Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Pot fi interzise masinile cu volan pe dreapta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Înseamnă că cineva a permis totuși nebunia asta. Dacă nu RAR probabil un guvern ceva. Cert este că RAR ar fi putut să se opună deciziei.

#56
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 21.10.2009
Si eu vreau sa interzica masinile cu volan pe dreapta.
Daca esti rupt de foame si nu iti permiti o masina cu volan pe stanga, ia frate autobuzul sau mergi pe jos.
Masina nu e pentru toti, nu e un drept castigat la nastere.

#57
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Odata inmatriculata nu are cum sa-ti interzica sa circuli . O aberatie asta cu interzisul masinilor cu volan pe dreapta atata timp cat sunt o gramada cu volan pe stanga care n-au nici o treaba cu condusul in siguranta .

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă ai una într-adevăr e aberație. Atunci să se înmatriculeze și mașini fără oglinzi și fără semnalizare ca ș-așa și alea care le au produc accidente. Am exagerat dar cred că ai prins ideea. O mașină cu volan pe dreapta a fost concepută pentru circulat pe stânga. Restul e can-can și pericol la siguranța traficului.

#59
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu cred ca decide RAR daca masinile cu volan pe dreapta pot fi inmatriculate sau nu. Statul Roman (implicit institutiile sale) trebuie sa respecte anumite conventii (probabil conventia de la Viena) si legislatia europeana (anumite directive)

Romania este inca membra UE , ONU , etc iar chestia asta cu interzisul masinilor cu volan pe dreapta nu se va intampla prea curand. In al doilea rand in UE mai exista doua tari (Cipru , Malta si probabil dupa Brexit- Scotia ) in care se circula pe dreapta.In momentul in care se interzice inmatricularea unui autorurism inmatriculat in alt stat UE , nu numai ca se incalca convetiile de care vorbeam mai sus ci si libera circulatie a marfurilor -Art.34 si 36 TFUE . Iti interzice statul dar o inmatriculezi prin hotarare judecatoreasca......(+bonus sanctiuni)

http://eur-lex.europ...LEX:62011CC0639
http://curia.europa....rt=1&cid=201957

P.S. Pana si in Japonia am vazut inmatriculate masini cu volan pe stanga.

Attached Files


Edited by polizei, 02 March 2017 - 19:52.


#60
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006
Daca permisul s-ar da fara spaga si testul psihologic ar fi complex , esential si eliminator , in mod sigur nu v-ati mai plange de cocalari (de dreapta sau de stanga ).

#61
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 10:50, said:

........ Si iaca se intarea mitul soferilor periculosi "de dreapta" . Posted Image
Nu este un mit ci adevarul . Intr-o tara unde se circula pe dreapta , nu crezi ca esti putin pe dos ????
Nu ne-ai povestit daca limuzina ta este pregatita corespunzator pt circulatia " invers " ...
In Anglia ( parca ) existase o lege care interzicea masinilor sa iasa in afara tarii , in zone cu circulatie inversa , fara periscop . Normele UE , facute pe principiul sa raminem cit mai putini , au scos asta ...
Daca masina ta este dotata cu oglinda periscopica , esti ok , daca ai suficient exercitiu sa o intelegi . Daca nu ai asa ceva esti pericol public .
Indiferent ce experienta spui ca ai , poate ai condus si naveta cu volan pe dreapta , nu poti conduce in conditii de siguranta . Si cu periscopul este greu , dar fara !?
Da , RAR-ul poate respinge o asa masina , pe motiv lipsa oglinzi . Trebuie doar ca acolo sa fie un cap luminat si neinfluentat .

#62
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcaiuscorneliu, on 02 martie 2017 - 17:07, said:

Dacă ai una într-adevăr e aberație. Atunci să se înmatriculeze și mașini fără oglinzi și fără semnalizare ca ș-așa și alea care le au produc accidente. .....
Imi dau seama ce sofer esti daca ceri asemenea lucruri dar , unde a fost vorba de masini fara oglinzi si mai ales fara semnalizare ??? Exagerezi intr-adevar dar nici macar nu esti on-topic ...

Adica tu zici ca un englez sau un roman stabilit in UK , daca vine in Romania cu masina personala , va trebui s-o lase la granita si sa-si inchirieze alta cu care sa circule ?! Hai ma ca esti prea de tot , asta e gandire ingusta ca sa nu zic altceva ...
P.S. Am condus vo' 4 ani cu masina cu care am venit din uk si n-am avut nici un accident si nici n-am incurcat traficul ca si toti imbecilii care nu respecta intersectia ( in uk nu se blocheaza o intersectie nici daca pica cerul ) .

Edited by Baxon, 02 March 2017 - 21:00.


#63
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Post86-APP, on 02 martie 2017 - 20:39, said:

Nu este un mit ci adevarul . Intr-o tara unde se circula pe dreapta , nu crezi ca esti putin pe dos ????
Nu ne-ai povestit daca limuzina ta este pregatita corespunzator pt circulatia " invers " ...
In Anglia ( parca ) existase o lege care interzicea masinilor sa iasa in afara tarii , in zone cu circulatie inversa , fara periscop . Normele UE , facute pe principiul sa raminem cit mai putini , au scos asta ...
Daca masina ta este dotata cu oglinda periscopica , esti ok , daca ai suficient exercitiu sa o intelegi . Daca nu ai asa ceva esti pericol public .
Indiferent ce experienta spui ca ai , poate ai condus si naveta cu volan pe dreapta , nu poti conduce in conditii de siguranta . Si cu periscopul este greu , dar fara !?
Da , RAR-ul poate respinge o asa masina , pe motiv lipsa oglinzi . Trebuie doar ca acolo sa fie un cap luminat si neinfluentat .
M-am cam saturat sa ma chinui sa conving ca nu toata lumea care are o masina cu volan pe dreapta e un cocalar (mai cunosc doi oameni respectabili ce au asa ceva si unul chiar are un camion de peste 7 ani si n-am auzit sa fi facut probleme). Nici nu ma mai mir ca sunt sicanat si claxonat in trafic atat timp cat dau peste unii ca cei ce scrieti pe aici cu tot felul de apelative si mistouri. Eu personal sunt constient de ce inseamna un volan pe dreapta si ca urmare nu fac depasiri riscante (apropo , cand am luat masina am facut cam 600 km pana acasa si undeva pe traseu am mers peste 10 km in spatele unui tir intrucat n-am avut vizibilitate si n-am riscat. Da n-are rost sa va dau eu explicatii dar de voi fi vreodata cu cealalta masina LHD pe drum si dau de unul tot cu LHD dar nesimtit , ma voi comporta si eu la fel de agresiv si jegos pe cat sunt tratat cu masina RHD.
PS Chiar sunt satul pana peste cap de cei cu masini "normale" ce taie curbele fara nici un stres si sunt nevoit sa franez frecvent ca sa evit impactul , de cei ce dau flash-uri de la 1 km , de cei ce-ti iau fata intr-un giratoriu fara sa se uite macar daca te urci pe ei sau nu .... etc. Chiar as vrea sa se interzica masinile RHD in Romania si sa vad atunci cu cat scade procentul accidentelor si cocalarismului din trafic. Dupa cum va vaitati pe aici ar insemna ca ar deveni strazile patriei mai sigure decat zborul cu avionul nu ??

PPS Si nu @86-APP , n-am limuzina cum insinuezi tu , am o Grand Vitara pe care am dat 2600 de euro si pentru drumurile pe care merg este chiar prea luxoasa , aoleu , ai dreptate , e LIMUZINA COCLAURILOR......Posted Image  . Si daca a trecut RAR-ul cu brio (si fara spaga!!!)  inseamna ca ea corespunde intru totul normelor legale IN VIGOARE !!! deci nu sunt vreun infractor Posted Image  Posted Image
Si nu trebuie un cap luminat la RAR , e suficient sa citesti legea care spune clar ca trebuie sa ai faruri LHD si lampa ceata spate mutata pe stanga , deci ce mi-au cerut am indeplinit. De oglinda periscopica nu am nevoie intrucat nu fac depasiri si daca voi simti lipsa uneia , o voi achizitiona fara ezitare. Capisci ?

Edited by johnnydanut, 02 March 2017 - 21:46.


#64
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Limuzina in sensul de masina , dar cocalar nu cred ca ai citit in postarea mea .
Eu unul am vazut si am facut proba sa circul cu asa ceva in RO , cu periscop si fara .
Ramin la parerea mea , SI cu periscop este periculos , fara este crima .Fara , nu poti spune ca te poti asigura .

#65
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Niciodata nu am inteles de unde prejudecata ca o masina veche de 10 ani sau mai mult are si defectiuni tehnice. Romani sunt o natie de frustrati.
E bine sa iti ascunzi capra de ochii vecinului.

#66
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Răspuns strict la întrebarea din titlu: da, se poate. Întrebarea e cât durează până intervine Bruxelles să spună că e ilegală.

La mine în zonă sunt destule mașini cu volan pe dreapta dar marea majoritate sunt folosite local. Probabil că prețul de cumpărare mai mic a fost un factor al achiziției, nu știu dacă la verificarea RAR trebuie să aibe modificate farurile sau nu.

O companie cu care colaboram avea marea majoritate a camioanelor cu volan pe dreapta dar acolo fiind vorba de poziția mai înaltă și șoferi profesioniști, parcă n-ar fi un risc așa mare.

#67
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcrull, on 02 martie 2017 - 21:50, said:

Niciodata nu am inteles de unde prejudecata ca o masina veche de 10 ani sau mai mult are si defectiuni tehnice. Romani sunt o natie de frustrati.
E bine sa iti ascunzi capra de ochii vecinului.
Stai linistit , romanii sunt plini de prejudecati in general , m-am convins . Spiritul de turma e perfectionat la maxim in Romania . Daca 3 oameni au avut o intamplare identica , alti 100 raman cu ideea ca ce au patit cei trei este reprezentativ pentru toata omenirea. Si daca aia trei n-au avut bani decat de "tedei" din 1995 si din cauza batranetii au crapat atunci apare si explicatia : masinile nemtesti vechi "este" proaste , bre , pericol public ......

View PostBogdansv1, on 02 martie 2017 - 22:04, said:

nu știu dacă la verificarea RAR trebuie să aibe modificate farurile sau nu.
Ba e obligatoriu sa le schimbi . Am auzit ca daca dai 100 de euro spaga , treci si asa dar pe mine atat m-au costat farurile noi si am scapat si de injuraturile celorlalti soferi din trafic si am si faruri noi si frumoase ..... Posted Image

#68
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcrull, on 02 martie 2017 - 21:50, said:

Niciodata nu am inteles de unde prejudecata ca o masina veche de 10 ani sau mai mult are si defectiuni tehnice. Romani sunt o natie de frustrati.
.......
Nu cred ca este o prejudecata . Conditiile din RO fac o masina de atitia ani , sa fie cu multe bube .
Drumuri proaste , bani putini pt intretinere , piese contrafacute , ateliere " mecanice " fara autorizatie si cu mecanici inventati . service-uri de marca extrem de scumpe si cu mecanici nepregatiti ...toate astea duc la reparatii si intretinere facute vai capul lor .

#69
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postbuntzi, on 02 martie 2017 - 11:28, said:

Irlanda (Eire) e diferită de UK / GB. Chiar și așa e probabil să se restricționeze importul de vehicule din UK, nu circulația unor vehicule gata înmatriculate bazat strict pe țara de proveniență. Dacă interzic înmatricularea mașinilor cu volanul pe partea greșită, e altceva și probabil nu e deloc greșit


Nevoit la SUV 4x4 dar preponderent în oraș? mmmkey...Sperăm că ai schimbat și farurile ca să nu incomodezi pe cei care vin din sens opus.




Nu treci RAR-ul cu o masina cu volan dreapta, pana nu le schimbi ! Nici nu tin cont ca se pot regla.

Mie de altceva imi este: Multe dintre masini sunt reparate cu piese din dezmebrari. Inclusiv faruri.
Ati prins ideea? Aha !

Daca e sa interzicem ceva, hai sa interzicem si reperatul cu piese din dezmembrari.
Sa nu iti mai poti lua nici o banala bara, sau oglinda -elemente ce nu tin de siguranta, ori partea tehnica a masinii.

Si am condus si masini cu volan pe dreapta, inclusiv in Europa.

Prima data cand te sui la volanul la asa ceva zici ca atunci incepi sa conduci - asta in UK.

Dupa 2-3 zile, nu mai e nici o problema.

Apropo de asigurare la depasiri: Nu stiu cati dintre voi stiu ca TIR_urile de exemplu au un unghi mort, in zona unde se cupleaza remorca.
Daca nu te uiti bine si tragi imediat de volan, l-ai nenoricit pe unul !
Ar trebui si astea interzise ?!

Mai pericol mi se par pensionarii de la volan.
Azi un mos pe o duba Ford Transit in voluntari, da sa treca pe banda 2 de pe banda 1.
Nu avea nimic de ocolit, pur si simplu s-a bagat fara sa se uite.

Franze puternic, il claxonez, ajung in dreptul lui -dau sa-i umplu frigiderul.
Omul gesticuleaza ca a gresit si isi cere scuze. Zic OK si nu mai zic nimic.
Asta e caz fericit, cand omul isi recunoaste vina !

Eu zic ca ar trebui in primul rand interzisi bizonii.

#70
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si ati deschis cutia P ... cu bmw-uri pisicuta care n-au vazut ulei proaspat din momentul primei intrari in Romania ce sa mai zicem de bucsi , bielete , suspensii etc .
Daca corespunde tehnic , poate sa circule pe orice strada din lumea asta , asa e corect
P.S. Nu mai am masina RHD si nici nu intentionez sa mai cumpar una chiar daca pretul este semnificativ mai mic .

View PostM4V3RiCk_, on 02 martie 2017 - 23:04, said:


Daca e sa interzicem ceva, hai sa interzicem si reperatul cu piese din dezmembrari.
Sa nu iti mai poti lua nici o banala bara, sau oglinda -elemente ce nu tin de siguranta, ori partea tehnica a masinii.

Cred ca asta ar fi cea mai buna masura ever !!

#71
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 21:16, said:

PS Chiar sunt satul pana peste cap de cei cu masini "normale" ce taie curbele fara nici un stres si sunt nevoit sa franez frecvent ca sa evit impactul , de cei ce dau flash-uri de la 1 km , de cei ce-ti iau fata intr-un giratoriu fara sa se uite macar daca te urci pe ei sau nu .... etc. Chiar as vrea sa se interzica masinile RHD in Romania si sa vad atunci cu cat scade procentul accidentelor si cocalarismului din trafic. Dupa cum va vaitati pe aici ar insemna ca ar deveni strazile patriei mai sigure decat zborul cu avionul nu ??

PPS Si nu @86-APP , n-am limuzina cum insinuezi tu , am o Grand Vitara pe care am dat 2600 de euro si pentru drumurile pe care merg este chiar prea luxoasa , aoleu , ai dreptate , e LIMUZINA COCLAURILOR......Posted Image  . Si daca a trecut RAR-ul cu brio (si fara spaga!!!)  inseamna ca ea corespunde intru totul normelor legale IN VIGOARE !!! deci nu sunt vreun infractor Posted Image  Posted Image
Si nu trebuie un cap luminat la RAR , e suficient sa citesti legea care spune clar ca trebuie sa ai faruri LHD si lampa ceata spate mutata pe stanga , deci ce mi-au cerut am indeplinit. De oglinda periscopica nu am nevoie intrucat nu fac depasiri si daca voi simti lipsa uneia , o voi achizitiona fara ezitare. Capisci ?

Asta cu taiatul curbelor o vad zilnic. Din punctul asta de vedere, masinile cu volan pe dreapta sunt chiar mai sigure daca esti singur in masina si vine un cretin din asta pe contrasens.

View PostBaxon, on 02 martie 2017 - 23:05, said:

Si ati deschis cutia P ... cu bmw-uri pisicuta care n-au vazut ulei proaspat din momentul primei intrari in Romania ce sa mai zicem de bucsi , bielete , suspensii etc .
Daca corespunde tehnic , poate sa circule pe orice strada din lumea asta , asa e corect
P.S. Nu mai am masina RHD si nici nu intentionez sa mai cumpar una chiar daca pretul este semnificativ mai mic .


Cred ca asta ar fi cea mai buna masura ever !!

As da o lege sa interzica folosirea pieselor din dezmebrari care tin de siguranta:
-Exemplu placute de frana, discuri, arcuri, conducte de frana, etc.
Am ramas tampit ca unii cumpara asa ceva la dezmebrari.

Dar nu poti interzice cuiva sa ia un injector, sau o conducta de AC,  un radiator ori o aripa
E fix problema lui si astea nu tin de siguranta.

Cel mai mare pericol ramane tot piesa dintre scaun si volan.

Si pot considera ca romanii sunt unii dintre cei mai prosti soferi din UE !
Mai salbatici si ma cocalari ca la noi, nu exista !

Stiti ce se intampla in UK, daca pe autostrada tu ai un ML si te incomodeaza un fraier pe banda de viteza -si sa dai flash-uri ?!

S-ar putea in urmatorii 10 km sa te traga politia pe dreapta si sa iti f*** o amenda de canti singur, ptr sofat agresiv.
Aluia caruia i-ai dat flash-uri tocmai te-a reclamat !

Edited by M4V3RiCk_, 02 March 2017 - 23:25.


#72
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostM4V3RiCk_, on 02 martie 2017 - 23:09, said:


As da o lege sa interzica folosirea pieselor din dezmebrari care tin de siguranta:
-Exemplu placute de frana, discuri, arcuri, conducte de frana, etc.

Tu-ti dai seama ca daca s-ar da asa o lege ar disparea 40% din totalul autoturismelor din Romania ? Nu ca ar fi ceva rau ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate