Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Bulaq, Blac acelasi popor, Gelou a fost de neam turcic ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#217
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDoi_sud_americani, on 22 februarie 2017 - 23:10, said:

O teorie interesanta lansata de turcologul Laszlo Rasonyi
el infunta intreaga istoriografie maghiara cand afirma
ca relatarea lui Anonymus este mult mai realista decat ar parea.
Doar ca el sustine ca analogia blac=vlah este gresita.
El afirma ca blac ar fi de fapt o forma corupta care desemneaza
un trib turcic din Asia Centrala tribul bulaq desprins din confederatia
Karluka prin secolul 7.
Dupa opinia lui Rasonnyi ei ar fi migrat prin zona Baschiriei , unde de altfel sunt mentionati in secolul
13 de Wiliam Rubruq sub numele de ilaci dar calugarul mai adauga ca ei sunt blaci doar ca mongoli nu stiu sa rosteasca B , mai face mentiunea ca acesti blaci sunt aceasi care traiesc in Bulgaria lui Asean.
acest trib este mentionat in zona baschira prin 1592 cand vor fi supusi de rusi. Apoi o parte din Bulaq au migrat impreuna cu bulgarii in zona carpato danubiano pontica la sfarsitul secolului 7

Argumentele lui Rasonyi

1 Caderea primei vocale din bulaq, da ca exemplu asemanator evolutia  in turca a Birak -Brak
Conform opiniei sale Bulaq ar insemna manz tarcat ( din ala care are cerculete din alea de alta culoare la picioare ) termenul il gasim in doua forme care arata evolutia cuvantului Bulaq-Blac, in centrul Asiei manz ii bulaq, la kazari avem deja Taj Blac , insemnand acelasi lucru.

2 Cronica lui Kezai, Rasony  afirma ca acest cronicar foloseste atat termenul Ulahis cat si pe cel de Blac, despre  blaci aminteste  ar fi locuit in aceasi regiune cu secuii , iar secuii ar fi imprumutat literele blacilor, aceste litere ar fi scrierea runica , folosita de popoarele turcice dar nu si de valahi.

3 Raportul lui Rubruq amintit mai sus care decrie viata nomada a blacilor din Baschiria  si aminteste ca ei erau identici cu Blacii din Bulgaria lui Asean.

prima data am crezut ca ii o teorie din asta aeriana, nici nu stiam de triburile
astea , apoi am aflat cum ii numeau pe karluci , chinezii : Geloul ...

Implicatii > daca teoria lui Rasonyi ii reala nu cade doar Gelu romanul din Transilvania ci si imperiul vlaho bulgar , pentru ca in documente apar variantele lui Blac ...

https://en.wikipedia...i/Balkan_Region

https://en.wikipedia...wiki/Balkanabat

Nebit Dag was renamed to Balkanabad (Balkan from the name of the Balkan mountains, abad – city) in 2001 by the decree of former President of Turkmenistan Saparmurat Niyazov.

https://ipfs.io/ipfs...an_Daglary.html

The Uly Balkan, also known as the Great Balkan Range is a mountain range in Turkmenistan.[1] The highest summit is Mount Arlan at 1,880 metres (6,170 ft).

It is believed the name was brought to the region in the 7th century by Bulgars who applied it to the area, as a part of the First Bulgarian Empire. In Bulgarian, the word balkan (балкан) means "mountain".[2] It may have derived from the Persian bālkāneh or bālākhāna, meaning "high, above, or proud house."[3] The name is still preserved in Central Asia with the Balkan Daglary (Balkan Mountains)[4] and the Balkan Province of Turkmenistan. In Turkish balkan means "a chain of wooded mountains"[5][6]

https://en.wikipedia.org/wiki/Bulaqs

https://en.wikipedia.org/wiki/Balkars

https://en.wikipedia...lkans#Etymology

https://en.wikipedia...logy_and_origin

https://en.wikipedia...iki/Volga_River


Denumirea de valah data vorbitorilor de limbi romanice este tarzie si vine pe filiera balcanica, adica cu trimitere la Imperiul Romania, de fapt la arealul unde existase Imperiul Romania.

Vlahii erau triburi turcesti, denumire preluata de slavo-bulgari apoi in cele din urma atribuita unor romanofoni.

Astfel se explica de ce vlahii erau considderati aceiasi cu baschirii, la fel vecinatatea cu secuii, la fel si acea Megali Vlahia langa Grecia, de aceea si numele turcesti ale Asanestilor, Basarabilor, samd.

PS: In acest context discutiile serioase se pot purta doar cu privire la populatia italica sau trans-italica din evul mediu tarziu dintre Sardinia-Sicilia-Albania-Levant-Crimeea, cruciade si colonizari, etc.

Edited by Infinitty, 13 November 2017 - 10:02.


#218
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Cand credeam ca a murit threadul asta... Valahii triburi turcesti? Posted Image Unde a fost "Imperiul Romania" in Moldova, Ucraina si Cehia, bre?

#219
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Asta erau, ca tarziu a ajuns sa semnifice populatia din imperiul de rasarit in special pe bulgari si mai tarziu pe români aceasta este cu totul altceva.

Daca vrem sa fim cinstiti cu noi insine trebuie sa acceptam aceste evidente.

De asemenea se observa un continum lingvistic intre protoitaliana, sicilianã, sabir-italiana, aromana și românã.

#220
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
https://en.m.wikiped...rg/wiki/Balkars

Alti balcani si alti balcari


#221
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postskandal, on 14 noiembrie 2017 - 12:55, said:

Valahii triburi turcesti? Posted Image
Și dacă e așa? Tu nu ai aflat că în istorie s-au întîmplat multe lucruri despre care oamenii credeau că nu s-ar fi putut întîmpla? Nu ai observat că denumirile de popoare sînt aiurea, fanteziste?
Nu știi că denumirea de valahi are ca variante volgari, vologi, bologi, bologari? Toate sînt in legătură cu numele fluviului Volga. Acolo fiind și turci , mi se pare plauzibil ca unii să fi fost denumiți de către alte popoare ca volgari, vologhi.

View PostInfinitty, on 14 noiembrie 2017 - 13:14, said:

De asemenea se observa un continum lingvistic intre protoitaliana, siciliană, sabir-italiana, aromana și română.
Păi, cum e continuu lingvistic dacă aromâna și româna constituie o limbă, iar dialectele italice constituie altă limbă? În acest caz tu folosești greșit expresia continuu lingvistic. Aceasta poate fi folosită pt o singură limbă, de ex spunem că in Italia e un continuu lingvistic din nord pînă in sud, că e aceeași limbă, italiana. Nu putem spune insă că in Italia și în Spania avem un continuu lingvistic, pt că italiana și spaniola sint limbi diferite.
Nici dacă socotim continuu lihgvistic în timp, nu teritorial, nu putem spune acest lucru.

#222
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Siciliana este la jumatatea drumului dintre italiana si aromână sau dalmata-raguzana, după cum aromana este la jumatatea drumului dintre siciliana, dalmata si română.

#223
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 18 noiembrie 2017 - 13:41, said:


Nu știi că denumirea de valahi are ca variante volgari, vologi, bologi, bologari?
Toate sînt in legătură cu numele fluviului Volga. Acolo fiind și turci , .. volgari, vologhi.
adica bulgari.

conform matale bulgarii = valahi (volohi, bologi, bolovani samd)
Posted Image

#224
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 18 noiembrie 2017 - 19:37, said:

adica bulgari.

conform matale bulgarii = valahi (volohi, bologi, bolovani samd)
Posted Image
Conform cu ce am scris înseamnă că și alții purtau numele de volgar, că erau sau lumea credea că ar fi de  pe VOLGA!  Tu mereu tragi concluzii greșite.
Asta a spus Infinity, că și alții au fost denumiți așa : vologi, volgari, valahi...sau ceva asemănător. Se prea poate, pt că au mai fost denumite neamuri diferite cu același nume, de ex saxonii.
Infinity s-a referit la niște neamuri turcice, unele care se aflau pe Volga sau pe lîngă Volga. Eu am spus că teoretic se poate. Tu zici că nu se poate. Pt saxoni de ce s-a putut? Pt GOTEN, care in dialectul din Danemarca se numesc IUTEN, de ce s-a putut? Acolo și in unele părți din germania G devine i: DIT IS IUUT se spune în Land Brandenburg, unde locuiesc eu. În germ lit asta se zice: das ist gut.
Poate am lămurit pe alții, că tu nu prea ințelegi.

View PostInfinitty, on 18 noiembrie 2017 - 19:06, said:

Siciliana este la jumatatea drumului dintre italiana si aromână sau dalmata-raguzana, după cum aromana este la jumatatea drumului dintre siciliana, dalmata si română.
Păi, dacă e la jumatea drumului, nu e continuu lingvistic. Continuu lingvistic este cu aceeași limbă.

#225
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu are relevanta ce intelegem noi prin limba, astfel chineza este considerata de chinezi un continuum in timp ce academiile occidentale considera limbi diferite.

Limbile slave sunt numite limbi dar ele se prezinta mai mult ca dialecte si graiuri.

Nu avem cum intelege mai mult datorita evolutiei, astfel mergand spre siciliana trecand prin graiurile românești, apoi meglenita, aromânã si dalmatã vom intelege tot mai putin, iar pana la latina si mai putin.

Daca mergem in sens invers vom intelege din ce in ce mai mult.

Totusi unele graiuri cum sunt ardeleneasca sau istriota au ajuns la fel de greu mutual inteligibile cu românã precum latina.

#226
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postfane_only, on 25 februarie 2017 - 02:28, said:

bah, tu intelegi greu.
ma doare in spitz: blah/blak/back/blaci/blachi/blaq/bulaq/etc.

Indiferent cum, xxxx al romanilor.

TU imi spui ca ungurii ajung in cu bulaq/bulangii lor in Panonia si ii gasesc pe bulaq/bulangii in Panonia ca pastori ai romanilor.

Tu intelegi cum gandesti?
Sau cu ce gandesti?

Fiindca esti ungur, adica gandesti greu reformulez:

bulaq vine cu ungurul in Panonia.
Supriza!
ungurul il vede pe bulaq ca existand dinainte ca pastor al romanilor
pastorii romanilor este o metafora , si este diferit de blac

#227
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostSucre-Bolivar, on 03 ianuarie 2018 - 18:15, said:

pastorii romanilor este o metafora , si este diferit de blac
de acord ca este diferit de Blachii.
Pastorii sunt unii,
Blachii sunt altii.

Cum astazi ai pe:
1. Rumuni
2. Vlahi

la dreapta Dunarii, odata cu instaurarea otomanilor,
vlahii decad, devin in Croatia, Bosnia, Serbia, Bulgaria o stare sociala.
Sunt complet asimilati.
In Albania si Grecia supravietuiesc ca pastori.

La nord de Dunare, dupa cum s-a vazut, vlahii sunt capabili sa-si traga doua state,
tocmai in coasta Regatului Ungaria si a Regatului Poloniei.
Nu numai, dar pana la venirea Angevinilor, vlahii isi aveau propria nobilime
in Regatul Ungaria, cu dreptul vlah in vigoare si respectat.

#228
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
La nord de Dunare oamenii cunosteau termenul de vlah chiar aveau nume de Vlahuta , Vlahul, Vlahita  si asta in secolul Xlll.
De ce in secolul urmator cand s-a intemeiat ''tara Romaneasca''  nu i s-a spus Valahia sau Vlahia?

Edited by nico123, 03 January 2018 - 21:51.


#229
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
io tot am zis sa va sistematizati ideeile printr o carte :)
pacat ca se pierd prin online

#230
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postnico123, on 03 ianuarie 2018 - 21:45, said:

De ce in secolul urmator cand s-a intemeiat ''tara Romaneasca''  nu i s-a spus Valahia sau Vlahia?
Posted Image Posted Image
d-le nico,
matale le ai cam de a-n buselea.
la 1324 cand este pomenit prima oara Basarab, el este voievodul Vlahiei.

Pricepi matale?
Nu a existat niciodata statul "Tara Rumuneasca" sau cum ii spui matale.
Pricepi matale?

Ia intreaba-l matale pe filozoful ala de la tara, ce stie despre acest subiect? :lol:

#231
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Atunci, cum se numea tara intemeiata de Basarab l ca eu nu am gasit alta denumire pe unde am citit, decat tara Rumuneasca?

Edited by nico123, 03 January 2018 - 22:12.


#232
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postnico123, on 03 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Atunci, cum se numea tara intemeiata de Basarab l ca eu nu am gasit alta denumire pe unde am citit, decat tara Rumuneasca?
pai tocmai ti-am scris:

View Postenough1453, on 03 ianuarie 2018 - 22:05, said:

la 1324 cand este pomenit prima oara Basarab, el este voievodul Vlahiei
vad ca pricepi greu.

Nu numai ca nu se numea Tara Rumuneasca,
dar nici rumuni nu existau pe vremea aia.

#233
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Oricum n-are relevanta denumirea, altii o denumeau altfel, Walachei”, „Wallachia”, „Valacchia”, „Valachie” sau „Iflak-eli”  sau Ungro-Vlahia sau moldovenii ai spuneau Muntenia.

Edited by nico123, 03 January 2018 - 22:39.


#234
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postnico123, on 03 ianuarie 2018 - 22:35, said:

Oricum n-are relevanta denumirea, altii o denumeau altfel,
Walachei”, „Wallachia”, „Valacchia”, „Valachie” sau „Iflak-eli”  sau Ungro-Vlahia
nemtii aveau in limba lor Walchen (exista zone in Germania denumite Walchen.
De aici si Walachei.
Iflak e in turceste Vlahia.
CU alte cuvinte, aceiasi mancare de peste.
In orice caz nicidecum Tara Rumuneasca cum ti-ar place matale.

View Postnico123, on 03 ianuarie 2018 - 22:35, said:

sau moldovenii ai spuneau Muntenia.
e traducerea din ungureste, Havasalföld

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate