Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Bulaq, Blac acelasi popor, Gelou a fost de neam turcic ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#253
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 10 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Nu e nici o dovadă că vreun Walchcen din acele regiuni provine de la niște oameni care se numeau Walchen.
Walchen apare in numeroase locuri.
Unul din el este cel al feudei Walchen.
Care-si avea si castel, Schloss Walchen.
Si-si avea si o familie aristocrata german, tot Walchen.

#254
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostFreddy12, on 10 ianuarie 2018 - 15:51, said:

Exact despre asta e vorba. Populațiile denumite de slavi si germanici ca fiind Volkae isi spun fiecare pe limba lor, noi ne spunem romani, in Elveția isi spun romansi, galezii isi spun cymru dar vecinii ii denumesc ca vlahi si alte derivații ale cuvântului volkae.
In zona Balaton nu or fi fost slavi. Totusi ar fi interesant de cautat daca exista toponime derivate din Oláh sau Olasz fiindca asa ii denumeau ungurii pe romani, nu vlah care era folosit de slavi, apoi împrumutat si de greci.

Volkae nu prea apar pe nicaieri, erau un trib anonim ori nu erau deloc, in schimb era plin de boi, taurisci, helveti, belgi, samd.

Cymru nu sunt numiti Vlah, este vorba doar despre transliteratia britanica Walles care de fapt se pronunta Uoalăs.

Mie imi este foarte clar ca nu exista nicio legatura in toata teoria aceasta si de fapt nici nu are prea mare importanta deoarece am fost intotdeauna romani.

Stefi a avut o ipoteza cu privire la acest denominativ in urma cu cativa ani, vorbea despre vlahi ca fiind populatii eterogene, in partile noastre in special slavi, era vorba despre populatii de pe vechiul limes roman.

Edited by Infinitty, 10 January 2018 - 21:37.


#255
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015
Cyberula, daca - prin absurd - vei avea copii, asculta-mi sfatul:

Nu le risca viitorul cu home-schooling, da-i la scoala!

#256
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostInfinitty, on 10 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Volkae nu prea apar pe nicaieri, erau un trib anonim ori nu erau deloc, in schimb era plin de boi, taurisci, helveti, belgi, samd.

Volkae nu existau deloc spre nimic iar Boi erau pretutindeni. Mijto. Nici azi nu ducem lipsa de Boi.

View PostInfinitty, on 10 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Cymru nu sunt numiti Vlah, este vorba doar despre transliteratia britanica Walles care de fapt se pronunta Uoalăs.

Si Walloons  se pronunta in engleza walăunz dar asta nu-i face mai putin valoni.

Edited by Balamache, 10 January 2018 - 21:55.


#257
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

Quote

Walles care de fapt se pronunta Uoalăs

Wales [ u e i l z ]

Quote

Walloons  se pronunta in engleza walăunz

[ u ă l u : n z ]

Edited by Mount_Yerrmom, 10 January 2018 - 22:10.


#258
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostInfinitty, on 10 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Stefi a avut o ipoteza cu privire la acest denominativ in urma cu cativa ani, vorbea despre vlahi ca fiind populatii eterogene, in partile noastre in special slavi, era vorba despre populatii de pe vechiul limes roman.
.
Attached File  1cik8g.jpg   69.83K   1 downloads

Edited by leogoto, 10 January 2018 - 22:10.


#259
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 10 ianuarie 2018 - 21:10, said:

Walchen apare in numeroase locuri.
Unul din el este cel al feudei Walchen.
Care-si avea si castel, Schloss Walchen.
Si-si avea si o familie aristocrata german, tot Walchen.
Da...și? Din ce reiese că Walchen din Bavaria se refeeră la valahi?

#260
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
,,Gesta Hunnorum et Hungarorum” scrisă de ungurul Simon de Keza, în jurul anului 1283:  ,,Căci aceşti secui sunt resturile hunilor şi când au auzit că ungurii au venit de-a doua oară în Pannonia ieşiră întru întâmpinarea celor ce se întorceau, la hotarele Ruteniei şi, totodată, Panonia fiind cucerită, câştigară şi ei o parte într-însa, dar nu în Câmpia Pannoniei, ci duseră viaţa împreună cu blackii în marginea munţilor. De unde amestecându-se cu blackii se zice că se folosesc de literele lor.”

ce sa inteleg din acest topic
-secuii au venit inaintea ungurilor si s-au stabilit in zona dintre bihor si rutenia.
-blaqii erau un popor turcic venit impreuna cu bulgarii prin anu 680.
-numele de blaqi a fost folosit apoi ca exonim pentru romani.
-vestul ungariei a fost parte a imperiului roman si a fost romanizata.
-gesta diferentiaza intre blaqi si ciobanii romanilor,ceea ce inseamna ca erau popoare diferite.
-acesti turci au adoptat limba romana ,dar au lasat in urma lor nume gen asan si basarab.
acum intrebarea mea e daca bolohovenii si blakumen din ucraina actuala erau tot acesti turci .merem m-am mirat ce cauta acesti bolohoveni prin ucraina,pana aproape de kiev,avand in vedere ca sunt considerati romani.

Edited by pro-civilizatie, 11 January 2018 - 01:27.


#261
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postpro-civilizatie, on 11 ianuarie 2018 - 01:25, said:

,,Gesta Hunnorum et Hungarorum” scrisă de ungurul Simon de Keza, în jurul anului 1283:  ,,Căci aceşti secui sunt resturile hunilor şi când au auzit că ungurii au venit de-a doua oară în Pannonia ieşiră întru întâmpinarea celor ce se întorceau, la hotarele Ruteniei şi, totodată, Panonia fiind cucerită, câştigară şi ei o parte într-însa, dar nu în Câmpia Pannoniei, ci duseră viaţa împreună cu blackii în marginea munţilor. De unde amestecându-se cu blackii se zice că se folosesc de literele lor.”

ce sa inteleg din acest topic
-secuii au venit inaintea ungurilor si s-au stabilit in zona dintre bihor si rutenia.
-blaqii erau un popor turcic venit impreuna cu bulgarii prin anu 680.
-numele de blaqi a fost folosit apoi ca exonim pentru romani.
-vestul ungariei a fost parte a imperiului roman si a fost romanizata.
-gesta diferentiaza intre blaqi si ciobanii romanilor,ceea ce inseamna ca erau popoare diferite.
-acesti turci au adoptat limba romana ,dar au lasat in urma lor nume gen asan si basarab.
acum intrebarea mea e daca bolohovenii si blakumen din ucraina actuala erau tot acesti turci .merem m-am mirat ce cauta acesti bolohoveni prin ucraina,pana aproape de kiev,avand in vedere ca sunt considerati romani.
Postarea ta e un model de cum putem pritoci lucrurile ca să ne iasă pasiența. Chestia asta o știu bine Infinitty, Fane, Yermom, Sucre, West Point. Asta fac ei continuu. S-au specializat. Cu metoda asta greșim în mod sigur. Nu prea e mare lucru de înțeles din ce postează aici fracțiunea ardeleano-maghiară. Ei au în agenda politică ruperea Ardealului de România și de aceea vor să distrugă tot ceea ce ar putea face coeziunea celor trei țări românești.

View PostBalamache, on 11 ianuarie 2018 - 07:47, said:

Desteptule, e usor este sa iei o pronuntie cu copy-paste de pe wiki, sa arati ca esti destept. Noi chiar nu discutam despre destaptaciune, pentru ca oricum nu te califici la un atare concurs. Ideea pe care o dezbatea pretenarul tau, era ca W se citeste U si ca astfel radacina lui Vlah, Valah, Valon, Volkae nu ar fi aceeasi cu radacina lui wales.... citit ueilz. Resul sunt detalii.
Da, așa este. Iar Wells nu desemnează romanici ci celți. Francezii, italienii, spaniolii nu sînt desemnați cu Wells în limba engleză.
Eu nu sînt apriori contra oamenilor aroganți dacă aceștia au pe ce, adică au valoare. Yermom si Fane nu au vreo valoare. Aici pe forum însă drepturile sînt egale, adică inteligentul este egal cu naivul.

#262
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postpro-civilizatie, on 11 ianuarie 2018 - 01:25, said:

,,Gesta Hunnorum et Hungarorum” scrisă de ungurul Simon de Keza, în jurul anului 1283:
"aceşti secui ... duseră viaţa împreună cu blackii în marginea munţilor. De unde amestecându-se cu blackii se zice că se folosesc de literele lor.”
-secuii au venit inaintea ungurilor si s-au stabilit in zona dintre bihor si rutenia.
-blaqii erau un popor turcic venit impreuna cu bulgarii prin anu 680.
-acesti turci au adoptat limba romana
deci s-au amestecat blakii cu secuii, si blakii au invatat limba romana.
deci, secuii erau romani?

#263
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Pro civilizatie @ dupa 1223 blaki numai sunt mentionati deci probabil erau deja parte al unui proces asimilator, sau contopit in masa secuiasca , romaneasca , maghiara probabil peceneaga.

Exonimul blaki este folosit pentru romani doar de noi, adica istoricii de la noi pun sub.aceasi caciula cam orice seamana cu vlah. Potrivit lui Kurt Horedt, blakumen ar fi cumanii.negrii.

Edited by Sucre-Bolivar, 11 January 2018 - 10:31.


#264
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostSucre-Bolivar, on 11 ianuarie 2018 - 10:29, said:

blakumen ar fi cumanii.negrii.
si ce s-a intamplat cu ei, pe unde haladuiesc in zilele noastre.

#265
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postleogoto, on 11 ianuarie 2018 - 10:36, said:

si ce s-a intamplat cu ei, pe unde haladuiesc in zilele noastre.
Blaki negri se afla pe patera tracica adusa de yermom. Este complicat sa-ti explic. :)

#266
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postionelmironescu, on 11 ianuarie 2018 - 09:40, said:

Postarea ta e un model de cum putem pritoci lucrurile ca să ne iasă pasiența. Chestia asta o știu bine Infinitty, Fane, Yermom, Sucre, West Point. Asta fac ei continuu. S-au specializat. Cu metoda asta greșim Ă®n mod sigur. Nu prea e mare lucru de Ă®nțeles din ce postează aici fracțiunea ardeleano-maghiară. Ei au Ă®n agenda politică ruperea Ardealului de România și de aceea vor să distrugă tot ceea ce ar putea face coeziunea celor trei țări românești.


Da, așa este. Iar Wells nu desemnează romanici ci celți. Francezii, italienii, spaniolii nu sĂ®nt desemnați cu Wells Ă®n limba engleză.
Eu nu sĂ®nt apriori contra oamenilor aroganți dacă aceștia au pe ce, adică au valoare. Yermom si Fane nu au vreo valoare. Aici pe forum Ă®nsă drepturile sĂ®nt egale, adică inteligentul este egal cu naivul.
Vorbesti prăpăstii, in plus daca ai fi urmarit postarile mele ai fi inteles de mult ce imi doresc si nu ce crezi tu ca imi doresc.

Dupa parerea mea exista doua state românești si aceasta nu depinde de unirea lor, Ro si Md.

Dealurile de vest au cel mai bun cadru pentru dezvoltarea unei a doua capitale la Bazias pe Dunare si 2-3 orase fluviale, Oaș pe Someș-Tisa, Trans-Deva pe Mures, si inca 1-2 pe Crisul submontan.
Se putea muta toata Oltenia ori Moldova aici...

#267
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Bîc! Mă imiți pe mine. Ca de obicei nu ești în stare să scrii concret ceea ce afirmi, adică în ce constă greșeala mea, așa cum fac eu cînd afirm că tu vorbești prăpăstii!
„Dupa parerea mea exista doua state românești si aceasta nu depinde de unirea lor, Ro si Md.”
mare scofală! știm că există România și Republica Moldova.
În rest nici nu răspunzi la ce am scris eu ci bați cîmpii despre ce visezi tu, adică „mutarea Moldovei sau a Olteniei”.Posted Image

#268
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postionelmironescu, on 11 ianuarie 2018 - 09:40, said:

Postarea ta e un model de cum putem pritoci lucrurile ca să ne iasă pasiența. Chestia asta o știu bine Infinitty, Fane, Yermom, Sucre, West Point. Asta fac ei continuu. S-au specializat. Cu metoda asta greșim în mod sigur. Nu prea e mare lucru de înțeles din ce postează aici fracțiunea ardeleano-maghiară. Ei au în agenda politică ruperea Ardealului de România și de aceea vor să distrugă tot ceea ce ar putea face coeziunea celor trei țări românești.


eu nu sunt ardelean si  nici maghiar .sunt un mitic get-beget.
in fond ,nici tu nu ai adus dovezi solide in favoarea pozitiei tale.mai mult speculatii.
daca ii acuzi pe alti useri ca au interese politice,ma intreb care sunt interesele tale politice.

View Postleogoto, on 11 ianuarie 2018 - 10:10, said:

deci s-au amestecat blakii cu secuii, si blakii au invatat limba romana.
deci, secuii erau romani?
o parte a secuilor sunt la origine romani . si nu doar romani,ci si alte natii care s-au maghiarizat in timp.

View PostSucre-Bolivar, on 11 ianuarie 2018 - 10:29, said:

Pro civilizatie @ dupa 1223 blaki numai sunt mentionati deci probabil erau deja parte al unui proces asimilator, sau contopit in masa secuiasca , romaneasca , maghiara probabil peceneaga.

blaki erau probabil un trib mai mic,cu mai putini membri si cu o mai mica putere politica.
au sfarsit prin a fi asimilati de ceilalti.

#269
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2018 - 16:28, said:

Welsche in germana (limba lui Luther) se citeste velșe.
si inseamna "romanic"
Ca in Anglia e altcumva, tine de altceva.
Adică cine sînt Welsche? Noi sîntem  Welschen? Nu sîntem Walachen?

View Postpro-civilizatie, on 11 ianuarie 2018 - 18:04, said:

eu nu sunt ardelean si  nici maghiar .sunt un mitic get-beget.
in fond ,nici tu nu ai adus dovezi solide in favoarea pozitiei tale.mai mult speculatii.
daca ii acuzi pe alti useri ca au interese politice,ma intreb care sunt interesele tale politice.

Constat că nu știi ce este o dovadă. Un text în limba română este o dovadă de limbă! Plăcile cu Nr 16 și 120 sînt scrise în limba română, în graiuri vorbite în antichitate în parte de Vest a țării.
Păi, e clar că ei au interese politice că și le-au spus care sînt acelea.  Ei au spus că au interese politice, nu am descoperit eu asta!
Eu nu am interes politic.

#270
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postpro-civilizatie, on 11 ianuarie 2018 - 18:04, said:

o parte a secuilor sunt la origine romani . si nu doar romani,ci si alte natii care s-au maghiarizat in timp.
secuii originali au disparut. erau un mix de turcici, huni sau avari, cu daci liberi. in ziua de azi secui sunt considerati cei din secuime care sunt vorbitori de maghiara, intre ei secui veritabili, vlahi si maghiari. am avut contact cu multi secui si pot spune ca sunt oameni deosebiti, nu exceleaza la capitolul inteligenta, dar sunt de o corectitudine si o bunatate iesite din comun. in schimb nu-i bine sa-i superi scot cutitul si sar la lupta instant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate