Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Problema cu jocurile sub XP SP2

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004

View Postaeon, on Feb 16 2006, 12:14, said:

daca permite placa de baza, incearca un downclock la procesor si vezi daca se raresc sau dispar simptomele
mersi pt idee. nu prea ma pricep la tweaking dar o sa incerc...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,668
  • Înscris: 15.06.2004
Daca zici de cooler Titan, au fost probleme cu multe referitor la planeitatea lor - practic nu faceau contact corespunzator cu procesorul. Chestie de noroc ...

#21
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004

View Posteiffel, on Feb 16 2006, 13:41, said:

Daca zici de cooler Titan, au fost probleme cu multe referitor la planeitatea lor - practic nu faceau contact corespunzator cu procesorul. Chestie de noroc ...
nu stiu ce sa zic..asta n-am cum sa verific...a costat si o gramada de bani...

#22
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004
si totusi, nu m-am lamurit ce legatura are un mesaj de eroare ca "nu_stiu_ce_joc.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvinience" cu faptul ca procesorul meu se poate supraincalzi...cand se supraincalzeste, sistemul crapa si imi da ecran albastru...problema asta am izolat-o si e clar ca procul e de vina...

#23
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.06.2005

View Postsamurai, on Feb 16 2006, 15:06, said:

si totusi, nu m-am lamurit ce legatura are un mesaj de eroare ca "nu_stiu_ce_joc.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvinience" cu faptul ca procesorul meu se poate supraincalzi...cand se supraincalzeste, sistemul crapa si imi da ecran albastru...problema asta am izolat-o si e clar ca procul e de vina...


dar sunt jocuri cu cerinte mai mici (cs de ex) si jocuri care iti "rup" procesorul (fear, doom... orice mai nou :D ). ai spus ca nu poti vedea temperatura, incearca cu everest. merge mereu, si iti si ofera cele mai detaliate informatii. Il poti gasi chiar pe softpedia, http://www.softpedia...e-Edition.shtml.

#24
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004
mersi pt link, il incerc.
am formulat gresit intrebarea de mai sus.
stiu ca jocurile iti incing procul. dar nu vad legatura dintre eroarea aia si temperatura ridicata a procului. de aia am si zis ca atunci cand se supraincalzeste si sare peste maximul suportat, da ecran albastru.

#25
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004

View PostHolyGigi, on Feb 16 2006, 15:20, said:

dar sunt jocuri cu cerinte mai mici (cs de ex) si jocuri care iti "rup" procesorul (fear, doom... orice mai nou :D ). ai spus ca nu poti vedea temperatura, incearca cu everest. merge mereu, si iti si ofera cele mai detaliate informatii. Il poti gasi chiar pe softpedia, http://www.softpedia...e-Edition.shtml.
l-am incercat, dar asa cum ma asteptam, nu-mi arata temperatura...de ce ar arata-o daca pe,placa de baza nu exista senzor pt asa ceva...altfel o vedeam din bios...
multumesc oricum pt sfat.

#26
DeathCom233

DeathCom233

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.01.2006
Chestia e ca nu ma prea pricep la calculatoare dar am si eu aceasi problema!

Sistemul meu are urmatoarea configuratie:
-procesor AMD SEMPRON 2800 +;
-placa de baza K7 FSB 400 suport 462 AMD SEMPRON;
-placa video RADEON 9200 PRO FAMILY;
-placa de sunet si LAN incorporate;
-HDD MAXTOR 80 G;
-DDRAM 256, 133-200 MHz bus;
Software:
-Windows XP Professional SP 2

Si la fel aceleasi probleme! Chiar au devenit enervante! Poate ma ajutati si pe mine (pas cu pas) sa rezolv problemele. Am reinstalat Win de mai multe ori dar tot probleme. Ma puteti ajuta?

#27
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pai mai bine posteaza un topic al tau chiar daca simptomele sunt asemanatoare . Asa se vor crea confuzii si nu cred ca vrei asta .

#28
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004
salut si bine ai venit in club!

spune-mi, tie in afara de jocuri, sistemul iti face figura asta si cu alte ocazii?
ca mie sistemu imi merge bine si eroarea asta "nu_stiu_ce_joc.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvinience" imi apare NUMAI in jocuri. uite si lista jocurilor in care a aparut:
NFS U
NFS U2
NFS Most Wanted la asta cel putin apare in citeva minute de la lansare...a! si nu-mi zice ce eroare e...pur si simplu crapa si iese in desktop.
MOH Pacific Assalut
Call of Duty 2
Wings Of War

Niciodata in CS...

io cred ca singura rezolvare este sa-mi schimb procu si placa...

#29
DeathCom233

DeathCom233

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.01.2006
Da! Si e chiar enervanta!!! :angry: Eu ma gandesc sa trec pe SP1. Este o alegere buna?

Cods am creat un topic. Dar de ceva timp nu  a mai raspuns nimeni. :huh:

#30
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
@deathcom233:Scuze n-am observat acel topic .

Daca problema ta este cauzata de procesor crede-ma n-are nici un rost sa-ti instalezi SP1 .
Daca tot vrei sa o faci instealeaza imediat toate patch-urile de securitate .

#31
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Scoate capacul la carcasa si dupa ce joci un joc mai nou( care solicita procesorul) pune mana pe radiatorul coolerului.. Poti tine mana pe el? Si mai e problema cu temperatura placii video... Placa ta video are racire pasiva cumva? Exista un program care activeaza optiunile ascunse pentru placile video nvidia( programul se cheama nvtweak si poate fi luat de aici: http://www.softpedia...olbits-3D.shtml ) . Micsoreaza frecventa memoriilor poate nu ti se va mai incalzi asa tare (daca se incalzeste).

#32
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004

View PostGetodacul, on Feb 17 2006, 21:39, said:

Scoate capacul la carcasa si dupa ce joci un joc mai nou( care solicita procesorul) pune mana pe radiatorul coolerului.. Poti tine mana pe el? Si mai e problema cu temperatura placii video... Placa ta video are racire pasiva cumva? Exista un program care activeaza optiunile ascunse pentru placile video nvidia( programul se cheama nvtweak si poate fi luat de aici: http://www.softpedia...olbits-3D.shtml ) . Micsoreaza frecventa memoriilor poate nu ti se va mai incalzi asa tare (daca se incalzeste).
placa mea video are racire activa (daca asta inseamna racire cu cooler)
placa video n-are nimic. am pus-o pe alt sistem, am rulat unul din jocurile care crapau cu eroarea aia si nu s-a intamplat nimic.
de incins se incinge cum am mai zis, n-am incercat sa pun mana...o sa incerc azi.
inca o data intreb, de ce supraincingerea procesorului, imi da eroarea aia, daca tot incingerea procesorului imi da ecran albastru si sistemul crapa. io tot mai cred ca eroarea de windows n-are legatura cu  temperatura procului.

#33
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004
am rezolvat problema...acum o luna, dar abia acum mi-am amintit ca ar fi bine sa postez solutia ca poate sunt si altii interesati.
am vandalizat 3 surse arse la firma, le-am smuls ventilatoarele, si le-am bagat in carcasa acasa.
am pus doua in fata jos, care baga aer si racesc si hardul, si unul in spate in dreptul procului care scoate aerul.
vreau sa zic ca daca inainte se incingea tare capacul din stanga carcasei, asa de incins era aerul innauntru, acum e rece. coolerul  de pe procesor il tin spre minim (am un titan cu potentiometru) si nu mai am nicio problema...nici ecran albastru in jocuri si nici eroarea "zzz.exe has encountered errors abd needs to close". nimic!

deci asta a fost solutia pt mine. incercati si voi.

#34
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Daca mai ai nevoie vreodata de un program care sa iti afle in timp real temperatura la Proc, Hard si Placa de Baza iti recomand SpeedFan. E gratuit...

#35
samurai

samurai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.12.2004
Speedfan stie sa citeasca temperatura si daca am o placa de baza fara senzori? pana acum niciun program gratuit sau ne nu a putut sa citeasca temperaturile...

#36
Chelu

Chelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.12.2005
aceeasi problema am avut-o si eu cand mi-am cumparat sistemul. jucam un pic, blue screen. rezolvarea? dus inapoi la meseriasii de la care l-am cumparat si cica era bulita si placa de baza si procul. le-au schimbat amandoua si merge brici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate