Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Bulaq, Blac acelasi popor, Gelou a fost de neam turcic ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#271
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 11 ianuarie 2018 - 18:30, said:

Adică cine sînt Welsche? Noi sîntem  Welschen? Nu sîntem Walachen?
Locuiesti in Germania de peste 20 de ani.
Uite, iti postez un text in germana, poate il intelegi.

Quote

Der Begriff Welsche oder Walsche geht vermutlich auf eine germanische Bezeichnung für Römer und (romanisierte) Kelten zurück (vgl. englisch Welsh für walisisch). In der deutschen Sprache werden heute unter Welschen als Exonym jeweils die am nächsten wohnenden romanischen Völker bezeichnet, und Varianten dieser Bezeichnung sind in ganz Europa zu finden. Der Ausdruck Welschland wurde früher unter anderem für Italien und Frankreich verwendet, heute hauptsächlich in der Schweiz für die Romandie (auch Welschschweiz); in Tirol und Südtirol bezieht sich die Walschen auch heute noch auf die Italiener. Der entsprechende germanische Gegenbegriff für im Osten siedelnde Nachbarn war Wenden (u. ä.).

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 19:18, said:

secuii originali au disparut. erau un mix de turcici, huni sau avari, cu daci liberi.
ca sa se fi amestecat cu dacii liberi acestia trebuiau sa existe.

Numai ca, in ceea ce este astazi este Secuimea,
NU EXISTAU daci liberi.

de fapt nu exista tipenie de om.

Stii de ce?

Fiindca romanii au transformat zona unde se afla astazi Secuimea,
intr-o NO MAN'S LAND
adica teritoriu fara oameni.
Cine indraznea sa intre era torpilat, direct din spatiu, de pe SpaceX.

Edited by enough1453, 11 January 2018 - 19:29.


#272
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Fane, ai scris asta: „Welsche in germana (limba lui Luther) se citeste velșe.
si inseamna "romanic"
Ca in Anglia e altcumva, tine de altceva.”
Ai scris că înseamnă (timpul prezaent) romanic.
Eu te-am întrebat clar unde înseamnă acum romanic.
Tu răspunzi cu un citat în germană cum a fost (timpul trecut) pe vremuri. Păi, în acel citat nu e demonstrat nimic, necum dovedit. E o simplă afirmație.
E greșit: acum nemții nu spun WELSCHE nimănui! Ai scris o aiureală!

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2018 - 19:28, said:

ca sa se fi amestecat cu dacii liberi acestia trebuiau sa existe.

Numai ca, in ceea ce este astazi este Secuimea,
NU EXISTAU daci liberi.

de fapt nu exista tipenie de om.

Stii de ce?

Fiindca romanii au transformat zona unde se afla astazi Secuimea,
intr-o NO MAN'S LAND
adica teritoriu fara oameni.
Cine indraznea sa intre era torpilat, direct din spatiu, de pe SpaceX.
Aberație marca Fane, Sucre, Yermom, Infinitty, West Point, adică dacii au fost exterminați. Ceva...vreo dovadă, indiciu? Nimic! Afirmații din burtă.
Credeți că dacă scrieți prostia asta în fiecare zi ea va deveni adevăr? Poate va fi crezută de mulți, dar adevăr nu va deveni în veci.

#273
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postenough1453, on 11 ianuarie 2018 - 19:28, said:

ca sa se fi amestecat cu dacii liberi acestia trebuiau sa existe.

Numai ca, in ceea ce este astazi este Secuimea,
NU EXISTAU daci liberi.

de fapt nu exista tipenie de om.

Stii de ce?

Fiindca romanii au transformat zona unde se afla astazi Secuimea,
intr-o NO MAN'S LAND
adica teritoriu fara oameni.
Cine indraznea sa intre era torpilat, direct din spatiu, de pe SpaceX.
foarte corect.

din cite stiu limesul era undeva prin secuime, o parte din harghita era inafara limesului.

de ce sa nu existe? se pare ca dacilor le placeau zonele montane. eu sunt convins ca dacii din zona secuimii actuale n-au fost obliterati( am invatat de la mount termenul).

din cite am citit, stiu ca in uniunea hunica din timpul lui attila faceau parte si multi daci.

acum am citit chestia asta https://en.wikipedia.org/wiki/Bulaqs

#274
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 20:10, said:

din cite am citit, stiu ca in uniunea hunica din timpul lui attila faceau parte si multi daci.

Toti migratorii erau, de fapt, confederatii de triburi si popoare.

Numele si-l trageau de la elita politico-militara cu stea-n frunte.

Ca doar nu era stepa pantecul universului, de unde se tot nasteau popoare peste popoare...

#275
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostMount_Yerrmom, on 11 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Toti migratorii erau, de fapt, confederatii de triburi si popoare.

Caracteristic latinomaniacs. Exces si lipsa de echilibru.
TOTI migratorii erau X. TOTI dacii au fost macelariti. TOTI nord-dunarenii s-au ruralizat. TOTI soldatii romani vorbeau latina. TOT vocabularul este luat de la vecini. TOATA rom^nimea s-a nascut din pawla.

#276
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Confederații? Și atunci gepizii cam ce confederație erau? dar goții?

#277
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Ei au un mod foarte simpatic de  vedea istoria. Pentru ca ei pleaca invers. De la rezultatul final catre inceputul anchetei istorice.
Lor trebuie sa li se brodeasca dogma cu romanizarea, ca rezultat final. Si ca orice dogma, dogma romanizarii are niste porunci. Mai precis 4.
Porunca nr 1 Poporul latin era mare, uniform si vorbea o limba unica. O limba pogorata de la duhul sfant.
Porunca nr 2 Celelalte popoare erau mici, amestecate si vorbeau multe limbi, unii chiar nu aveau limba. Erau muti.
Porunca nr 3 Toate popoarele care au luat contact cu latinii, s-au molipsit instantaneu de limba latina.
Porunca nr 4 Toate popoarele cucerite,  pradate si umilite  au imbratisat cu dragoste limba si civilizatia latina.


Orice informatie istorica ce vine in contradictie cu dogma latinizarii si poruncile dogmei este considerata dacomanie si este infierata pe loc, stiintific. Materialist-stiintific.

Edited by Balamache, 11 January 2018 - 23:10.


#278
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 11 ianuarie 2018 - 22:53, said:

Confederații? Și atunci gepizii cam ce confederație erau? dar goții?
nea florica azi am fost la muzeul de istorie din sat, vorbim de judetul mures. singurele artefacte dacice erau un set de bijuterii din argint.....si am intrat in vorba cu muzeograful, baiat tinar ce a terminat facultatea la cluj. l-am intrebat de unde se stie ca sint dacice? mi-a spus ca e vorba de stil...l-am mai intrebat una alta, mi-a spus ca dacii erau maestrii ai prelucrarii metalelor, mai buni decit celtii. apoi avind in vedere ca era expus si un schelet de gepid, am inceput discutia despre gepizi si avari. mi-a spus ca s-a descoperit unul dintre cele mai mari cimitire de gepizi si avari la luna linga cimpia turzii, peste 400 de morminte. se pare ca gepizii si avarii au trait destul de bine impreuna in decursul mai multor generatii.

#279
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015
Dacii erau un astfel de trib migrator, sedentarizat la Nord de Dunarea prin sec 1 idH, in zona Hategului
Construiesc cetati, teraseaza dealurile si muntii si creaza o civilizatie interesanta
Prestigiul pe care si-l castiga [in special prin fapte de arme] a atras si alte triburi sub numele generic de "daci"

Romanii ii inving, ii starpesc din centrul lor politic si religios si dacii ... dispar.
Nu fizic, genocid, purificare etnica - desi au fost si d-astea.
Doar ca le cade steaua din frunte in cacat.
Nu mai era deloc cool sa fii dac.

Edited by Mount_Yerrmom, 11 January 2018 - 23:16.


#280
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 23:10, said:

nea florica azi am fost la muzeul de istorie din sat, vorbim de judetul mures. singurele artefacte dacice erau un set de bijuterii din argint.....si am intrat in vorba cu muzeograful, baiat tinar ce a terminat facultatea la cluj. l-am intrebat de unde se stie ca sint dacice? mi-a spus ca e vorba de stil...l-am mai intrebat una alta, mi-a spus ca dacii erau maestrii ai prelucrarii metalelor, mai buni decit celtii. apoi avind in vedere ca era expus si un schelet de gepid, am inceput discutia despre gepizi si avari. mi-a spus ca s-a descoperit unul dintre cele mai mari cimitire de gepizi si avari la luna linga cimpia turzii, peste 400 de morminte. se pare ca gepizii si avarii au trait destul de bine impreuna in decursul mai multor generatii.
Si cum arata un schelet de gepid. Are coarne? Este diferit de alt fel de schelet? Nu e  tot de rasa caucaziana?

View PostMount_Yerrmom, on 11 ianuarie 2018 - 23:12, said:

1)Dacii erau un astfel de trib migrator, sedentarizat la Nord de Dunarea prin sec 1 idH
2)Nu mai era deloc cool sa fii dac.
1) Sursele istorice vorbesc de un popor urias cu o limba comuna inca din secolul 5.
2) Era chiar COOL. Fo cateva sute de ani dupa Decebal, lumea se inghesuia sa-si faca selfieuri cu statui de daci, Sute de daci lucrau la jandarmerie in cohorte. Unii ajungeau imparati si altii distrugeau Roma din temelii. Ce a ramas din ei, ne spune Kekaumenos. Niste vlahi necredinciosi.

Edited by Balamache, 11 January 2018 - 23:22.


#281
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBalamache, on 11 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Si cum arata un schelet de gepid. Are coarne? Este diferit de alt fel de schelet? Nu tot de rasa caucaziana?
linga el era un schelet de hun, ca si inaltime erau aproximativ la fel, dar sa stii ca osatura gepidului era mai robusta. poate ca conteaza si virsta. hunul avea o dentitie perfecta, m-au impresionat acei dinti albi, n-a avut mai mult de 25 de ani cind a aruncat papucii. acum am vazut, la huni si alti migratori turanici chiar se practica acea deformare craniana ritualica. se zice ca hunii erau pitici, asta nu era deloc pitic, avea undeva la 1,76

#282
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostMount_Yerrmom, on 11 ianuarie 2018 - 23:12, said:

Dacii erau un astfel de trib migrator, sedentarizat la Nord de Dunarea prin sec 1 idH, in zona Hategului
Construiesc cetati, teraseaza dealurile si muntii si creaza o civilizatie interesanta
Romanii ii inving, ii starpesc din centrul lor politic si religios si dacii ... dispar.
Nu fizic, genocid, purificare etnica - desi au fost si d-astea.
Doar ca le cade steaua din frunte in cacat.
Nu mai era deloc cool sa fii dac.
pe unde zici ca mai migrasera.
si de ce au renuntat, mai aveau ceva exemple anterioare, sau care sa fi fost fenomenul.
te intreb cu respect si interes, sfinfific.

#283
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 23:22, said:

hunul avea o dentitie perfecta,

Ai dat o mare palma savantilor. Se zice ca mancatul pe fuga, fuga calului, produce grave boli de dinti.

#284
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBalamache, on 11 ianuarie 2018 - 23:25, said:

Ai dat o mare palma savantilor. Se zice ca mancatul pe fuga, fuga calului, produce grave boli de dinti.
i-am facut poza, daca vrei o postez.
nu stiu de unde au tras savantii concluzia asta, dar scheletul asta avea dentitie perfecta. acum ca e hun sau avar n-am de unde sa stiu, ce pot sa-ti spun e ca era ingropat cu calul linga el.

#285
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postleogoto, on 11 ianuarie 2018 - 23:24, said:

pe unde zici ca mai migrasera.
si de ce au renuntat, mai aveau ceva exemple anterioare, sau care sa fi fost fenomenul.
te intreb cu respect si interes, sfinfific.
Zice bine el ce zice. Migratie -> Sedentarizare in Carpati. Mie imi pare povestea Mariei Gimbutas, cu triburile IE care au poposit in Carpati si care vin cu o limba noua. LIMBA VIITORILOR LATINI.

Yermom asta este un mic geniu.
Doar ca a in loc de mileniul I foloseste secolul I. Nu stapaneste perioadele.

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 23:29, said:

era ingropat cu calul linga el.

Cu calul alaturi se inhumau sau se incinerau 99% dintre luptatori. Indiferent de zona geografica.

Edited by Balamache, 11 January 2018 - 23:31.


#286
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBalamache, on 11 ianuarie 2018 - 23:33, said:

Cu calul alaturi se inhumau sau se incinerau 99% dintre luptatori. Indiferent de zona geografica.
cap deformat ritualic, inhumat, nu incinerat, cu calul linga el, ce concluie tragem?

acum imi pare rau ca nu l-am intrebat pe muzeograf de unde se stie ca=i hun si nu avar, dar probabil ca datorita perioadei, sec 5 en.

Edited by cirus6, 11 January 2018 - 23:37.


#287
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postcirus6, on 11 ianuarie 2018 - 23:29, said:

i-am facut poza, daca vrei o postez.
ar fi interesant.
de ce, ar fi probleme cu bunele moravuri, n-avea haine pe el?

#288
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015

View Postleogoto, on 11 ianuarie 2018 - 23:24, said:

pe unde zici ca mai migrasera.
si de ce au renuntat, mai aveau ceva exemple anterioare, sau care sa fi fost fenomenul.
te intreb cu respect si interes, sfinfific.

Nimeni nu migreaza vesnic. Doar mintea alora care e plecata cu sorcova.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate