am mai reinstalat windousul pt ca placa de baza a ramas aceeasi. DUPA ACEST UPGRADE AU INCEPUT SA APARA PROBLEMELE...

multumes pt ajutor

#2
Pirahna

Pirahna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 23.07.2005

Vizualizare mesajsamurai, pe Feb 12 2006, 13:55, a scris:

am incercat aseara sa imi expun problema dar o eroare mysql s-a opus cu desavarsire!
o rescriu acum, in reply.

am o problema si v-as ruga sa ma ajutati daca puteti.
am urmatorul sistem: Amd XP 2000+, placa de baza Acorp Kt 266 AL pe Via, Nvidia Ti 4200 128 Ram, 512 SDRam, Net prin RDS, Windows XP SP2, toate update-urile la zi. este un comp mai vechi pe care inca nu as vrea sa-l schimb.
problema este urmatoarea. in toate jocurile, dar mai ales in cele cu masini, gen need for speed (nu am decat jocuri cu masini de la electronic arts) si mai rar pe shootere (nu numai pe cele de la e.a.) dupa un timp, aleator, uneori mai lung alteori mai scurt, imi iese din joc cu eroarea: de ex, in cazul NFS U2: speed2.exe has encountered errors and etc etc, si n-am decat sa-i dau close si am iesit din joc. la fel face in majoritatea jocurilor astea care cer resurse.
de la ce poate fi problema?
n-am virusi, add-aware, troieni si alte balarii. am setarile placii video pe high performance si am pe off toate prostiile din wndows care manaca resurse...
singurul lucru pe care l-am facut, am trecut de la un Amd Duron la XP 2000+ pe care-l am acum, dar nu am mai reinstalat windousul pt ca placa de baza a ramas aceeasi. DUPA ACEST UPGRADE AU INCEPUT SA APARA PROBLEMELE...

multumes pt ajutor


reinstall windoze
check daca cooleru mere bine

#3
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
multam, de asta cu windoze reinstall mi-era teama ca o sa sugerezi dar mi-am imaginat ca imi rezolva problema.
cat despre cooler, dupa ce am facut upgrade-ul am schimbat si coolerul cu unul mare si cu viteza variabila. din pacate si la viteza maxima tot imi face figura asta...
cred ca si procesorul are ceva, se incinge foarte tare si cu super coolerul si imi da cate un ecran albastru... cel de la care l-am luat (moca, e un prieten) l-a cam calarit cat l-a utilizat. l-a overclockat...
tot cu un upgrade imi rezolv problema dar prefer sa mai aman...

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.827
  • Înscris: 15.06.2004
Si incearca update-uri la jocurile care nu merg bine. Se stie ca aparitia SP2 a creat probleme in multe jocuri.

#5
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
as incerca eu, dar unele ca de ex. Call Of Duty 2 nu au patch-uri sau update-uri...

#6
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 12.04.2005
si nu ar strica sa setez ca memoria virtuala disponibila sa fie gestionata de sistem ...

#7
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004

Vizualizare mesajcsman, pe Feb 13 2006, 22:05, a scris:

si nu ar strica sa setez ca memoria virtuala disponibila sa fie gestionata de sistem ...

been there done that...aceeasi problema...

pana la urma tot un reinstall e mama tuturor rezolvarilor... mi-e teama insa ca sa nu patesc la fel si dupa...

#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005

Vizualizare mesajsamurai, pe Feb 14 2006, 22:07, a scris:

pana la urma tot un reinstall e mama tuturor rezolvarilor... mi-e teama insa ca sa nu patesc la fel si dupa...

Nu chiar  :deadtongue:  , in special a problemelor hardware . Reinstall-ul Windows-ului mi se pare doar o amanare pana la urmatoarea problema care de multe ori este asemanatoare cu ce anterioara .

Tu spui ca problemele ti-au aparut dupa ce ai pus acel procesor ..asta nu-ti spune nimic  :huh: ? . Vezi si drivierele pt. chipset .

De cand "este cunoscut faptul ca SP2 la winxp face probleme la jocuri" ?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.827
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

De cand "este cunoscut faptul ca SP2 la winxp face probleme la jocuri" ?

De la aparitie. Din cauza ca s-a pus accent pe securitate s-a neglijat functionalitatea unor programe si in special a jocurilor. Pe parcurs au aparut update-uri atat la jocuri cat si la sistem, care au "reparat" din problemele aparute.

#10
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005
off-topic: Noi nu mai suntem la aparitie si cum update-ul poate fi facut foarte usor si de absolut oricine cu un minim de resurse ..(totusi ai dreptate) .

#11
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004

Vizualizare mesajcods, pe Feb 14 2006, 23:37, a scris:

Nu chiar  :deadtongue:  , in special a problemelor hardware . Reinstall-ul Windows-ului mi se pare doar o amanare pana la urmatoarea problema care de multe ori este asemanatoare cu ce anterioara .

Tu spui ca problemele ti-au aparut dupa ce ai pus acel procesor ..asta nu-ti spune nimic  :huh: ? . Vezi si drivierele pt. chipset .

De cand "este cunoscut faptul ca SP2 la winxp face probleme la jocuri" ?

ba imi spune, tocmai de asta ziceam la un moment dat ca n-as vrea sa reinstalez sistemu pana nu aflu daca el este buba. cat despre pocesor sunt precis sunt aproape precis ca este faulty, de vreme ce si cu cooleru la maxim imi da ecrane albastre pt ca se supraincalzeste...

stiu ca o lungesc aiurea dar nu vreau sa cheltuiesc acum pt un nou proc si alta placa de baza plus memorie...
o sa caut ultimele drivere pt chipsettul via.

#12
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
si tot eu, la dat cu capu!

am gasit ultimele versoine de Hyperion (5.04) faza tare e ca acolo zice ca daca ai SP2 instalat, sa nu pui driverul de agp din hyperion ci sa-l lasi pe ala default din XP...deci io acum nu le am. as incerca sa le pun.
a incercat cineva cu ele puse peste SP2? face nazuri?

#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005
Chestia cu driverele ti-am spus-o ca o ultima speranta , dar daca zici ca procesorul se supraincalzeste nu ai ce face cu driverele . Un cooler mai puternic te-ar ajuta , dar tot trebuie sa scoti bani din buzunar(iti era frica de asta nu ?) si sa cumperi o placa de baza cu un proc .

Editat de cods, 15 februarie 2006 - 16:24.


#14
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004

Vizualizare mesajcods, pe Feb 15 2006, 16:23, a scris:

Chestia cu driverele ti-am spus-o ca o ultima speranta , dar daca zici ca procesorul se supraincalzeste nu ai ce face cu driverele . Un cooler mai puternic te-ar ajuta , dar tot trebuie sa scoti bani din buzunar(iti era frica de asta nu ?) si sa cumperi o placa de baza cu un proc .
mai puternic?
http://www.titan-cd....d5tbgcu35sc.htm
pe asta il am acum, l-am pus dupa ce am schimbat duronu... io zic ca asta raceste si procuri mai mari...am sursa cu 2 ventiloatoare si 3 viteze de la antec...
deci io cred ca daca e de la proc, atunci e el busit, in sinea lui ticaloasa! :)
o sa ma joc cu hyperionu, desi o sa fie degeaba, si pana apuc sa schimb hardware-ul, o sa ma joc cu cocoloase :w00t: m-am obisnuit...

#15
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
mda, pus ultimul driver de chipset via, degeaba... :w00t: nici de-al dracu nu reinstalez acum sistemul...

#16
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 451
  • Înscris: 30.06.2005

Vizualizare mesajsamurai, pe Feb 16 2006, 00:02, a scris:

mda, pus ultimul driver de chipset via, degeaba... :w00t: nici de-al dracu nu reinstalez acum sistemul...

eu am un athlon XP 2000+, dar il tin la 2200+  :D , si temperatura nu depaseste 39 de grade dupa ce fac un benchmark la procesor de 10 minute. am cooler d5cutb de la titan. daca tie ti se incinge procesorul tare (chiar, cate grade are? ca eu nu am vazut in posturi scris; daca ai scris, my bad :) ) ori e de la procesor ori de la cooler. poti incerca si in bios sa vezi daca ai cumva setat sa intre mai mult voltaj in procesor. oricum, recomandarea mea: verifica temperatura procesorului, dar nu cand este idle, da-i sa faca ceva (sa scaneze registri, de ex, sau sa arhiveze un film...)

Editat de HolyGigi, 16 februarie 2006 - 11:16.


#17
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 14.12.2004
tu ai cooler ca al meu ca raza de actiune, ca sa zic asa, deci nu e de la cooler...

problema este ca am o placa de baza Acorp Kt266A care nu -mi permite sa vad temperatura la procesor...am incercat si din bios si cu SiSoft Sandra si tot nu merge. dar cert este ca temperatura este foarte mare!
calculatorul se icinge foarte tare astfel ca emana enorm de multa caldura carcasa, io nu prea am mai pus mana pe vreo carcasa care sa emane atata caldura.
plus sa ca da ecrane albastre care clar sunt de la supraincalzire...daca de ex uit sa bag viteza mare la cooler in joc sau chiar intr-un document word da ecran albastru in cateva minute.

si ceva bizar, eroarea de "crapat": encoutered errors and need to close apare foarte repede si des in jocurile cu masini si f rar in shootere...rpg-uri n-am ca sa va zic cum e  :P
si mai bizar, in CS niciodata nu a dat eroarea asta...

io cred totusi ca in afara fazei cu ecrane albastre care sigur e de la procesor, eroarea in jocuri este de la sistem...

Editat de samurai, 16 februarie 2006 - 12:08.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.498
  • Înscris: 05.08.2002
daca permite placa de baza, incearca un downclock la procesor si vezi daca se raresc sau dispar simptomele

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate