Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pot fi interzise masinile cu volan pe dreapta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Propun inchiderea topicului, pentru ca se bazeaza pe o stire de doi lei, cu interpretari eronate.

Edited by gumball3000, 02 March 2017 - 11:35.


#20
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 gumball3000, on 02 martie 2017 - 11:31, said:

Ai voie si in Singapore, insa cu o mica restrictie, exact de ceea ce a adus in discutie seful RAR, cuvantul RESTRICTIE, nu INTERZIS[...]
I stand corrected. Totuși, cred că e vorba de înmatriculare, nu de circulație per se.

#21
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
aoleu, aoleu. aoleu. sa va zic eu cum e treaba cu masinile cu volanul pe dreapta. Alea sunt teribil de ieftine, zac efectiv la marginea drumului in uk si nu le vrea nimeni, unde sa te duci cu ele? In africa neagra... Deci cetateni liberi si frumosi care presteaza si ei un job prin UK si s-au saturat de viata de acolo vor sa faca o mega economie cu vietile noastre pe taler. AStia sunt mai rai ca cei care aduc masini din Germania, cu adevarat ticalosi. Pentru 1000 de euro sunt in stare sa te omoare pe drum!

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
In Franta sau Germania se pot inscrie masini cu volanul pe drepta?
In Anglia se pot inscrie cu volanul pe stanga?

#23
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 buntzi, on 02 martie 2017 - 11:28, said:

Irlanda (Eire) e diferită de UK / GB. Chiar și așa e probabil să se restricționeze importul de vehicule din UK, nu circulația unor vehicule gata înmatriculate bazat strict pe țara de proveniență. Dacă interzic înmatricularea mașinilor cu volanul pe partea greșită, e altceva și probabil nu e deloc greșit
Sunt total de acord dar odata ce mi-ai dat voie sa o inmatriculez , nu ma obliga sa o arunc la gunoi caci a costat totusi niste bani (la altii chiar foarte multi).


Nevoit la SUV 4x4 dar preponderent în oraș? mmmkey...Sperăm că ai schimbat și farurile ca să nu incomodezi pe cei care vin din sens opus.
Localitate nu inseamna intodeauna oras , in cazul meu inseamna o comuna la 64 km de primul oras , in creierii muntilor si cu niste drumuri de secolul XVII. Si da , am schimbat farurile caci altfel nu treci RAR-ul.


Ești sigur că ăla "a apărut" din spate și nu era în depășire dinainte? Cât îți ia să depășești o mașină care "mergea foarte încet" ?
Am "prostul obicei" sa ma uit foarte des in oglinda retrovizoare si asa cum spuneam , era localitate si daca-i taiam calea m-ar fi claxonat insa el facea flash-uri de la 200m in spate cand eu deja eram in depasire. Am permis de 17 ani , n-am dat nici o amenda de circulatie si am traversat de 2 ori centrul Istanbulului (nu autostrada!! ) la ora de varf (fara sa ma claxoneze unul !!!)- ceea ce pentru mine a parut testul suprem Posted Image asa ca nu incerca sa-l scapi pe "cocalar" (sau esti din aceeasi categorie ? )


Aparent, numai prezența soției în masină te-a determinat să te porți civilizat. Dacă avea și ăla soția în mașină, poate nu-ți "făcea o aroganță" (WTF e cu expresia asta?) Aparent, când ești singur în mașină...
Well, doar nu te aștepți să te contrazicem, nu?
Civilizat era ca celalalt sa astepte sa termin depasirea (nu aveam Bugatti) si apoi ii faceam loc. De ce trebuia ca eu care mergeam absolut regulamentar sa fiu fortat sa parasesc banda si cu ochii la el sa intru in altul ce mergea pe dreapta mea. Sincer , faptul ca vroia sa-si boteasca masina in a mea nu ma interesa atat timp cat nu greseam nimic dar m-am gandit ca se sperie pasagerii. Alta data poate nu mai avea chef de arogante din astea.....


Și probabil ar fi avut dreptate...
Nu , caci la distanta aia si cu pasager in stanga mea nici nu cred ca si-a dat seama ca am volan pe dreapta , doar cand a incercat sa ma acroseze poate si-a dat seama. Sau poate nici atunci caci a vazut o femeie in stanga si a zis ca-i motiv bun sa sperie o "soferita".

Singapore sigur. Nu știu dacă și altele.

Edited by johnnydanut, 02 March 2017 - 12:04.


#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 arg, on 02 martie 2017 - 11:49, said:

In Franta sau Germania se pot inscrie masini cu volanul pe drepta?
In Anglia se pot inscrie cu volanul pe stanga?
Da https://www.gov.uk/i...ual-recognition

#25
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 loock, on 02 martie 2017 - 11:32, said:

E o premisa falsa inca de la inceput !

In Irlanda se conduce cu volanul pe stanga !!!, deci cea cu volanul pe dreapta era pe dos si acolo - de asta le si vand ieftin acolo, pt. ca sunt aiurea.
Mai informeaza-te , in Irlanda se conduce pe stanga cu volan pe dreapta.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
la mine in zona sunt o gramada care au masini inmatriculate in anglia, ca la putini bani iau multa masina. normal ca daca au de facut un drum noaptea nu se jeneaza. ii vezi ca vin din sens opus, te orbesc, le pui lunga, pun si ei lunga, se vede ceva la faruri ca se schimba ceva, dar orbeste la fel si pe lunga si pe scurta si cand ajung in dreptul tau observi ca au numere de anglia. unii mai au si xenoane...

ma gandesc ca cei care sustineti ca RAR-ul a grohait, ati avut bunul simt si v-ati schibat farurile.

probabil ca nu vor fi interzise masinile cu volan pe dreapta, ci va fi interzis sa circuli in romania cu masina inmatriculata in anglia, daca nu esti supus al reginei si daca esti, ai dreptul doar o perioada de timp.

Edited by Fane, 02 March 2017 - 12:02.


#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Fane, on 02 martie 2017 - 12:01, said:

probabil ca nu vor fi interzise masinile cu volan pe dreapta, ci va fi interzis sa circuli in romania cu masina inmatriculata in anglia, daca nu esti supus al reginei si daca esti, ai dreptul doar o perioada de timp.
Chiar si asa, nu vorbim despre INTERZICERE, ci restrictionare.

Daca vreti sa discutam aici motivele pentru care ar trebui sau nu interzie vehiculele RHD in RO, nu am nimic impotriva, dar pana la afirma ca au fost deja interzise, e drum lung.
Nu a fost nimic interzis, si nici macar nu a adus vreun oficial in discutie lucrul acesta, pseudostirile vazute la TV au plecat doar de la un raspuns deja sugerat intr-o intrebare adresata de un jurnalist sefului RAR.

Edited by gumball3000, 02 March 2017 - 12:09.


#28
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Decat un Bamveu cu volan pe dreapta, mai bine un Golan in mintile lui. Dar de, romanului i sta bine doar in Bamveu.

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

 gumball3000, on 02 martie 2017 - 12:07, said:

Chiar si asa, nu vorbim despre INTERZICERE, ci restrictionare.
dap. dar pt cei care circula acum cu masini inmatriculate anglia va fi acelasi lucru: nu mai au voie sa circule cu ele in ro. ca asta-i problema lor. pt cei care au masini RHD din alte tari UE nu se schimba nimic.

eu personal sunt de acord cu masinile RHD inmatriculate in ro, ca astia au trecut pe la rar, unde i-au pus sa schimbe farurile. de fapt problema mea cu RHD sunt farurile si cred ca e o pretentie rezonabila asta cu schimbatul farurilor.

Edited by Fane, 02 March 2017 - 12:18.


#30
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 petre69, on 02 martie 2017 - 10:56, said:

nu te supara dar eu sunt de acord cu interzicerea
or fi cativa ca tine ...responsabili si toate alea dar marea majoritate sunt exact pe invers

Romania e a 4-a tara mondial la consumul de alcool per capita. Alcoolul de ce nu se interzice ? Cu sau fara volan pe dreapta o sa fie in continuare f multe accidente din cauza lui.

Edited by VladBtz, 02 March 2017 - 12:21.


#31
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Măcar mai dispar cocalarii cu seria 7, înmatriculate în bulgaria, cu volan pe dreapta si străzile vor fi mai curate, fără semințe pe jos.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui interzise toate maşinile cu volan pe dreapta, iar aici intră şi autoutilitarele (la salubritate am văzut aşa ceva).
Asta este - la noi se circulă normal, nu pe invers.
Nu numai în Anglia volanul este pe dreapta, ci şi în multe ţări din Asia.
Atât timp cât codul rutier spune că se circulă pe dreapta şi volanul trebuie să fie pe stânga, aşa trebuie să fie.
La greci n-am văzut maşini cu volan pe dreapta.

#33
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 xplozia, on 02 martie 2017 - 12:10, said:

Decat un Bamveu cu volan pe dreapta, mai bine un Golan in mintile lui. Dar de, romanului i sta bine doar in Bamveu.
Hodoronc-tronc si tu. Daca vrei sa stii , eu chiar mi-am vandut Logan-ul (si mi-a parut foarte , foarte rau de el) pentru a-mi lua o Grand Vitara 4x4 , dar asta doar din cauza drumurilor dezastru din zona mea pe care nu mai facea fata nici masina nationala - Logan . Intre a sta cu masina in garaj (sau suspendata in vreun crater) si a lua una la aceeasi bani dar cu volan pe dreapta , voi ce ati fi ales ?

PS In primul rand ar trebui interzisa bataia de joc a autoritatilor care n-au mai investit in infrastructura de ani buni si au ajuns toate drumurile un dezastru.....
Ati gasit toti tapul ispasitor al proastei circulatii din Romania = volanul pe dreapta. De ce nu se plange nimeni de spaga ce se da la obtinerea permisului , la faptul ca unii total analfabeti au masini , cau unii sunt prinsi si a treia oara bauti la volan si nu fac nici o zi de puscarie , ca ITP-ul se face tot pe pile si trec toate rablele , ca nu avem drumuri nici pentru o circulatie fluenta a bicicletelor etc ??? Ia sa avem numai autostrazi si drumuri expres in Romania , ar mai conta ca ai volanul pe stanga sau dreapta cand faci o depasire fara a fi nevoit sa intri pe contrasens ???

Edited by johnnydanut, 02 March 2017 - 12:36.


#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 VladBtz, on 02 martie 2017 - 12:18, said:

Romania e a 4-a tara mondial la consumul de alcool per capita. Alcoolul de ce nu se interzice ? Cu sau fara volan pe dreapta o sa fie in continuare f multe accidente din cauza lui.
Eu vad ca nici macar nu e listata:
http://www.worldatla...by-country.html

De parca am fi tara musulmana sa-l interzicem, oricum e interzis in legislatie sa bei si sa conduci.
Ca exista si oameni care incalca legea este partea a doua. Ce urmeaza, pedeapsa cu moartea sau lovituri de bici?

Intre timp am gasit si o tara, din lumea a treia ce-i drept, care a interzis complet conducerea de vehicule cu volanul pe partea dreapta:
Sierra Leone Bans Right-Hand Vehicles as Hazards

După indicele dezvoltării umane, Sierra Leone e pe locul 8 din coada.
Cand oamenii nu sunt in stare sa "citeasca" un semn de circulatie, normal ca le va fi cu atat mai greu sa conduca o masina cu volanul pe aceeasi parte a drumului.

Edited by gumball3000, 02 March 2017 - 12:31.


#35
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Cele de la salubritate au un rol asa cum sunt.
Nu alea deranjeaza.

#36
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 Claudiu998, on 02 martie 2017 - 12:21, said:

Măcar mai dispar cocalarii cu seria 7, înmatriculate în bulgaria, cu volan pe dreapta si străzile vor fi mai curate, fără semințe pe jos.
Cocalarii si semintele lor nu dispar odata cu masinile de Bulgaria (doar daca faceti un nou Auschwitz) !!! Odata cu eliminarea taxei de timbru nu veti mai putea depista cocalarii decat dupa comportamentul in trafic si nu dupa numar.

Edited by johnnydanut, 02 March 2017 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate