Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pot fi interzise masinile cu volan pe dreapta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

View PostPSC, on 02 martie 2017 - 12:24, said:

Atât timp cât codul rutier spune că se circulă pe dreapta şi volanul trebuie să fie pe stânga, aşa trebuie să fie.


#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"masinile din Anglia vor fi interzise in Romania odata cu iesirea acestei tari din UE."  Dupa ce ca n-ai inteles nimica din ce se "behaie", a trebuit sa te mai si dai zglobiu. Nimeni nu are nimic cu "masinile din Anglia", nici acum, nici dupa Brexit. E vorba de masinile cu volan pe dreapta" inscrise in Romania, sau conduse de cetateni romani. Atat. Masinile cu volan pe dreapta, conduse de orice alt cetatean, vor putea circula in voie prin Romania.Si prin asta nu se urmareste decat sa ne fereasca pe noi, astia cu demodatele masini cu volan pe stanga, de "greatest pilots " de masini cu volanul pe dreata, dar cu sofer care a facut scoala pe masini cu volanul pe stanga.
LE Oricum exprimarea e ambigua, nu se intelege exact care tara iese din UE. Dar asta ti se trage de la volanul pe dreapta, cred, ca acolo si gramatica e diferita.

View PostKokoshmare, on 02 martie 2017 - 11:04, said:

Avand in vedere ca si in Malta si in Cipru pe langa Irlanda se foloseste volanul pe dreapta nu poti sa interzici asta. Cred ca fosilele alea corpupte din RAR au vorbit si ei cand trebuiau sa taca dracului din gura
Ma mir de tine ca nu ai inteles despre ce se discuta. Te-ai luat doar dupa initiator?

View Postgumball3000, on 02 martie 2017 - 11:34, said:

Propun inchiderea topicului, pentru ca se bazeaza pe o stire de doi lei, cu interpretari eronate.
Nu e vorba de stire, e vorba de faptul ca se discuta pe o "non-stire" fals inteleasa, din cate bag de seama de majoritatea celor care posteaza. Pentru ca problema nu sunt  masinile , ci  inmatricularea  sau conducerea acestora de catre anumiti soferi in anumite conditii. Si da, ar fi bine sa interzica inmatricularea unor astfel de masini in Romania, sau conducerea acestora de catre soferi care au facut scoala pe alte tipuri constructive de masini.

#39
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View Postgumball3000, on 02 martie 2017 - 11:34, said:

Propun inchiderea topicului, pentru ca se bazeaza pe o stire de doi lei, cu interpretari eronate.
Stire de doi lei, dar este despre o situatie reala si alarmanta din trafic, asa ca, o dezbatere, chiar si pe un forum care nu conteaza in fata celor de sus, nu poate decat sa fie ok.
Discutam, dezbatem, propunem, samd...
Lasa-l sa mearga mai departe, cei care se aprind si incep cu troleala, sterse posturile...

Edited by bonygy, 02 March 2017 - 13:07.


#40
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmyshyk, on 02 martie 2017 - 12:57, said:

"masinile din Anglia vor fi interzise in Romania odata cu iesirea acestei tari din UE."  Dupa ce ca n-ai inteles nimica din ce se "behaie", a trebuit sa te mai si dai zglobiu. Nimeni nu are nimic cu "masinile din Anglia", nici acum, nici dupa Brexit. E vorba de masinile cu volan pe dreapta" inscrise in Romania, sau conduse de cetateni romani. Atat. Masinile cu volan pe dreapta, conduse de orice alt cetatean, vor putea circula in voie prin Romania.Si prin asta nu se urmareste decat sa ne fereasca pe noi, astia cu demodatele masini cu volan pe stanga, de "greatest pilots " de masini cu volanul pe dreata, dar cu sofer care a facut scoala pe masini cu volanul pe stanga.
LE Oricum exprimarea e ambigua, nu se intelege exact care tara iese din UE. Dar asta ti se trage de la volanul pe dreapta, cred, ca acolo si gramatica e diferita.


Ma mir de tine ca nu ai inteles despre ce se discuta. Te-ai luat doar dupa initiator?
Si cam ce n-am inteles eu , atoatestiutorule ??? Ca unul de la RAR a iesit si a spus ca dupa ce Anglia va iesi din UE , eu cu masina cu volan pe dreapta va trebui sa o dau la rabla si sa-mi iau una "normala" ? Mie mi-a parut hazlie masura (preconizata!!!) de a interzice masinile RHD in Romania consecutiv iesirii GB din UE , de parca masini RHD ar fi in UE , doar in GB. Da na , tu stiind mai bine gramatica decat mine caci conduci masina LHD , ai inteles perfect ca eu n-am inteles nimic Posted Image . Apropo , faptul ca detin si conduc si masina RHD si LHD inseamna ca sunt "multigramatical" ???

View Postmyshyk, on 02 martie 2017 - 13:03, said:

Nu e vorba de stire, e vorba de faptul ca se discuta pe o "non-stire" fals inteleasa, din cate bag de seama de majoritatea celor care posteaza. Pentru ca problema nu sunt  masinile , ci  inmatricularea  sau conducerea acestora de catre anumiti soferi in anumite conditii. Si da, ar fi bine sa interzica inmatricularea unor astfel de masini in Romania, sau conducerea acestora de catre soferi care au facut scoala pe alte tipuri constructive de masini.
Poate tu n-ai inteles nimic sau "eu nu stiu gramatica" la nivelul tau ca sa te pot face sa intelegi...Posted Image
Cand am spus "masinile din Anglia" , normal ca m-am referit la masini cu volan pe dreapta insa cel de la RAR vorbea ca si cum Anglia e singura tara UE ce are asemenea masini si daca astia pleaca din UE , ne suparam si noi si interzicem masinile lor RHD sa mai circule inmatriculate in Romania . In afara de cineva care sustinea ca in Irlanda sunt LHD si altcineva care sustinea ca in codul rutier se specifica ca aceste RHD n-au voie in RomaniaPosted Image  , cam toti au inteles despre ce-i vorba , doar tu ai luat-o prea gramatical si ai ajuns printre randuri....Posted Image

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 12:43, said:

Odata cu eliminarea taxei de timbru nu veti mai putea depista cocalarii decat dupa comportamentul in trafic si nu dupa numar.
Când am cumpărat maşina, am plătit taxă de mediu (se numea, pe atunci, taxă de primă înmatriculare). Taxa aceea nu se plătea dacă alegeam să-mi iau o maşină SH, adică mai poluantă (Euro 2, Euro 3).
Maşina mea era Euro 4, normă în vigoare la acea vreme (2007). Ei bine, a trebuit să plătesc taxă pentru că am îndrăznit să poluez mediul.
Prin analogie, azi, dacă mi-aş lua o maşină Euro 4, sau Euro 5, n-aş mai plăti taxă de mediu, pe când dacă mi-aş lua Euro 6, aş plăti.
Fiindcă aşa vrea muşchiu' lu' statu' român, bă.
Faptul că o maşină are volanul pe dreapta şi schimbătorul în stânga, faptul că altfel vezi drumul de pe locul mortului, faptul că altfel trebuie să te încadrezi la parcări şi viraje - şi mai ales depăşiri - decât dacă ai sta în stânga, nu contează. Dar poluarea mediului contează.
Faptul că natura se adaptează oricând este mai grav - şi trebuie taxat - decât faptul că volanul pe dreapta poate trimite în decor nişte nevinovaţi, inclusiv cei din maşina cu volanul pe dreapta.
Deci, e mai grav să poluezi mediul, decât să ai volanul pe dreapta.

#42
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu am platit 500 euro taxa poluare pentru 2 masini absolut noi , si a fost corect ? D'aia sunt hotarat sa nu mai iau in veci masina noua , caci nu ai nici un avantaj. Si legat de accidentele produse de masini RHD , eu zic sa nu va mai ambalati atata caci nu s-a publicat nici o statistica in sensul asta , sunt doar niste prejudecati. Aaaa , ca v-a taiat unul calea sau a iesit aiurea iar atunci ati vazut ca-i pe dreapta , n-are nici o legatura , doar ati facut o analogie preconceputa = "d'aia a iesit ca boul caci avea masina de Anglia" insa faptul ca sunt multi cocalari cu asa ceva nu trebuie generalizat. Cum spuneam , sunt multi cu BMW ce sunt mai periculosi ca cei de Anglia insa asta nu inseamna ca daca directorul Bibliotecii Nationale are BMW , e cocalar .

#43
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 10:50, said:

Oricum , discutiile cu pericolul masinilor cu volan pe dreapta sunt puerile si romanul are muuuuulte prejudecati legate de aceste masini si posesorii lor . Si eu am avut aceleasi prejudecati si-i consideram pe cei "de dreapta" cocalari
PS Daca ma incapatanam si tineam banda acrosandu-ma cu idiotul respectiv ce ar fi aparut in presa ??? = " un conducator auto ce conducea o masina cu volan pe dreapta !!! a acrosat alta masina cu volan normal (nu sofer , sic!!! ) din cauza ca nu a observat-o in momentul depasirii " . Si iaca se intarea mitul soferilor periculosi "de dreapta" .

Da, siiiigur ca e prejudecata. E doar prejudecata faptul ca un cocalar cu bemveu din UK a intrat pe contrasens (in depasire) pe linie continua, in curba cu vizibilitate aproape zero si era sa ne aplatizeze pe o familie de 4 persoane. Daca aveam parapet in dreapta si nu avea soferul din masina mea loc sa se traga pe dreapta atunci in loc sa ajungem la Cavnic la ski am fi ajuns la Baia Mare in morga.

P.S.: am uitat sa spun ca a iesit din spatele unei masini care circula cu viteza regulamentara pe sensul lui de mers.

Edited by Hider141, 02 March 2017 - 14:09.


#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 13:23, said:

Si cam ce n-am inteles eu , atoatestiutorule ??? Ca unul de la RAR a iesit si a spus ca dupa ce Anglia va iesi din UE , eu cu masina cu volan pe dreapta va trebui sa o dau la rabla si sa-mi iau una "normala" ? Mie mi-a parut hazlie masura (preconizata!!!) de a interzice masinile RHD in Romania consecutiv iesirii GB din UE , de parca masini RHD ar fi in UE , doar in GB. Da na , tu stiind mai bine gramatica decat mine caci conduci masina LHD , ai inteles perfect ca eu n-am inteles nimic Posted Image . Apropo , faptul ca detin si conduc si masina RHD si LHD inseamna ca sunt "multigramatical" ???


Poate tu n-ai inteles nimic sau "eu nu stiu gramatica" la nivelul tau ca sa te pot face sa intelegi...Posted Image
Cand am spus "masinile din Anglia" , normal ca m-am referit la masini cu volan pe dreapta insa cel de la RAR vorbea ca si cum Anglia e singura tara UE ce are asemenea masini si daca astia pleaca din UE , ne suparam si noi si interzicem masinile lor RHD sa mai circule inmatriculate in Romania . In afara de cineva care sustinea ca in Irlanda sunt LHD si altcineva care sustinea ca in codul rutier se specifica ca aceste RHD n-au voie in RomaniaPosted Image  , cam toti au inteles despre ce-i vorba , doar tu ai luat-o prea gramatical si ai ajuns printre randuri....Posted Image
Uite vezi, de aia conduci tu masina cu volan pe dreata(deocamdata) si n-o vei mai conduce, iar eu, care conduc masina cu volan pe stanga, o voi conduce in continuare. Chestie de logica. Pentru cine  are.  Si o foloseste.Pentru ca nu e vorba de "masini cu volan pe dreapta" ci e vorba de unde sunt inmatriculate si cine le conduce. Cetatenii englezi, australieni, neo-zeelandezi, ungir. cehi, albanezi si cine mai vrei tu, vor veni in Romania cu masinile lor cu volan pe care parte vor muschii lor si le vor conduce bine mersi. Dar tu nu.Aici e diferenta. La logica. Aia au.

Edited by myshyk, 02 March 2017 - 14:14.


#45
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postjohnnydanut, on 02 martie 2017 - 13:56, said:

D'aia sunt hotarat sa nu mai iau in veci masina noua , caci nu ai nici un avantaj.

garantie?
km reali?
piese originale?
casco?
mirosul de nou?

#46
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmyshyk, on 02 martie 2017 - 14:10, said:

Uite vezi, de aia conduci tu masina cu volan pe dreata(deocamdata) si n-o vei mai conduce, iar eu, care conduc masina cu volan pe stanga, o voi conduce in continuare. Chestie de logica. Pentru cine  are.  Si o foloseste.Pentru ca nu e vorba de "masini cu volan pe dreapta" ci e vorba de unde sunt inmatriculate si cine le conduce. Cetatenii englezi, australieni, neo-zeelandezi, ungir. cehi, albanezi si cine mai vrei tu, vor veni in Romania cu masinile lor cu volan pe care parte vor muschii lor si le vor conduce bine mersi. Dar tu nu.Aici e diferenta. La logica. Aia au.
Balarii. In cel mai rau caz vor restrictiona inmatricularea autoturismelor aduse din GB dupa brexit insa nu pot opri inmatricularea celor din Irlanda , Malta etc sau sa ma oblige sa scot din circulatie una gata inmatriculata pentru ca eu n-am nici o vina ca ei s-au sucit si am dat banii pe asa ceva. Mai e pana la brexit si oricum am si masina normala si la o adica o folosesc doar sa aduc lemne de la padure si tot nu pierd mare lucru. Mai rau de aia ce au dat o avere pe ele.

View PostFlat, on 02 martie 2017 - 14:22, said:


garantie?
km reali?
piese originale?
casco?
mirosul de nou?
Toate-s bune doar mirosul de nou cica e cam cancerigen asa ca-i las pe altii sa se bucure de aroma noului....Posted Image

#47
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
"Pot fi interzise masinile cu volan pe dreapta?"---Dpdv al meu ar trebui interzis in Romania orice harb adus de afara mai vechi de 10 ani si care n-are fisa tehnica cu situatia la zi. Sunt arme pe roti la mana oricarui "tampit" care se crede nascut cu volanu in mana si pedalele intre picoare...
Ne miram ca suntem pe locul 1-2 in Europa la accidente...conducand toate cosciugele pe 4 roti din cimitirele de masini de afara

#48
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Stirea cu `Masinile de bulgaria vor fi interzise` nu prea mai tine. A implinit 10 ani.Acum incepe sa fie digerabila asta....cu masinile cu volan pe dreapta, de parca ar fi cea mai mare problema din traficul romanesc.

Mai bine i-ar copia pe britanici si ar introduce amenzi/sanctiuni mai drastice pentru folosirea telefonului( dispozitivelor mobile) la volan. http://www.auto-bild...nie-117249.html

Quote

Dpdv al meu ar trebui interzis in Romania orice harb adus de afara mai vechi de 10 ani si care n-are fisa tehnica cu situatia la zi. Sunt arme pe roti la mana oricarui "tampit" care se crede nascut cu volanu in mana si pedalele intre picoare...
Ne miram ca suntem pe locul 1-2 in Europa la accidente...conducand toate cosciugele pe 4 roti din cimitirele de masini de afara

Majoritatea accidentelor sunt produse de soferi (neatenti , iresponsabili,etc) , foarte putine sunt produse din cauza defectiunilor tehnice.

Oricum prioritatea unui sofer/posesor de autovehicul trebuie sa fie siguranta in trafic (atat dpdv al comportamentului sau, cat si a starii tehnice a autovehiculului) . Nu are nicio relevanta vechimea sau tara de provenienta a masinii respective.

Edited by polizei, 02 March 2017 - 15:19.


#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
haideti sa vorbim cateva lucruri concrete:

- masinile cu volan pe dreapta nu au cum sa fie interzise de la circulatia pe drumurile din Romania. Nu ai cum sa lasi un englez care vine sa viziteze tara sa il lasi la granita, tati aici nu se intra. nu exista asa ceva, e vorba de niste tratate de libera circulatie, cum e si cu permisele care sunt recunoscute peste tot si etc.

- se poate da interdictie de la inmatricularea permanenta in Romania a masinilor cu volan pe dreapta. Asta da, se poate. Dar lucrul asta nu va insemna o interzicere a circulatiei. In practica vor ramane pe strazi masinile de anglia dar vor ramane cu numerele de acolo. Lucrul asta coroborat cu o actiune a politiei in forta (nici 5% nu au actele valabile) ar duce in timp la descurajarea fenomenului.

View Postarbuneaionut, on 02 martie 2017 - 14:56, said:

Dpdv al meu ar trebui interzis in Romania orice harb adus de afara mai vechi de 10 ani si care n-are fisa tehnica cu situatia la zi.

ce vrei sa spui?! orice masina care este adusa din afara trebuie trecuta prin RAR (nu itp, ci RAR). Daca nu e in stare corespunzatoare cu legislatia nu trece si nu se poate inmatricula. Ce fisa la zi vorbesti?!

#50
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Cred ca e destul de stresant sa depasesti un tir cand ai volanul pe dreapta.
Aproape de el nu poti sa tii ca nu ai vizibilitate si trebuie sa iesi mult pe contrasens sa te asiguri.
Daca lasi distanta fata de tir astfel incat sa-ti creasca raza vizuala iar e aiurea.
Poate explica cineva in cauza cum procedeaza la depasire.

Singura optiune ar fi cu o camera video sau un sistem de oglinzi.
Se cere la inmatriculare un astfel de dispozitiv?

#51
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postarbuneaionut, on 02 martie 2017 - 14:56, said:

"Pot fi interzise masinile cu volan pe dreapta?"---Dpdv al meu ar trebui interzis in Romania orice harb adus de afara mai vechi de 10 ani si care n-are fisa tehnica cu situatia la zi. Sunt arme pe roti la mana oricarui "tampit" care se crede nascut cu volanu in mana si pedalele intre picoare...
Ne miram ca suntem pe locul 1-2 in Europa la accidente...conducand toate cosciugele pe 4 roti din cimitirele de masini de afara
cand mai ai in circulatie dacii 1100 din ´70 , tu vii cu chestia cu "10 ani vechime!? Nu vechimea masinii produce accidente, ci boul de sofer. Si daca tot nu esti in tema, mai las-o cu "cosciugele pe 4 roti dinafara". Rezuma-te la ce cunosti.

#52
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View PostHider141, on 02 martie 2017 - 14:00, said:

Un cocalar cu bemveu din UK
Isi permite boss, un seria 7 730 din 2012 e 11.000 euro, un E60 din 2006 e  3.500
La juma' de  pret
Mai are si ochelari de soare fumurii luati de la taraba

#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu tot nu înțeleg ce-o fi fost în capul celor de la RAR când au permis înmatricularea mașinilor cu volan pe dreapta la noi în țară. Înainte te obligau să faci modificări înainte de a înmatricula o mașină adusă din GB. Consider că e un pericol în plus adus siguranței circulației care deja e vai de ea la noi.

#54
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
in primul rand nu RAR decide daca se pot inmatricula sau nu masinile cu volan pe dreapta.

in al 2lea rand si acum te pun sa modifici ceva, dar doar farurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate