Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Jetta Style 1.2 TSI

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#253
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Scârțâitul ăla se aude mereu? Și mie mi se întâmplă asta periodic, incepe din senin și tot din senin se oprește. Toți meșterii îmi zic că ansamblul in sine e in stare buna. Deci nu e nimic de schimbat. Dar de unde vine sunetul ăla , nimeni nu știe. Dilema e cu atât mai mare , pentru că se aude rar și ambreiajul merge perfect.

#254
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Scartaie dupa ce masina se incalzeste ak circul ceva km.La rece e liniste. Cand e calda scartaie si oprita.

#255
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
Cu soție și copil plus portbagaj ticsit de bagaje am făcut 5000km în concediu. O singura data mi-a părut motorul leșinat, dar tot din cauza mea ca m-am obișnuit prost, cu putere mare și cutie automata :) Consumul de mai sus îl confirm și eu 5,8-5,9%.

#256
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Schimbat cilindrul receptor la ambreiaj. A disparut scartaitul.Sper sa fie ok.

#257
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Vedeti ca faza cu scartaitul al pedala e ceva la ordinea zilei la multe marci, in cazul acesta se schimba pe garantie si apare de la clilindru prost din fabricatie.
Prietenul meu sa luat umpic de cei de la Midocar Bucuresti (parca) si sa vezi ce repede sa rezolvat la un Golf VI.
Aia tot o tineau ca nu se aude, dupa vreo inca 500 km (cand am mers acolo la Buc la el) se auzea chiar bine dar doar cand era cald afara si parca la jumate de cursa se auzea tare si se si simtea in pedala. A doua zi sa dus cu ea si au recunoscut (a inregistrat sunetul cu mine). Totul pe garantie.

#258
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Revin cu cateva updat-uri:
Am facut inspecita la 30k (29853 pe bord), ma costat 779 Lei schimb ulei si filtru de ulei. Au strambat din nas cei de la reprezentanta cand am cerut schimb de ulei, mai ales ca a fost schimbat la aprox 15k si pe bord arata ca trebuie facut in 14500 km. Dar am zis ca sunt bani mei si alegerea mea.
Un lucu interesant este ca am cerut si schimb la filtru de aer si au zis ca se face la 90k km, asa ca am decis sa il schimb probabil pe la 60k.
Filtru de habitaclu il schimb eu la maxim 10k si doar cu MAN FP 2939/1 (l-am luat cu aproape 40 lei) si se schimba relativ usor (pozitia in care stai e mai aiurea).
ITP l-am facut separat inainte si ma costat 100 LEI (sau 80 nu mai tin minte).
Consumul mediu la 60% oras si 40% in afara este la 7% pe CP (o sa incerc sa revin si cu poze).
Probleme nu sunt si in continuare sunt multumit de masina, m-am obisnuit cu ea si e totul ok, doar ca nu mai miroase ca noua Posted Image.
Inca o chestie: am mers in prin Serbia nu de mult si folosesc un telefon fara sim (Samsung S3 LTE) rootat cu soft LineageOS, in care am instalat aplicatia AA mirror si care este ideala pentru a face mirror la ecranul telefonului pe display-ul din masina prin Andorid Auto. Asa am folosi IGO Next gen instalat pe telefon pe post de GPS si e bestial.

Edited by fotbal5, 19 April 2019 - 12:02.


#259
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.09.2006
ITP la 2 ani, sau la 3 conform noii legi?

#260
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
La 3 ani.

Ai facut un lucru f bun ca ai schimbat si uleiul, mi se pare aiurea total intervalul fix de 30000 km, indiferent de ce masina vorbim.
As fi solicitat si filtrul de aer schimbat. Daca tot te bagi tu sa schimbi filtrul de polen, ar fi indicat sa il schimbi si pe cel de aer.

#261
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,103
  • Înscris: 16.10.2018

View Postlucext, on 20 aprilie 2019 - 15:21, said:

ITP la 2 ani, sau la 3 conform noii legi?
ITP-ul se face la fiecare 2 ani la masinile pina-n 12 ani vechime. Singurul ITP care se face dupa 3 ani este la masinile noi (si asta doar de anul trecut).  Deci, cine a luat masina noua in 2017, anul asta va face ITP, cine a luat in 2018 sau 2019, va face la 3 ani..

View Postfotbal5, on 19 aprilie 2019 - 12:01, said:

...
ITP l-am facut separat inainte si ma costat 100 LEI (sau 80 nu mai tin minte).
...
ITP-ul costa 99 lei.

View Postfotbal5, on 19 aprilie 2019 - 12:01, said:

...
Am facut inspecita la 30k (29853 pe bord), ma costat 779 Lei schimb ulei si filtru de ulei...
Poti pune un ss de pe bon/factura? Sunt curios cum au calculat de ai ajuns la suma aia... Eu am platit la Skoda 410 lei.

#262
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Am dotat mexicana cu scut metalic(dupa niste bolovani uitati pe DN) Am vazut ca fleacul ala de plastic are doua prize de aer pntru cv asa ca am dat doua gauri si in cel de otel. Si sandale noi contipremium

Attached Files


Edited by BIBION, 22 April 2019 - 00:20.


#263
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
ITP pe 2 ani.
Interesant scutul, parca as fii si eu interesat, scade inaltimea masinii fata de sol?

#264
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Nu pare, e la nivelul aluia de plastic numai ca e mult mai lung si e otel 2mm. 11kg.In poze se vede carenajul de la roti care e mai jos decat scutul.

Edited by BIBION, 24 April 2019 - 10:18.


#265
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
De unde l-ai luat.

#266
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Emag sau se pote direct de la producator scutprotection din secuime. Pretul e acelasi. Daca nu ai conditii mergi la un tinichigiu pentru montaj. Gaurile le am dat dupa multiple consultari la serviceuri VW cu pro si contra. Am dat gaurile aprox ca la ala de fabrica. Dunt furios daca alarmistii cu supraincalxirea etc. au dteptate. Daca am nimerit bine la menu din butoanele climatronic temp. motor-ulei la setarea19.2 oscileaza intre 93 si 97 grade. O singura dat a atins 100.

#267
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.09.2006
Ceva ciudat pe calculatorul de bord: prima inspecție-1an si 6 luni, schimbare ulei-2 ani. Am bănuit o greșeală de setare. Se apropie 1 an jumătate, întreb la service și mi se spune că nu e greșit, calculatorul e sfânt. Așa e?

#268
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Pai e asa de destept si stie cand oloiul e pe duca sau la max. 30k km. Restul de revizii parca sunt la nr.de km. Unele repere se schimba la vechime indiferent de rulaj.

#269
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.09.2006
Mă întreb dacă e vreo reducere la preț când schimbi uleiul la inspecție fata de când le faci separat...?

#270
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Fix pix desi in acte scrie ca e reducere blabla. Am oferta pentru revizie de 15k km si trei ani. 1100 leuti. Filtre, ulei, lichid frana si teoretic inspectia masinii de la a la z. Si care nu se face nici daca stai cu pusca pe ei.Testeru e o gluma proasta, nu stiu sa interpreteze valorile. Decat erori memorate. La vara ma duc in A sa fac acolo un check.

Edited by BIBION, 24 May 2019 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate